Jak Islámský stát dosahuje v České republice spektakulárních úspěchů

28. 3. 2016 / Jan Čulík

Je svým způsobem překvapivé, a v mnoha ohledech vlastně komické, jak neuvěřitelně susceptibilní je značná část české společnosti vůči manipulaci od islamistických extremistů z Islámského státu, jejichž cílem je rozložit Evropu vyvoláváním strachu a vzájemné meziobčanské nenávisti.

Komické je sledovat všechny ty pivní odborníky na mezinárodní politiku a bezpečnost, kteří doporučují nejrůznější řešení nebo se děsí neexistujících hrozeb, čímž netolerancí a nenávistí destabilizují svou vlastní společnost.

Přitom samozřejmě Česká republika vůbec součástí mezinárodního diskursu o protiteroristických akcích není a může pouze do debaty přispět jen malou troškou v rámci svého minoritního postavení v Evropské unii, pokud se stejně spřízněnými zeměmi uzavírá zájmové koalice. Bohužel se v poslední době přičlenila k netolerantní a nenávistné visegrádské skupině a mezinárodně si tak tvrdě poškodila svou pověst. Paradoxně, když ultrapravičáci vykřikují na pražských demonstracích "Zájem Čechů je prvotní", mají pravdu, jenže prvotním zájmem Čechů by mělo být nepoškodit vlastními idiotskými postoji své mezinárodní postavení - v současnosti Česko pracuje opravdu intenzivně na své mezinárodní izolaci stejně jako na poškození svých vnitropolitických vztahů.

Islamistický terorismus nyní už slábne - avšak hrozba terorismu nikdy nezanikne

28. 3. 2016

Víte velmi dobře, že počet lidí, usmrcených v Británii v teroristických útocích islamistických extremistů je 53 - statisticky zanedbatelný. A že v Evropě je to celkem asi 400 lidi - zcela bezvýznamné v obyvatelstvu, které čítá více než půl miliardy. Přesto však máte pocit zranitelnosti, píše v týdeníku Observer odborník na islamistický extremismus Jason Burke.

Teroristé se naučili, že rozhodující je tempo útoků. Velké "spektakulární" operace, které mohou zničit letadlo nebo mrakodrap, stále ještě vedou k radikálním změnám na světě. Avšak teroristé vyvolávají existenciální úzkost pocitem, že oni mají iniciativu, a tak mohou zaútočit, kde chtějí.

Historie islamistického extremismu má kořeny před 150 lety nebo ještě dříve. Leží v interní debatě muslimských společností, vyvolané traumatickým kontaktem s vojensky i hospodářsky pokročilejšími evropskými mocnostmi v islámském světě v devatenáctém století. Islamisté, kteří chtěli zreformovat své komunity prostřednictvím ovládání státních institucí, byli aktivní už ve dvacátých letech dvacátého století, ale masovou podporu začali získávat až v šedesátých letech. Salafisté, jejichž cílem bylo oživit světové muslimstvo návratem k životnímu stylu a zásadám raných muslimů, také rozšířili začátkem dvacátého století své hnutí. Vznikla radikální odnož, která sloučila obě doktríny a přešla k násilí. I když byli tito extremisté ostře protizápadní, zpočátku je nenapadlo, aby útočili mimo své vlastní země.

Rozhovor Britských listů 50:

K obraně univerzalistických práv mě inspiroval muslim

25. 3. 2016V tomto Rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s obhájcem lidských práv Petrem Uhlem, o jeho motivaci a o jeho přesvědčení a o historii jeho činnosti od sedmdesátých let až do dneška. Má však česká společnost o lidská práva zájem? Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. března 2016. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 25. března 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Před odesíláním zatčených na mučení je CIA fotografovala nahé

28. 3. 2016

Na tajných fotografiích CIA jsou nazí vězni americké tajné služby s modřinami na těle, svázání a se zavázanýma očima. Fotografie vyvolávají nové otázky ohledně toho, do jaké míry jsou Spojené státy ochotny využívat sexuálního ponižování podezřelých osob.

CIA pořizovala nahé fotografie zadržených osob, které pak posílala do zahraničí na mučení. Vyvolává to nové otázky o tom, do jaké míry jsou Spojené státy ochotny zneužívat v období od 11. září 2001 sexuálního ponižování.

Jeden bývalý americký činitel, který některé tyto fotografie viděl, je charakterizuje jako "velmi drsné". Na rozdíl od videozáznamů mučení, které prováděla CIA v tzv. "černých věznicích" v zahraničí a které byly v roce na příkaz jejího vysokého činitele zničeny, tyto fotografie v archivech CIA zůstávají.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Belgická policie použila vodního děla proti demonstraci antiimigrantských aktivistů

28. 3. 2016

Pořádková policie použila vodního děla proti ultrapravicovým demonstrantům, kteří v neděli napadli "svatyni" na bruselském náměstí Place de la Bourse, věnovanou obětem nedávných útoků, a vykřikovali tam protiimigrantská hesla.

Asi 200 mužů v černém, někteří v maskách, skandovalo nacionalistická a protiimigrantská hesla a zdravilo nacisticky vztyčenou pravicí. Pořádková policie se štíty a vodním dělem náměstí vyprázdnila a deset lidí bylo zatčeno. Demonstranti skandovali hesla jako "Tohle je náš domov" a lidé, kteří na náměstí zapalovali svíčky, zpětně skandovali "Ne nenávisti!"

Papež František odsoudil "umrtvené svědomí" Evropy ohledně uprchlíků

26. 3. 2016

Papež promluvil na Velký pátek ostře kriticky proti lhostejnosti Evropanů vůči utrpení, poté, co umyl nohy v ubytovně v Římě muslimským uprchlíkůmPapež František ostře zkritizoval to, co charakterizoval jako "lhostejné a umrtvené svědomí" nad uprchlíky. Během svého projevu na Velký pátek odsoudil také pedofilní kněží, obchodníky se zbraněmi a fundamentalisty.

"Ach, kříži Ježíše Krista, dnes vás vidíme ve Středozemním a v Egejském moři, která se stala nenasytnými hroby, odrazem našeho lhostejného a umrtveného svědomí," řekl devětasedmdesátiletý papež o tisících uprchlíků, kteří se vydávají na cestu do Evropy v křehkých člunech, protože jim Evropa neumožňuje bezpečnou cestu do přístřeší před válkou a pronásledováním.

Papež opakovaně žádá globální komunitu, aby otevřela své dveře uprchlíkům a bojovala proti xenoobii. Tyto jeho apely nabývají na intenzitě po uzavření kontroverzní dohody mezi Evropou a Tureckem, jejímž cílem je hromadně deportovat imigranty přijíždějící do Řecka.

Papež v pátek také umyl a políbil nohy uprchlíků, včetně muslimů, v uprchlické ubytovně na předměstí Říma.

Ostře také kritizoval pedofilní kněží "ty nevěrné duchovní, kteří, namísto toho, aby se zbavili svých marnivých touh, zbavují i nevinné lidi jejich důstojnosti". Dále také kritizoval fundamentalisty, teroristy, kteří "páchají útoky, jež urážejí boží jméno a zneužívají ho k ospravedlňování svého bezprecedentního násilí." Dodal, že "kotel války naplňují nevinnou krví našich bratrů a sester obchodníci se zbraněmi" a odsoudil "zrádce, kteří za třicet stříbrných jsou ochotni odsoudit kohokoliv k smrti."

Papež také odsoudil osoby, pronásledující křesťany, kdy jsou "naši bratři a naše sestry zabíjeni, upalováni zaživa, a stínáni barbarskými čepelemi uprostřed mlčení".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Petrův pláč a smysl velikonočního příběhu

25. 3. 2016 / Boris Cvek

Velikonoční příběh není příběhem hrdinů, kteří se nebojí a kteří neselžou. Bojí se sám Kristus, který v getsemanské zahradě prosí Boha, svého Otce, aby od něj odvrátil děsivou smrt, ale jen pokud by to byla jeho vlastní vůle. Učedníci při zatčení Krista utíkají, sám svatý Petr třikrát Krista zapře. Nikdo nechápe, co se to vlastně děje.

Ženy, které objeví prázdný hrob a setkají se se vzkříšeným Kristem, přišly k hrobu s vonnými mastmi, tedy za mrtvolou. Marie Magdalská, když se s ním potká, ho považuje nejprve za zahradníka, dokud ji neosloví. Když se vzkříšený Kristus připojí ke dvěma svým učedníkům na cestě do Emaus, ti ho nejenže nepoznají, ale ani nerozumějí velikonočním událostem, takže jim je musí vysvětlit.

Prominentní muslimové apelují po vraždě glasgowského obchodníka na občany, aby projevili solidaritu

28. 3. 2016

Do neděle vybrali obyvatelé Glasgowa pro Shahovu rodinu 50 000 liber (1,75 milionu Kč)Prominentní členové muslimské komunity v Glasgow apelovali, aby občané zachovali klid a aby projevili solidaritu poté, co byl v Glasgow ubodán muslimský obchodník a aktivista za spolupráci mezi muslimy, křesťany a věřícími dalších náboženství.

Humza Yousaf, skotský ministr pro mezinárodní rozvoj a jediný muslim ve skotské vládě, okamžitě po vraždě reagoval na Twitteru: "Odporná rakovina sektářství musí být zlikvidována, ať existuje kdekoliv - i mezi muslimy."

Extremisté usmrtili v Glasgow mírumilovného muslima, který hlásal spolupráci s jinými náboženstvími

26. 3. 2016

Poučení z této tragické události: Nikdo v Glasgow neřeší ničí náboženské přesvědčení ani etnickou příslušnost. Asad Shah byl obchodník a aktivista, kterého měli rádi všichni v tamější multikulturní společnosti, bez ohledu na barvu kůže, náboženské vyznání či původ. Na jeho smrt také celá komunita reagovala "obejmutím", jak to charakterizoval skotský ministr pro mezinárodní rozvoj Humza Yusaf. Asada Shaha zabili psychopati a blázni. Ta vražda je individuálním zločinem, není problémem žádné kultury ani komunity. Když před několika lety zavražil Slovák v tamějším nedalekém parku Skotku, Glasgowané nezačali obviňovat z této vraždy celý slovenský národ. (JČ)

Během víkendu přicházelo množství kondolencí a výrazů pocty pro Asada Shaha, zbožného muslima, hluboce respektovaného celou čtvrtí Shawlands v Glasgow, který byl ve čtvrtek ubodán k smrti před svým odchodem během útoku, který policie nazvala "nábožensky motivovanou" vraždou.

Sousedé Asada Shaha založili sbírku pro jeho rodinu a do soboty odpoledne se vybralo více než 18 000 liber (630 000 Kč).

Několik hodin před tím, než Shah zemřel, publikoval na Facebooku přání šťastných Velikonoc a místní lidé hovořili o tom, že rozdával zákazníkům velikonoční vajíčka a velikonoční přání.

Nedlouho před útokem napsal Shah na Facebooku: "Přeju opravdu šťastné Velikonoce svému milovanému křesťanskému národu. Následujme v krocích milovaného svatého Ježíše Krista a dosáhněme úspěchu v obou světech."

Shah vášnivě podporoval náboženskou snášenlivost a chtěl mít těsné vazby na křesťany. Organizoval na Googlu diskusi o významu Velikonoc. Hovořil proti násilí a nenávisti a požadoval "bezpodmínečnou, skutečnou lásku pro všechno lidstvo."

V pátek byl jeho obchod v glasgowské čtvrti Shawlands obklopen květinami a přáními a mlčenlivé vigílie v pátek večer se účastnilo téměř 500 lidí, včetně skotské premiérky Nicoly Sturgeonové.

Premiérka uvedla, že přišla učinit "osobní poctu Shahovi", protože ho osobně znala."Vyjadřuju hlubokou lístost pro rodinu Asada Shaha, popuárního obchodníka v mém volebním okrsku," řekla později.

Vigílie se účastnil pod heslem #thisisinotwhoweare, #tohle nejsme, i Humza Yousaf, skotský ministr pro zahraniční záležitosti a mezinárodní rozvoj. Vyjádřil svou hrdost nad tím, jak mnoho Glasgowanů reagovalo na tuto vraždu.

Řekl: "Když je naše město zraněno, lidé z Glasgowa se navzájem obejmou."

Mezi poctami zavražděnému muži byly výroky: "Díky za to, že jsi byl nejsympatičtější člověk na této planetě."

"Hodný člověk. Budete nám chybět" a "Slušnějšího člověka byste nepoznali. Odpočívej v pokoji, příteli".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Dva muži ubodali ve čtvrtek večer populárního muslimského majitele večerky Asada Shaha, jen několik minut poté, co na Facebooku poslal všem svým přátelům přání pokojných Velikonoc a inzeroval jím setkání příslušníků nejrůznějších náboženství. Policie zatkla 32 letého muže, podezřelého z vraždy.

Polsko schválilo rozsáhlé kácení stromů v posledním evropském pravěkém pralese

26. 3. 2016

Ve snaze bojovat proti kůrovci a navzdory protestům od vědců, ekologů a od Evropské unie schválilo Polsko rozsáhlé kácení stromů v posledním evropském pravěkém białowieżském pralese na polsko-běloruské hranici.

"Rozhodli jsme se zasáhnout proti poškození důležitého habitatu a zabránit migraci a zmizení důležitých přírodních druhů z tohoto prostoru," řekl polský ministr životního prostřední Jan Szyszko. Má být vykácen prostor větší než 180 000 kubických metrů.

Organizace Greenpeace varovala, že Evropská unie zřejmě zahájí vážné trestní procedury proti Polsku za porušení jejího programu Natura 2000.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Nastavíte-li druhou tvář, dostanete nafackováno

27. 3. 2016 / Karel Dolejší


Hlavní organizátor pařížských útoků Salah Abdeslam se po čtyři měsíce skrýval v bruselské čtvrti Molenbeek - poté, co média masivně a mnoho dní po sobě publikovala jeho portrét ZDE. A jakmile skončil za mřížemi, začalo ve městě politické násilí ze strany po léta tolerované islamistické komunity ZDE. Obojí by bylo nemožné bez podpory v řadách obyvatelstva, které se samo do ozbrojených aktivit nezapojuje.

VELKÝ PÁTEK:

Tři hodiny odpoledne

25. 3. 2016 / Jim BishopJežíš se naposled zvedl k hlavě kříže. "Otče," zvolal, "do tvých rukou poroučím svého ducha." Jeden z vojáků obešel kříž a chvíli pozoroval umírajícího. Pak se vrátil a lehl si na skálu.

Z Ježíšových úst zazněl poslední výkřik: "Dokonáno jest." Jeho tělo se svezlo dolů. Ježíš se vzdal smrti.

Ozval se zvuk, jako by pod zemí dusalo stádo prchajících zvířat. Čerstvý vítr ovál krátkým dechem rostlinstvo.

Země se třásla a úzká trhlina rozdělila zemi od západu na východ. Běžela od velké popravčí skály přes silnici a jeruzalémskou branou přes město do chrámu, kde roztrhla velkou oponu vnitřní svatyně od vrchu až dolů, a pokračovala dál k východu. Otřásla velkou zdí, otevřela hroby na hřbitově za městskými hradbami, překročila Cedron a zamířila k Mrtvému moři zanechávajíc svou stopu na zemi, na skalách i v horách.

Nejděsivější na bruselských útocích je naše reakce na ně

24. 3. 2016

Myslete jako nepřítel. Představte si, že jsem terorista z Islámského státu. Nepracuji s bombami či kulkami. Špinavou práci přenechávám šílencům v suterénu. Já pracuju na tom, co se děje pak. Mým úkolem je proměnit vraždění v politické důsledky. Zakrvácené letiště je nástroj, použitý za určitým cílem. Cílem je moc, píše v deníku Guardian Simon Jenkins.

Tento týden jsem zaznamenal další úspěch. Proměnil jsem špinavý psychopatologický čin v událost, která změní politickou strategii celých států, vyvolá bojovnické postoje a vyděsí obyvatelstvo. Šokuju celý kontinent. Známí politikové mě zahrnou frázemi. Korunované hlavy na mě začnou vršit slavnou nenávist.

Neodpovědné řeči o "válce v Evropě" znamenají, že lezeme Isis do pasti

24. 3. 2016

Terorismus je  pořád tou nejnepravděpodobnější příčinou naší smrti

Nyní je nesmírně důležité, jak budeme reagovat na bruselské útoky, píše v deníku Guardian bývalý rukojmí Isis Nicholas Hénin. A nevypadá to dobře. Francouzský premiér Manuel Valls a francouzský prezident François Hollande už padli do pasti a hovoří o tomto problému jako o "válce". To je to poslední, co by měli říkat. Mohu jim sdělit na základě mé zkušenosti, že přesně toto Isis chce. Teroristé nechtějí o válce jen hovořit, chtějí v Evropě vyvolat občanskou válku. Ale toto není válka a nesmíme o ni jako o válce hovořit.

Je to politické násilí velkého rozsahu. A důležité je, že z historie máme zkušenost s politickým násilím velkého rozsahu. Pokud přijmeme militaristický, válečný slovník, už nebude cesty zpět. Jen tím posílíme své nepřátele.

Řecko začalo odvážet uprchlíky z Idomeni na řecko-makedonské hranici

26. 3. 2016

Řecko začalo evakuovat uprchlíky z hlavního tábora v Idomeni na makedonské hranici, zatímco se proud uprchlíků přicházejících na řecké ostrovy v Egejském moři snížil na minimum, uvedli v sobotu řečtí činitelé.

Řecká policie informovala, že osm autobusů odvezlo v pátek asi 400 uprchlíků do nedalekých uprchlických táborů. Dalších asi 10 autobusů čeká na migranty, kteří nechtějí opustit makedonskou hranici. Odešli hlavně rodiče s malými dětmi, kteří to už nemohli v táboře vydržet. Řecko uvedlo, že pro uprchlíky má okamžitě k dispozici 2000 míst a od pondělka dvojnásobek.

Počet příchozích na řecké ostrovy se zpomalil. V pondělí jich přišlo 1662, v úterý 600 a ve středu 260.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Tribunál pro válečné zločiny uvěznil francouzskou novinářku Florence Hartmannovou

26. 3. 2016

Soud v Haagu pro válečné zločiny uvěznil Florence Hartmannovou, bývalou novinářku z deníku Le Monde. Hartmannová byla odsouzena v roce 2009 za pohrdání soudem za to, že ve své knize zdokladovala, že tribunál zatajil haagskému soudu pro válečné zločiny klíčové informace o masakru ve Srebrenici, k němuž došlo v roce 1995. Hartmannová byla původně pokutována částkou 7000 euro, avšak tento rozsudek byl posléze přeměněn na 7 dní vězení poté, co tribunál tvrdil, že pokuta nebyla zaplacena. V prosinci 2011 Francie odmítla Harmannovou deportovat do Holandska.

Ve čtvrtek byla Hartmannová zatčena před mezinárodním soudním dvorem v Haagu, kde se shromáždily oběti války v Bosně, které tam čekaly na vyhlášení rozsudku nad Radovanem Karadžičem. Demonstranti se Hartmannovou pokusili ochránit, ale policii se jí podařilo od davu svědků izolovat a zatknout.

Poté, co Hartmannová pracovala v Bosně pro deník Le Monde, pracovala pro haagský tribunál jako mluvčí a poradce prokuratury. V roce 2007 prozradila ve své knize Paix et châtiment (Mír a trest), že dokumenty, které prokazovaly, že Srbsko bylo spoluviníkem masakru ve Srebrenici, tribunál utajil. Hartmannová, která obsah těchto dokumentů neprozradila, argumentovala, že pozůstalí zavražděných mají právo vědět, že tribunál tyto dokumenty utajuje.

Podrobnosti ZDE

Profesor Pirk je vůl

27. 3. 2016 / František Řezáč

Profesor Pirk je vůl, píše František Řezáč. Dneska máme demokracii, tak můžeme říkat, že i prezident je vůl. Tyhle akademické celoživotní blbečky jsem zažil už na vojně. Vono to něco odborného vyštudovalo a myslelo si, že sežralo moudrost světa. Když vystřelil tank, skoro se podělali.To by bylo zajímavý zjistit, jestli měl Pirk, jako Zeman, taky modrou knížku. Ta redaktorka Frantová si holt nějak vydělává na živobytí. To všechno už tu bylo. Svaté rozhořčení a politická neschopnost. Čeští fašističtí profesoři a novinářští honimíři obdivovali Mussoliniho, Dolfuse a Hitlera. Když ten do Čech a Moravy přišel, nechal si akorát udavače a ty řvouny nechal zavřít do koncentráků, případně při událostech kolem října 1939 popravit. S těma evropskejma vojenskejma silama bychom ale měli něco udělat. Ovšem ne podle Pirka a jiných volů, táhnout do Svaté země a udělat tam pořádek jako anno dazumal Barbarossa. Ten se na cestě utopil. Jestli něco ti bojovníci IS nebo jak se to jmenuje, ukazují, tak je to dobrý systém teritoriální obrany a mobilizace obyvatelstva. Chytrému napověz, Pirka nakopni, až ho potkáš. Jenom jemně, ale zřetelně. Někam...

Fachidiocie je běžná v ČR i u lékařů?

26. 3. 2016

do doby než jsem si přečetl rozhovor s Janem Pirkem, byl pro mě fenomén fachidiocie spojen výlučně s lidmi pocházejících z technických oborů, píše Josef Valiašek. Jeho odpovědi v rozhovoru pro Parlamentní listy jsou snůškou lží, polopravd a dojmologie. Snažím se pochopit, jak mohl pan Pirk dospět k takovéto interpretaci reality. Jak se asi mohl formovat jeho názor? S kolika muslimy ve svém životě mluvil? Odkud čerpá informace? Jestli je schopen sám sobě připustit, že se může mýlit? Jak může tvrdit, že integrace muslimů do západní společnosti je nemožná? Byl ten pán někdy v nějaké nemocnici v Británii, nebo aspoň v Německu? Zřejmě se nikdy nepotkal ani s kolegy z IKEMu.

Jak se musí cítit členové České lékařské komory, kteří jsou muslimského vyznání, když čtou takové kategoricky odsuzující názory? Najdou se v ČR lékaři, kteří se vůči nesmyslům vysloveným Janem Pirkem veřejně ohradí?

Pozn. JČ: Je ovšem nutno upozornit, že už značka tzv. Parlamentní listy znamená, že cokoliv tento server vydá, není možno brát vážně. Kdybychom se Parlamentními listy zabývali, naplnili bychom uváděním jejich nesmyslů na pravou míru deset serverů Britských listů. Parlamentní listy publikují systematicky naprosté nesmysly, destabilizují jimi společnost a izolují ji od civilizovaného světa. Čtenáři by si měli uvědomit, že se nechávají bezostyšně oblbovat lidmi, jako je vlastník tohoto serveru, král českého hazardu. Poklesla v ČR soudnost už natolik, že jsou lidé schopni zapomenout, že jimi pro peníze manipuluje nesmysly člověk, který vydělává na hazardu?

V ČR, více než v jiných zemích, vznikl pozoruhodný jev, kdy se nespokojení občané ukájejí nesmyslným, iracionálním strašením o věcech, které strašákem nejsou. Je to zajímavý psychologický proces, rovnající se nadávání u piva. Jsem nespokojen se svou situací, a tak se ukájím zuřivostí nad neexistujícími hrozbami, které mi denodenně kvůli svému zisku vymýšlejí servery, jako jsou Parlamentní listy.

Kdokoliv, kdo vůbec publikuje na serveru Parlamentní listy, se tím nenávratně diskredituje. Soudný člověk se ani pětimetrovou tyčí nedotkne severu, který šíří rasismus, nenávist vůči náboženství a skupině obyvatelstva a rozšiřuje kolektivní vinu. V civilizovaných zemích existují regulační mediální orgány, jako je třeba britská Nezávislá organizace pro úroveň tisku, Independent Press Standards Organisation (Ipso), vytvořená konsorciem samotných médií, která kontroluje, zda média nepublikují nesmysly. Velká část článků publikovaných v Parlamentních listech by se stala v zemích, jako je Německo či Velká Británie, terčem trestního stíhání. V ČR nic takového není a lidé se nechávají  Parlamentními listy utáhnou na vařené nudli. Kdo by to kritizoval, když jde o zisk krále hazardu.

Britský bulvární deník The Sun přiznal, že vydal nepravdivou zprávu o muslimech

28. 5. 2016

Bulvární deník The Sun, vlastněný magnátem Rupertem Murdochem, byl donucen britskou regulační mediální organizací Independent Press Standards Organisation (IPSO), aby dementoval svůj článek z loňského 23. listopadu, který tvrdil, že 20 procent britských muslimů podporuje džihád v Sýrii na straně Islámského státu. Otázka, kterou průzkum muslimům položil, totiž toto tvrzení nedoložila, dotazovala se pouze, zda má respondent sympatie s mladými lidmi, kteří se chtějí připojit k bojovníkům v Sýrii, a nespecifikovala, zda proti Islámskému státu či na jeho straně.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kdo spáchal atentáty v Bruselu? Nenáboženští kriminálníci

24. 3. 2016

Kdo spáchal bruselské atentáty? Dva bratři, o nichž bruselská policie věděla. Mnoho místních obyvatel bruselské čtvrti Molenbek, kteří se tam narodili a byli zradikalizováni, mají zázemí drobné zločinnosti. Existují přímé vazby mezi kriminálním podsvětím a násilnými džihádisty. Mnozí tito zdejší mladí lidé neměli zrovna velký zájem o muslimské náboženství, až náhle je zaujala možnost radikálních atentátů. Oba bratři el-Bakraouiové, kteří spáchali bruselské atentáty, měli kriminální minulost. Ibrahim byl odsouzen na devět let do vězení poté, co provedl ozbrojené přepadení. Khalid byl v roce 2011 odsouzen na pět let za krádeže automobilů. Minulý týden oba bratři byli po protiteroristických policejních raziích na útěku před policií. Jiný podezřelý, Najim Laachraoui, vyrábí údajně bomby pro Isis. Policie ho také hledá v souvislosti s listopadovými útoky v Paříži. Při policejních prohlídkách byla na obou místech nalezena jeho DNA.

Česká televize tentokrát plní svou roli

Oběti a vrazi

24. 3. 2016 / Bohumil Kartous

Samotná pochybnost nestačí. Důležité je i myslet. Média v ČR často dělají tu chybu, že pouze vzbudí pochybnost, ale k myšlení nevyzývají.

Teroristické útoky islamistů mají mnoho obětí. Mají oběti v Evropě, v USA, ale zdaleka nejvíce jich je v samotném muslimském světě. Nesrovnatelně více. V den, kdy došlo k útokům v Bruselu, zemřelo nebo bylo zraněno v důsledku islamistického teroru pravděpodobně násobně více lidí v Sýrii, Iráku, Afghánistánu či Libyi. Jen se o tom tolik nemluví. Nejde o to relativizovat to, co se v Bruselu stalo. Je to jinak. Teprve v okamžiku, kdy si budeme uvědomovat stejně intenzivně, kdo jsou vlastně oběti islamistů, může dojít k pochopení příčin a k odlišnému pohledu na to, jak hledat jejich řešení.

Vysoký komisař Rady Evropy kritizoval Británii za "alarmistickou rétoriku" ohledně migrace

24. 3. 2016

"Uprchlíci nejsou ilegální"

Nils Muižnieks, vysoký komisař Rady Evropy pro lidská práva obvinil britského premiéra Davida Camerona a ministryni vnitra Theresu Mayovou, že "zintenzivňují alarmistickou rétoriku" ohledně migrace a líčí migranty jako "hrozbu britské společnosti", čímž posilují xenofobní atmosféru v Británii.

Ve své oficiální zprávě odsoudil komisař Rady Evropy pro lidská práva ministryni Mayovou za to, že se intenzivně snaží "vytvořit opravdu nepřátelské prostředí pro imigranty. Nils Muižnieks doporučuje britským politikům, aby přestali používat termínu "ilegální imigrant": "Lidi nejsou ilegální. Jejich právní status může být neregulérní, ale to neznamená, že to nejsou lidi. Výrazy jako ´ilegální migranti´ vyvolávají neprávem v očích veřejnosti podezření. Z tohoto důvodu používají mezinárodní organizace včetně Rady Evropy neutrálnější výraz "neregulérní migranti".

"Celonárodní politický diskurs musí být objektivnější a zdůrazňovat konkrétní pozitivní důsledky, které migranti přinášejí do britské společnosti stejně jako do mnoha jiných evropských států.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co ještě nevíme o teroristických útocích v Bruselu a jejich zákulisí?

24. 3. 2016 / Daniel Veselý

Tragické atentáty v Belgii nám jako mnoho obdobných děsivých událostí nabízejí možnost tvrdé reflexe i sebereflexe. Ze všeho nejdříve je zapotřebí rázně odsoudit zločinné jednání útočníků v belgické metropoli a vyjádřit soustrast těm, kteří přišli při útocích o život. My máme samozřejmě na výběr. Buďto zintenzivníme represivní opatření, propadneme nikam nevedoucímu strachu, kolektivně svalíme vinu na celé náboženské společenství na základě aberací jeho víry a budeme spřádat konspirační teorie, nebo zachováme chladnou hlavu a pokusíme se pokorně analyzovat kořeny těchto zločinů pomocí racionálních úvah a dějinných okolností.

Propagace České republiky ve světě

24. 3. 2016 / Ivo Barteček

Česká republika by měla usilovat o to, aby o ní svět věděl. Měly by se zakládat univerzitní obory, které se věnují České republice, historii a kultuře. Česká republika by se měla hnát kupředu, rozevírat, třebas i násilně, náruč dalších národů, aby se o ní vědělo. Máme co předat. Naše místo v Evropě, ve světě, by mělo být pevné. V USA si myslí, že jsme někde uprostřed Ruska. V Číně měli dojem, že jsme odněkud z Afriky. V západní společnosti se všeobecně uvažuje, když už, o tom, že potravu si pořizujeme kyjem, nikoliv v obchodech. Ale opravdu České republice pomůže to, když se ukryje na anglosaské univerzity pod obor jakési slavistiky? Jako další z mnoha? Polsko, Ukrajina, Rumunsko, Bulharsko Česko, Slovensko... Slovanských národů a států je příliš a člověk ukonejšený západní kulturou v západním světě nemá a nemusí mít potřebu o nás něco vědět. Jak tedy zaujmout jinak?

Rozhovor Britských listů 49:

Jak jsem přišla o zaměstnání

18. 3. 2016Jan Čulík hovoří s básnířkou Kateřinou Bolechovou o tom, jaké to je, když vás náhle po osmnácti letech vyhodí z práce. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 18. března 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Vnitřní dialog generace Y

Nejezte mamuty

24. 3. 2016 / Aneta Adámková

Nakonec muži začali čím dál tím víc vysedávat doma, což po nějaké době bylo vlastně docela pohodlné. Proč opouštět teplo domácího ohně a trmácet se za mamuty, že? Jenže ženy po čase viděly, že se z jejich chrabrého lovce mamutů stává domácí povaleč, a protože potřebovaly nakrmit rodinu, začaly se vydávat na mamuty samy. A tak vznikla ženská emancipace…

Bodláky Václava Duška

Přehlídka zdvořilosti

24. 3. 2016 / Václav Dušek

Dojemné - v sále seděli údajně podle slov celebritové samičky, samí slušní lidé. Festivaly bezduchostí, přehlídky zbytečností, demonstrace hašteřivých bloudů s hořícími koudely u zakončení, fešní fašounci v županech županů, průzrační Kot a Leba, nám ho netreba. Lidská práva, oběti zapomenuty. Vyhlazení nelidské. Přerozdělování sytosti na pořadu dne! Módní fifleny vyžehleny k nepoznání. Hrabata erteplata v utajení. Skrček ze Skrčkova dojetím hýká - slušný člověk jsem já, to jsem já, to jsem já! V sále nedýchatelno, jako v motýlím čínském lese.

Andrej Babiš perfektně popisující stav věci

Vy jste mě stvořili

24. 3. 2016 / Bohumil Kartous

Asi málokdy byl Andrej Babiš tak pravdomluvný, jako když během mimořádné schůze sněmovny vysvětloval okolnosti vlastnictví komplexu Čapí hnízdo a šířeji také svou vlastní politickou existenci. V jednom okamžiku se obrátil k poslancům TOP 09 a ODS, aby jim sdělil, že do politiky vlastně nechtěl, ale právě kvůli nim do ní vstoupil. Věta "vy jste mě stvořili" je skutečně hodnotným příspěvkem do stenografického záznamu o vývoji české parlamentní demokracie.

OSN a Lékaři bez hranic se odmítli podílet na dohodě EU s Tureckem o uprchlících

23. 3. 2016

Zásadní rána byla udělena dohodě EU s Tureckem o uprchlících: Vysoké komisařství OSN pro uprchlíky uvedlo, že ruší většinu své činnosti na řeckých ostrovech, protože jsou nyní zneužívány jako vězeňská infrastruktura pro deportaci lidí zpět do Turecka. Totéž oznámila organizace Lékaři bez hranic, která poukázala na to, že hromadné deportace uprchlíků jsou porušením mezinárodního práva.

Mluvčí Vysokého komisařství OSN pro uprchlíky Melissa Flemingová uvedela: "UNHCR není součástí dohody mezi EU a Tureckem o uprchlících a nebude se podílet na věznění ani na deportaci uprchlíků."

Marie Elisabeth Ingres, šéfka mise Lékařů bez hranic v Řecku, zdůraznila: "Nedovolíme, aby naše pomoc byla zneužita k masovým deportacím uprchlíků a odmítáme být součástí systému, který ingornuje humanitární potřeby a potřebym ochrany žadatelů o azyl a migrantů."

Podrobnosti v angličtině ZDE

New York Times: Reakcí na terorismus musí být odmítnutí xenofobů, kteří zneužívají strachu veřejnosti

23. 3. 2016

Úřady musejí učinit, co je v jejich silách, aby zatkly pachatele a ubránily své země proti takovýmto činům. Avšak reakcí na terorismus musí být také potvrzení základních demokratických hodnot a odmítnutí demagogů a xenofobů, kteří chtějí zneužívat strachu a slz veřejnosti.

Brusel, Evropa a svět se musí připrvit na dlouhý boj proti této formě terorismu. To znamená zintenzivnění protiteroristického úsilí a daleko vyšší míru spolupráce mezi ohroženými státy. To také znamená odvahu a pevný postoj vůči hrozbě, jejíž odstranění bude trvat mnoho let. Je nutno důrazně podtrhnout, že to naprosto neznamený hysterické vyvolávání strachu, jak to dělají politikové jako Donald Trump.

Co se týče okamžitých opatření, bezpečnostní operace v Belgii musejí být pozvednuty na daleko vyšší úroveň. Brusel je nejznámější jako de facto hlavní město Evropy, ale také se rychle stává hlavním městem islámského radikalismu v Evropě.

Nutkáním po barbarském útoku je vždycky omezit občanská práva a svobody. Ve Spojených státech vedl po 11. září spěšně schválený Vlastenecký zákon k zneužívání špehovacích pravomocí, které posktla vláda. Francouzská vláda vyhlásila po listopadových pařížských útocích kontroverzní mimořádný stav, který byl prodloužen až do května.

Po bruselských útocích znovu opakoval Donald Trump své požadavky na zabránění muslimům v cestě do Ameriky a pro obnovení mučení a jeho soupeř Ted Cruz požaduje zavedení policejních hlídek v muslimských čtvrtích v USA.

Avšak taková opatření jen slouží cílům teroristů, jimiž je oslabení západních společností šířením strachu a paniky, vyvoláváním zášti občana proti občanovi, šířením xenofobních nálad a dalším odcizením a radikalizací muslimské mládeže.

Změny bezpečnostních a vyšetřovacích praktik jsou nutné, ale musejí být zaváděny opatrně, po vážné debatě a při dodržování lidských práv a zákonnosti.

Lid Belgie a jeho evropští sousedé reagovali na toto nejnovější vraždění solidaritou ve smutku a rozhodností vydržet. Úřady musejí učinit, co je v jejich silách, aby zatkly pachatele a ubránily své země proti takovýmto činům. Avšak reakcí na terorismus musí být také potvrzení základních demokratických hodnot a odmítnutí demagogů a xenofobů, kteří chtějí zneužívat strachu a slz veřejnosti.

Zdroj v angličtině ZDE

Belgičtí muslimové odsoudili bruselské útoky, darují krev

23. 3. 2016

Někteří muslimští předáci vyjádřili obavy, že dojde k útokům a k projevům rasismu proti jejich komunitě

Čelné belgické a evropské muslimské organizace odsoudily úterní útoky v Bruselu, píše prestižní list Politico.eu s redakcí v Bruselu.

"Byly to barbarské činy," řekl Said Kamli, ředitel Federace islámských organizací v Evropě, a dodal, že ISIL a jeho teroristické aktivity nemají nic společného s islámem. "My lidi, kteří dělají takovéto věci, nepodporujeme. Doufáme, že budou čelit spravedlnosti."

OSN: Je šílené zaměřovat hněv nad bruselskými útoky proti uprchlíkům

22. 3. 2016

Amin Awad, regionální koordinátor úřadu OSN pro Střední východ a severní Afriku, jehož úkolem je pomáhat uprchlíkům z Blízkého východu, kritizoval osoby, kteří zaměřují svůj hněv nad bruselskými útoky proti osobám prchajícím před krvavou válkou v Sýrii či před násilím jinde v tomto regionu:

"Považovat všechny lidi za stejné a tvrdit, že uprchlíci jsou bezpečnostním rizikem, to není pravda. Jakékoliv nepřátelství proti uprchlíkům kvůli útokům v Bruselu či v Paříži naprosto není na místě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Belgická novinářka: Dosud byla v Belgii s džihádisty nepsaná dohoda, že tu budou žít mírumilovně

23. 3. 2016

(Od 1'10')

Belgická novinářka Laurence D'Hondtová: Myslím, že my jako Belgičané jsme velmi překvapeni tímto útokem, ke kterému tu došlo. Protože víme, že tady v Bruselu žije hodně džihádistů, ale nikdy jsme si nemysleli, že se naše země pro ně stane terčem. Džihádisté měli prostě pocit, že existuje mlčenlivá dohoda s úřady, že tady budou žít mírumilovně.

Reportér Matt Frei: To se ale teď změnilo, že?

Laurence D'Hondtová: No, změnilo se to, protože útok v Bataclanu 13. listopadu vyvolal množství tlaku na belgické úřady, aby nalezly podezřelou osobu číslo 1, Abdelaslama. A tento tlak pocházel z Francie a to změnilo chování policie a já si myslím, že když ho chytili, pravděpodobně to také změnilo postoj džihádistů vůči nám Belgičanům a Belgie začala být sama považována za reálný terč. A to je změna a to je pro nás překvapení.

Matt Frei: Vedla Belgie sama se sebou dostatečně poctivý rozhovor o podstatě belgické hrozby, o počtech islámských Belgičanů odcházejících bojovat v džihádu v Sýrii a v takových zemích?

Laurence D'Hondtová: No, to je tady velká otázka. My Belgičané máme všeobecně pocit, že úřady nikdy neměly pořádné informace o podstatě té hrozby. Po Bataclanu se tu zavedl svého druhu mimořádný stav, z toho vznikl velmi podivný pocit, velmi to zvýšilo strach lidí a nakonec nikdo nebyl zatčen. Takže nejsme překvapeni, že jsme nikdy nečekali, že se něco takovéhoto stane v Belgii.

Belgické úřady jsou zahlceny vyšetřováním teroristických kauz

23. 3. 2016


Úterní útoky přišly po týdnu napětí, během nějž belgické bezpečnostní složky dostihly Salaha Abdeslama, který je považován za posledního přežívajícího člena buňky ISIS, která provedla útoky v Paříži. Přepad v bruselské čtvrti džungle před týdnem vedl k úmrtí Alžířana podezřelého z vazeb na ISIS, ale Abdeslam zřejmě uprchl do míst, kde strávil dětství, do Molenbeeku, z velké části muslimské čtvrti hned vedle centra Bruselu. S využitím kombinace elektronického vyhledávání mobilních telefonů a informací od obyvatel bezpečnostní složky v pátek obklíčily, zranily a zatkly Abdeslama.

Norsko po útocích v Bruselu vyzbrojí policii

23. 3. 2016


Norská policie zahájila mimořádné hlídkování a nařídila všem policistům v Oslu, aby nosili zbraně. Norští policisté za obvyklých okolností mají povinnost zamknout zbraně ve služebním autě.

Úřadující šéf policie Roger Andresen oznámil, že rozhodnutí dočasně vyzbrojit policii sleduje účel podpořit důvěru veřejnosti po úterních útocích v Bruselu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Dokáže Evropa zajistit svou obranu?

23. 3. 2016


Personální výdaje tvoří lví podíl evropských obranných rozpočtů. Protože lidi nelze dost ocenit, je to z pohledu ozbrojených sil zřejmě pochopitelné. Nicméně takové rozpočtové priority mají znepokojivé dlouhodobé důsledky. Akvizice a náklady na výzkum a vývoj se vyznačují prudce sestupnou trajektorií.

Němečtí ultrapravičáci poděkovali syrským uprchlíkům za první pomoc při autonehodě jejich předáka

23. 3. 2016

Ultrapravicová německá strana NPD veřejně pochválila uprchlíky za jejich lidskost poté, co skupina Syřanů poskytla první pomoc jejich kandidátu, který se zranil při autonehodě.

Stefan Jagsch, čelný kandidát NPD v nadcházejících místních volbách v Hessensku, ztratil 16. března kontrolu nad svým automobilem na silnici mezi Altenstadtem a Büdingen a narazil do stromu.

Podle místních hasičů vážně zraněného Jagsche vytáhli z trosek jeho automobilu dva syrští uprchlíci a poskytli mu první pomoc, než dorazila sanitka.

Jean Christoph Fiedler, šéf strany NPD v Hessensku, konstatoval podle deníku Frankfurter Rundschau, že se Syřané zachovali "velmi dobře, velmi lidsky".

Letos v lednu se Jagsch účastnil neonacistické demonstrace, na níž se útočilo na uprchlíky jako na "dobyvatele", "turisty za sociálními dávkami" a "opice bez povědomí o zákonnosti".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Finská studie: Více než čtvrtina přistěhovalců má vysokoškolské vzdělání

23. 3. 2016


Průzkum přijímacích center nacházejících se ve finském regionu Uusimaa ukázal, že většina žadatelů o azyl dokončila základní školu, kolem poloviny z nich absolvovalo nějaký typ střední školy. Sedm z deseti dokončilo přinejmenším sedmiletou základní školní docházku a 27 % má vysokoškolské vzdělání, přičemž 16 % má titul, typicky bakalářský. Asi 7 % nemá formální vzdělání a zhruba stejný podíl je zcela negramotný.

Lekce z Bruselu: Soužití s džihádisty nefunguje

22. 3. 2016 / Karel Dolejší


Bruselská čtvrť Molenbeek je od 90. let místem, kde si zřídili základnu alžírští džihádisté ZDE. Úřadům to bylo dávno známo, rozhodly se však nezasahovat, protože extrémisté zde působící prováděli své útoky dlouho většinou v Africe. To se však vloni změnilo - přišly atentáty v Paříži nebo útok na židovské muzeum přímo v Bruselu. Po nejméně dvaceti letech soužití "hlavního města EU" s džihádisty přišel policejní zátah kvůli organizátorovi pařížských útoků. Základna přestala být bezpečná. Následovaly bombové atentáty.


Džihádisté nemají nic společného s normálními, pokojnými muslimy.

Ve čtvrtek bude vydán rozsudek nad Radovanem Karadžičem

23. 3. 2016

Mezinárodní soudní dvůr pro bývalou Jugoslávii v Haagu, často nazývaný haagský tribunál pro válečné zločiny, vydá ve čtvrtek svl rozsudek nad předákem bosenských Srbů Radovanem Karadžičem, který je souzen za genocidu a zločiny proti lidskosti, spáchané v letech 1992-1995 ve válce v Bosně a v Hercegovině. Pro mezinárodní spravedlnost to bude nejdůležitější chvíle od norimberských procesů s nacisty.

Téměř všichni očekávají rozsudek "vinen". Karadžič se postavil do čela separatistického srbského státečku a začal provádět "etnické očišťování", systematický teorri proti bosenským muslimům a Chorvatům.

Hysterická reakce médií napomáhá teroristům

22. 3. 2016

Poskytování publicity atentátům a emocionální reakce jsou idiotstvím, které slouží teroristům. Není ale stupidní snažit se umenšit, a nikoliv zvětšovat hněv, který lidi vede k páchání atentátů, a také zmenšovat sílu samotného incidentu. To první vyžaduje moudřejší zahraniční politiku, než jakou západní státy za posledních deset let provádějí vůči muslimskému světu. To druhé je dokonce ještě obtížnější. Vyžaduje to trpělivost a uměřenost při poskytování publicity teroristickým incidentům a reakcím na ně.

Účelem terorismu není ničit či zabíjet. Cílem terorismu je dosáhnout politických důsledků prostřednictvím obrovské publicity, která přichází s děsivými incidenty. Záměrem úterních atentátů v Bruselu je právě toto. Zabíjet náhodné kolemjdoucí nemá žádný válečný účel. Výbušná síla vzniká v důsledku naší reakce, v důsledku toho, že útokům věnujeme obrovskou pozornost a že na ně politikové houfně reagují.

Poskytování publicity atentátům a emocionální reakce jsou idiotstvím, které slouží teroristům, argumentuje Simon Jenkins.

Neexistuje žádná možnost jak by nějaká společnost mohla zabránit teroristickým útokům. Vzhledem k tomu, že jsou náhodné, žádná míra ochrany nemůže žádnou komunitu před útoky ubránit. Žádná míra policejní práce či sledování, žádná míra použití armády či námořnictva, nemluvě o střelách či jaderných zbraních, nemůže lidi před teroristickými útoky ochránit. Atentátníci a vrahové vždycky uniknou sledování a atentát provedou.

Politický terorismus je tak starý jako válka sama. Vyvolávání strachu v civilním obyvatelstvu bylo vždycky standardní zbraní. "Boj proti terorismu" je stejně nesmyslný jako "boj proti zbraním".

Není ale stupidní snažit se umenšit, a nikoliv zvětšovat hněv, který lidi vede k páchání atentátů, a také zmenšovat sílu samotného incidentu. To první vyžaduje moudřejší zahraniční politiku, než jakou západní státy za posledních deset let provádějí vůči muslimskému světu. To druhé je dokonce ještě obtížnější. Vyžaduje to trpělivost a uměřenost při poskytování publicity teroristickým incidentům a reakcím na ně.

Totální pozornost médií, která je automaticky zajištěna pro každý teroristický atentát, je neodpovědná. Média samozřejmě musejí "informovat", avšak nesmějí bláznit a hysterčit a vyžívat se ve způsobeném násilí tak, jak to zjevně dělají v souvislosti s brutalitou Islámského státu.

A co je vážnější, cílem teroristů je zjevně zlikvidovat západní společnost, ukázat, že liberální demokracie je podvod a vyvolat pronásledování muslimů.

Avšak přesně takto reaguje bezpečnostní průmysl na tyto incidenty. Bezpečnostní průmysl je arogantně přesvědčen, že je mocný, a že není schopen si přiznat, že jsou některé věci, proti nimž nemůžeme být ochráněni. Takže když k atentátům dojde, automaticky vyžadují více peněz a ještě více moci. Ty se jim nesmějí dát.

Kompletní článek v angličtině ZDE

Evropská asociace na obranu lidských práv:

Nepřijmeme jménem boje proti terorismu omezování rovných práv a svobod

22. 3. 2016

Brusel 22. března 2016

Útoky v centru a na letišti v Bruselu usmrtily více než 30 lidí a více než 100 jich zranily.

Se smutkem a soucitem myslí Evropská asociace na obranu lidských práv na oběti, jejich rodiny a jejich blízké.

Nic neospravedlňuje tyto strašlivé činy. Stíhat jejich pachatele a zároveň bránit demokracii, zákonnost a lidská práva je jedinou možnou reakcí na teroristické útoky. Jakékoliv protizákonné procedury, jakékoliv porušení spravedlnosti, jakákoliv generalizace činěná na úkor jakékoliv komunity, jakákoliv stigmatizace vůči někomu podezřívanému kvůli jeho původu jsou povzbuzením pro vrahy, hledají je horečně.

Evropská asociace na obranu lidských práv nepřijme omezování rovných práv a svobod jménem boje proti terorismu. Tato asociace nepřijme stigmatizaci lidí pro jejich předpokládaný či skutečný původ.

Braňme společně otevřenou společnost založenou na hodnotách solidarity, demokracie a základních práv.


Dominique Guibert, President
AEDH, European Association for the Defence of Human Rights
33, rue de la Caserne. B-1000 Bruxelles

Běloruští "atentátníci" se distancují od ruského obvinění

23. 3. 2016


Některá ruská a běloruská média na základě informací běloruské KGB obvinila několik osoby z provedení útoků v Bruselu. Rádio Svoboda kontaktovalo prostřednictvím sociálních sítí dva z označených "pachatelů" sebevražedných atentátů. Oba muži běloruského původu, Sulejman Doubaš i Chalíd Doubaš, odmítli zprávy o své cestě do Sýrie. Uvedli, že žijí v Belgii a nemají s místními úřady žádné problémy.

Podrobnosti v běloruštině: ZDE

Útok v Bruselu spáchali dva bratři

23. 3. 2016

Dva sebevražední atentátníci, kteří zaútočili na letiště Zaventem v Bruselu, byli bratři Khalid a Brahim el-Bakraou. Belgická televize RTBF uvedla, že policie o obou z nich věděla. Třetí muž, kterého kamery zachytily na letišti s nimi, se hledá.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Teror v Bruselu

23. 3. 2016


Krátce po osmé hodině ráno stovky cestujících začaly sbíhat z rampy před bruselským letištěm, mezi nimi hrkala kolečková zavazadla. Někteří se nevěřícně ohlíželi k rozbité skleněné zdi, z níž stoupal kouř. Dva sebevražední atentátníci se právě odpálili v odbavovací hale, napsal Ben Taub.

Proč se atentátníci zaměřili na Belgii?

22. 3. 2016

Špatná integrace muslimů, politická nestabilita země a rostoucí důkazy o extremismu znamenají, že bruselské útoky nejsou překvapivé

V Belgii žije dosti podstatná a málo integrovaná menšina muslimů, v níž je vysoká míra nezaměstnanosti. Jsou v ní k dispozici zbraně, v zemi jsou k dispozici vysoce rozvinuté komunikace a celostátní dopravní síť. Úřady se extremismem efektivněji nezabývají, mají nedostatečné financování a v zemi je politická nestabilita.

Řada lidí zemřela při útocích na bruselské letiště a metro

22. 3. 2016

Nejméně 14 lidí bylo usmrceno a 80 zraněno na bruselském letišti Zaventem

20 lidí bylo usmrceno a 106 zraněno při výbuchu na stanici metra

Odpoledne přijal odpovědnost za )toky Islámský stát.

Okkupert, čili Jak se správně znormalizovat

22. 3. 2016 / Karel Dolejší


Prezidentský kandidát Donald Trump ve vyjádření pro list Washington Post právě zpochybnil členství Spojených států v NATO ZDE. Nechtěně se tak přiblížil zápletce kontroverzního norského televizního seriálu "Okkupert" (Okupováni) ZDE, která byla kritizována jako údajně naprosto nerealistická.

V Británii pokračuje likvidace univerzitního vzdělání v jazycích a kulturách jiných zemí

22. 3. 2016

Univerzita v anglickém Nottinghamu chce drasticky omezit slovanská studia, němčinu a portugalštinu. Chce vyhodit na dlažbu 12 univerzitních učitelů. Tamější postgraduální studenti žádají mezinárodní veřejnost o pomoc.

Dear All,  

Please consider lending your support to our petition to defend Modern Languages at the University of Nottingham. The University is proposing compulsory redundancy of at least 12 teaching staff from across the school, with at least three to come from the department of Russian and Slavonic Studies. We are fighting to maintain our school and our department as diverse centres of research and language excellence. 

https://www.change.org/p/jeremy-gregory-nottingham-ac-uk-defend-modern-languages-at-university-of-nottingham-fd05831b-e323-4700-af36-5bd44d58186b

Further updates and information can be found at our blog: https://resistrestructuringnottingham.wordpress.com/

and through our Twitter and Facebook feeds: https://www.facebook.com/resistnotts/?fref=nf

@ResistNotts

Many thanks,

Russian and Slavonics Postgraduates at the University of Nottingham

V Británii jde do tuhého

22. 3. 2016

Začal už rozklad Evropské unie?

Je nyní naprosto možné, že ministr financí Osborne bude donucen rezignovat, že Cameron bude muset čelit konkurečním kandidátům na premiéra, že dojde k odchodu Británie z EU, že vzniknou v Británii předčasné volby a pak bude následovat nové referendum o nezávislosti Skotska.

Britská vláda konzervativního premiéra Davida Camerona v pondělí ustoupila a zrušila drastické škrty sociální podpory pro invalidy, ve výši 4,4 miliard liber, které minulý týden oznámil britský ministr financí George Osborne ve své výročním rozpočtu. K ústupku došlo poté, co před víkendem dramaticky odstoupil ze své funkce ministr sociálních věcí Iain Duncan Smith, sám proslulý škrty sociální pomoci těm nejslabším členům společnosti, pro něhož však byly údajně Osbornem navrhované další škrty příliš mnoho.

Ministr financí George Osborne se ve sněmovně v pondělí vůbec neukázal. Hovořil za něj jeho třetí náměstek a obhajoval ho také premiér Cameron. Ten oznámil, že zrušené škrty nebudou nahrazeny žádnými jinými škrty, které se nyní "neplánují". Nikdo ovšem nevysvětlil, co vláda nyní udělá s dírou ve státním rozpočtu ve výši 4,4 miliardy liber, která se tímto nově otevřela.

Britská Horní sněmovna hlasováním schválila přijetí 3000 uprchlických dětí do Británie

22. 3. 2016

Členové britské Horní sněmovny varovali, že vláda musí přijmout uprchlické děti rychle, vzhledem k strašlivým podmínkám, v nichž žijí v uprchlickém táboře v Calais

Britská konzervativní vláda utrpěla porážku v Horní sněmovně, když angličtí lordi hlasováním schválili, že Británie přijme 3000 uprchlických dětí bez doprovodu rodičů. Odhaduje se však, že v Evropě je více než 24 000 dětí bez doprovodu rodičů.

Neměli bychom podléhat xenofobii a jednat v rozporu s evropskými ideály

22. 3. 2016

Tisková zpráva

"Sdílím s pozůstalými obětí teroristických útoků v Bruselu velký smutek a lítost nad ztrátou blízkých. Cítím hlubokou a upřímnou solidaritu s belgickými občany. Událost je o to smutnější, že oběťmi sebevražedných atentátníků jsou civilní a náhodní občané, kteří cestovali metrem nebo byli v tu dobu na letišti. Jakékoliv projevy terorismu jsou odsouzeníhodné, obzvláště pokud mají na svědomí lidské životy. Bezpečnost je jedna z nejdůležitějších hodnot, které musí Evropská unie ctít a bránit za každou cenu. Jedná se o útok na evropské hodnoty, na symboly Evropské unie. Tyto útoky vzedmou pravděpodobně další vlnu xenofobie, rasismu a náboženské nesnášenlivosti. Jde o snahu do současné Evropy vnést další vlnu chaosu. Neměli bychom tomu podléhat a jednat v rozporu s evropskými ideály. Ať již za útoky stojí kdokoliv, věřím, že se podaří původce vypátrat a podniknout vše pro to, aby se podobné tragické události neopakovaly."

Jan Hamáček, předseda PSP

O americko-kubánských vztazích aneb Obamova historická návštěva Kuby

22. 3. 2016 / Daniel Veselý

Po dlouhých 88 letech na kubánskou půdu vkročil americký prezident. Barack Obama, kterého doprovází jeho rodina, na Kubě stráví celkem tři dny. Obama se setkal s kubánským prezidentem, má v plánu vystoupit s projevem, který odvysílají kubánské televizní stanice, a pohovořit si s představiteli kubánského disentu. Přestože napjaté vztahy mezi nevelkým karibským ostrovem a Spojenými státy v posledních měsících postupně tály, zůstává řada nedořešených otázek, v první řadě přetrvávající ekonomické embargo, které dlouhodobě poškozuje kubánské hospodářství, a existence věznice na Guantánamu nacházející se na území, jež USA v podstatě anektovaly.

PŘEČETLI JSME:

Dopis rodiče redakci Blesku: vedete zlou kampaň proti právům dětí

21. 3. 2016

Dne 22. února jste otiskli článek vašeho šéfredaktora Radka Laina „Slovo šéfredaktora Blesku: Stop škodlivé inkluzi“.

Na vzdělávání dítěte s postižením ve spádové škole mají děti v České republice právo již jedenáct let.

Inkluze znamená nikoliv vyloučení, ale naopak přirozené začlenění dítěte mezi zdravé spolužáky. [Blesk zveřejňuje] množství nepřesných, jednostranných, zavádějících či přímo lživých informací.

Váš list rezignoval na byť jen zdání objektivity a namísto informování vede kampaň – kampaň proti několika tisícům dětem.

Útočíte na malou, zranitelnou a mediálně bezbrannou skupinu lidí, jejichž možnosti se ozvat jsou z mnoha důvodů prakticky nulové.

Kompletní článek ZDE

Idomeni 2016

21. 3. 2016 / Tomáš Fiala


Na vratkých člunech do Evropy plují,
vždyť v její přízeň všichni doufali.
Z bláta se dětské ruce natahují,
o pomoc prosí lidé zoufalí.

Však proti nim teď silný kordon stojí,
ostnaté dráty tvoří pevnou zeď.
„Kulturní“ země se těch lidí bojí
a tak je chtějí deportovat zpět.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2016

12. 3. 2016

V únoru 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 75 580,90 Kč. Příjem z reklamy byl 8189  Kč.

Zůstatek byl koncem února 2016 131 994,10 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák