Srbsko se vyhýbá mírovému plánu
Jugoslávie: Blíží se přece jen dohoda?
Prezident Clinton hovořil v pondělí s Tonym Blairem a oba souhlasili, že všechny alternativy jsou dosud otevřené. Účelem bylo varovat Bělehrad, že jestliže nedojde k pokroku směrem k míru, NATO bude zase bombardovat. Finský prezident Maarti Artihsaari zatelefonoval prezidentu Miloševičovi a sdělil šéfům členským států NATO, že Miloševič opět souhlasí z dohodou, kterou přijal ve čtvrtek. Miloševič konstatuje, že Bělehrad bude tuto dohodu realizovat.
Znepokojením pro NATO bylo Rusko. Ruský ministr zahraničních věcí přijel na schůzku v Bonnu s ostrými slovy na adresu NATO, že prý překračuje své pravomoci. Není vyloučeno, že si jugoslávští generálové stěžovali svým spřízněným ruským kolegům v ruské armádě. Ruská armáda zaujímá k nynější dohodě podle zpráv záporný postoj.
NATO si není jisté, jaké má Rusko úmysly, a doufá, že ostrá kritika byla určena jen pro domácí potřebu.
Během dlouhého jednání v Petersburgu u Bonnu byla většina ruských námitek neutralizována.
NATO si není jisté, jaké má Rusko úmysly, a doufá, že ostrá kritika byla určena jen pro domácí potřebu.
Během dlouhého jednání v Petersburgu u Bonnu byla většina ruských námitek neutralizována. Ministři skupiny G8 jsou přesvědčeni, že jsou velmi blízko dohodě o rezoluci OSN, která dá Severoatlantickému společenství pravomoci k realizaci dohody o Kosovo. Čeká se ale na konečný souhlas Moskvy.
Jednání se také pokusilo o úspěch při vojenském vyjednávání. V současnosti Srbové odmítají se stáhnout z Kosova bez rezoluce OSN. NATO zdůrazňuje, že bude bombardovat, dokud se Srbové z Kosova nestáhnou. Nedůvěřují Miloševičovi, že smlouvu bez nátlaku bombardování splní. A Rusko odmítá přijmout rezoluci OSN, dokud nebude bombardování zastaveno.
Británie a Francie navrhují, aby byl dohodnut text rezoluce OSN, aniž by se o něm hlasovalo, a že to samotné přiměje Srby k odchodu z Kosova. Pak bude zastaveno bombardování a Rusko může rezoluci podepsat.
V pondělí odpoledne konstatoval vlivný ministr v Miloševičově vládě Goran Matič, že dokument, který určuje způsob stažení jugoslávských vojsk z Kosova, bude brzo schválen. Uvedl, že doufá, že Rada bezpečnosti bude reagovat rychle na rozhodnutí skupiny G8, totiž na návrh rezoluce pro Radu bezpečnosti, která se připravovala v Německu v pondělí odpoledne. Činitelé jugoslávské vlády v pondělí večer soukromě konstatovali, že pokud OSN tuto dohodu v pondělí schválí, tento dokument, jímž se v podstatě Srbsko Kosova vzdává, by mohl být podepsán už v úterý.
Matič trval na tom, že jugoslávská delegace na víkendových rozhovorech v Makedonii se nerozhodla dohodu nesplnit a že Jugoslávie aktivně hledá řešení. Klima je, uvedl, konstruktivní.
Goran Matič opakoval, že jugoslávská vláda schválila návrh mírové dohody, který navrhli evropský a ruský velvyslanec. Možná to byl pokus zabránit tomu, aby NATO znovu zintenzívnilo letecké údery.
NATO ale vyžaduje činy a nikoliv slova. Mnozí lidé v Jugoslávii se v pondělí večer připravovali na hlučnou a ničivou noc.
Prostřednictvím oficiálních prohlášení v jugoslávských sdělovacích prostředcích je obyvatelstvo pomalu připravováno na kapitulaci, přesto však úřady odmítají veřejně přiznat, co už dlouho přiznávají soukromě - že Jugoslávii NATO porazilo a že v Kosovu budou určovat každodenní život pro ty, kdo tam zůstanou, i pro ty, kdo se tam vrátí, cizinci.
Zdá se, že pondělí, které začalo tím, že to vypadlo, že se mírová dohoda rozkládá před očima, skončí pravděpodobně večer jejím posílením, uvedla BBC.
Je to proto, že byla nalezena klasická formule, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Je to formule, která dovolí Rusku, NATu i Číně, aby jejich rozporné požadavky byly všechny uspokojeny.
Je to jednoduché. V Radě bezpečnosti v New Yorku všechny hlavní mocnosti dají najevo, že jsou ochotny schválit rezoluci, v jejímž rámci budou vytvořeny mezinárodní vojenské jednotky pro Kosovo. Zastaví se ale před formálním hlasováním, protože Rusko i Čína požadují, aby nejprve bylo zastaveno bombardování. Pak sdělí NATO prezidentu Miloševičovi: "Podepište konečnou mírovou dohodu teď, anebo bude jasné, že jste jediný, který ještě blokuje pokrok. Jestliže Miloševičovi generálové podepíší, bombardování bdue zastaveno, Rusko a Čína přestanou namítat proti rezoluci OSN, bude se o rezoluci oficiálně hlasovat a mezinárodní jednotky se začnou přesunovat do Kosova.
Tuto sekvenci událostí ovšem nelze zaručit. Prezident Miloševič a jeho generálové možná nebudou spolupracovat a Rusko pořád ještě požaduje, aby byly mírové sbory pod velením OSN a ne NATO. To je nepřijatelné pro členské země NATO.