O čekistokracii, hroucení horizontu důvěry a strachu ze ztráty moci
5. 8. 2016
V sociologii existuje kategorie "rádius identifikace a důvěry", která charakterizuje vztahy mezi lidmi ve společnosti. Čím je horizont důvěry širší (v Dánsku zahrnuje 67 % společnosti, ve Švédsku 66 %), tím silnější je identifikace člověka s celou společností. V tom případě lidé spojují sebe samy s druhými, kteří nepatří k okruhu rodiny, přátel, klanů a kast. V takové společnosti jsou lidé připraveni dobrovolně platit daně a nebojí se výměny u moci prostřednictvím demokratických procedur, napsal Konstantin Remčukov.
Tam kde je důvěra k druhým nízká (v asijských a latinskoamerických zemích, například v Brazílii zahrnuje 3 % obyvatel) patří moc osobám, které se identifikují především s konkrétní úzkou profesionální nebo klanovou skupinou. Daně platí špatně, protože chovají podezření, že z rozpočtu peníze ukradnou jiní. Moci se vůbec nevzdávají. Výměny vládnoucích se bojí jako čert kříže, protože předpokládají, že nový lídr okamžitě posadí celou povýšenou elitu do vězení a sebere jí majetek. A to v tom lepším případě. Mohou vám i useknout hlavu.
Výměnu a nová jmenování kádrů v Rusku v poslední době definuje proces nazývaný čekistokracie (jde o pojem zavedený Nikolajem Petrovem).
Čekista je člověk, který z povahy své profese nesmí důvěřovat nikomu. Jinak by byl neschopen vykonávat své povolání. Musí podezírat všechny a podle možností trestat.
Tak nové čekistické kádry přinášejí do veřejné služby své profesionální základní kvality: Nedůvěru, uzavřenost, neprůhlednost, loajalitu ani ne tak ke společnosti, jako k vlastnímu profesionálnímu profilu.
Tyto tendence vyvolávají pochybnosti, zda se vládnoucí elita zaměřená na udržení moci dokáže soustředit na budoucnost. Na problémy současného vzdělávání, mezinárodní dělby práce a růstu efektivity, produktivity práce a důchodů.
Podrobnosti v ruštině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Úterý 9.8. 2016
-
9.8. 2016 / Donald Trump naznačil, že by Clintonová měla být zavražděna, pokud bude zvolena americkou prezidentkou9.8. 2016 / Karel DolejšíNezvládnutá a přeceňovaná elektronizace představuje jednu z největších slabin Západu5.8. 2016 / Útočíme na vzdělání a z toho není cesta ven9.8. 2016 / Some Prague Christian churches have rejected the offer from muslims to pray together against violence9.8. 2016 / Strach z jaderného Trumpa ve stínu Hirošimy9.8. 2016 / Muslimové proti terorismu8.8. 2016 / Petr AndreasJak se z udání za urážky stane stíhání za pokus zastavit vraha. Malá případová studie o tom, jak vzniká hoax na českém internetu8.8. 2016 / Jaroslava TomanováRekonstrukce demokracie? Politická participace mladé levice, digitální platformy a demokratické rozhraní9.8. 2016 / "Já budu nejlepší manželka"7.8. 2016 / Češi patří k nejméně štědrým národům světa9.8. 2016 / Nejvyšší soud v Izraeli rozhodl, že rukopisy Franze Kafky jsou majetkem Národní knihovny Izraele6.8. 2016 / BBC: Visí vláda Angely Merkelové na vlásku?8.8. 2016 / Karel Dolejší"Lékaři, sedláci, lékárníci" prorazili režimní blokádu Aleppa. Obyvatelé města děkují islamistům, Obama je pro ně podlý zrádce8.8. 2016 / Rybáři na Lesbu zachraňují životy uprchlíků7.8. 2016 / Roste odpor proti britskému vývozu zbraní do Saúdské Arábie, jimiž ta země vraždí civilisty v Jemenu6.8. 2016 / Stromkaři: Největší případ vykořisťování migrantů v ČR nezajímal ani novináře, ani policii4.8. 2016 / Britka zatčena, že četla v letadle knihu4.8. 2016 / Karel DolejšíSmrt Bin Ládina džihád neukončila. Neukončí ho ani případné zničení "islámského státu"1.8. 2016 / Hospodaření OSBL za červenec 2016