Britští herci a spisovatelé naléhají na Davida Camerona, aby se postaral o děti v uprchlických táborech ve Francii
19. 2. 2016
Známý britský herec Jude Law shromáždil nejvýznamnější britské spisovatele a herce, kteří apelují na Davida Camerona, aby pomohl rostoucímu počtu dětí bez doprovodu rodičů, kteří žijí v zoufalých podmínkách uprchlických táborů u francouzských měst Calais a Dunkirk. Jude Law uprchlické tábory navštívil a byl šokován tím, co tam viděl.
Herec zdůraznil, že jako rodič byl šokován příběhy dětí a jejich prosbami.
"Jsou zoufalí," řekl. "Jeden chlapeček mě chytil a prosil mě, že Džungle není dobréí místo, že tam nechce být."
Law dodal, že je "zděšen obrovským počtem lidí, kteří žijí za těch nejextremnějších podmínek mezi Dunkirkem a Calais, a množství bídy."
Byl tak znepokojen tím, co tam viděl, že shromáždil 145 osobností veřejného života a požádal je, aby společně s ním apelovaly na britskou vládu, aby bezodkladně pomohla stovkám uprchlických dětí, kteří přežívají v plátěných přístřešcích bez doprovodu rodičů v uprchlických táborech ve Francii.
Dopis podepsali herci Benedict Cumberbatch, Idris Elba, Harriet Walter, Helena Bonham Carter, Jim Broadbent, Kristin Scott-Thomas, Mark Rylance, Stephen Fry, Steve Coogan a Thandie Newton, dále hudebníci Bob Geldof a Peter Gabriel a spisovatelé Ali Smith, Kamila Shamsie, Philip Pullman a Yann Martel. Petici podepsali i dramatik Tom Stoppard, fotbalista Gary Lineker a podnikatel Sir Richard Branson.
Jude Law se v táborech setkal s dětmi ze Sýrie a z Iráku, ve věku od 12 do 16 let. "Byly zjevně ztraumatizovány. Přežily pašeráctví, mnoho z nich bylo bito nebo nuceně zdrogováno, aby byly při pašování zticha. Byly svědky toho, jak jejich rodinní příslušníci a přátelé spadli ze člunů a utopili se.
Dopis britských celebrit požaduje, aby britský premiér "přesvědčil francouzské úřady, aby byla likvidace dalších čásdtí tábora v Calais odložena, dokud neposkytne Francie plnou ochranu všem dětem, kteří v táboře v současnosti žijí, anebo dokud jim neumožní, aby přišli za svými příbuznými v Británii.
Toto je humanitární krize, kterou je nutno přiznat a je nesmírně důležité, abychom udělali všechno, co je v našich silách, abychom pomohli těmto nevinným a vysoce zranitelným uprchlíkům, tak rychle, jak je to jen lidsky možné."
Dopis také požaduje, aby britská vláda urychlila proces, jehož prostřednictvím by měly být děti, které mají příbuzné v Británii, do té země vpuštěny a o ty, které v Británii nikoho nemají, aby se řádně postarala Francie.
Známý autor knížek pro děti Michael Morpurgo, který také navštívil uprchlické tábory, byl návštěvou také zcela šokován.
"Odešel jsem odtamtud a zuřím. Tenhle ostrov bídy a zoufalství existuje mezi dvěma nejbohatšími zeměmi na tomto světě, které jsou údajně liberálními demokraciemi a zacházejí s těmito lidmi, jako by to byla špína," řekl. "Byl jsem na místech, kde jsou oblasti, které jsou těmto táborů, trochu podobné - v Gaze, nebo v uprchlických táborech v Jordánsky - ale nikdy, nikdy jsem nebyl na místě takové bídy, kde jsou lidé tak úmyslně ponižováni.
Mám obrovský pocit hanby, že jsem součástí společnosti, která tohle toleruje. Že náš premiér a francouzský prezident se nemohou sejít a najít způsob, jak se o tyto lidi lidsky postarat, to prostě nechápu.
Morpurgo uvedl, že ho šokovala i silná policejní přítomnost v táborech. "Francouzští policisté procházeli táborem ve skupinách po dvaceti, vypadali jako bojovníci ninja, samá agrese, samé antipatie," řekl. Uprchlíci se potulovali bezcílně, byla jim zima, byli zoufalí. Byli tam vidět lidé v různých etapách deprese. Bylo to strašlivé."
Morpurgo dodal, že se Británie za druhé světové války o záchranu uprchlických dětí postarala daleko lépe. "Jsou tam stovky chlapců, kteří nemají rodinu, jsou tam sami. Proč pro ně prostě nepošleme vlak a nepostaráme se o ně? Británie je plná vřelých lidí, kteří by se o ně starali. Zoufám si, že jsme se nic nenaučili ohledně naší povinnosti jako světoobčané. Není to o počtech uprchlíků, jde o to, že se nechováme lidsky. Alespoň částečně jsme důvodem válek v této části světa, nejsme od příčiny tamější situace izolováni.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 19.2. 2016
-
19.2. 2016 / Skončí ČR zase jako kolonie Ruska?21.2. 2016 / Nová hrozba Česku: Nakupující uprchlíci!!21.2. 2016 / New threat to the Czech Republic: Shopping refugees!21.2. 2016 / Czech musician publishes grossly racist anti-refugee pictures and text in a tabloid newspaper20.2. 2016 / Karel DolejšíNATO se obává války mezi Tureckem a Ruskem. Padly výhrůžky jadernými zbraněmi20.2. 2016 / Už v lednu 2015 upozorňovaly BL, že situace s odebíráním dětí je horší v ČR než v Norsku20.2. 2016 / ČČK: Humanitární situace v Aleppu19.2. 2016 / Donald Tusk: EU dospěla k dohodě s Davidem Cameronem19.2. 2016 / V Anglii byl zavražděn muslimský duchovní12.2. 2016 / ČR potřebuje příběh založený na odvaze19.2. 2016 / Nejnovější polský vtip o integraci uprchlíků19.2. 2016 / Jeden prostý fakt o uprchlících19.2. 2016 / Kurdská YPG "vyhlásila Turecku válku"19.2. 2016 / Český fašismus se vrací19.2. 2016 / Britští herci a spisovatelé naléhají na Davida Camerona, aby se postaral o děti v uprchlických táborech ve Francii18.2. 2016 / Dopis Robertu Denglerovi, Právo18.2. 2016 / Turecko: Provládní deník identifikoval pachatele atentátu v Ankaře jako syrského občana18.2. 2016 / Bombový útok na turecký vojenský konvoj18.2. 2016 / Lídr kurdské PYD odmítl odpovědnost za útok v Ankaře18.2. 2016 / Imigrant18.2. 2016 / Na Balkáně zůstávají lidé bez pomoci17.2. 2016 / Moskva: "Kouření zabíjí více lidí než Obama"7.2. 2016 / Hospodaření OSBL za leden 2016