14. 5. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 5. 2002

Ministerstvo kultury na mezinárodní divadelní festival Setkání 2002 - Stretnutie v "pohraničí" nepřispělo ani korunou

Jarmila Trávníčková
Přestože nad festivalem převzalo záštitu Ministerstvo kultury ČR záštitu, nedotovalo akci ani jedinou korunou. Jak uvedl pro MF Dnes (11. května 2002) dramaturg zlínského divadla Karol Horváth: "...festival poprvé nedostal dotace z Ministerstva kultury.

Sedmý ročník mezinárodního divadelního festivalu Setkání 2002 Stretnutie skončil v sobotu 11. května v Městském divadle ve Zlíně. Během pěti dnů odehrálo sedmnáct souborů (7 slovenských, 4 moravské, 5 českých a 3 domácí Městské divadlo Zlín) celkem devatenáct inscenací.

K osobám, které nad festivalem převzaly záštitu, patří i ministr kultury Slovenské republiky Milan Kňažko, velvyslanec v Česku Ladislav Ballek, který se zahájení přehlídky osobně zúčastnil stejně jako velvyslanec Česka na Slovensku Rudolf Slánský, primátor Zlína Zdeněk Dostál, hejtman Zlínského kraje František Slavík a další. Patronaci nad festivalem přijala slovenská herečka Zdena Studenková a letošní držitel Thálie za celoživotní dílo Lubor Tokoš, který ve zlínském divadle roky působil a jehož při zahájení publikum velice spontánně přijalo.

Čísla z festivalu

V průběhu předchozích festivalů se hrálo pokaždé v průměru dvacet inscenací, což činí sto dvacet v průběhu šesti let. Letos se hrálo na třech zlínských scénách, přičemž pozvání na festival přijaly na čtyři desítky divadelníků, kolem sedmdesátky studentů z uměleckých škol a na dvacet novinářů z českých i slovenských medií. Pokud bychom chtěli srovnat letošní ročník s předchozími, návštěvníků opět přibylo; oproti loňskému roku, kdy všechna představení navštívily necelé čtyři tisícovky diváků, letos se jejich počet zvýšil na téměř pět tisíc sedm set.

A trocha statistiky

Jako již tradičně byly lístky na některá představení vyprodána téměř okamžitě: bezprostředně po zahájení předprodeje zmizely lístky do Velkého sálu na představení Národního divadlo v Praze (Vladislav Vančura - Markéta Lazarová), SND Bratislava - Portugália (Zoltán Egressy), Radošinského naivného divadla Bratislava (Návod na použitie - autor Stanislav Štepka). Velký zájem byl i o další představení, např. scén Astorka Korzo'90 Bratislava - Narodeniny (Harold Pinter) či Městského divadla Zlín - Tři sestry II (současná jihoafrická autorka Reza de Wet).

Ve Studiu Z byla vyprodána všechna představení, která pro úplnost také uvádím:

HaDivadlo Brno - Tvář v ohni (Marius von Mayenburg)

Divadlo Alexandra Duchnoviča Prešov - Počuješ, mama... (Vojislav Savič)

Divadlo Archa - Obnošené sny

Národní divadlo Brno - Někdo přijde (Jon Fosse)

MDZ - Tři sestry (A. P. Čechov) Ty Syčáci Brno - SSSS (Petr Váša)

Národní divadlo Moravskoslezské Ostrava - Portugálie (Zoltán Egressy)

Na zlínské Malé scéně bylo ihned vyprodáno Dejvické divadlo Praha (Příběhy obyčejného šílenství - Petr Zelenka).

Mezi doprovodné akce festivalu patřily happeningy, při nichž studenti zvali obyvatele i návštěvníky města na festival. Překvapivě mnoho odborníků, ale i dalších návštěvníků se sešlo na semináři dramaturgů nazvaném Snídaně v trávě, kde diskutovali o všem, co je zajímá a "bolí". Přálo nám počasí, a tak doslova pod zelené stromy zašla i řada kolemjdoucích. Seminář vedl šéfredaktor časopisu Svět a divadlo Karel Král.

Po nočních představeních ve Studiu Z se hosté scházeli v Divadélku v klubu, na jehož atmosféru asi hned tak nezapomenou. Zvlášť na večer, který následoval po projektu nazvaném Obnošené sny, s nímž do Zlína přijelo Divadlo Archa Praha s pěti Jihoafričany. Při němž se hrálo, tancovalo a zpívalo v rytmu bubnů a dalších nástrojů včetně harmoniky dlouho do noci.

V závěrečném hodnocení uvedl ředitel Městského divadla Zlín Antonín Sobek: "Festival Setkání - Stretnutie je natolik významnou kulturní událostí, že stojí na stejné úrovni jako divadelní festivaly v Plzni a Hradci Králové. Lze říci, že hlavním jeho posláním je první uvádění dramatických textů a zároveň představení toho nejpodstatnějšího, co vzniká v průběhu sezony na českých a slovenských scénách. V tomto Zlín překračuje rozměr uvedených festivalů. O to smutnější je fakt, že se Ministerstvo kultury České republiky zachovalo k tomuto festivalu macešsky a finančně jej nepodpořilo ani minimální částkou. Zlínský kraj je regionem na česko-slovenské hranici, a právě proto je nutné, aby právě divadlo zůstalo pevným mostem pro stýkání obou národních kultur."

Příští ročník se uskuteční ve dnech 13. až 17. května 2003.

                 
Obsah vydání       14. 5. 2002
14. 5. 2002 Fukuyama: Zničí věda lidstvo?
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří  Pešek
14. 5. 2002 Co je nového v České republice
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
14. 5. 2002 Tmavomodrý svět jde v Británii do kin
13. 5. 2002 Zdravotnícka katastrofa už klope na dvere Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Sú Slováci naozaj na úrovni egyptských felahov? Daniel  Krajcer
14. 5. 2002 Mobilní telefony a benzínové pumpy
14. 5. 2002 Bytové družstvo: trestní oznámení za vyřešení problému František  Roček
13. 5. 2002 Erste spořitelna a jiné špatné vtipy, aneb volte koho chcete Tomáš  Horyna
14. 5. 2002 Výstava k výročí heydrichiády
13. 5. 2002 Pim Fortuyn: jeho smrt by měla probudit evropské politiky ze samolibosti
13. 5. 2002 Znovu diskuse: jaké jsou hranice demokracie v Evropě? Jan  Čulík
14. 5. 2002 Den matek jinak Daniela  Pilařová
14. 5. 2002 Ministerstvo kultury na mezinárodní divadelní festival Setkání 2002 - Stretnutie v "pohraničí" nepřispělo ani korunou Jarmila  Trávníčková
14. 5. 2002 Zeman for president Jan  Trávníček
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
12. 6. 2002 Čtení na pokračování - Politika s ručením omezeným Jan  Keller
5. 7. 2002 Páteční čtení na pokračování: Střet civilizací ? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur Oskar  Krejčí, Ivo T. Budil, Bob  Fliedr, Tomáš  Halík, Martin  Hekrdla, Stanislav  Komárek, Miloš  Mendel, Vladimír  Nálevka, Zdeněk  Zbořil
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů