Skončí internet i používání mobilních telefonů?

8. 8. 2015

Znepokojující byl dokument televize BBC The Trouble with Space Junk (Potíže s vesmírným harampádím), který se vysílal ve slavném vědeckopopulárním pořadu televize BBC Horizon. Lidstvo nashromáždilo ve vesmíru kolem Země obrovské množství harampádí. Problém je, že ve stavu beztíže tyto kusy železa a dalších hmot se pohybují kolem Země obrovskou rychlostí, až 27 000 km/h, což znamená že i kulička o velikosti jednoho milimetru má obrovskou kinetickou energii a je nesmírně ničivá.

Při svém astronomicky rychlém letu na sebe ve stratosféře kusy harampádí neustále narážejí a tříští se na stále větší množství životně nebezpečných stále menších fragmentů, které se dál řítí kolem Země obrovskou rychlostí s obrovskou kinetickou energií. Tyto fragmenty, i zcela miniaturní, jsou smrtelným nebezpečím pro astronauty na vesmírných procházkách, ale i pro samotné vesmírné stanice a především pro satelity, na nichž dnešní infrastruktura globální společnosti silně závisí, především jde o provoz internetu a mobilních telefonních sítí. Problém se neustále zhoršuje a planeta Země je už obklopena stamiliony fragmentů harampádí, letících obrovskou rychlostí s obrovskou kinetickou energií. Spojené státy se rozhodly investovat miliardu dolarů do odstraňování těchto nebezpečných fragmentů, avšak vůbec není pravděpodobné, že to bude možné. Není vyloučeno, že se internet a mobilní sítě odmlčí, protože už dnes jsou geostacionární satelity vystaveny kolizím s kusy rychle letícího harampádí, které má ničivou energii větší než je vystřelená kulka.

Vytisknout

Související články

Braňme Internet

11.2. 2016 / Ivo Barteček

Hlavním cílem států by mělo být vlastně jejich rozpuštění. Proč? Protože národní státy, ono národní sebeurčení a vlastně zcela zbytečná hrdost na něco natolik hypotetického, spekulativního a ve své podstatě vlastně násilného, že to nejde vyjádřit jin...

Obsah vydání | Pátek 7.8. 2015