7. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Jiné zprávy
Zprávy, o kterých se v Česku mnoho nedovíte. Zprávy ze světa, který není jiný. Zprávy, které ale jiné jsou.
připravuje Štěpán Kotrba
Resources in English on Czech film, literature and politics
Rozšířené vyhledávání Google
  Hledej na WWW
  na www.blisty.cz
  na www.britskelisty.cz

zpravodajství Google


Rozšířené vyhledávání GoogleEkonomická krize
Ropný šok
Encyclopaedia Britannica


Reklama
Britské listy využívají
mediálního monitoru
Newton IT
překladače a slovníky
EUROTRAN 2006
WORDMASTER 2006
SLOVO - Politicko spoločenský týždenník
Politicky nekorektní karikatury Michaela Marčáka
Siromacha - román na pokračování
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Abdul Haq na snímku Reuters
7. 11. 2001

"Není možno najít nikoho pod úrovní prezidenta, kdo by byl ochoten vzít na sebe odpovědnost za určité rozhodnutí. Jestliže Spojené státy budou dál bombardovat a budou pomáhat Severní Alianci, pak bude naše práce daleko obtížnější. Problém je, že Američané nemohou nijak ovládat velitele Severní aliance v Afghánistánu, jestliže se tito velitelé rozhodnou zaútočit na Kábul anebo začít lidi masakrovat. Americe nevadí utrpení Afghánců a je jim jedno, kolik našich lidí bude usmrceno. To se nám nelíbí. Protože Afghánci musejí nyní trpět za arabské fanatiky. Jenže my všichni dobře víme, kdo v osmdesátých letech přivedl tyto Araby do Afghánistánu, ozbrojil je a vytvořil pro ně základnu. Byli to Američané a CIA. A Američané, kteří toto všechno učinili, dostali medaile a dobrá zaměstnání, zatímco po celé ty roky Afghánci trpěli pod útlakem těchto Arabů a jejich spojenců. A teď, když se stala Amerika terčem teroristických útoků, namísto aby potrestala Američany, kteří toto způsobili, trestá Afghánce."

Pouhých několik dní předtím, než Talibán usmrtil naději Američanů a Severní Aliance, šéfa afghánské opozice a bývalého velitele mudžahídů Abdulla Haqa, vyslovil se Haq proti americkému bombardování Afghánistánu. Deník Guardian shrnul argumenty z interview, který Abdul Haq poskytl 11. října Anatolu Lievenovi z Carnegie Endowment for International Peace.

Sloupek

V poznámce ve včerejších Lidových novinách shrnuje Ondřej Neff víceméně přesně celou pohnutou historii televize Nova od vydání licence zadarmo v roce 1993 až po dnešní kataklysmata. Chtěl bych však polemizovat s jedním, v České republice dosti rozšířeným předpokladem: že nelze komerčně provozovat dobrou kvalitu. Proč by to ale mělo být možné v oblasti spotřebních výrobků jako například praček a nemohlo by to být možné v oblasti televizního vysílání? Není-li totiž prodej i spotřebních výrobků regulován základními technickými normami, budou se samozřejmě i v této oblasti obchodování snažit prodejci vnucovat zákazníkovi monopolně co největší šunt. Konec konců studenti i jiní návštěvníci, přijíždějící do Británie, bývají často překvapeni, že v Británii je možno pořídit LEVNĚJŠÍ, KVALITNĚJŠÍ a MÓDNĚJŠÍ oděvy než v Praze. Tady přirozeně nejde pouze o regulaci maloobchodu, ale i o to, že si britská zákaznická obec nenechá vnutit každý nesmysl - a že existují účinné metody, jak nekvalitní výrobek vrátit a relativně lehce vymoci od prodejce náhradu. Takže - vlastně - jde opět o účinnou regulaci.

Když Ondřej Neff v Lidových novinách rekapituluje, jak televize Nova dostala v roce 1993 svou nesmírně cennou licenci úplně zadarmo a na úplně jiný projekt, než jaký pak vysíláním realizovala, konstatuje: "Licence jim byla skutečně udělena - na provoz ušlechtilé vzdělávací stanice. Politici, kteří se o udělení licence zasloužili, předstírali, že nevidí (...) problém: (...) že soukromá televizní stanice nemůže mít vzdělávací a kulturní charakter."

Je tomu skutečně tak?

