"Obskurní" Slovensko, imperiální arogance a duch Mnichova
13. 10. 2011 / Karel Dolejší
Podle Marka Gongloffa, člena redakčního týmu listu Wall Street Journal, je Slovensko, jež neschválilo rozšíření fondu EFSF, "obskurní" zemí. Ta prý v minulosti náležela do Maďarské a Velkomoravské říše, "již porazili Theoden a Gandalf v bitvě u Helmova žlebu". Gongloff nabádá čtenáře, aby si jméno "Slovakia" nepletli se "souvlaki" či Slovinskem. To vše se ovšem u příslušníka národa, jehož prezidenský kandidát varuje před sílícím Sovětským svazem, ještě jakžtakž snese.
Jiné věci jsou vážnější než poněkud křečovitá ironie. Mimo jiné Gongloff v takřka barokní hyperbole píše:
V této souvislosti se vyplatí připomenout jedno starší a známější vyjádření:
Autorem druhého výroku je samozřejmě Neville Chamberlain a zazněl 28. září 1938.
Jazyk obou citovaných pasáží se od sebe v jistém smyslu výrazně liší. Chamberlain použil vážného a dramatického, seriózního, rádoby státnického tónu, kdežto skrze Gongloffa promlouvá postmoderní infotainment, jazyk nepřetržitě se pitvořící ve stylu idiotských reklam, jenž nám právě pod pláštíkem "nevážnosti" nepozorovaně podsouvá vážné hlavní sdělení.
A toto hlavní sdělení se v obou případech nijak zvlášť neliší. Gongloffovi vadí, že nějaké "obskurní" Slovensko "shodou náhod" mohlo zablokovat rozšíření záchranného fondu eurozóny a uvést tak v rámci probíhající evropské dluhové krize trhy v dodatečný zmatek. Chamberlainovi zase překáželo, že by měla jeho země jít do války "kvůli vzdálené zemi", která byla ohrožena zhroucením Versailleského systému.
Gongloffova jedovatost i Chamberlainovo odcizení mají jednu věc společnou: Nepříjemnou připomínku stavu všeobecných poměrů personifikují a promítají ji na momentálně "nejslabší článek". Novinář z pravlasti kasínového kapitalismu si zle utahuje z jedné z jeho obětí a kárá ji, aby "držela basu" - protože jinak by si ji někdo mohl asociovat s osudem Řecka. Alibistický premiér země patřící k hlavním architektům systému, v němž bylo Německo bezprecedentně poníženo a ožebračeno, mával zprávou lorda Runcimana a znepokojeně hovořil o tom, jak "špatně" (srovnejme si to s poměry ve Výmarském Německu...) se daří německé menšině ve "vzdálené zemi".
"To my jsme ta velká a slavná západní civilizace; my se přece bez vás břídilů snadno obejdeme; vzpamatujte se, nebo z vás naděláme souvlaki", zní hlas obou arogantních karatelů, jimž se takto levně podařilo projektovat vlastní jungovský stín vně a pokoušejí se ho teď dostat pod bezpodmínečnou kontrolu.
Jak nakonec dopadl Chamberlain už víme. Jak skončí to, s čím se identifikuje Gongloff, na to si budeme muset počkat přinejmenším do konce října, kdy duo Merkozy při dalším ze svých komických výstupů odhalí záhadu "trvalého a úplného řešení" evropské krize, jak nám slíbilo v zatím posledním díle oblíbené telenovely "Zánik Západu"...
VytisknoutObsah vydání | Čtvrtek 13.10. 2011
-
13.10. 2011 / Murdochův ředitel donucen odstoupit z vedení amerického Wall Street Journal kvůli podvodu13.10. 2011 / V Ostravě je poškozen i genom dospělých2.4. 2012 / Hodně klesající tendence17.4. 2012 / Zprávy, které nemají názor13.10. 2011 / Nová vláda v Lotyšsku13.10. 2011 / Jan HošekDopravní podnik trestá neplatící cestující stejně jako ty, kteří zaplatili 93 % jízdného13.10. 2011 / Česko je civilizovanou zemí, na rozdíl od Británie13.10. 2011 / Starší jízdenky mi odmítli proplatit12.10. 2011 / Je to jak s bitou manželkou12.10. 2011 / Eva Schallerová: Ostravské děti jsou skutečně v ohrožení12.10. 2011 / Evropská unie a Rusko kritizují uvěznění Tymošenkové11.10. 2011 / Jan ČulíkPoškozují exhalace genetiku malých dětí? Nevadí, nám jde o práci a o pověst regionu4.10. 2011 / Hospodaření OSBL za září 2011