12. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
12. 11. 2001

Nezvěstní v Americe

New York Times protestoval proti omezování občanských svobod v USA

"Vláda zadržuje v tajnosti tisíce osob, odposlouchává rozhovory vězňů s jejich právními zástupci, veřejně se diskutuje o tom, zda by se nemělo proti zadržovaným, aby promluvili, začít užívat mučení. Dva měsíce od zahájení této války proti terorismu je národ na šikmé ploše a směřujeme právě do té pasti, o níž jsme přísahali, že se jí vyhneme. Občanské svobody jsou omezovány a neexistují žádné důkazy, že by to bylo z hlubšího důvodu než ze strachu a z frustrace," konstatoval americký deník New York Times ve svém sobotním redakčním komentáři nazvaném "Nezvěstní v Americe". - Proč nepíše český tisk takto na obranu těch osob, které jsou v ČR protiprávně kriminalizovány za vyjadřování názoru?

Pevně věříme, že Bushova vláda o použití mučení vážně neuvažuje - je to představa, která se zdá zajímavější rozhlasovým diskutérům a tiskovým komentátorům než vládním činitelům. Avšak generální prokurátor John Ashcroft zachází nešetrně s ústavou, když jde o zacházení s lidmi, zatčenými po 11. září, a z toho vznikají obavy, že bude stejně nešetrně zacházet s ústavou, až začne využívat nové pátrací pravomoci, které mu nedávno poskytl Kongres. Podle nového předpisu, který právě Ashcroft zavedl, má tato vláda právo odposlouchávat rozhovory a číst poštu mezi vězněnými osobami a jejich právními zástupci. V podstatě tím byl suspendován šestý dodatek americké ústavy na právo občanů na efektivní obhajobu. Ascroft odmítl poskytnout základní informace o více než 11 000 osobách, které byly zatčeny a uvrženy do vazby běhm vládního vyšetřování terorismu.

Zdá se, že tyto informace nemá ani Bílý dům. Když byl dotazován na toto velké množství zadržovaných osob minulý týden mluvčí Bílého domu Ari Flescher, reagoval slovy, že prý "většina" z nich byla po výslechu propuštěna. Byl donucen to vzít zpět a přizat, že nezná žádná přesná čísla, když ministerstvo spravedlnosti poznamenalo, že většina všech zadržených je stále ve vězení.

Ve snaze ospravedlnit tato extrémní opatření rozšiřuje americká vláda teorie o tom, co všechno možná zadržované osoby udělaly anebo vědí, avšak v důsledku dalšího vyšetřování se ukazuje, že jsou to nepodložené teorie. Ministerstvo spravedlnosti odmítlo potvrdit nedávné Ascroftovo tvrzení, že tři Arabové, zadržovaní v Michiganu, předem věděli o únosech z 11. září. I když se podezřívalo v době jejich zatčení, že tito muži mají styky s al Qaedou, vyšetřovatelé konstatovali, že se nepodařilo v jejich případě zjistit žádné konkrétnější důkazy.

Omezená potřeba utajování během vyšetřování domácího terorismu neospravedlňuje zatloukání úplně všeho. Ashcroft tvrdí, že jeho strategie "agresivního zatýkání pachatelů trestných činů a svědků" byla důležitá, protože to zabránilo dalším hrůzám. Požaduje se od nás, abychom toto tvrzení přijali ve slepé víře, a bylo by to lehčí přijmout, kdyby se generální prokurátor choval umírněněji. Avšak Ashcroftova definice občanských práv zahrnuje odposlouchávání rozhovorů mezi právníkem a jeho klientem a utajování před veřejností takových klíčových skutečností, jako je totožnost dosud zadržovaných osob, důvody jejich zadržování - včetně případných obvinění - a místo, kde jsou zadržovány. Součástí utajování je dokonce i utajení rozhodnutí začít tyto skutečnosti utajovat. Mezitím vyplývá z přicházejících zpráv, že někteří zadržovaní, mezitím propuštění proto, protože byli shledáni nevinnými, byli zadržováni po dlouhou dobu za krutých podmínek a bylo jim odepřeno právo informovat své příbuzné o tom, kde jsou.

Je načase, aby zasáhl Bílý dům. Tak jako prezident Bush radí Američanům, aby se chovali normálně, přestože budou zároveň projevovat bdělost, americké ministerstvo spravedlnosti může vyšetřovat teroristické útoky při respektování základních práv, vzhledem k tomu, že cílem nynější války je tato lidská práva zachovat.

                 
Obsah vydání       12. 11. 2001
9. 11. 2001 Jak jsem podal vysvětlení aneb Rukověť odbojného občana Tomáš  Pecina
12. 11. 2001 Stížnost na pražský magistrát: Neumožnili jste mi podat vysvětlení Tomáš  Pecina
12. 11. 2001 BIS získala přístup k datům ze sčítání lidu Tomáš  Pecina
12. 11. 2001 V Americe havarovalo letadlo
12. 11. 2001 Severní aliance "dobyla města Heratu"
12. 11. 2001 Rozhovor s Osamou bin Ladenem: "Muslimové mají právo útočit na Ameriku"
12. 11. 2001 Bin Laden se vysmívá Západu: "Jsem připraven zemřít"
9. 11. 2001 Britské listy vyloučeny ze semináře BIS Tomáš  Pecina
9. 11. 2001 Kritika semináře BIS je útokem na akademickou svobodu Tomáš  Kovařík
9. 11. 2001 BIS: Jiný příběh Tomáš  Pecina
12. 11. 2001 Přijdeme ve čtvrtek na "seminář" BIS na Karlově univerzitě zas Štěpán  Kotrba
12. 11. 2001 New York Times brání občanské svobody
12. 11. 2001 New York Times protestoval proti omezování občanských svobod v USA
9. 11. 2001 Případ Madse Traerupa překvapivě vrácen k obvodnímu soudu Tomáš  Pecina
11. 11. 2001 Společnost CME: Železný porušil příkaz RRTV nemluvit v TV Nova o svých sporech
12. 11. 2001 Otevřený dopis: Vystupujme energicky proti kouření Martin  Škapík
12. 11. 2001 SVU Sponsors President Masaryk Statue in Washington
12. 11. 2001 Proč pořád Guardian? Jan  Čulík
9. 11. 2001 Cizinecká policie: Žádáme o vyjádření iráckou ambasádu Tomáš  Pecina