Proč nelze uprchlickou krizi redukovat na morální kýč
2. 1. 2016 / Karel Dolejší
Každé velké "stěhování národů" v dějinách mělo své strategické důsledky. To jistě není nijak překvapivá informace. "Skutečnost je vždy složitější" tedy platí i pro morální kýče spojené s uprchlickou krizí. Kýč "obrany vlasti" i kýč "otevřené náruče".
Jen velmi stručně načrtnuto, současná uprchlická vlna má nejméně pět hlavních možných strategických dopadů.
Odchod střední a vyšší střední třídy ze Sýrie, lidí, kteří sebou kromě intelektuálního kapitálu odváží často také kapitál finanční, může o mnoho let zbrzdit její poválečnou obnovu, protože tito lidé se nakonec přes všechno ujišťování velmi pravděpodobně nevrátí. A protože ruská intervence válku výrazně prodlouží, pravděpodobnost návratu uprchlíků dále klesá.
Jordánsko, Libanon a Turecko jsou již v důsledku milionů uprchlíků pod masívním ekonomickým a sociálním tlakem, kterému nepomáhá ani takřka bankrotující OSN. Všechny zmíněné země jsou politicky křehké (byť Jordánsko je z nich nejstabilnější), nelze vyloučit postupnou politickou a bezpečnostní destabilizaci, ve které otázka uprchlíků sehraje roli spolupůsobícího faktoru nebo dokonce spouště. Libanon již není příliš daleko od takového scénáře. Další země mohou následovat. I v Evropě.
Dlouhodobá integrace velkého počtu nově příchozích opravdu může být vážnou zátěží pro ně i pro "původní" obyvatelstvo, vést k vážným sociálním a politickým problémům. To není zlovolný výmysl konspiračních teoretiků. Potíže, které se již aktuálně v Evropě projevují, nejsou všechny jen výsledkem rasismu a xenofobie (na tyto faktory je ovšem můžeme směle redukovat v ČR, kam téměř žádní uprchlíci nemíří). Nástup krajní pravice na jedné a islámských radikálů na druhé straně je většinou zrovna tak výsledkem praktických obtíží při integraci, pro niž Evropa skutečně zatím nemá opravdu fungující model ZDE.
Stává se docela často, že lidé na útěku před konflikty ve skutečnosti odvezou část těchto konfliktů v podobě vzájemných nevraživostí sebou. Kdo někdy byl přítomen rozpravě osob z různých stran izraelsko-palestinského konfliktu, jugoslávské občanské války, válek na Kavkaze nebo třeba v Kolumbii, tomu není třeba nic vysvětlovat. Tyto konflikty mohou po přesazení na novém místě doutnat i po generace, případně se fakticky propojovat s místy svého vzniku (jako např. podpora Američanů irského původu při vyzbrojování teroristické Irské republikánské armády, díky níž se USA samy de facto staly významnou stranou severoirského konfliktu).
Někdy příliv uprchlíků může zásadním způsobem ovlivnit strategicky důležitá rozhodnutí v regionu, kam směřují. Potenciálně se to může projevit, pokud letos britský premiér vypíše referendum o setrvání země v EU.
Mezinárodní závazky ČR jsou jasné a pokud by se navzdory "bohulibému" úsilí ministerstva vnitra a prezidenta v této zemi ucházeli o azyl další žadatelé, mělo by být zcela jasné, že jejich žádosti budou spravedlivě posouzeny - bez ohledu na všechny další úvahy. Lidi v opravdové nouzi nelze odmítat prostě proto, že přišli tak či onak nevhod, případně proto, že se jejich příchod někomu nepozdává, bojí se, nebo z něj chce vyrazit nechutný politický kapitál. Kdyby naši politici již nevytvořili České republice tak strašlivou mezinárodní reputaci, střízlivá úvaha by vedla k rozhodnutí přijmout uprchlíků z válečných oblastí tolik, kolik jen zvládneme, navzdory všem ostatním okolnostem.
To ale skutečně neznamená, že by bylo jakkoliv namístě zavírat oči před strategickým kontextem nejnovějšího exodu a programově odmítat všechny úvahy o možných bezpečnostních dopadech.
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 31.12. 2015
-
3.1. 2016 / BBC: Co se stane v roce 2016?3.1. 2016 / Polská demokracie se stává minulostí2.1. 2016 / Somálská extremistická organizace použila záběry Donalda Trumpa ve svém verbovacím videu2.1. 2016 / Saúdská Arábie popravila šiitského duchovního - vyvolalo to na Blízkém východě široké protesty2.1. 2016 / Jan ČulíkVychází najevo, že lukrativní kšeftování s univerzitními kurzy pro cizince vede k rozsáhlému podvádění1.1. 2016 / Czech daily newspaper publishes a "funny joke" about Merkel being doused with petrol and set alight1.1. 2016 / Pohostinnost a láska jsou v dnešním světě nejsilnějšímí zbraněmi proti nenávisti a extremismu31.12. 2015 / Joachim Gauck: Zjistili jsme: Jednotlivec i společnost pořád dokáží sami sebe objevovat a růst31.12. 2015 / Firma Amazon věnuje zisky z prodeje písně Pegidy charitativní organizaci podporující uprchlíky31.12. 2015 / Facebook, Instagram a Twitter likvidují internet31.12. 2015 / Merkelová: Uprchlíci jsou příležitostí pro zítřek9.9. 2015 / Uprchlíci: Mýty a strach31.12. 2015 / S půlnocí nový rok právě se počínal....30.12. 2015 / Po 28 letech přestává vycházet časopis Ateliér31.12. 2015 / Nejčtenější články Britských listů za rok 201530.12. 2015 / Dnešní poradce Davida Camerona blokoval za Thatcherové pomoc pro nezaměstnané černošské mladíky30.12. 2015 / Ruské letecké údery usmrtily více než 2300 lidí29.12. 2015 / Jak Irčanka reagovala na záplavy29.12. 2015 / Je si opravdu Evropa tak nejistá svou vlastní kulturou, že se bojí pár statisíců uprchlíků?28.12. 2015 / Jan Čulík"Sláva" Miloše Zemana se šíří do světa. Je to špatná zpráva pro Českou republiku28.12. 2015 / Karel DolejšíZjistit, že hlava státu opakovaně lže, zabere jen pár minut. Ale to už není důležité28.12. 2015 / Německo pro děti uprchlíků najímá 8 500 učitelů9.12. 2015 / Uprchlíci "Někdo tu invazi řídí!" Opravdu? O skutečných příčinách dnešní uprchlické krize24.12. 2015 / Vánoční a novoroční vydání Britských listů1.1. 2016 / Hospodaření OSBL za prosinec 2015