Jako příslušník chudiny přijdete v USA o zuby
9. 5. 2013
Zkoumám různé otázky na hranici mezi veřejným zdravím a vládní strategií vůči chudým lidem, píše v deníku Washington Post Harold Pollack. Základní věc je jasné - chudí lidé mají vždycky špatné zuby. Kdykoliv se setkám s lidmi, kteří zažili období ekonomické deprivace, je to na nich vidět - chybějí jim zuby nebo mají zanícené dásně.
Ze studie zubní péče na Floridě vyplývá, že "Afroameričané a osoby s nižším socioekonomickým statusem mají častější problémy se zuby, ale méně často se jim dostává zubolékřaské péče. Častěji přicházejí tito lidé o zuby a zubaři s nimi nehovoří o možných alternativách."
Stručně řečeno: Během období čtyř let přicházejí respondenti s příjmem pod hranicí chudoby o třikrát více zubů než občané s vyššími příjmy.
Situace se zhoršila během nynější hospodářské krize, protože státy omezují zdravotnické služby. Ve státě Illinois už Medicaid nehradí pravidelnou návštěvu u zubního hygienika, ani rentgenování zubů, plomby či odstraňování nervů z kořenů zubů. Jediné, co se hradí, je nouzové vytržení zubu.
Napadlo mě, co se děje, když Američan nemá zdravotní pojištění, nebo je závislý na Medicaid a probudí se se silnou bolestí zubů. Vysvětlení nebylo povzbudivé:
"Většina lidí, které strašně začne bolet zub, přežívá s tou bolestí dlouhé měsíce, nebo dokonce i roky. Někteří si berou prášky, ale když už to nemohou snést, jdou do nemocnice na pohotovost. Většina pohotovostních oddělení v nemocnici ale zuby nemůže léčet, a tak poskytují jen prášky proti bolesti či antibiotika. Osoba s bolestí zubů také může dostat telefonní číslo na komunitní kliniku, pokud v místě existuje. Pokud si občan nemůže dovolit jít k zubaři ve své komunitě, končí na pohotovosti v nemocnici znovu a znovu."
Harold Pollack uvádí příklady lidí, kteří potřebují chirurgický zákrok na odstranění nervů ze zubů, ale nemohou si to dovolit - stálo by to tisíc dolarů, které nemají.
Jiná osoba, jménem Doris, autorovi řekla:
"Děsně mě bolí zuby. Mám je zkažené, ale stálo by to peníze si je nechat opravit. Zubní péče prostě v této zemi není k dispozici."
Takto jsou postiženi každý den tisíce lidí v Americe. "Vydáváme na zdravotnictví 2,8 bilionu dolarů ročně, ale ani takovou základní věc jako péči o zuby nezvládáme," uzavírá autor.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 9.5. 2013
-
9.5. 2013 / Američané nechovají včely, ale pokusné králíky9.5. 2013 / Jindřich Šídlo: Jste neuvěřitelný dobytek9.5. 2013 / Šídla v pytli neutajíš9.5. 2013 / Od segregace k inkluzivitě9.5. 2013 / Princ Charles zaútočil na klimaskeptiky9.5. 2013 / Jako příslušník chudiny přijdete v USA o zuby9.5. 2013 / Stephen Hawking odmítl jet do Izraele9.5. 2013 / Coca Cola chce bojovat proti obezitě9.5. 2013 / Poznámka k trojrozměrnému tisku9.5. 2014 / Jan ČulíkJaksi se vytratilo, že v květnu 1945 podstatně přispěli k osvobození Prahy vlasovci9.5. 2013 / Vlasovova "Ruská osvobozenecká armáda"7.5. 2013 / Odmítáme Návrh transformace Národního divadla7.5. 2013 / O antikomunismu7.5. 2013 / Jan ČulíkO dědictví Margaret Thatcherové na rozdíl od pana Urbana z osobní britské zkušenosti7.5. 2013 / Paul Krugman a jeho boj proti vládním škrtům7.5. 2013 / Zrušení tarifů mezi EU a USA "zvýší příjem každé čtyřčlenné rodiny v EU o 14 000 Kč ročně"19.3. 2013 / Hospodaření OSBL za únor 2013