4. 9. 2007
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
4. 9. 2007

Katrina: Dva roky poté

Ve středu 29.8. 2007 v 9:38 lokálního času byla v New Orleans držena symbolická minuta ticha památce 1.600 obětí, které si vyžádal hurikán Katrina před dvěma lety. Hurikán tehdy zničil 80% města a vypudil jeden a půl milionu obyvatel v postižené oblasti z domovů. Pouze dvě třetiny uprchlíků se dosud vrátily do svých domovů. Oblasti, kde žijí převážně chudí Afroameričané, zůstávají i po dvou letech prakticky neobyvatelné.

Bushova vláda slíbila, že na rekonstrukci zdevastovaného regionu poskytne 116 miliard dolarů z federálních rezerv. Avšak podle Institutu pro jižní studia bylo vynaloženo pouze 42% částky na rozsáhlou rekonstrukci regionu. Upřímně řečeno -- miliardy dolarů urgentní pomoci byly poskytnuty na opravu infrastruktury hlavně v bohatších, tedy "bílých" čtvrtích města.

Naopak -- černošská čtvrť -- Lower Ninth Ward , kde žili převážně nemajetní Afroameričané, je v podstatě neobyvatelná a v naprosto katastrofálním stavu. Stále zde trčí zničené budovy označené znamením X, což znamená, že tam ještě jsou mrtvá těla. Kontrast typický pro chudé země 3. světa vytvářejí zručně opravené domy s fungující infrastrukturou v bílé části čtvrti Holy Cross Area na pozadí chudinských brlohů a neodklizených, zetlelých trosek

Alice Craft-Kerney s pomocí přátel, která bezprostředně po tragédii založila v Lower Ninth Ward zdravotní kliniku, je také jednou z nespočtu obětí živelné katastrofy. Co je ale zarážející -- ani před Katrinou v "černé" části čtvrti neexistovala žádná zdravotní klinika, ovšem z konkrétních důvodů: mnoho místních obyvatel nemělo zdravotní pojištění. Alice spolu s ostatními byla svědkyní otřesných událostí: "Viděli jsme lidi bez lékařského pojištění doslova umírat na ulici, protože se nemohli domoci naléhavého ošetření. Tak jsme se rozhodli, že nebudeme na nic čekat a založili vlastní kliniku. Doslova nás zarazila skutečnost, že spousta lidí, byť bez příslušného vzdělání, nám přišla pomáhat, vedle různých nadací a fondů."

Vlna uprchlíků s nízkým nebo minimálním příjmem žije v 82.000 přívěsech, které nechala zřídit Federální záchranná a správní agentura (FEMA). Mnoho obyvatel těchto provizorních útulků si dlouhodobě stěžuje na chronické zdravotní obtíže: respirační choroby, bolesti hlavy, pálení očí, alergie, nespavost..Tyto choroby jsou podle nich způsobené formaldehydovými výpary. (FEMA) použila formaldehyd při výrobě těchto laciných přívěsů. Vysoká koncentrace této látky způsobuje podle expertů na onkologické choroby rakovinu. Značná část lidí živořících za takto nedůstojných podmínek však nemá kam jít a je jí bráněno v návratu domů.

Oproti tomu existuje vládní plán k plné obnově postiženého města. Výhodné zakázky na rekonstrukci New Orleans a regionu byly postoupeny známým firmám, jako jsou Halliburton a Bechtel. Neskrývaným úmyslem koncernů a vlády je zbavit se chudinských čtvrtí, zbavit se černých a přebudovat město na jakýsi skanzen neoliberalismu. Snaží se stvořit "bílou" megapoli, kde není místo pro černou mizérii. Zatímco vláda odmítá návrat a pomoc při budování domovů desetitisícům lidí, snaží se vytvořit nové město: turistické centrum s francouzskou čtvrtí, luxusní hotelové komplexy, nóbl apartmány s terasami a zahradami.

Luisiana je jedním z nejchudších států v Unii a přírodní katastrofa tuto skutečnost drženou před zraky světa potvrdila. Vynořily se zde dvě země, jedna bílá a druhý černá. Sen Martina Luthera Kinga zůstává mnohde nesplněn. Jak můžeme považovat rasistickou americkou vládu za důvěryhodnou v otázkách zahraničních záležitostí ("válka proti terorismu", podpora tyranských režimů, radarová základna..), když není schopna pomoci vlastním občanům, což by mělo být samozřejmostí?

Zdroje: ZDE ZDE ZDE

                 
Obsah vydání       4. 9. 2007
4. 9. 2007 Severní Korea bude "vyškrtnuta z amerického seznamu teroristických států"
4. 9. 2007 Navzdory nedávnému "ujištění" Gordona Browna, že britská vojska zůstanou v Iráku, opustily britské jednotky Basru
4. 9. 2007 Britská plynárenská: posíláme vám peníze
4. 9. 2007 Rusko si klade podmínky pro jednání s USA
4. 9. 2007 Proč hoří Kodaň Dalibor "Exx" Záhora
4. 9. 2007 Premiér: Ochráním vás, kdyby vás to život stálo Milan  Daniel
4. 9. 2007 O farizeu a publikánovi aneb byla Kristova smrt zbytečná? Zdeněk  Bárta
4. 9. 2007 Davové psychózy nemusí propuknout jen v létě a jen ve finančním sektoru
4. 9. 2007 Katrina: Dva roky poté Daniel  Veselý
4. 9. 2007 Zpravodajství iráckého odboje za dny 16. – 31. srpna 2007
4. 9. 2007 Tiskové prohlášení profesionálky ve svém oboru Lenka  Nedbálková
4. 9. 2007 Názor dne Oldřich  Průša
4. 9. 2007 Jen být vládou ovládáni není demokracie aneb recept na poctivost politiky ČSSD Jaroslav  Foldyna
4. 9. 2007 Strach 21. století Michael  Marčák
3. 9. 2007 Odkud se berou nesmysly Stanislava Drahného v MfD? Štěpán  Kotrba
4. 9. 2007 Přechylování jmen cizinek aneb Graf porazila Wiliams Vojtěch  Polák
3. 9. 2007 Nic o Dubčekovi v českých médiích
3. 9. 2007 Podle amerických údajů zamoří úlomky střetu antirakety s hlavicí tisíce kilometrů čtverečních Štěpán  Kotrba
3. 9. 2007 Americký soud zrušil opatření na ochranu kytovců
3. 9. 2007 Nucené práce a vězení za ukradení kapesníku, aneb co dostanete za vzdělání a zdravotnictví zadarmo Fabiano  Golgo
3. 9. 2007 Americké puritánství a pád senátora Larryho Craiga Fabiano  Golgo
3. 9. 2007 Souboj několikahvězdičkových generálů
3. 9. 2007 Musí Češi udělat, co se jim poručí? Milan  Nápravník
1. 9. 2007 Chcete prezidentem Klause? Najměte si Paroubka Štěpán  Kotrba