Francouzská intervence v Mali bude pokračovat
Ban Ki-Moon: V Mali bude třeba 11 200 "Modrých přileb", počítá se však nadále s francouzskou přítomností
28. 3. 2013
Až 11 200 vojáků mírových jednotek OSN bude třeba na misi v Mali, oznámil generální tajemník OSN Ban Ki-Moon. Tento počet ale udrží bezpečnost pouze v hlavních velkých městech, která jsou vyhodnocena jako nejvíce ohrožená. Ban dodal, že bude "zásadní potřeba paralelní síly" v Mali a možná v sousedních zemích - což zjevně signalizuje, že francouzská účast na konfliktu zahájená na počátku roku bude navzdory opakovaným oznámením termínu stahování zřejmě pokračovat.
Podle Bana budou druhotné síly "provádět hlavní bojové a protiteroristické operace a poskytovat speciální podporu za hranicemi mandátu a schopností OSN.
Francie vyslala jednotky do Mali v lednu, aby zabránila postupu islamistických povstalců na hlavní město Bamako. Islamisté a tuarežští povstalci po vojenském puči využili mocenského vakua a obsadili sever země. Později se tyto dvě složky povstalců dostaly navzájem do ozbrojených střetů.
Francouzská protiofenzíva vytlačila islamisty z Timbuktu a dalších hlavních sídel, ti se stáhli do pouště a horských úkrytů, odkud provádějí guerillové útoky na fancouzské, adské a maliské jednotky.
Paříž si přeje, aby Rada bezpečnosti OSN v dubno schválila rezoluci o zřízení kontingentu pro Mali s platností od července.
Jádro vytvoří západoafrické síly, které jsou již v zemi a jejichž přítomnost OSN schválila koncem loňského roku.
Podle Bana dojde ale k rozmístění mírových jednotek pouze v případě, že sekretariát OSN vyhodnotí situaci jako dostatečně bezpečnou. A pokud by Rada zřízení mírových jednotek OSN odmítla, jejich roli zastanou zmíněné západoafrické jednotky.
Podle generálního tajemníka OSN trpí však Mali vážnými problémy. Zaznamenává "krizi vládnutí" s endemickou korupcí a nedostatkem autority státu. 31. července by měly proběhnout volby, avšak podle zprávy důvěrné zprávy pro Bana zpracované Edmondem Muletem je nepravděpodobné, že by proběhly v oznámeném termínu.
Banova zpráva konstatuje, že slabá centrální vláda a chybějící známky urovnání sporů mezi etniky v severní a jižní části země znamenají, že by volby vedly spíše k další nestabilitě a násilí. V zemi také panuje znepokojivá situace v oblasti lidských práv, a to kvůli armádním represím po ffrancouzské ofenzívě.
V hlavním městě Bamaku také přetrvávají rozpory kvůli vlivu kapitána Hayi Sanoga, vůdce vojenského převratu, který stále ovlivňuje klíčové mocenské posty a bude komplikovat úsilí o reformu.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 28.3. 2013
-
28.3. 2013 / Latinské impérium" by mělo vrátit úder28.3. 2013 / V rámci kampaně proti "cizím agentům" zasahuje Rusko proti mezinárodním lidskoprávním organizacím28.3. 2013 / Ban Ki-Moon: V Mali bude třeba 11 200 "Modrých přileb", počítá se však nadále s francouzskou přítomností28.3. 2013 / USA vyslaly do Jižní Koreje "neviditelné" bombardéry27.3. 2013 / Vít KlímaJste připraveni na situaci, kdy se i na dveřích českých bank objeví cedule "Zavřeno"?26.3. 2013 / Děti z Aleppa: Krev jako voda...25.3. 2013 / Jan ČulíkV rychle se destabilizující Evropě by měla Česká republika se středoevropskými spojenci zahájit projekt kulturní diplomacie25.3. 2013 / Politika škrtů povede v Evropě k extremismu19.3. 2013 / Hospodaření OSBL za únor 2013