Spojené státy naléhají na OSN:

Zrušte zákaz kazetových bomb

22. 11. 2011

Kazetové (tříštivé) bomby jsou zakázány podle konvence z r. 2008 o kazetové munici, kterou přijalo více než 100 zemí světa. Avšak Spojené státy konvenci odmítly podepsat a naléhají na OSN, aby byl ke konvenci OSN přičleněn protokol, který by povolil užívání kazetových bomb.

Kazetové bomby mrzačí a zabíjejí civilisty, především děti, dlouho poté, co byly svrženy.

Demonstranti v Egyptě odmítli nabídku generálů

22. 11. 2011

Vládnoucí egyptská vojenská rada zápolí s rostoucími protesty egyptského obyvatelstva, které protestuje proti tomu, že nepředala moc civilní správě. Desetitisíce demonstrantů na náměstí Tahrir v Káhiře odmítly nabídku vojáků.

V úterý v podvečer navrhli vojenští vládci Egypta po pětihodinovém krizovém zasedání, že předají moc v červenci 2012.

Bouře na Blízkém východě

22. 11. 2011

  • Egypťané se připravují na "demonstraci milionu lidí". Má začít na káhirském náměstí Tahrír dnes v 16 hodin a je zaměřena proti vládnoucí vojenské radě. Tahrírské náměstí se už zaplňuje lidmi a provizorní nemocnice kolem náměstí nezvládají počet raněných. Podle egyptského listu Ahram Online bylo za poslední dvě hodiny zraněno asi 500 demonstrantů.
  • Prozatímní vojenští vládci v Egyptě páchají násilnosti, které jsou v některých případech horší než za vlády Hosniho Mubaraka, informuje nová zpráva Amnesty International.
  • Slzný plyn, který používají egyptské bezpečnostní jednotky proti prodemokratickým demonstrantům, dodává Egyptu americká firma Combined Systems Inc (CSI), zjistil deník Guardian.
  • Turecký premiér vyzval syrského prezidenta, aby odstoupil: "V zájmu blaha svého vlastního lidu i regionu, prostě odstupte! Pokud chcete vědět o někom, kdo bojoval až do smrti proti vlastnímu lidu, podívejte se na nacistické Německo, podívejte se na Hitlera, na Mussoliniho, na Nicolaea Ceausesca v Rumunsku. Pokud se z toho nedokážete poučit, uvažujte o osudu šéfa libyjského státu, který byl usmrcen před pouhými 32 dny."
  • V pondělí docházelo ke střetům nejen v Káhiře, ale v mnoha městech po celém Egyptě. K nejhorším střetům zřejmě docházelo v Ismailii, v městě u Suezského průplavu, kde podle informací státní televize byly usmrceny tři osoby.
  • Nejmladší a nejobávanější Kaddáfího synm Khamis je stále ještě naživu a je obklíčen jednotkami nové libyjské vlády. Je údajně v městě Terhouna, cca 100 km na jihovýchod od Tripolisu. Khamisova brigáda je obviňována z brutálních válečných zločinů, páchaných v městě Misrata.

Zdroj: ZDE

Proč bychom se nečešili

22. 11. 2011 / Ladislav Hinner

Můžeme polemizovat s daty policie o počtech účastníků protivládních demonstrací, tím bychom ovšem jen potvrdili trapnost mizivé účasti veřejnosti a co je ještě horší, její nepatrné důvěry v praktické výsledky těchto akcí. V době večerní siesty Nečas i Kalousek s knížetem, pokud posledně jmenovaný právě neusnul, mohli s úsměškem pozorovat televizní záběry na hemžení několika set (i čtyři tisíce je jen několik set) občanů u Staroměstské radnice a pod Myslbekovým sv. Václavem a vzájemně si pochvalovat zdánlivé přitakání zbytku národa jejich politice. Tak to už obvykle bývá u politiků zahleděných do sebe, zvláště, když jim zahraničí nastaví "správně" pokřivené zrcadlo. Skepse prosákla téměř všemi vrstvami společnosti, a naproti tomu iluze o vlastní vyvolenosti mocné ovládl nejmocněji, až k narcistické posedlosti.

Politici dělají pouze to, co jim svou nečinností umožňujeme

22. 11. 2011 / Ladislav Stalmach

17. listopadu, dvaadvacet let od sametu jsem znovu vyšel na náměstí a znovu jsem tam potkal tisíce nespokojených spoluobčanů. Mezi stovkami transparentů mne zaujal ten, který jsem použil jako nadpis. "POLITICI DĚLAJÍ POUZE TO, CO JIM SVOU NEČINNOSTÍ UMOŽŇUJEME". A uvědomil jsem si, že jsme jim skutečně tolerovali všechno. Krádeže, úplatky, nekompetentnost, útlak, zradu, výsměch.

Apel na čtenáře Britských listů

21. 11. 2011 / Jan Čulík

Prosím napište skotskému ministru školství na podporu centra českých a středoevropských studií v Glasgow

Vážení čtenáři,

Už čtyři sta let se rozhoduje o vnitropolitických poměrech v Čechách a na Moravě v zahraničí. K hlubinným změnám dochází v Česku vždycky - bohužel - nikoliv v důsledku domácího vývoje, ale v důsledku podstatných geopolitických změn na světové scéně. O situaci v Česku pak rozhodují politici, stratégové, ekonomové a podnikatelé v zahraničí, v poslední době převážně na Západě.

Z toho, zdá se, logicky vyplývá, že je pro české občany strategicky nesmírně významné, aby bylo o kulturních hodnotách českého společenství, o vlastnostech českého kulturně-politického diskursu i o tom, co jsou Češi vlastně zač, v čem spočívá jejich nemalý přínos Evropě a světu informováno co největší množství dnešních mezinárodních studentů, budoucích vlivných mezinárodních osobností.

Poobědvejme uzené!

22. 11. 2011 / Karel Dolejší

Pan Ladislav Hinner myslím docela trefně popsal současný stav českého veřejného prostoru: Téměř všichni jsou naštvaní, leč málokdo se proti tomu snaží něco udělat; a pokud už náhodou i něco dělá, výsledek nakonec za mnoho nestojí.

Co však v dané souvislosti poněkud zaráží je představa, že za to všechno mohou média a že se to dá médii - snad, prý - také řešit.

Zákon o finanční odměně pro "účastníky protikomunistického odboje" je hrubou urážkou boje za samostatnost

22. 11. 2011 / Jan Čulík

Zhrozil jsem se nad informací, že ideologičtí hokynáři, zosobňující tuto vládu, hodlají občanům platit za jejich někdejší úsilí bojovat za svobodu jejich země!

To se ti omezenci, kteří tento zákon prosadili, opravdu nedokáží povznést nad vládu peněz? Skutečně si myslí, že penězi se dá vyjádřit všechno?

Zákon o finančním odměňování protikomunistického odboje má mnoho sporných rysů. Mimo jiné: jak se bude ten odboj dokazovat?

"Pane Daniel," zařval mistr. "Ale počkejte! Až to praskne! Pak to bude hlava nehlava, přítel nepřítel! Co? řeknu: Ty že seš můj kamarád? řeknu. Byl si, ale už nejseš! Na lucernu s tebou, pane Daniel! Já sem křesťan, pane Daniel, ale bez výčitky, pane Daniel, bez výčitky pověsim každýho komouše, kterej mi padne do ruky! A já mám vo nich přehled, pane Daniel! Mám na starosti stranický známky v naší organizaci, mně se nikdo nebude moct zapřít! A bez milosti každýho, pane Daniel!"

Josef Škvorecký, Tankový prapor, 68 Publishers, Toronto, 1989, str. 179

Ale nejobscénnější je představa, že si někdo nechá za své někdejší úsilí o osvobození své země nyní zaplatit.

Účinnější diskreditaci protikomunistického odboje si snad vláda nemohla vymyslet.

A co práva matek a povinnosti otců?

22. 11. 2011 / Dana Radová

Pan xx dostane od České republiky odškodné 10 tisíc euro, za to, že český stát nerespektoval jeho práva otce. Rozhodl o tom Evropský soud ve Štrasburku. Jde o průlomový rozsudek.

Případ pana x neznám ale vím, že existuje menšina matek, které upírají práva otcům na děti. Většina matek by nejspíš byla šťastná, kdyby otcové jejich dětí nejen využívali svých práv, ale také měli ke svým dětem i povinnosti-a to nejen výživné na dítě.

Současný stav je takový, že ti, co mají v trvalé péči děti( zpravidla matky), mají pouze povinnosti a také povinnost dítě předat druhému rodiči. Ti ( zpravidla otcové) si však děti berou většinou jen na některé víkendy a mají pouze právo si je vzít, nikoli povinnost.

Za co se v ČR udělují vysokoškolské tituly?

22. 11. 2011 / Boris Cvek

Ministr školství Dobeš zaměstnal člověka, který mu dělal vedoucího diplomové práce (profesora Vladimíra Smékala). Na tom by nebylo nic špatného, kdyby se nad kvalitou diplomové práce ministra školství nevznášely otazníky. A to je obecný a zásadní problém v české politice a vůbec v české společnosti: za co vlastně udělujeme vysokoškolské tituly?

Před dvěma lety se vláda omluvila za sterilizace žen. Dodnes se však ženy nedočkaly odškodného

22. 11. 2011

Tisková zpráva Ligy lidských práv

Česká vláda pod vedením premiéra Jana Fischera se 23. listopadu 2009 omluvila ženám, které byly nedobrovolně sterilizovány. Dodnes však nebyly podniknuty žádné kroky, aby sterilizované ženy získaly také finanční odškodnění. Na to zareagovaly některé neziskové organizace, které vládu vyzvaly, aby situaci změnila.

Jednou z žen, které lékaři provedli při porodu sterilizaci bez informovaného souhlasu a tím jí zabránili mít další děti, je Elena Gorolová, členka Spolku žen postižených nedobrovolnou sterilizací. "Sterilizovali mě proti mé vůli. Jen mi dali nějaký papír k podepsání, ale nikdo mi nevysvětlil, co to je. Až později jsem zjistila, že už nemůžu mít děti. To oni mi vzali možnost mít děti," řekla Gorolová.

Jak český stát řeší střet zájmů

22. 11. 2011 / Boris Cvek

Situaci v tomto státě dokonale ilustruje případ bývalého ministra dopravy v Topolánkově vládě Aleše Řebíčka. Jako ministr dopravy a poslanec musel Řebíček podávat majetková přiznání, v nichž přiznal, že prodal svůj podíl ve firmě Viamont (stavební a železniční společnost) za 343 milionů korun. Minulý týden však Řebíček na setkání s fanoušky fotbalového klubu Slavie, jehož je v současnosti majoritním vlastníkem, prý prohlásil, že prodal svůj podíl ve Viamontu ve skutečnosti za 700 milionů korun.

To přimělo mandátní a imunitní výbor ve Sněmovně, aby začal vyšetřování, zda Řebíček ve svém majetkovém přiznání "nepochybil" (nebo lépe řečeno "nelhal"?). Pokud se prokáže, že Řebíček vskutku "pochybil", hrozí mu pokuta ve výši 50 tisíc korun. Řebíček by si mohl předplatit takového pokuty na 100 let dopředu, což by ho stálo 100 krát 50 tisíc, tedy 5 milionů korun -- což činí asi 7% ze zisku, k němuž se přihlásil před fanoušky Slavie. Takový máme v České republice zákon o střetu zájmů. A tak se chová jeden z prominentů strany (ODS), která dnes vede tzv. "protikorupční vládu".

Řebíčkovi za zapření stamilionů hrozí směšná pokuta ZDE

Lobotomie krajiny

22. 11. 2011 / Petr Váradi


Rozvaliny usedlostí v lesích.
Hraniční kameny označující neexistující panství.
Povalené smírčí kříže na místech dávných zločinů.
Vykotlané stromy na rozcestích.

Neptej se na ně místních.
Přišli až po nich.
Nemluví jejich řečí.


