Skupina význačných světových osobností usiluje o zrušení zákazu narkotik
4. 6. 2011
Nefunguje to. Nikdy to nefungovalo. V současné formě takzvaná "válka proti drogám" nijak nepřispívá k omezení protizákonných narkotik a úřadům se vůbec nedaří zabránit každoročnímu zabíjení statisíců lidí v důsledku mezinárodního obchodu s narkotiky.
To tvrdí panel světových vedoucích představitelů, který tento týden zveřejnil svůj požadavek, aby byly - nejradikálněji za celé půlstoletí - změněny protidrogové zákony.
"Globální válka proti drogám selhala, a pro jednotlivce a společnosti na celém světě to má drtivé důsledky," konstatuje Globální komise pro drogovou politiku. "Je naléhavě zapotřebí základních reforem."
Komise, jejímiž členy jsou bývalý generální tajemník OSN Kofi Annan i bývalí prezidenti Brazílie, Mexika a Kolumbie, je přesvědčena, že vlády musejí nyní experimentovat s legální regulací drog.
"Toto doporučení se především týká konopí," praví se v jejich zprávě, zveřejněné ve čtvrtek v New Yorku. "Ale chceme podpořit i jiné experimenty v dekriminalizaci."
Ecstasy, která je nyní považována za drogu v kategorii A, by měla být reklasifikována v souladu s názorem lékařů, že je to daleko méně škodlivá látka než legální látky nikotin a alkohol.
Uživatelům narkotik by mělo být nabídnuto vzdělávání a léčba a neměli by být vězněni. Země, které trvají na trestním postihu drog, by se měly zaměřit na stíhání velkoprodejců drog, nikoliv malých prodejců na ulicích.
I když mnoho odborníků považuje toto doporučení za naprosto logické a samozřejmé, většina západních zemí jedná jinak.
Odborná podpora nynějších doporučení Globální komise pro drogy se tedy bude považovat za kontroverzní, aktivisté nicméně doufají, že dojde ke změně v mezinárodní diskusi o drogové politice.
Čtyřiadvacetistránkový dokument argumentuje, že desetiletí zakazování drog vedla k systematickému růstu počtu lidí, kteří pravidelně používají drogy - OSN odhaduje, že jich je nyní celosvětově 250 milionů. Používání opiátů stouplo za posledních deset let o 35 procent, světová spotřeba kokainu a konopí o 27 a 8,5 procent.
V důsledku současných zákonů je rostoucí drogový průmysl v rukou zločineckých gangů, což vede k zintenzivňujícímu se násilí od brlohů západní Afriky až po střední a Latinskou Ameriku. V Mexiku vedly údajné vládní zásahy proti drogovým gangům k usmrcení 38 000 lidí za poslední čtyři a půl roky.
Komise, jejímiž členy jsou také Paul Volcker, bývalý předseda americké Federální rezervní banky, George Shultz, bývalý americký ministr zahraničí a britský podnikatel milionář Sir Richard Branson, požaduje, aby se OSN postavila do čela naléhavých zmwěn globální drogové politiky. Změny by měly být založeny na vědeckých důkazem a nikoliv na tom, co se politicky nosí.
Výbor cituje úspěch liberální drogové politiky v zemích, jako je Portugalsko, Holandsko a Austrálie. Doporučuje, aby vlády přesunuly finanční prostředky z nákladných policejních akcí na preventivní vzdělávací a léčebné programy, o nichž je dokázáno, že vedou k poklesu užívání drog.
"Drtivě přesvědčivé důkazy z Evropy, z Kanady a z Austrálie nyní dokazují, že zacházení s problémem droj jako se zdravotním a nikoliv jako s trestním problémem má pozitivní lidské i sociální dopady, zdůraznila Ruth Dreifussová, spoluautorka zprávy a bývalá švýcarská prezidentka.
Podrobnosti v angličtině ZDE
VytisknoutObsah vydání | Pátek 3.6. 2011
-
5.6. 2011 / Akademici z Oxfordu a Cambridge se snaží donutit k rezignaci anglického ministra pro vysoké školy5.6. 2011 / "Univerzita je náhle zase v profitu"3.6. 2011 / Americká ekonomika zpomaluje3.6. 2011 / HOVORY NA PRAVICI III.2.6. 2011 / Čeká americké farmáře neúroda jako v roce 1983?2.6. 2011 / Čínští hackeři se zmocnili stovek hesel vysokých amerických a jihokorejských činitelů na gmailu31.5. 2011 / Karel HoffKdo radikalizuje ulici aneb pan Schwarzenberg se probudil v jiném a jemu milém časoprostoru1.6. 2011 / Je vzdělanost problém?1.6. 2011 / Katastrofální úspěchy Gazpromu1.6. 2011 / Luboš ZálomAyn Randová a šílené představy jejích kritiků (na něž jsme všichni doplatili)14.5. 2011 / Hospodaření OSBL za duben 2011