2. 11. 2001
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
Ilustrační foto: My z těch průšvihů snad nevyjdeme
2. 11. 2001

Flash: ODS se po vítězství v ČT zajímá i o TV 3

Podle důvěryhodných dobře informovaných zdrojů, blízkých ODS, jednal v uplynulých dnech mediální poradce Václava Klause Matouš s držitelem licence na TV3 Martinem Kindernayem o "kontrole" provozování licence, přičemž prý nabízel zajímavé finanční podmínky tohoto kontraktu. Podle téhož zdroje byl prý Kindernayem razantně odmítnut.

Martin Kindernay Britským listům nepopřel, že pana Matouše zná a nepopřel, že s panem Matoušem hovořil. Podle Kindernaye projevil pan Matouš "určité snahy o zprostředkování dohody s IMV a jednal v jejich zájmu." Na otázku, zda je pravda nebo ne tvrzení, že s ním "vyrazil dveře", zněla odpověď jak od Pýthie delfské:"Nechci, aby byla kauza TV3 politizována. Já to nemohu popřít, ani potvrdit, to jistě chápete..., ale pan Matouš hovořil o zájmech IMV". Jak si má redaktor představovat kontrolu televize, držitel licence neví.

Kindernay prohlásil, že ač dostává různé nabídky, nenechá se zkorumpovat. "Nehodlám v této zemi zlegalizovat postavení bílého koně", bylo výmluvné prohlášení na závěr rozhovoru.

Jedním z řešení, které se nabízelo pro případ, "kdyby rada chtěla mít českého majitele" bylo, že by se našel někdo dostatečně vlivný a obratný, kdo by koupil opci za výhodných podmínek - třeba za 2M USD, a následně by si pojistil souhlas u Rady. Ale to se pohybujeme v rovině čirých, ale o to pravděpodobnějších spekulací. Podobný scénář nepotvrdí a ani potvrdit nemůže žádná ze stran...

Poradce předsedy parlamentu Václava Klause Jakl, kterého jsme zastihli ve sněmovně, telefonicky potvrdil enormní zájem pana Matouše o média, včetně TV3, s tím, že "tam má nějaké svoje zájmy, konkrétně prodej nějakých pořadů". Jakl byl velmi udiven, že by pan Matouš měl jakékoliv zmocnění od ODS. To přímo vyloučil, čemuž se vcelku nedivíme...

Matouš podle sdělení Jakla není členem ODS, má však jako poradce na starosti grafiku a mediální image. Uvažoval prý dokonce perspektivně i o zaměstnání v TV3.

Je velmi pikantní a pro určité kruhy v ODS typické, že (nestranný - není přece ve straně) externí poradce (vždyť přece radí jen, jakou máme mít image) předsedy Parlamentu (ale pane redaktore, já o tom nevím, pro mne je to překvapení...) lobbuje za nějaké soukromé firmy (ale vůbec ne, jen hovoří o jejích zájmech). Jinak se ani nedá popsat rozhovor, mající za cíl zprostředkovat mimosoudní dohodu mezi dvěma soukromými subjekty. Byl bych ochoten uvěřit i tomu, že pan profesor (opravdu, ale opravdu) o ničem takovém nevěděl, stejně jako v případech některých mnohem mediálně známějších spolupracovníků centrály strany. Škoda jen, že pan poradce je placen z peněz poplatníků. Lobbisté bývají placeni z peněz firem, za něž lobbují. Nebo že by tomu tak bylo i v tomto případě? Občanská demokratičnost uvnitř ODS prostě nezná hranic... Vzhledem k historii - ani hranic mezi čistými a špinavými penězi.

                 
Obsah vydání       2. 11. 2001
2. 11. 2001 Své alma mater s láskou: BIS Tomáš  Pecina
4. 11. 2001 Aktualizace, neděle 17.30: Vladimír Železný a Aleš Rozehnal zadrženi policií Tomáš  Pecina, Štěpán  Kotrba
2. 11. 2001 Flash: ODS se po vítězství v ČT zajímá i o TV 3 Štěpán  Kotrba
2. 11. 2001 Dohodli se Bush a Putin o možném užití jaderných zbraní?
2. 11. 2001 Rusové jsou připraveni akceptovat americké raketové zkoušky
2. 11. 2001 Žaloba: Volba generálního ředitele ČT byla protizákonná Tomáš  Pecina
2. 11. 2001 Někteří poslanci v britské Dolní sněmovně protestovali proti bombardování
2. 11. 2001 CNN bude ve zprávách připomínat Američanům útoky z 11. září
2. 11. 2001 Válka v Afghánistánu: Není to zbytečné? Luboš  Kreč
2. 11. 2001 Dostálová: "Havel káže vodu a pije víno" Kateřina  Dostálová
2. 11. 2001 Cena pro ČT a MfD: za "různorodost novinářské práce" v kategorii "Kdo ovlivňuje koho" Štěpán  Kotrba, Jan  Čulík
2. 11. 2001 Jak bude ČT vypadat za Jiřího Balvína? Programové schéma Filip  Rožánek
2. 11. 2001 Proč se hádají vysoké školy s ministrem školství o peníze? Ivo V. Fencl
2. 11. 2001 Kotrba a Březina: Ve jménu mravnosti do žumpy bulváru Zdeněk  Jemelík
1. 11. 2001 Jan Keller dokončil odpovědi čtenářům Britských listů