11. 4. 2002
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google






Rozšířené vyhledávání Google



Ekonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
11. 4. 2002
Ve čtvrtek 11. dubna 2002 proběhne na půdě sídla OSN v New Yorku slavnostní ceremonie k zahájení činnosti Mezinárodního trestního soudu. Nově ustavená stálá mezinárodní instituce bude moci poprvé v dějinách v celosvětovém měřítku soudit státní činitele zodpovědné za nejvážnější zločiny. Narozdíl od zemí EU i ostatních států střední i východní Evropy, které svým časným přistoupením ke statutu soudu napomohly k rychlému započetí jeho činnosti, se mezi zakládající členy Česká republika bohužel řadit nebude. - Toto je tisková zpráva Ekologického právního servisu. K této závažné problematice, kterou česká média dosud zcela pomíjela (mají důležitější témata, jako "Benešovy dekrety") jsme publikovali v BL už několik analýz, viz zde, zde, zde a zde. Ohrozí skandální neúčast ČR na mezinárodním trestním soudu vstup České republiky do Evropské unie? Jak poznamenává jeden náš zdroj v New Yorku, "signály v této věci jsou velmi osudné, neboť naznačují vládní neschopnost".
11. 4. 2002
Sen o vytvoření trvalého soudního dvora pro stíhání nejhrůznějších zločinů na světě se stal ve čtvrtek skutečností. Mnoho lidí to přivítalo jako nesmírně významný úspěch v oblasti lidských práv, Spojené státy to však odmítly, píše tisková kancelář Reuters. Srovnejte, prosím, tuto zprávu, napsanou na základě plného povědomí o významu lidských práv, se zpravodajským textem, který vydala Česká tisková kancelář. Srovnání hovoří docela výmluvně o rozdílech mezi "mainstreamovou" českou a mezinárodní žurnalistikou. (JČ)
11. 4. 2002
Poté, co jsme ve čtvrtek dopoledne publikovali varovnou informaci, že Česká republika se skandálním způsobem neúčastní vytvoření mezinárodního soudního tribunálu, který už podpořilo 66 zemí světa, a že by to mohlo ohrozit vstup ČR do EU, České tiskové kanceláři trvalo více než dalších pět hodin, než vydala v Českých novinách k tomu zprávu. Nejzávažnější, varovnou informaci, že se ČR této významné mezinárodní instituce neúčastní, jíž musí každá profesionální zpráva začít, pohřbila ČTK nechvalně známým rudoprávním způsobem, až ve čtvrtém odstavci. Jak k tomu konstatoval náš zdroj v New Yorku: "Takto jednoduše reaguje ČTK: -) ČR má jen jakýsi problém s Ústavou, jinak vše v pohodě, no neuvěřitelné..." - Jestliže nedokáží české sdělovací prostředky projevovat při hodnocení závažnosti zpráv soudnost, nakonec to vždycky odnesou čeští občané... (JČ)
11. 4. 2002
Toto je příběh vzestupu myšlenky, která dominuje naší společnosti. Je to filozofie, že uspokojování individuálních pocitů a tužeb je naší nejvyšší prioritou. Tento vzestup lidského já vytvořila a podporovala podnikatelská sféra. Podnikatelé využili myšlenek Sigmunda Freuda. Na jejich základě si vypracovali techniky, jejichž prostřednictvím začali být schopni identifikovat vnitřní touhy jednotlivých lidí a splňovat je prostřednictvím výrobků. Tento poslední díl seriálu BBC, nazvaného The Century of the Self, Století lidského já se zabývá tím, jak tato filozofie ovládla politiku a dostala tak politiku do slepé uličky. Vysvětluje, jak politikové na levici, v Americe i v Británii, začali využívat těchto technik. Domnívali se, že vytvářejí novou a lepší formu demokracie, která autenticky reaguje na vnitřní pocity jednotlivých lidí. Ale politikové si neuvědomili, že cílem těch, kdo původně vytvořili tyto techniky, nebylo člověka osvobodit, ale vyvinout nové metody, jak člověka ve věku masové demokracie ovládnout. - Shrnujeme čtvrtou, poslední část tohoto seriálu, která se vysílala v televizi BBC v neděli 7. dubna 2002. Silně doporučujeme, aby tento seriál převzala Česká televize a odvysílala ho pokud možno ještě před červnovými volbami. - Shrnutí třetího dílu tohoto seriálu je zde.
10. 4. 2002
V televizi BBC se v současnosti každou neděli večer vysílá na pokračování dokumentární seriál nazvaný The Century of the Self, Století lidské mysli. Vřele ho doporučujeme ke koupi České televizi. Analyzuje totiž jasným a zajímavým způsobem podstatu podnikatelské a politické manipulace občanů v novodobých demokraciích. Shrnujeme v dnešním vydání BL obsah třetího dílu tohoto seriálu, který líčí pozoruhodnou historii, jak se myšlenky individuálního osvobození člověka, vyvinuté přes Freuda a Wilhelma Reicha, dokázali od šedesátých let v západním světě zmocnit ve svůj prospěch političtí a podnikatelští manipulátoři - neboli přesněji řečeno, jak se "přizpůsobili nové realitě". Tento hodinový pořad se vysílal v neděli 31. března 2002.
11. 4. 2002
Navštívíte-li v těchto dnech ať už omylem či ze zájmu galerii Václava Špály na Národní třídě v Praze, budete se patrně nervózně ptát, zda jste ještě v galerii a nebo už ve vystěhované kanceláři. V prostorách kde obvykle visí obrazy a nebo fotografie, není totiž nic...
11. 4. 2002
Je pozoruhodné, kolika podnikatelům leží na srdci, aby dali vydělat ostatním lidem. Rozesílají na statisíce e-mailových adres nabídky, jak vydělat balík peněz. Především jim jde ale o to, aby vydělali oni sami.
10. 4. 2002
Zveřejňujeme - s autorovým svolením - článek Václava Žáka, který vyšel tento týden v Patočkových Literárních novinách jako kritická reakce na předchozí článek jeho šéfredaktora. Rádi budeme publikovat i Patočkův text, poskytne-li ho nám k dispozici, ale článek Václava Žáka nás zaujal nikoliv v první řadě jako polemika s Jakubem Patočkou, ale jako brilantní vysvětlení celého nynějšího, dosti uměle nafukovaného sudetoněmeckého problému: vzhledem k malé čtenosti Literárních novin ho předkládáme i čtenářům Britských listů k dispozici.
Mailart Ivana Preisslera
10. 4. 2002
1. dubna odešel z našeho světa znaven těžkou psychickou indispozicí jeden z nejosobitějších a nejneoficiálnějších (nikdy sám nevystavoval v žádné galerii) českých umělců Ivan "Evín" Preissler (*28.4.1953 Příbram + 1.4.2002 Praha). Chtějí-li ti, co ho znali, věřit, že to byl jen jeden z jeho vyvedených vtípků, musejí zprávu o jeho smrti přijmout jako Evínovu vysokou hru, jako poslední koncept, jímž vrátil nevděčnému světu a výtvarnému umění hozenou rukavici. Odešel, protože o život neprosil, a zanechal své kolegy nejen jejich nikdy nezodpověditelným otázkám, ale všem těm osamoceným intelektuálním spekulacím, jichž se vždycky štítil. Dráždil své okolí nejen noblesou projevu, ale i vyřčenou lehkostí přesně zvoleného slova, jež bylo často nesnesitelné a kruté v nahotě své upřímnosti. - Výběr Preisslerových děl umístil Štěpán Kotrba do galerie Britských listů. Alespoň v jedné galerii tak Evín Preissler bude...
10. 4. 2002
Po koupi firmy Kotouč Štramberk, bývalé štramberské cementárny,kde se kvůli hydrogeologickým rizikům utlumila těžba, byl dosazem novým majitelem firmou ČEZ a.s. do funkce jednatele Ing. Ladislav Stašek /zapsán do OR 03.11.1998/, dlouholetý pracovník ČEZ a.s. ČEZ až do té doby deklaroval, že mu jde jen o těžbu vápence potřebného k odsíření elektráren. Zdá se, že již od té doby měl ing Stašek záměr nezištně pomoci ČEZu. Údajně již tehdy vedl jednání se zástupci firmy Lasselberger a celou koupi spolu s ing Krenkem /také ČEZ/ zinscenoval. Úplnou náhodou se po nějaké době firma Calofrig a.s./v majetku rakouské firmy Lasselsberger/ stala majitelem cca 30% Kotouče Štramberk navýšením základního jmění o 200 mil Kč, které zakoupila od ČEZ a.s., přestože se ČEZ a.s.v původní nabývací smlouvě zavázala k předkupnímu právu pro bývalého majitele Hirocem a.s. a v další smlouvě se zavázala stejná společnost, že nebude vyrábět cement.Nic z toho nedodržela. Nyní se vysvětluje celá vazba.
Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla?
11. 4. 2002
Je sice pravda, že odpradávna měl lidský plod ještě před narozením svoji identitu, jak dokládají pohřby na starých slovanských hradištích, ale... Už ve třináctém století se věřilo, že prenatální život začíná až vstupem duše do tělíčka nenarozeného dítěte, tedy většinou čtyřicátý den po početí.
10. 4. 2002
Včera sa pred Úradom vlády SR zhromaždil dav asi osemsto prevažne starších občanov, ktorí prišli o svoje peniaze pri krachu nebankových inštitúcií. Ich hnev smeroval proti vláde ktorá nielen že nezabránila na rozdiel od českých orgánov včas v činnosti podvodníkom, ale hlavne nehodlá obete odškodniť. Zaujímavé a pre vládnu garnitúru veľmi nepríjemné boli však niektoré vyústenia rozhorčenia poškodených, ktoré premiérovi Dzurindovi a jeho garnitúre museli zaťať do živého, keďže poukázali na veľmi silné indície, že tiež nemá celkom čisté ruky. Veľké nasadené policajné sily a ich zásahy, tiež niečo naznačujú.
9. 4. 2002

11. 4. 2002 přijede do Brna profesor Peter Demetz, který letos na podzim oslaví osmdesáté narozeniny, informuje Zdeněk Mareček z germanistiky na filozofické fakultě Brněnské univerzity. Díky podpoře Rakouského ústavu pro východní a jihovýchodní Evropu, odbočka Brno, pronese na zasedání Svazu germanistů ČR 12. 4. přednášku "Orten a Rilke" a dalších čtrnáct dnů (15. - 24. 4. 2002) bude mít pro studenty i zájemce z řad veřejnosti blokový seminář "Avantgarda ve Střední Evropě."

Profesor Demetz strávil v Brně svá dětská i gymnaziální léta. Na poslední dva roky před maturitou musel z rasových důvodů (matka byla Židovka, otec Němec) opustit německé Masarykovo gymnázium a maturoval na Slovanském gymnáziu v Brně. Tyto zážitky literárně ztvárnil v eseji "Brněnský chodec: 1938" (Literární noviny, č. 48, 2. 12. 1993).

Válku na rozdíl od matky přežil a v Praze po roce 1945 vystudoval germanistiku. 1949 se mu podařilo se přes Šumavu dostat do exilu. Jeho rilkovská a fontanovské monografie, práce k poválečné německé literatuře i bohatá činnost kritická provázely jeho kariéru vysokoškolského profesora na Yale-University. Už jako emeritovaný napsal anglicky svou fundovanou, zároveň však přístupně psanou knihu "Praha černá i zlatá".

Je záslužné, když věhlasní lidé jsou ochotni přijet učit na české vysoké školy, mezinárodní vědecké výměně ještě ne vždy dost otevřené. U profesora Demetze odpadá navíc jazyková bariéra, která se u mnohých studentů i na filozofických fakultách ukazuje pro větší otevření světu jako limitující.

21. 1. 2002
Přejete-li si, aby Britské listy dále působily efektivně jako nezávislý strážce veřejného zájmu v ČR, přispějte, prosím, obdobně jako loni, libovolnou částkou na financování jejich investigativní práce v ČR, která se nedá dělat bez plného pracovního nasazení. Zde uvádíme podrobnosti, jak je možné přispět. Upozorňujeme, že finanční příspěvky na činnost Britských listů jsou odečitatelné od základu daně.
Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
11. 4. 2002 Mezinárodní trestní soud zahájí činnost bez účasti České republiky   
11. 4. 2002 Příliš skvělé na to, aby to byla pravda Miloš  Kaláb
11. 4. 2002 Jak se přijetím marketingové manipulace dostala politika do slepé uličky   
11. 4. 2002 Zkrátila se doba, za kterou se duše dostane do těla? Anna  Wintrová
10. 4. 2002 Pobídky investorům a podpora podnikání za peníze ČEZ a.s.a za laskavého dozoru MPO Pavel  Tolar
10. 4. 2002 Zemřel český nekonformní umělec Ivan "Evín" Preissler Jan  Paul
10. 4. 2002 Benešovy dekrety, česká politika a pasti tradice Václav  Žák
10. 4. 2002 O tom, jak touhu po individuálním osvobození proměnili podnikatelé a politikové v lukrativní konzumerismus   
9. 4. 2002 Co si myslí Tony Blair o Benešových dekretech? Jan  Čulík
9. 4. 2002 Nový liberální imperialismus