V krvavém konfliktu v Egyptě figurují i české zbraně
15. 8. 2013
Tisková zpráva NESEHNUTÍ, 15. srpna 2013
Na včerejším armádním zásahu proti demonstrantům v Egyptě, při němž bylo zabito několik stovek lidí, se s velkou pravděpodobností podílely zbraně a munice z Česka. Podle statistik totiž Česká republika Egypt dlouhodobě vyzbrojuje a je jeho největším dodavatelem munice do ručních střelných zbraní. Upozornila na to organizace NESEHNUTÍ, jejíž zástupce se nyní nachází přímo v Káhiře.
Podle statistiky nedávno zveřejněné britským deníkem The Guardian [1] je Česká republika jednoznačně největším vývozcem munice do ručních střelných zbraní do Egypta. V roce 2011 bylo z Česka do Egypta vyvezeno přes 4 miliony jednotek munice do ručních střelných zbraní -- tedy právě takových, které včera egyptské ozbrojené složky použily při brutálním zásahu vůči demonstrantům, jenž protestují proti svržení prezidenta Mursího. Česká republika však do Egypta vyvezla zbraní mnohem víc - po započtení ostatních vyvezených složek vojenského materiálu, které statistika Guardianu neuvádí, se hodnota zbraní zvýší na téměř 4,5 miliónu euro, jak vyplývá ze statistik Ministerstva průmyslu a obchodu ČR [2]. Egypt se tak ocitl v prvním tuctu největších dovozců českých zbraní za rok 2011.
Tím ale české vývozy zdaleka neskončily: ještě letos v květnu dodala Česká zbrojovka z Uherského Brodu 50 tisíc pistolí egyptskému ministerstvu vnitra [3], dále stovky samopalů Scorpion a zřejmě i útočné pušky [4]. Opět se jedná o zbraně, jejichž použití při nynějších krvavých nepokojích v Káhiře je nasnadě. Společnost má navíc uzavřený roční kontrakt a tak nelze vyloučit, že by mohla zbraně dodávat do Egypta i nyní.
"Opakovaně se ukazuje, že Česká republika upřednostňuje krátkodobé ekonomické zisky před ochranou lidských životů a lidských práv ve světě," říká Peter Tkáč z NESEHNUTÍ, které se vývozy zbraní z ČR dlouhodobě zabývá. Přímo v Káhiře, v oblasti Gíza, kde došlo k zásahu armády, je přítomen Milan Štefanec z NESEHNUTÍ (celé jeho vyjádření viz [5]): "Od včerejšího rána až do večera tu létaly vrtulníky, jezdila armádní vozidla, pohybovali se tu vojáci, policie i speciální maskované jednotky, buldozery bouraly tábor protivládních demonstrantů a stále se střílelo. Vzhledem k tvrdosti zásahu armády bylo jasné, že vojenskou vládou udávané počty obětí v řádech jednotlivců nebudou pravdivé, ale půjdou do stovek zabitých lidí a tisíců zraněných. Česká republika ve velkém dodávala zbraně jak bývalému diktátorovi Mubárakovi, tak jeho nástupcům, kteří jej svrhli. Nyní vyzbrojuje vojenský režim. Jako občan se stydím se za to, že český stát má podíl na masakrech, ke kterým tu dochází."Podle názoru NESEHNUTÍ Česká republika svými vývozy zbraní do Egypta porušila společná pravidla Evropské unie pro kontrolu vývozu vojenského materiálu. Ta ukládají členským státům povinnost zamítnout vývozní licenci, jestliže existuje zřejmé riziko, že vojenské technologie nebo materiál mohou být použity pro vnitřní represi [6]. Například Velká Británie se rozhodla zastavit své vývozy zbraní do Egypta právě z obavy před jejich zneužitím vojenským režimem proti demonstrantům [7].
"Česká republika by v této chvíli měla zastavit všechny plánované vývozy zbraní do oblasti. Není možné podporovat zbrojními dodávkami vojenský režim, který zbraně používá k zabíjení svých občanů. Tou poslední věcí, kterou teď Egypt potřebuje, jsou další zbraně," vyzývá odpovědné české orgány Peter Tkáč. "Egypt není jedinou takto problematickou zemí. Česko dlouhodobě vyváží zbraně do zemí s diktátorskými režimy či do zemí vážně porušujících lidská práva. [8] Je potřeba výrazně zvýšit transparentnost procesu udělování povolení k vývozu zbraní z ČR, posílit jeho nejen parlamentní, ale také veřejnou kontrolu a striktně dodržovat mezinárodní závazky v oblasti obchodu se zbraněmi, ke kterým se ČR přihlásila."
Poznámky:
[1] The Guardian - Arms sales to Egypt -- interactive
[2] Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - Výroční zpráva za rok 2011
[3] iDnes.cz - Česká zbrojovka vyhrála obří tendr v Egyptě, dodá tam 50 tisíc pistolí
[4] Armádní noviny.cz - Samopaly Scorpion EVO 3A1 pro Egypt
[5] Vyjádření Milana Štefance z Káhiry:
"Od včerejšího rána až do večera tu létaly vrtulníky, jezdila armádní vozidla, pohybovali se tu vojáci, policie i speciální maskované jednotky, buldozery bouraly tábor protivládních demonstrantů a stále se střílelo. Vzhledem k tvrdosti zásahu armády bylo jasné, že vojenskou vládou udávané počty obětí v řádech jednotlivců nebudou pravdivé, ale půjdou do stovek zabitých lidí a tisíců zraněných. Přes noc je vyhlášen zákaz vycházení, v ulicích hlídkuje armáda, takže byl zatím relativní klid. Armáda se snaží Káhiru izolovat od zbytku Egypta, stejně tak uzavřela i některé části hlavního města a blokuje příjezdové komunikace a mosty. Přesto se násilné střety přenesly i do jiných měst v zemi. Kromě zesílené propagandy v státní televizi hájící postup armády, zavedl vojenský režim cenzuru dalších médií. Dá se očekávat, že násilné střety budou pokračovat, obavy jsou z možného vývoje již zítra, neboť pátek je sváteční den společných modliteb, po nichž se dají očekávat protesty v ulicích. Obávám se, že brutální zásah armády se stovkami mrtvých a další upevňování vojenské vlády bude pádným argumentem pro tu část islamistické opozice, která odmítá politický dialog a preferuje ozbrojený odboj. O zbraně i ozbrojence, kteří se do něj mohou zapojit, nemusí být v Egyptě nouze, země hraničí s Libyí, stejně tak ne úplně pod kontrolou jsou některé oblasti na Sinajském poloostrově hraničícím s pásmem Gaza. Česká republika se souhlasem státních orgánů ve velkém dodávala zbraně jak bývalému diktátorovi Mubarakovi, tak jeho nástupcům, kteří jej svrhli. Nyní stejně tak vyzbrojuje vojenský režim. Česká republika, která se ráda na mezinárodní úrovni prezentuje jako obránce lidských práv ve světě, svým vývozem zbraní přispívá k eskalaci tohoto konfliktu. Jako občan se stydím se za to, že český stát má podíl na masakrech, ke kterým tu dochází."
[7] The Guardian - UK halts export of arms components to Egypt due to fears over state force
[8] Národní zpráva české koalice Social Watch za rok 2012 - České zbraně pod kontrolu, ne do rukou diktátorů (str. 24, shrnutí vývozů zbraní v ČR v roce 2012)
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 15.8. 2013
-
15.8. 2013 / Veřejná služba v podání Daniely Drtinové15.8. 2013 / V krvavém konfliktu v Egyptě figurují i české zbraně15.8. 2013 / Kdy začnou Hospodářské noviny informovat o tom, jak Bakala "legálně tuneluje" své firmy?15.8. 2013 / Bradley Manning "lituje svých činů"14.8. 2013 / Google: "Uživatelé Gmailu nemohou očekávat soukromí"15.8. 2013 / Firma Google v tiskovém prohlášení potvrzuje, že " informace v Gmailu mohou být použity různými způsoby"15.8. 2013 / Mladí Angličané s vynikajícími maturitními výsledky jdou ne na univerzitu, ale do učení15.8. 2013 / Izraelští studenti dostanou vládní stipendia, pokud budou na Twitteru a Facebooku šířit vládní izraelskou propagandu15.8. 2013 / NATO zasadilo tvrdou ránu skotským nacionalistům13.8. 2013 / Čtenáři rychle pomohli občanovi, jehož ČEZ odmítnutím splátkového kalendáře mohl existečně zničit13.8. 2013 / Má policie lidem, kteří kradou v obchodem základní potraviny, dávat zdarma poukázky na jídlo?9.8. 2013 / Hospodaření OSBL za červenec 2013