Z časopisu Psí víno

Bradley Manning půjde konečně před soud

22. 11. 2011

Bradley Manning, americký voják, podezřívaný, že zpřístupnil americké diplomatické depeše serveru Wikileaks, bude předvolán dne 16. prosince před vojenský tribunál. Má být s ním zahájen soudní proces.

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

Astronomické platy ředitelů firem mají "ničivý" dopad na britskou ekonomiku, varuje analýza

22. 11. 2011

Britská vládní Komise pro vysoké platy vypracovala analýzu, podle níž jsou vysoké platy ředitelů firem a institucí "ničivým" faktorem v britské ekonomice. Komise požaduje větší otevřenost při procesu určování ředitelských platů a doporučuje, aby v komisích, které určují vysoké platy, zasedali i řadoví zaměstnanci.

Ze zprávy vyplývá, že ředitelské platy rychle stoupají - plat ředitele banky Barclays stoupl za posledních třicet let o téměř 5000 procent. Průměrné platy stouply za tutéž dobu jen na trojnásobek.

Zrušte poplach! Trubte na poplach! aneb Přetěžko hledá se casus belli

22. 11. 2011 / Karel Dolejší

V posledních dnech jsme opět vystaveni zvýšené úrovni radiace protiíránské propagandy. Čerstvá zpráva mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) byla už předem označována za průlomovou a prosakovaly informace o tom, jaké převratné nové informace o íránském jaderném programu jsou v ní údajně obsaženy. Veterán žurnalistiky sledující toto téma již mnoho let, Seymour Martin Hersh, však diskutoval novou zprávu hned s několika experty, aby dospěl k závěru, že v dokumentu v podstatě není po faktické stránce obsaženo takřka nic, co by nebylo již mnoho let známo. Jediná opravdu důležitá změna se tak týká vedení organizace, jež zprávu zpracovala: Namísto diplomatického vyjednavače starostlivě vyvažujícího zájmy jednotlivých skupin členských států OSN el-Baradeje nastoupil Jukia Amano, jehož prozrazená americká diplomatická depeše identifikuje coby oddaného příznivce Západu.

Padouch nebo hrdina?

22. 11. 2011

V nedávné době médii proběhla zpráva, že novinář Simon Eroro obdržel výroční cenu předávanou deníkem News Limited. Tuto Cenu za nejlepšího novinářského sólokapra měl novinář z Papuy-Nové Guineje dostat za reportáž, při níž pronikl mezi domorodé bojovníky za nezávislost na indonéské okupační vládě a popsal jejich pohyb a pozice. Hlavní informací pak bylo především sdělení, že k tomu, aby mohl Eroro mezi rebelující domorodé separatisty proniknout, odvážně podstoupil rituální obřízku pomocí bambusových tyčí.

Proč musel Kennedy zemřít

22. 11. 2011 / Josef Vít

22. listopadu 1963 byl zavražděn prezident Spojených států. To bylo něco neslýchaného - byl zavražděn představitel světové velmoci No 1. Když jsem tu zprávu slyšel, dostal jsem strach, že z toho budou obviněni sověti, že bude válka. Ale rychlost, s jakou média dostala zprávu, že Rusové v tom nejedou, je - z dnešního hlediska - udivující. Někdo zavraždil prezidenta a tajné služby za pár hodin ví, kdo to udělal. Více než podivné. Stejně podivné, s jakou rychlostí věděli 11. 9. 2001, kdo je odpovědný za útok na WTC. Nechápu, jak je možné za pár hodin zjistit původce takového činu dlouho a pečlivě připravovaného.

Proč BL publikují bulvární a konspirátorské texty s hromadou gramatických a faktických chyb?

22. 11. 2011 / Daniel Veselý

Odstrašující případ bulvární novinařiny na BL. Autor Josef Vít napsal konspirátorský text o zavraždění Johna Fitzgeralda Kennedyho (navíc s řadou chyb - Rotchild, Martin Luter King, sověti...). Kdyby si pan Vít dal tu práci zjistit si něco o JFK, tak by nenapsal takový hloupý žvást. JFK byl ve skutečnosti válečný jestřáb, který de facto zahájil vietnamskou válku bombardováním Jižního Vietnamu už v roce 1961 poté, co se odklonil od podpory brutálního jihovietnamského režimu, jehož představitelé zavraždili 80 000 lidí. Kennedymu se málem podařilo vyhodil svět do povětří během kubánské krize, když odmítl ukončit teroristickou kampaň proti Kubě a stáhnout jaderné hlavice z Turecka. Chruščov mu samozřejmě zdatně sekundoval. Domnívám se, že publikací takových nesmyslů si BL dost škodí.

Egypská vláda nabídla, že odstoupí

21. 11. 2011

Egyptská vláda nabídla po třech dnech celonárodních protestů, že odstoupí. Uvedla to státní egyptská média. Mluvčí kabinetu Mohammed Hegazy informoval, že rezignaci dosud vojenská rada nepřijala.

Tisíce lidí mezitím zaplnily káhirské náměstí Tahrir.

Během násilností v Káhiře za poslední tři dny bylo více než 20 osob bylo usmrceno a téměř 1800 osob bylo zraněno. Egyptští aktivisté požadují, aby předala vojenská rada moc civilní vládě.

Zdroj v egyptské armádě sdělil tiskové kanceláři Reuters, že vojenská rada se chce nejprve dohodnout na novém premiérovi, než přijme odstoupení dosavadní vlády.

Demonstranti na náměstí Tahrir požadují, aby odstoupil šéf vojenské rady polní maršálek Mohamed Tantawi.

Podrobnosti v angličtině ZDE

doc.  PhDr. Josef Bieberle, CSc.

To by bylo, aby Miloš Zeman nemohl být prezidentem!

21. 11. 2011

Museli bychom ho však zvolit my suverénní občané ve svobodných a přímých volbách. Od zákonodárců by se však asi ničeho dobrého nedočkal, neb se s nimi rozchází v přístupu k politice, již Zeman považuje za vědu, umění a veřejnou službu, nikoliv za nástroj k pohodlnému živobytí, pokud možno doživotnímu. Zemanovo pojetí politiky odpovídá spíše postulátu prof. Erazima Koháka, že politika "má promýšlet souvislý příběh rozhárané minulosti, podílet se na péči o současnost v celé škále její rozmanitosti, a spoluvytvářet ideál a naději budoucnosti" (Čechy, Češi, Čecháčci: Idea národní v globálním světě).

Odkloněná privatizace

21. 11. 2011

Otázka prodeje obecních bytů v MČ Brno-Kohoutovice již delší dobu hýbe velkou částí kohoutovické veřejnosti. V minulosti se část bytů podařilo za velmi výhodných podmínek privatizovat jen zlomku vyvolených a v Kohoutovicích dosud zůstává ve srovnání nejen se všemi ostatními částmi Brna, ale zřejmě i ve srovnání s podobnými lokalitami v celé ČR, největší podíl obecních bytů. Rozhodnutí radnice o tom, které byty doporučí městu k prodeji, které nikoliv, v jakých časových horizontech a jakou formou, tak přímo ovlivní situaci tisíců domácností. Není divu, že kohoutovická veřejnost, obvykle spíše krotká a povolná, byla vyburcována, píše Olga Hubíková.

Solidarita

19. 11. 2011 / Boris Cvek

Jedním z neoddiskutovatelných výdobytků "sametové revoluce" v roce 1989 měla být, kromě svobody cestování, svoboda slova realizovaná mj. i prostřednictvím svobody tisku. Jsem v zásadě člověkem "středu", a tak bych zdánlivě mohl být spokojen, že v našem běžném tisku nejsou v rámci této svobody zastoupeny nějaké "extrémní názory" a že se pořád dokola v novinách opakuje to samé. Ale tohle svoboda slova určitě není, je to naopak její popření.

Run na Evropu začal, globální investoři prchají

21. 11. 2011

Donedávna byly obavy ohledně Evropy převážně teoretické - týkaly se potenciální havárie, toho co by se mohlo stát, pokud a když by se světoví věřitelé rozhodli, že problémy překročily hranici mezi Řeckem a "jádrem" Evropy. Teď už tato obava není pouze teoretická - už se tak stalo, napsal Henry Blodget.

Vlasta Chramostová: Otevírám svou studánku plnou krve

21. 11. 2011 / Tomáš Koloc

"Přespříliš mléka lidskosti je v tobě, abys šel cestou nejkratší."

W. Shakespeare -- P. Kohout:Hra na Macbetha

Život Vlasty Chramostové je nanejvýš symbolický a odvíjí se ve znamení klíčových roků a dnů. Už proto, že Vlasta Chramostová se narodila 17. listopadu -- před pětaosmdesáti lety. Letos také oslavila padesát let od seznámení s mužem svého života, kameramanem Stanislavem Milotou, se kterým se seznámila v létě 1961 ve Smetanově Lhotě na natáčení filmu Spadla s měsíce. Ve stejné obci se v roce 1999, po třicetileté filmové pauze, postavila znovu před kameru ve filmu Je třeba zabít Sekala...

Lidovcům vyhráli volby socialisté

21. 11. 2011 / Lubomír Molnár

To co se dlouhou dobu předpokládalo, se stalo skutečností. Po dvojím vítězství Španělské socialistické dělnické strany (PSOE) v letech 2004 a 2008 se po sedmi a půl letech vlády premiéra José Luise Zapatera ujme vedení země Lidová strana (PP). Mariano Rajoy se dočkal dne, kdy vstoupí hlavními dveřmi do paláce Moncloa. Palcovými titulky je zdůrazňováno rozhodné vítězství konzervativních lidovců. Ano, je skutečně úžasné mít v dolní sněmovně kortesů ještě o deset hlasů více než je nadpoloviční většina. Se 186 křesly pro lidovce odpadá zdržování se s koaličními rozhovory.

Léčba Švejkem

21. 11. 2011 / Michal Rubáš

I když jsem sledoval různá Žižekova pražská vystoupení především kvůli jeho sympatické tlumočnici, neušlo mi z obsahu jeho projevů, jak obtížná je myslitelova role při komunikaci s veřejností i bez ohledu na jazykovou bariéru.

Např. v České televizi dokázal Slavoj Žižek během několika vteřin prohlásit, a) že příčinou krize je americký neoliberalismus, b) že ve Spojených státech nikdy žádný neoliberalismus nebyl, c) že na rozdíl od amerického neoliberalismu evropský koncept sociálního státu krizi nevyvolal d) že evropský sociální stát "je v krizi" a "nelze se k němu vrátit".

Pár historických dodatků k zásahu americké policie proti studentům na Kalifornské univerzitě

21. 11. 2011 / Daniel Veselý

Nazývejte mě cynikem, když se o aktuálním zásahu policistů proti stoupencům okupačního hnutí slzným plynem na půdě Kalifornské univerzity ZDE vyjádřím jako o "standardním" policejním zákroku, nicméně v kontextu s násilně potlačovanými demonstracemi a občanskými nepokoji ve Státech v minulosti. Uvedu několik konkrétních případů policejní brutality v USA, o nichž se, jak tuším, moc nepíše. Perzekuce vládních orgánů namířená proti činnosti aktivistů, odborů, umělců a politických platforem v USA se u nás v době normalizace podstatně lišila od pomýlených představ našich disidentů o "hodné Americe."

Hlupáctví a lež tu stále hrají primát

21. 11. 2011 / Daniel Strož

Sotvaže básník zvaný Magor (sám si kdysi připojil k svému jménu tuto přezdívku vymyšlenou Eugenem Brikciusem) zavřel oči navždycky, spustila se kolem něj obvyklá lavina ústního žvanění a novinových článků ve sdělovacích prostředcích. Převážně ovšem od lidí, o které by si zesnulý za života neotřel ani boty. Tohle konání není v této morálně ušmudlané české kotlině bohužel ničím výjimečným, ale naopak čímsi, co lze označit za staletou tradici. Básník je mrtev, nemůže v ničem oponovat, takže se dostává volného prostoru pro celou plejádu nejrůznějších vychytralců, aby si na něm přiohřáli svou rozbředlou kaši. Nejhůře je mi pak, čtu-li o Jirousovi příspěvky od takových veličin, jako Martina Komárka, nebo Jiřího Peňáse a všelijakých těch dalších překabátěnců, jimž před převratem ze zbabělosti bývalo na omdlení, zahlédli-li třeba jenom zpovzdálí jakýkoli literární samizdat, nebo dokonce exilovou knihu.

Rodiče se synem zachraňovali čest rodiny vraždou tří dcer a jejich tetičky

21. 11. 2011 / Miloš Kaláb

Dlouho jsem uvažoval, zdali mám přispět do Britských listů článkem o vraždě, protože vražd, podobně jako smrtelných dopravních a jiných nehod jsou plné noviny i časopisy. Kladl jsem si otázku, zdali má smysl psát v České republice o vraždě, k níž došlo v daleké Kanadě. Smysl tohoto příspěvku snad vyplyne dříve, než se dostane čtenář k poslednímu odstavci.

Jsem z toho magor

21. 11. 2011 / Jiří Jírovec

Tak nám zemřel Magor Jirous. Ale komu vlastně?

O undergroundu jsem dlouho nic nevěděl, protože jsem byl generačně jinde. Teprve když jsem si přečetl knihu Proveď vola světem, volem zůstane a trochu se seznámil s jejím autorem, začal jsem alespoň maličko chápat to, co Milan Kohout řekl v rozhovoru při jejím vydání:

Předlistopadová éra totality pohledem bez omílaných klišé, výjimečně objektivně

21. 11. 2011 / Jiří Baťa

Od samého počátku devadesátých let nám, občanům, mainstreamová media, za vydatné pomoci řady významných politiků, podávala obraz komunistické éry do listopadu 1989 v barvách, které byly k obrazu svému vypreparovány ze škály různobarevnosti možného objektivismu. Tím není myšlen fakt, že období vlády komunistů hýřilo pestrými barvami bohatosti života ale fakt, že potřebné vybarvení té doby bylo omezeno na tři barvy : rudá, černá, šedá. Že tomu tak nebylo, resp. že ta barevnost byla bohatší pro mnoho občanů a lidí v republice, dokládá ředitel Ústavu hospodářských a sociálních dějin Filozofické fakulty Univerzity Karlovy PhDr. Michal Pullmann v rozhovoru pro Kroměřížský deník.

POHLED ZPĚT:

Byla před 22 lety v Československu možná jiná cesta k blahobytu?

21. 11. 2011 / Jan Čulík

Jiří Baťa ve svém článku cituje historika Michala Pullmana, který poukazuje na to, že realita před rokem 1989 nebyla tak černobílá, jak ji dnes kreslí mediální antikomunističtí propagandisté, a zdůrazňuje, že českoslovenští občané po roce 1989 nechtěli zavedení agresivního rozkrádačského kapitalismu a nepřáli si například privatizaci velkých státních podniků.

Je fakt, že existovaly jiné cesty k ekonomickému blahobytu, než oddání se rozkrádačským bezbřeze volnotržním principů, a odevzdání domácího kapitálu do rukou zahraničních majitelů, jenže je nikdo jako alternativy české veřejnosti nepředložil.

Tak jsem zase u internetu aneb Znormalizovaná česká televize je větší bavič, než by si pomyslela

21. 11. 2011 / Karel Hoff

Po nádherném pobytu na chatě, jehož vyvrcholením bylo hojné vinobraní, kormoutějící se počasí a kontroly u lékařů velely, že nutno jeti zase do paneláku, zaplaťpánbů za tu "králikárnu".

A tak jsem si zase naklikl na internetu, jediné co na chatě nemáme, blisty, outsidermedia, parlamentní listy, pana nakladatele a nějaká ta jiná periodika s vysíláním čt za zády.

Skutečnost, že víkend jest největší slabinou všech televizních stanic, vylepšila veřejněprávní televize přímými přenosy z plenárních zasedání ústředních výborů ODS a TOP 09, pardon, on to byl kongres a sněm.