14. 5. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
14. 5. 2002

Zeman for president

V nepřeberných úvahách o výsledku nadcházejících voleb, prezentovaných médii se dočteme (nebo spíš zhlédneme) nejednu zajímavou prognózu. Výzkumy veřejného mínění prováděné najatými agenturami dle politického zaměření jednotlivých médií (Nova, Prima - ODS, ČT - Koalice a hrad) nám dennodenně v jejich bůhvíčím zaplacené předvolební kampani předkládají nejrůznější povolební scénáře. Vycházejí ovšem z jednoho předpokladu - volby vyhraje pravděpodobně ODS, těsně následována ČSSD.

Dovolil bych si tedy nastínit také jeden povolební scénář založen na poznatku, že Bratrstvo kočičí pracky (jak neformálně nazývám politické strany sedící v parlamentu) je schopné se dohodnout napříč politickým spektrem, pokud jde o posty, provize a jiné prebendy, prakticky na všem. Po posledních volbách jsem se navíc díky opoziční smlouvě přesvědčil, že oheň a voda mohou žít v symbióze. Od té doby si dovolím tvrdit, že obě nejsilnější partaje jsou schopny se dohodnout na spolupráci s kýmkoliv, komunisty nevyjímaje, pokud by ovšem ve volbách dosáhli alespoň 25 %.

Teď ovšem k avizovanému scénáři: ODS vyhraje volby, těsně následovaná ČSSD, a kvůli normalizaci - pardon, stabilitě - vytvoří koalici (opoziční smlouva je už pasé). Předsedou vlády se samozřejmě stane Klaus a ministerstva se rozdělí tak, aby si každý z partajních lídrů přišel na své. Stejně to dopadne s ostatními důležitými místy, a tak se předsedkyní parlamentu stane například samorostlá Buzková. Kvůli ještě většímu zajištění stability se sekretariáty dohodnou, že vhodným kandidátem na prezidenta (Havlovi letos končí volební období, jak všichni víme) je Miloš Zeman. Je inteligentní, má zkušenosti z vládnutí a svou přímočarostí (jeho nepřáteli nazývanou též hulvátstvím) má blízko k prostému lidu, což by byl zase po dlouhé době návrat k fenoménu dělnického prezidenta. Prohlášení Miloše Zemana, že skončí s politikou, je ve světle těchto úvah celkem logický krok, neboť prezident by měl být apolitický. Určitě se tak dočkáme po složení funkce předsedy strany i jeho vystoupení z rodné partaje. Že by tyto kroky podnikal člověk okusivši moc a v nejlepším věku odešel z důvodů svobodného objímání stromů na Vysočině (navíc bez pozornosti médií) se nechce jaksi věřit..

Výhody této volby by byly nesporné a navíc velmi lehce realizovatelné. Prezidenta totiž volí parlament (myslím, že tuto alternativu tuší Koalice, snažící se vehementně prosadit přímou volbu) a ten se při pravděpodobné ústavní většině na této volbě dohodne dřív než na zákonu o rozměrech jízdenek hromadné dopravy. Na Hrad by konečně zasedl člověk, který nemá rád Centrální banku a proslulé bonmoty by byly prezentovány při zahraničních návštěvách, čímž by se ještě více zklidnila tuzemská politická scéna (na zahraniční tak moc nezáleží). Byla by to dobrá náhrada za člověka, který měl tu drzost rušit budování kapitalistické společnosti napadáním politických supermanů, nazýváním věcí pravými jmény a dokonce projevováním určité samostatnosti myšlení.

Po přečtení těchto řádek jsem zadoufal, že jsem si pustil prognostickou fantazii až příliš na špacír. Pokud ne, zmohu se jen na výkřik - Bože, ochraňuj Česko!

                 
Obsah vydání       14. 5. 2002
14. 5. 2002 Fukuyama: Zničí věda lidstvo?
14. 5. 2002 Historikové proti znásilňování dějin Jaroslav  Pánek, Jiří  Pešek
14. 5. 2002 Co je nového v České republice
14. 5. 2002 Vstupte svými názory do dnešního pořadu ČT "Bez imunity" o školství Michal  Rusek
14. 5. 2002 Tmavomodrý svět jde v Británii do kin
13. 5. 2002 Zdravotnícka katastrofa už klope na dvere Lubomír  Sedláčik
14. 5. 2002 Sú Slováci naozaj na úrovni egyptských felahov? Daniel  Krajcer
14. 5. 2002 Mobilní telefony a benzínové pumpy
14. 5. 2002 Bytové družstvo: trestní oznámení za vyřešení problému František  Roček
13. 5. 2002 Erste spořitelna a jiné špatné vtipy, aneb volte koho chcete Tomáš  Horyna
14. 5. 2002 Výstava k výročí heydrichiády
13. 5. 2002 Pim Fortuyn: jeho smrt by měla probudit evropské politiky ze samolibosti
13. 5. 2002 Znovu diskuse: jaké jsou hranice demokracie v Evropě? Jan  Čulík
14. 5. 2002 Den matek jinak Daniela  Pilařová
14. 5. 2002 Ministerstvo kultury na mezinárodní divadelní festival Setkání 2002 - Stretnutie v "pohraničí" nepřispělo ani korunou Jarmila  Trávníčková
14. 5. 2002 Zeman for president Jan  Trávníček
14. 5. 2002 Britské listy hledají nové spolupracovníky
12. 6. 2002 Čtení na pokračování - Politika s ručením omezeným Jan  Keller
5. 7. 2002 Páteční čtení na pokračování: Střet civilizací ? - Dominance Západu, nebo dialog světových kultur Oskar  Krejčí, Ivo T. Budil, Bob  Fliedr, Tomáš  Halík, Martin  Hekrdla, Stanislav  Komárek, Miloš  Mendel, Vladimír  Nálevka, Zdeněk  Zbořil
21. 1. 2002 Příspěvky na investigativní práci Britských listů