15. 5. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
15. 5. 2002

Týden a Instinkt: jedna líheň, nesrovnatelná úroveň

Vydavatelský dům Mediacop přišel před několika týdny s novým časopisem, který se dle slov vydavatele měl stát "českým Sternem". Instinkt se však na rozdíl od druhého "dceřiného" podniku firmy - týdeníku Týden -, který se stále lepší, stal zejména posledním číslem spíše přehledem bezradnosti.

Ta se projevila ve výběru poslední interviewované osobnosti (pomiňme další zarážející fakt, že totiž dosud v Instinktu nikdo nezpovídal žádného úspěšného muže - že by feminismus naruby?). Nejlepší bylo v tomto ohledu první číslo, kde se prezentovala jedna z nejuznávanějších současných českých hereček Tereza Brodská. Instinktu se podařilo to, co málokterému tištěnému médiu v ČR - přemluvit tuto herečku k rozhovoru. Interview s Janou Kirschner v čísle 3 bylo v pořádku, stejně jako představení Petry Procházkové v čísle dalším. V Instinktu z minulého týdne představila redakce v interview mladší sestru známé české herečky Anny Geislerové Ester (rozhovor najdete pod linkem http://www.instinkt-online.cz/obsah/rozhovor.html).

Je třeba říci, že se autorům rozhovoru M. Dobiášové a J. Tobiášovi podařila těžká věc - zaplnit 6 (!) stran časopisu psaním o ničem. Interviewovaná herečka nesdělila nic nejen o obecnějších věcech (aspoň spjatých s její branží - divadlem), ale ani sama o sobě, protože ona - jářku! - nemá názor!

Lze argumentovat tím, že je to teenager, který má na "beznázoří" nárok. Ano, to je jistě pravda, ale pak by měl na řadu přijít editor, který zváží, zda je podobný text nezbytné otiskovat.

Linie Brodská - Kirschner - Procházková - Geislerová je poněkud nevyvážená právě proto, že posledně jmenovanou začínající herečku vyzdvihuje na úroveň předchozích představených žen. Proto se zdá jako reálná úvaha, že rozhovor byl jen nepříliš vydařeným pokusem, jak otisknout fotografie této herečky, kterých je ovšem vzhledem k sousedství s nepovedeným textem škoda, protože se skutečně vydařily. Pouze publikování fotografií s příslušnými popiskami by zajisté bylo efektivnější a k interviewované i milosrdnější...

Po čtyřech vydaných číslech čtenáři, jak se obávám, ještě netuší, kam nový časopis Instinkt směřuje. Nemá pevný profil ani orientaci (např. na rozdíl od Týdne jakožto nejčtenějšího ekonomicko-politického "zpravodaje"), rubriky se teprve rozbíhají a hledají svou tvář. V prvním čísle se vyjádřil Sebastian Pawlowski (vydavatel), že při koncipování Instinktu čerpali autoři inspiraci u německého Sternu a u dalších - nespecifikovaných - periodik USA, Itálie či Británie. Možná se měli lépe dívat - prozatím Instinkt připomíná méně profilovaného bratříčka týdeníku Spy v jeho počátcích, kdy se z něj tehdejší šéfredaktor Balšínek snažil udělat kulturně orientovanou revue, která se nevyhýbá snesitelné "drbárně", ale která zároveň přináší slušné kritiky a reportáže.

Možná by bývalo stálo za to, aby vydavatelé Týdne věnovali svou přebytečnou energii (a případně peníze) do dalšího rozšíření časopisu Týden namísto do nového projektu, který prozatím nepřesvědčil o nutnosti své existence. Oproti Instinktu však Týden pod Balšínkovým vedením "vyrostl" v týdeník evropské úrovně - ať už se zmíním o nebojácnosti (konečně!) jeho novinářů zpovídat mocné této země tak, aby se čtenář něco dozvěděl, o pravidelném ironickém pozastavení Jana Krause nad uplynulým týdnem či výmluvných analýzách české společnosti a politiky.

                 
Obsah vydání       15. 5. 2002
15. 5. 2002 Internet poskytuje svobodu slova pro spodinu, mlčí-li většina. Robert Fisk: Proč mě chtějí zabít?
15. 5. 2002 Co je nového v České republice
13. 5. 2002 Národnostní a náboženské menšiny v tisíciletých dějinách českých zemí Jaroslav  Pánek
13. 5. 2002 Bobos není jen Amerika Daniela  Pilařová
15. 5. 2002 O koncepci Britských listů Jan  Paul
15. 5. 2002 Je filmový kritik odpovědný za rasovou diskriminaci Romů, kterou provádějí britské úřady na ruzyňském letišti? Jan  Čulík
15. 5. 2002 Menej byrokratov až po funuse ? Lubomír  Sedláčik
15. 5. 2002 Svět knihy 2002 - obrana pořadatele Dana  Kalinová
15. 5. 2002 Jazzová sekce - Artforum pořádá non-stop čtení české a slovenské literatury
15. 5. 2002 Uprostřed dávné louky Lukáš  Bárta
15. 5. 2002 Týden a Instinkt: jedna líheň, nesrovnatelná úroveň Daniela  Pilařová
15. 5. 2002 Úpadek dobrých mravů v Radiu Svobodná Evropa Karel  Mašita
14. 5. 2002 Fukuyama: Zničí věda lidstvo?
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří  Pešek
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
12. 6. 2002 Čtení na pokračování - Politika s ručením omezeným Jan  Keller
5. 7. 2002 Páteční čtení na pokračování: Střet civilizací ? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur Oskar  Krejčí, Ivo T. Budil, Bob  Fliedr, Tomáš  Halík, Martin  Hekrdla, Stanislav  Komárek, Miloš  Mendel, Vladimír  Nálevka, Zdeněk  Zbořil
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů