ODS stále podporuje mafiánský kapitalismus východního typu

29. 4. 2015 / Boris Cvek

Kolem dluhů a vymáhání dluhů se, myslím, musí neustále opakovat, že půjčování peněz není povinné a věřitel musí nést riziko, že se mu dluh nevrátí, když dlužník prostě nemá na to, aby dluh uhradil. Není např. možné dlužníka nutit k tomu, aby prodal svou ledvinu nebo své dítě, a není možné ho mučit, i když by to asi výrazně zrychlilo a „zefektivnilo“ exekuce. (Jen tak mimochodem si vzpomínám, že jsem nedávno četl článek v Project Syndicate, který chválil USA za možnost rychlého oddlužení lidí s neudržitelnými hypotékami, což prý výrazně pomohlo nastartovat americkou ekonomiku po hypotéční krizi: ZDE).

Skotští nacionalisté zřejmě získají ve Skotsku všechna poslanecká křesla

29. 4. 2015

Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění firmy Ipsos MORI pro skotskou komerční televizi STV vzrostla volební podpora pro skotské nacionalisty na 54 procent. Znamená to, že skotští nacionalisté zřejmě získají všechna poslanecká křesla ve Skotsku.

V tradičně labouristickém Skotsku poklesla volební podpora pro labouristy na 20 procent, konzervativci mají 17 procent, liberální demokraté 5 procent, zelení 2 procenta a euroskeptická strana Nigela Farage 1 procento.

Průzkum byl prováděn od 22. do 27. dubna a účastnilo se ho 1071 voličů.

Všeobecné volby se v Británii konají ve čtvrtek 7. května

Podrobnosti v angličtině ZDE

Konec věku automobilů: Města se zbavují automobilové dopravy

29. 4. 2015

Střed města Lyonu, u řeky Rhony.

Zatímco je Praha, která má vynikající integrovaný systém veřejné dopravy, každodenně ucpávána idioty, kteří jezdí se svými automobily do města, vytvářejí obrovskou míru znečištění ovzduší (v Praze se strašně práší) a blokují volný průjezd pro tramvaje a autobusy (zatímco městští radní proti tomu nedělají nic), mnoho měst po celém světě dospělo k názoru, že je daleko efektivnější mít ve městech daleko menší počet aut. Celosvětově tak dochází k radikálním změně v životním stylu měst. Co je důvodem?

John Angelos: Obyčejní Američané jsou v bezvýchodné situaci

29. 4. 2015

Poté co v Baltimoru vypukly protesty proti zabití pětadvacetiletého Afroameričana Freddieho Graye v policejní vazbě, hlasatel sportovního rádia Brett Hollander napsal na Twitteru, že demonstrace, které negativně ovlivňují každodenní život spoluobčanů, jsou kontraproduktivní. Provozní ředitel baseballového klubu Baltimore Orioles, který kvůli nepokojům sehraje odložený zápas před prázdným hledištěm, reagoval brilantní obhajobou protestujících.

Paul Krugman: Obě hlavní britské politické strany po volbách dál poškodí ekonomiku

29. 4. 2015

Plány britských konzervativců i labouristů zahájit po květnových volbách nové kolo vládních škrtů se staly terčem ostré kritiky od držitele Nobelovy ceny Paula Krugmana. Ten varoval, že nové kolo škrtů zřejmě poškodí dosud velmi nedostatečné ozdravění britského hospodářství. Krugman poukázal na to, že růst britské ekonomiky se obnovil až poté, co britsk vláda v polovině minulého funkčního období svůj program škrtů.

Rozhovor Britských listů 2:

Ráj montoven

24. 4. 2015

Má sloužit vzdělávání ekonomice "dnes a tady", nebo budoucnosti?



Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 24. dubna 2015.

Get up! Dva dobré důvody, proč finančně podporovat Britské listy

Britské listy pomáhají i vaší zásluhou

18. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, děkujeme za vaši trvalou přízeň. Vážíme si toho, že po 19 letech jsou Britské listy, se svým minimálním rozpočtem a personálním i technickým zázemím, stále jedním z nejvýraznějších médií v České republice, a to navzdory záměrné ignorance části české mediální obce. Sta tisíce unikátních návštěvníků každý měsíc navštíví tento web, aniž by je k tomu ponoukala masivní reklama nebo moudrá doporučení mediálních autorit. To o něčem vypovídá. Existují dva dobré důvody, proč Britské listy drobnou částkou pravidelně podporovat.

Maersk Tigris: Další hlavolam pro "kulhavou kachnu"

29. 4. 2015 / Karel Dolejší

Írán včera v mezinárodních vodách zadržel loď Maersk Tigris plující pod vlajkou Marshallových ostrovů, poté co vypálil vyrovné výstřely směrem k jejímu můstku. Jednalo se o druhou podobnou akci námořních jednotek íránských Revolučních gard v posledních několika dnech ZDE. Íránští pasdaráni evidentně testují, co si vůči nejslabšímu poválečnému americkému prezidentovi mohou dovolit. Do oblasti byl sice vyslán torpédoborec USS Farragut, ale neočekává se, že by pro osvobození zadržené lodi odvlečené do přístavu Bandar Abbás něco podnikal.

Amatérský videozáznam požáru na ruském polygonu Kuzminka

29. 4. 2015

Na polygonu poblíž obce Kuzminka v ruské Rostovské oblasti, odkud jsou vysílány jednotky na Ukrajinu, došlo včera k explozi munice uvnitř samohybné houfnice. Sekundární exploze vedly ke zranění vojáků, ke zničení desítek dalších bojových vozidel a k nutnosti evakuovat stovky osob, včetně civilních obyvatel okolních obcí. Amatérský videozáznam ukazuje, že ještě v podvečer požár stále pokračoval a docházelo k dalším výbuchům.

Michaela Marksová-Tominová kašle na problémy

28. 4. 2015 / Milan Mundier

Nějakým nedopatřením se stalo, že jsem si pustil ČT1 zrovna ve chvíli, kdy tam běžel pořad Máte slovo. Jedním z jeho hostů byla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Téma? Zaměstnávání lidí prostřednictvím agentur práce. Ale důvodem, proč o tomto píši, je něco jiného. V publiku totiž seděl mladý pán, který promluvil (za což mu upřímně děkuji) o tom, jak se před lety stal obětí bossingu (šikany ze strany zaměstnavatele). Tlak, kterému čelil, byl tak obrovský, až se z toho sesypal.

Finsko bombardovalo podezřelou ponorku

28. 4. 2015

Finské ozbrojené síly provedly varovné bombardování podezřelého podvodního objektu, který byl pozorován během včerejška a dneška nedaleko Helsinek. Použity byly varovné hlubinné pumy vydávající velký hluk, oznámil ministr obrany Carl Haglund.

Bez učitelů, kteří chtějí, nemůže proběhnout žádá změna

Kritika inkluze je iracionální

26. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Fakt, že je ČR rozsudkem Evropského soudu pro lidská práva, a aktuálně podle závěrů Amnesty International, mezinárodního watchdoga v oblasti lidských práv, považována za zemi, jejíž vzdělávací systém porušuje ústavní práva, vzbuzuje velmi emotivní reakce. Často je zastávají lidé, kteří mají svou dlouhodobou zkušenost, nejčastěji z vlastní práce ve školách a svůj pohled tedy považují za expertní, což je z části pravda. Jejich pohled je skutečně expertní, což ale neznamená, že objektivní. Je to vnímání skutečnosti, kterému Peter M. Senge, vědec zabývající se systémy organizací na MIT, říká "nepřítel je mimo nás". Tento pohled, více či méně vědomě, ignoruje fakt, že to, co se nám někdy jeví jako negativní vnější příčina, je důsledkem naší vlastní činnosti. Je to tentýž pohled na věc, říká britský genetik Alan Rutherford, v němž skutečnost je taková, jaká se nám na základě našeho přesvědčení jeví a následně proto vybíráme z mnoha argumentů ty, které naše přesvědčení potvrzují. Iracionální odpor k tomu, aby bylo dětem s potenciálem vzdělávání v běžných, nikoliv praktických školách, toto umožněno, je postaven právě na takových tvrzeních.Vedle toho pomíjí dostupná fakta a data o tom, že je možné a dokonce významně ekonomicky a především sociálně výhodné tuto praxi změnit.

Protesty v Baltimoru se změnily v nekontrolovatelné pouliční násilí

28. 4. 2015 / Karel Dolejší

12. dubna v Baltimoru zemřel ve vazbě pětadvacetiletý Afroameričan Freddie Gray zatčený za držení vystřelovacího nože. Podle rodiny měl zničenou krční páteř, několik fraktur lebky a poraněný ohryzek ZDE. V následujících dnech ve městě vypukly nepokoje, které kulminovaly během včerejšího pohřbu a bezprostředně po něm, načež se vymkly jakékoliv kontrole.

Po dobu sta let věřila v Británii pravice i levice v přístup pro všechny ke školství, zdravotnictví a bytovému fondu

28. 4. 2015

Pak přišla Thatcherová a zrušila to

"Parlament by měl dělat daleko víc pro dělnickou třídu, měl by ji osvobodit ze zoufalých poměrů, v nichž nyní žijí - totiž že chtějí mít slušný dům či byt, ale nemohou," řekl v londýnské Dolní sněmovně r. 1875 Richard Cross, konzervativní ministr vnitra ve vládě Benjamina Disraeliho. Byl to muž, který proměnil ustanovení, poskytující zdravotní péči a reformu bydlení, v konkrétní zákony, píše ve své knize Private Island: Why Britain Now Belongs To Someone Else (Soukromý ostrov: Proč Británie nyní patří někomu jinému), navržené na Orwellovu cenu, James Meek. Zde je zkrácená ukázka:

V Baltimoru začíná operace Národní gardy

28. 4. 2015

Velmi početné síly Národní gardy budou nasazeny v Baltimoru s cílem vyhnat z ulic účastníky nepokojů, které se z protestů proti policejnímu násilí změnily v rabování, podpalování budov a útoky na policisty. Jednotky mají být rychle rozmístěny ve vozidlech, včetně obrněných, a očekává se, že ve městě zůstanou řadu dní. Jednotky půjdou do akce s chemickými prostředky a neletálními zbraněmi, k dispozici však budou mít i ostrou munici.

Zemětřesení v Nepálu

Tisíce obětí mají jedno společné: jsou chudí

28. 4. 2015

"Kdybychom měli peníze, postavili bychom pevný dům," říká žena, která, stejně jako statisíce dalších lidí v Nepálu, je teď bez přístřeší.

Po více než 36 hodinách v tmě se Gaarima Saha, 12, v pondělí dopoledne probudila na provizorním chirurgickém pokoji v přijímací hale nemocnice v centru Kathmandú.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Vládní boj o veřejné mínění ve věci lidských práv

28. 4. 2015 / Bohumil Kartous

Podle zprávy Amnesty International vláda na podzim uznala, že český vzdělávací systém diskriminuje romské děti. Minimálně Jiří Dienstbier si to patrně pamatuje, protože se zprávou souhlasí. Ministr školství ale diskriminaci popírá. V českém veřejném prostoru se vede hmatatelný boj o diskurz: nejen ve vládě, ale i na úřadě ombudsmanky a na mnoha jiných místech. Proběhly přijímaccí zkoušky na SŠ v testovacím režimu. Zdá se, že původní záměr regulovat výrazně přístup ke studiu v maturitních oborech se nakonec konat nebude. V pořadí druhý Rozhovor Britských listů je věnován vztahu mezi ekonomikou a vzděláváním: budeme montovnou Evropy navěky? Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném think-tankem EDUin.

Do Široké ulice v Praze 1 "přijde brzo nová premisa"

27. 4. 2015 / Jan Čulík

V důsledku statisíců turistů navštěvujících Prahu by se snad dalo očekávat, že když už se podnikatelé rozhodnou s nimi komunikovat v angličtině, budou to dělat srozumitelně. Ale ne. V Široké ulici v Praze 1 probíhá adaptace jedné restaurace a majitelé mají potřebu sdělovat kolemjdoucím, že to už brzo bude dokončené. Bohužel jim však v angličtině sdělují cosi relativně záhadného:

"Brzo přijde nová premisa."

Nespokojence upálit a zahrabat u silnice, tak je to přece normální...

Bombardovací humanismus znova na scéně?

27. 4. 2015 / Karel Dolejší

Projekt Neovlivní.cz uvádí v tiráži mezi svými hodnotami "slušnost". Sice až na posledním čtvrtém místě, nicméně přece. "Snažíme se naslouchat a pomáhat dobrým věcem; a kdykoli jsme na pochybách, co je dobré a správné, respektujeme „selský rozum“," píše redakce ZDE.

24. dubna 2015 web zveřejnil druhý díl rozhovoru Davida Binara s diplomatem Václavem Bartuškou ZDE. V článku nazvaném "Diplomat Bartuška: Nemějte iluze. Putin se na Ukrajině nezastaví" dotazovaný mimo jiné uvedl:

Kde získaly České dráhy svou jazykovou "kompetenci"?

27. 4. 2015

Už delší dobu jsem zvažoval, že bych Vám poslal svou fotku z cesty ve zrekonstruovaném osobáku ČD (2014, Žatec-Lovosice) v naději, že by si mohla najít cestu do Britských listů, ale vybičoval mě až Váš dnešní příspěvek o chybě ve slově "premises" na Praze 1, píše Petr Zimmerman.

Správné verze jsou níže, po otevření článku:

Přistěhovalci nemají jinou možnost než se snažit dostat se do Evropy

27. 4. 2015

Britská vláda se rozhodla reagovat na čluny, plné přistěhovalců, snažící se přeplout Středozemní moře, zrušením poskytování nouzové pomoci těmto člunům. Konzervativní ministryně baronka Anelay tvrdila loni, že když oficiální námořní hlídky vratkým člunům s přistěhovalci pomáhají, povzbuzuje to víc přistěhovalců, aby se pokusili o nebezpečné překročení Středozemního moře. A samozřejmě, když Evropská unie přestala zachraňovat topící se lidi, oni začali umírat ve velkých počtech. K této předpověditelné, děsivé skutečnosti muselo skutečně dojít - více než 1000 lidí zahynulo za posledních čtrnáct dní ve Středozemí - než to v EU vyvolalo panikářskou změnu politické strategie, píše v deníku Guardian Gary Younge.

Už tam na ně čekají

27. 4. 2015 / František Řezáč

Do spravedlivého boje za českou demokracii se nám zapojila v Mladé frontě další "osobnost".

Myslím, že je to hezká a užitečná sonda do myšlenkového světa jednoho z nejpopulárnějších českých zpěváků. Cítím jako handicap, že kromě jména a řevu, který k nám doléhá z koncertů, které zde občas jeho skupina (snad Kabát nebo tak nějak) na místním stadionu produkuje, jsem zatím o něm více nevěděl. Nyní tedy vím...

Bude armáda znova měnit, až vymění?

27. 4. 2015 / Karel Dolejší

Dlouhodobě rozpracovaný dokument "Koncepce výstavby armády ČR" (KVAČR) projednal v lednu parlament v uzavřeném režimu a unikly z něj nedávno do médií pouze detaily ohledně plánovaného navýšení počtů příslušníků ozbrojených sil. Přesto je alespoň zřejmé, že se již letos a napřesrok schyluje k vlně nových nákupů bojové techniky pro AČR a ohlášeno bylo brzké rozhodnutí o nákupu nových vrtulníků.

OBSE: Intenzivní boje a hromadění sil "separatistů" u Mariupolu

27. 4. 2015

26. dubna Speciální monitorovací mise pozorovala to co hodnotí jako nejintenzívnější ostřelování v Šyrokyne (20 km východně od Mariupolu) od propuknutí bojů v oblasti v polovině února 2015. Posledních 12 hodin a do okamžiku vzniku této zprávy mise pozorovala sporadickou až vytrvalou palbu zahrnující ruční zbraně, kulomety, raketové granátomety a automatické granátomety.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák