Červené slunce
10. 5. 2012
Není to jen politický folklor, že Francie je zemí revoluce. Žádná z evropských zemí nemá tak živou tradici protestu. Stálý boj je součástí francouzské civilizace. Historicky se ve Francii spojil centralizovaný stát s lidem proti feudalismu. K tomu nyní opět nazrál čas. Není náhodou, že Francouzi zvolili do Elysejského paláce socialistu právě teď. Z Francie vzejde revoluční signál pro celou Evropu. Noví feudálové, proti nimž je nutné se vzepřít, jsou bankéři.
Angela Merkelová chce tržně konformní demokracii, která umožní kapitalismu co možná nerušenou práci. A chce posunout mocenské poměry v Evropě dále ve prospěch Německa...
Konec Merkozyho může znamenat konec Merkelové. Francie byla devátou zemí eurozony, jejíž vláda ztroskotala na krizi. Německo by se mohlo zanedlouho přidat. Bez souhlasu Francie skončil v Evropě německý diktát škrtů. Pouze díky francouzské podpoře mohla Merkelová udělat z Evropy políčko pro ekonomické experimenty. Je možné se z recese proškrtat? Odpověď zní: Nikoliv. Kdo šetří v recesi, prohlubuje recesi.
François Hollande je druhý socialista v Elysejském paláci. Ví, co má před sebou. Jeho předchůdce Mitterand musel ukončit experiment "Socialismus v jedné zemi", když kapitálové trhy zaútočily na frank. Od roku 2008 jsme si zvykli hovořit o dluhové krizi. Ale o dluhy nejde. Jde o otázku toho, kdo bude rozhodovat: Politika nebo trhy.
Neexistuje totiž zákon, že banky dostávají od centrální banky laciné peníze, které půjčují za drahé úroky státům. Neexistuje zákon, který nutí státy nést toto dluhové zatížení, které je buď silnější nebo lehčí podle nálady trhů. Neexistuje zákon, že lidé, národ, suverén má být závislý na náladě trhů. A neexistuje zákon, že politiku mají dělat bankéři, a ne politikové.
Banky nedělají zákony a banky nikdo nevolí. Byly to samy státy, kdo jim dal toto právo. A státy jim ho mohou zase vzít. Prvním krokem by bylo, kdyby Evropský stabilizační mechanismus dostal bankovní licenci a tím se oddělilo veřejné financování od lidem nepřátelského mechanismu trhů. François Hollande za to bude bojovat.
Článek Jakoba Augsteina z časopisu Spiegel upravil a z němčiny přeložil Robert Bartoš
Článek v němčině: ZDE
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 10.5. 2012
-
10.5. 2012 / V Řecku sílí podpora pro levici10.5. 2012 / Irové odmítají platit státní dluh10.5. 2012 / Anglický princ Charles předpovídal v televizi počasí10.5. 2012 / Berlín a Athény zahájily válku nervů10.5. 2012 / Britští zaměstnanci stávkují proti škrtům10.5. 2012 / Klaus odsoudil "agresivní" inzeráty výstřední americké instituce, přednášku v ní však nezrušil10.5. 2012 / Štěpán KotrbaKafkárna na Kavkách -- Rada ČT neví, jak podrobný má schvalovat rozpočet a neví, co je to "zveřejnit"10.5. 2012 / Červené slunce10.5. 2012 / Řecko míří k novým volbám10.5. 2012 / Petra ŠťastnáB'Tselem, Amnesty International, Physicians for Human Rights-Israel a další organizace vydávají urgentní výzvy ohledně zdravotního stavu palestinských hladovkářů9.5. 2012 / OSN: Kvůli cenám potravin hrozí hladové bouře9.5. 2012 / Jak to dnes vypadá v Řecku2.4. 2012 / Hodně klesající tendence9.5. 2012 / V Británii vypuklo "akcionářské jaro"8.5. 2012 / Merkelová vzkázala do Athén a do Paříže, že škrty je nutno realizovat. Vyvolalo to protiněmecké nálady9.5. 2012 / Hospodaření OSBL za duben 2012