Přiznejme si, že původní projekt televize CET 21 byl pravděpodobně v neznalém českém televizním prostředí nepraktický a neživotný (pak by ale bylo pro Železného a jeho společníky čestnou - v západním prostředí normální - reakcí, že projekt nelze v této formě realizovat, a tak licenci vrací...). To však neznamená, že by bývalo nebylo možno inteligentní strategickou přípravou vytvořit stanici, která by úspěšně vydělávala, ale zároveň například část vydělaných peněz investovala do kvalitního, nezávislého zpravodajství a investigativní žurnalistiky, kterou pro Novu mohl dělat jiný broadcaster, třeba profesionální mezinárodní tisková agentura Reuters tak, jak dělá londýnské studio Independent Television News zprávy pro třetí i čtvrtý britský komerční TV okruh... A taky nebylo nemožné, aby Nova vysílala v hlavním vysílacím čase zábavné pořady a seriály pro lidového diváka a řekněme dvakrát nebo třikrát týdně později v noci intelektuální film či pořad pro diváka vzdělaného. Mimo jiné by to bývalo pro Železného bylo i dobrou diplomatickou obranou: mohl by se hájit, že jeho stanice "je pro všechny". Není lepší vizitkou pro komerční televizní stanici, než když může prokázat, že poskytuje veřejnou službu lepší než veřejnoprávní televizní stanice a při tom ještě vydělává! A - ano, na světě to existuje.

V Británii funguje už asi osm let celoplošná rozhlasová stanice Classic FM, vysílající výlučně vážnou hudbu. Má nyní šest milionů posluchačů, tedy deset procent veškeré britské populace, a je nejposlouchanější rozhlasovou stanicí vážné hudby na celém světě. Existuje tam kulturní komerční televizní stanice Channel Four. Není to proto, že by byli Britové zvlášť kulturně založený národ, to spíš naopak. Je to proto, že v té zemi existují jedinci, jejichž jediným cílem při podnikání není pouze vydělat peníze, ale zároveň vytvořit něco dobrého, a to tak promyšleně, aby to lidi ve větším počtu přijali. Nemohl se skutečně nikdo najít v parlamentě, kdo by o něco takového usiloval? Bylo tohle nad síly i Vladimíra Železného? Nebylo by bývalo pro něj lepší, kdyby vešel do historie nikoliv jako podnikatelský podvodník, který ukradl zahraničním investorům televizi, ale jako úspěšný, bohatý podnikatel, jemuž se podařilo vytvořit inteligentní strategií takovou televizní stanici, která dokázala nejen vydělávat, ale i fungovat jako inteligentní zdroj zábavy, zpravodajství i poučení ku spokojenosti všech vrstev společnosti? Není trochu smutné, že - při jeho schopnostech - to Železného nenapadlo, a že český parlament nenapadlo, že je možné rozumnou a pevnou regulací něco takového ku prospěchu společnosti i od neseriózních podnikatelů vynutit? Nehovělo by ješitnosti každého politika, i českého, kdyby řekněme za deset dvacet let, v penzi, mohl poukázat na prosperující, kvalitní televizi Nova a říci: tak - uvážlivou, strategicky promyšlenou a pevnou legislativou jsem právě já přispěl začátkem devadesátých let k tomu, že tu máme nyní tento kulturní statek. Netěšilo by to každého politika, i českého, že býval mohl takto vstoupit do dějin? Nemrzí české politiky, že na ně bude historie vzpomínat právě jen v opačném smyslu? Že se ani o něco kvalitnějšího nepokusili?

7. 11. 2001
Krize od 11. září ukázala, jak nekompetentní jsou britští a američtí špióni, argumentoval bývalý šéfredaktor listu Guardian Peter Preston.
Salman Rushdie
7. 11. 2001
"Toto není válka proti islámu." To opakují světoví politikové už dlouhé týdny, částečně v ctnostné naději, že tím lidi odradí od pomsty vůči nevinným muslimům žijícím na Západě, částečně proto, že mají-li Spojené státy udržet svou koalici proti teroru, nemohou si dovolit tvrdit, že jsou islám a terorismus nějakým způsobem spojeny.

Potíž je, že toto nutné dementi je nepravdivé. Jestliže tohle není válka proti islámu, proč se po celém světě konají demonstrace na podporu Osamy bin Ladena a al Qaedy? Proč se na pákistánsko-afghánské hranci shromáždilo 10 000 mužů s meči a sekerami v reakci na výzvu nějakého kněze, aby se účastnili svaté války? Proč jsou první britští mrtví této války tři muslimové, kteří zemřeli při bojích na straně Talibánu? - Spisovatel Salman Rushide argumentuje (anglický originál je zde), že si muslimský svět musí v první řadě vyřešit své vlastní problémy a neobviňovat z nich Západ.

7. 11. 2001
Shrnujeme argument Richarda Harrise, komentátora deníku Daily Telegraph, který polemizuje s bývalým profesorem historie na Oxford University sirem Michaelem Howardem, a jeho ostrou kritikou nynější "války proti terorismu". (Komentátor deníku Times Anthony Howard charakterizoval ve svém včerejším komentáři, nazvaném "Vláda tuto válku už prohrála", po shrnutí jeho přednášky sira Michaela Howarda takto: "Je nutno zdůraznit, že Michael Howard není žádný profesionální bojovník za mír, ani to není izolovaný akademik, ale je to bývalý aktivní voják, který získal vysoké vojenské vyznamenání Military Cross [Vojenský kříž] za druhé světové války." Anthony Howard v deníku Times dodává: "Snad je ještě v sídle britského premiéra v Downing Street pár dostatečně neortodoxních osob, které dosud zastávají názor, že někdy stojí zato poučit se od někoho zkušeného. Jeden z nich by si měl dát za úkol sehnat výtisk přednášky sira Michaela a vrazit ji do ruky premiérovi." Anthony Howard v článku také popisuje debatu o bombardování Afghánistánu v dolní sněmovně, která byla vládě nepřízivá, a dodává: "Doufejme také, že i když se premiér do parlamentu dostane už jen málokdy, občas si alespoň přečte transkript toho, o čem se tam hovořilo, i kdyby to bylo jen v Concordu cestou do Ameriky." )
7. 11. 2001
"Sestry na pavilonu nám nadávaly pro každou maličkost, ne-li pitomost. Jen lidsky se tam u vás chová ošetřovatel - civilkář Petr a nesmím zapomenout také na druhém místě Tomáš. Jsou jako jediní na svém místě - Petr je vzácný člověk a nedivím se, že nechtěl vzít pušku do ruky. V životě to bude mít hodně těžké. Je příliš ohleduplný, slušný, citlivý a hodný. Také se mně nelíbí, že máte pevně direktivně nadiktované všechny podmínky a režim dne a striktně jej všichni dodržujete jako by šlo o život. Vypadá to, že v léčebně vládne vojenský, absurdní přísný režim na povel, dělá to tak na mě dojem. Někdy jste šli přes mrtvoly. Bylo to až směšné. I můj velký smysl pro humor klesl na nulu. Bylo vám snad řečeno, že když nebudete dělat přesně do puntíku, co máte nadiktováno, že budete propuštěni z práce či jinak potrestáni?" - Dopis původně vyšel v časopise České asociace pro psychické zdraví (č. 9/2001 ročník 5).
6. 11. 2001
Vojenské razie do Afghánistánu v noci na sobotu 20. 10., o nichž například české televize informovaly jako o vysoce úspěšných akcích, byly podle amerických vojenských kruhů "katastrofou". Při jedné z nich američtí vojáci prohledali dům mully Omara, šéfa Talibánu, ale nenašli ani jeho, ani zajímavější dokumenty. Při odchodu z domu se octli ve velmi soustředěné palbě Talibánu, z níž vyvázli jen z obtížemi. 12 amerických vojáků bylo raněno, z nich tři těžce. Jeden americký vrtulník přišel při vyhýbání se granátům a střelbě o podvozek (to je ten podvozek, jehož záběry přinesly všechny západní televizní stanice i Britské listy, ale české televize ho neukázaly). "Katastrofální" akce vyvolala ostrou interní diskusi v americké armádě. Píše o tom podrobně aktuální vydání amerického časopisu New Yorker z 2. 11. 2001, který shromáždil větší množství důvěrných informací z amerických vojenských kruhů.
David Shorf on-line
7. 11. 2001

Ve čtvrtek 8. 11. 2001 od 14:00 do 16:30 proběhne on-line rozhovor se zástupcem šéfredaktora Lidových novin, zodpovědným za zpravodajství a publicistiku, Davidem Shorfem. Otázky do rozhovoru můžete klást už nyní.

Redakční výběr nejzajímavějších článků z poslední doby RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2001 Mohla být televize Nova kvalitní stanicí? Jan  Čulík
7. 11. 2001 Salman Rushdie: Krize víry - islám proti islámismu   
7. 11. 2001 Abdul Haq: Americké bombardování posiluje Talibán   
6. 11. 2001 Cena udělená zpravodajství ČT: nebyla mezinárodní a byla za variabilitu Libor  Mihalka, Jan Čulík
6. 11. 2001 Pentagon: Za čtyři týdny jsme vybombardovali "ani ne 1km2"   
5. 11. 2001 Věděla CIA o útocích z 11. září předem?   
5. 11. 2001 Zpověď extremistova Tomáš  Pecina
5. 11. 2001 Le Figaro: "Letos v červenci se setkali s bin Ladenem agenti CIA"   
5. 11. 2001 Ministru Grossovi: Nedovolte stíhání novinářů pro jejich názory Tomáš  Pecina

Útok na USA, Afghánistán, Irák RSS 2.0      Historie >
7. 11. 2001 Jde skutečně o válku proti terorismu   
7. 11. 2001 Salman Rushdie: Krize víry - islám proti islámismu   
7. 11. 2001 Abdul Haq: Americké bombardování posiluje Talibán   
6. 11. 2001 Francis Boyle: 'Táto vojna je ilegálna'   
6. 11. 2001 Americké bojové vrtulníky zaútočily na Kábul   
6. 11. 2001 Americké vojenské kruhy: Razie do Afghánistánu z 20. 10. "byla katastrofou"   
6. 11. 2001 Pentagon: Za čtyři týdny jsme vybombardovali "ani ne 1km2"   
5. 11. 2001 Věděla CIA o útocích z 11. září předem?   
5. 11. 2001 Le Figaro: "Letos v červenci se setkali s bin Ladenem agenti CIA"   
5. 11. 2001 Ministru Grossovi: Nedovolte stíhání novinářů pro jejich názory Tomáš  Pecina