Americká armáda už čtyřikrát změnila vysvětlení, proč bombardovala nemocnici v Kunduzu
7. 10. 2015
Letecký úder na nemocnici organizace Lékaři bez hranic v afghánském Kunduzu objednaly americké speciální jednotky - nikoliv jejich afgánští spojenci, přiznal nyní americký velitel. Krátce předtím, než generál John Campbell, velitel amerických jednotek a vojsk NATO v Afghánistánu svědčil v americkém Senátu, obvinil předseda organizace Lékaři bez hranic Spojené státy a Afghánistán, že se přiznali k "válečnému zločinu".
Campbell změnil americkou výpověď o tom, jak došlo k zmíněnému leteckému úderu, ve čtyřech dnech už počtvrté. Opakoval, že útok objednaly afghánské jednotky, které se účastnily "úporných bojů" ve snaze znovu dobýt města Kunduz od Talibanu. Avšak pozměnil své pondělní svědectví. Tentokráte uvedl, že afghánské jednotky nekomunikovaly přímo s americkými piloty. Jejich žádost ověřovala nejprve speciální americká jednotka v místě, která pak útok na nemocnici schválila.
Letecký úder proti nemocnici patří k nejhorším a nejviditelnějších případům civilních úmrtí za celých 14 let války v Afghánistánu, o níž Barack Obama v podstatě prohlašuje, že už skončila. Při útoku zahynulo 12 zaměstnanců Lékařů bez hranic a 10 pacientů, kteří vyhledali pomoc v nemocnici poté, co minulý víkend Taliban ovládl město Kunduz. Při leteckých úderech, které byly opakované, zahynuly tři děti a pacienti uhořeli v postelích.
Campbell nevysvětlil, jak je možné, že americké letadlo střílelo na nemocnici, i když Američané znali její koordináty. Uvedl však, že k útoku na nemocnici "došlo omylem".
Lékaři bez hranic však požadují nezávislé vyšetřování incidentu, nikoliv jeho vyšetřování americkou armádou. "Zase mluví o tom, že to byla 'chyba', řekl Jason Cone, americký ředitel organizace Lékaři bez hranic. "Chyba, která trvala déle než hodinu, přestože umístění nemocnice armáda dobře znala a byli během leteckých úderů informováni, že útočí na nemocnici."
Campbell naznčil, ale otevřeně neřekl, že na Afghánce střílel Taliban z nemocnice, což otevřeně tvrdí afghánská vláda. Lékaři bez hranic to popírají.
Mary Ellen O’Connell, profesorka mezinárodního práva na University of Notre Dame, vysvětlila, že podle mezinárodního humanitárního práva by šlo o válečný zločin, pokud Američané předem neinformovali nemocnici, že z ní na afghánské vojáky střílí Taliban.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Středa 7.10. 2015
-
7.10. 2015 / Takže, co pro nás kdy imigranti udělali, Thereso?7.10. 2015 / Tajný plán Bruselu: Deportace stovek tisíc migrantů7.10. 2015 / Syrské ženy se snaží uniknout z uprchlických táborů za každou cenu. I za cenu účelového podřadného manželství7.10. 2015 / Dva konzervativní soupeři britského premiéra požadují zákaz vstupu do Británie pro občany nových členských zemí EU7.10. 2015 / Moskva chce pro Asada vytvořit stát na západě Sýrie2.10. 2015 / Neviditelná Strana zelených7.10. 2015 / Morální imperialismus7.10. 2015 / 50 per cent of Czechs are of the opinion that the Czech Republic should never receive refugees escaping war6.10. 2015 / Podvodná aféra koncernu VW ohrožuje jeho existenci6.10. 2015 / USA nejsou schopny vysvětlit, jak mohlo dojít k bombardování nemocnice Lékařů bez hranic5.10. 2015 / Americký generál nyní tvrdí, že letecké údery proti nemocnici v Kunduzu si objednali Afghánci5.10. 2015 / Britský ministr: Lidem musíme sebrat sociální dávky, aby se naučili pracovat jako v Číně5.10. 2015 / Jak Francie zachránila z moře 120 000 uprchlíků5.10. 2015 / Lidská práva už nejsou pro Velkou Británii prioritou, konstatuje vysoký činitel britského ministerstva zahraničí5.10. 2015 / Předehra k válce?11.8. 2015 / Hospodaření OSBL za červenec 2015