Láska Michaela Flynna k Putinovi má na evropské pravici nebezpečnou ozvěnu
15. 2. 2017
Ve vodě je krev a protitrumpovská opozice by měla být v bojovné náladě. Michael Flynn, americký poradce pro národní bezpečnost, je první významný skalp z řad administrativy Donalda Trumpa - a tak brzy, napsal Owen Jones. Tento režim je slabý. Prezident který prohrál lidové hlasování takřka o tři miliony hlasů, který má stále katastrofálnější rating, je nyní postižen vážným skandálem. Opozice která mobilizovala největší protesty v americké historii by měla neúprosně využít tuto příležitost k zesílení tlaku na Trumpův režim a na establishment Demokratů, jenž by jinak mohl usilovat o kompromis.
Ale má smysl vyhradit si chvíli na promyšlení implikací Flynnovy rezignace. Po větší část 20. století čelila levice nařčení, že je údajně na jedné lodi s Moskvou, takže představuje hrozbu národní bezpečnosti. I levičáci kteří vášnivě oponovali sovětskému režimu byli představováni jako spřažení s Moskvou. Teď poradce pro národní bezpečnost ultrapravicového Republikánského prezidenta rezignoval kvůli tomu, že byl skutečně na jedné lodi s Moskvou. Flynn nejen diskutoval o zrušení protiruských sankcí - ještě o tom i lhal.
Populistická pravice na vzestupu zobrazuje své oponenty jako zrádce, zatímco se spojuje s autoritářským režimem v Moskvě. Trump dlouho vyřvával o tom, že má "vztah" s Vladimirem Putinem a chválil válku ruského despoty v Sýrii jako "úžasnou". Francouzská Národní fronta získává levné půjčky od ruské banky, která má blízko k Putinovi, podpořila anexi Krymu chválí Putinův režim a požaduje zákaz dvojího občanství - s významnou výjimkou pro držitele ruských pasů. Když italská vláda vloni prohrála ústavní referendum, lídr populistické pravice Matteo Salvini tweetoval, "Viva Trump, viva Putin". Krátce po porážce v prezidentských volbách ultrapravicová rakouská strana Svobodných podepsala dohodu o spolupráci s Putinovou stranou. Britská UKIP je Putinem posedlá: Krátkodobá předsedkyně Diane James jmenovala Putina mezi třemi největšími politickými hrdiny, zatímco Farage označil Puitna za politického lídra, kterého nejvíce obdivuje.
Populistická pravice považuje Putinův režim za model, který má být napodobován, jako inspiraci v úsilí vybudovat autoritářské, rasistické režimy na Západě. Trumpismus a putinismus vykazují pozoruhodné podobnosti. Flynnův skandál by neměl překvapovat. Při protestech bývalo vyvoláváno heslo: Ani Washington, ani Moskva. Mělo by být oprášeno pro novou generaci.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 17.2. 2017
-
19.2. 2017 / "Co to Trump kouří?" Švédsko je zmateno Trumpovým tvrzením, že tam došlo k teroristickému útoku18.2. 2017 / Daily Telegraph: Rusko plánovalo svrhnout vládu v Černé Hoře a zavraždit premiéra Djukanoviče19.2. 2017 / Karel DolejšíOpakovaný nárůst koncentrací radioaktivního jódu I-131 v Evropě vyvolává obavy z ilegálního testování ruských jaderných zbraní19.2. 2017 / "Marocká verbež činí ulice Holandska nebezpečnými"18.2. 2017 / Merkelová: Islám není zdrojem terorismu18.2. 2017 / Trump: "Média jsou nepřítelem amerického lidu"18.2. 2017 / Trumpa podporuje 84 procent Republikánů, že jeho všeobecná podpora drasticky klesá, ho nemusí zajímat17.2. 2017 / Karel DolejšíVůně německé koblihy, aneb Když osobní charisma budoucího kancléře k úspěchu nestačí17.2. 2017 / Tak bílá, tato temnota17.2. 2017 / Zakladatel Facebooku vydal proglobalizační manifest17.2. 2017 / Trumpovo prezidentování schvaluje jen 39 % Američanů9.11. 2016 / JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů17.2. 2017 / Proč Němce přechází chuť na pivo17.2. 2017 / Vědci plánují ve Washingtonu pochod na obranu faktů10.2. 2017 / Dostávám množství výhrůžek smrtí. Ignoruju to15.2. 2017 / Německá policie: Masové sexuální útoky uprchlíků ve Frankfurtu byly kompletně vymyšleny15.2. 2017 / Litva zakázala bití dětí15.2. 2017 / Syřané v Německu: Teď už nás Němci nemají rádi3.2. 2017 / Hospodaření OSBL za leden 2017