Staz je vyšetřována policií
4.6.1999
včerejší přímá akce přinesla výsledky. firma staz zastavila v červeném lomu těžbu. báňský úřad potvrdil nezákonnou hornickou činnost. Děti Země děkují policii za aktivní přístup.
Včerejší přímá akce v Červeném lomu, během které Děti Země zablokovaly těžební činnost, skončila dohodou s ředitelem Policie Beroun o vyšetření zákonnosti těžby v chráněné oblasti. Na dnešek na desátou hodinu byla na králodvorskou policejní stanici svolána schůzka za účasti zástupců Správy CHKO Český kras, Báňského obvodního úřadu, referátu životního prostředí OkÚ v Berouně, firmy STAZ a Dětí Země. Iniciativní přístup Policie komentoval s povděkem Michal Štingl: “Vážím si, že policie nepovažuje tento případ pouze za nevýznamnou ztrátu času, ale snaží ho vyřešit."
Na dnešní schůzce potvrdil zástupce báňského úřadu Dr. Svoboda včerejší tvrzení Dětí Země, že v lomu byla prováděna hornická činnost bez povolení a proto závazným příkazem její provádění zakázal.
Zástupci CHKO se zvláště ohradili proti provádění nepovolené skrývky, která jednoznačně předchází plošnému rozšíření lomu. “Byla skryta zemina o celkové ploše 3000 m2," upřesnil vedoucí Správy CHKO Mgr. Michael Pondělíček.
Ředitel berounské policie Pplk. Jerling slíbil, že bude prošetřeno, zda se firma STAZ dopustila trestného činu, nebo pouze přestupku ve věci nepovolené těžby. Druhé trestné oznámení bylo podáno přímo na majitele firmy STAZ Aleše Štolcbarta, který před řadou svědků během včerejší přímé akce vyhrožoval aktivistům Dětí Země zastřelením.
Zástupce firmy STAZ se sice zavázal, že do získání potřebných povolení je již v lomu zastaveno drcení a ostatní hornická činnost, ale na druhou stranu přiznal zájem v lomu těžbu obnovit. Vzhledem k tomu, že zpracování mramoru je v ČR komerčně velmi nezajímavá činnost, lze očekávat další znehodnocování suroviny například drcením. Vše nasvědčuje tomu, že spor mezi ochránci přírody a těžařem zcela nekončí.