5. 6. 2006
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
5. 6. 2006

Jak jsme si vyhráli volby

Kdo rozhodl o výsledku voleb? Fyzicky to byli voliči, ale to jsou z velké části (a poněkud alegoricky řečeno) jen vyšší mocí evidované "nohy", které mají právo doručit hlas na místo sběru. Předsedové parlamentně pověřených stran taky nohám opakovaně děkovali za donášku a slíbili jim, že se sestavení vlády bud' pokusí nebo nepokusí, vždy ale v souladu s nejlepšími úmysly veřejného blaha.

Jenže nohy potřebují k orientaci hlavu a hlava zase potřebuje k orientaci nějaké vnější podněty. Bez nich je ztracená, jako nohy bez hlavy. Zůstaňme proto dále věrni nietzscheovskému principu a abychom neponechali hlavě pouze roli informačního vodiče, ponechejme jí dominanci v oblasti volní. O tuto vůli je však potřeba se nějak postarat, probudit, motivovat ji, akcelerovat. A že se na tom velmi intenzivně pracuje, že se na to vynakládají nemalé náklady, aby se mohlo počítat s ještě většími zisky, tak o tom se nedá pochybovat.

Určitě se tedy na výsledku podílelo médii silně podporované zúžení voleb na mediálně daleko zajímavější a daleko vyhrocenější "finále" dvou politických soupeřů, které je okamžitě "čteno"jako obecný jev, kterému jsou navíc přisuzovány jakési fyzikální vlastnosti, jako je gravitace nebo bipolarizace.

Tím, že se snaží dělat média z voleb showbusiness, v němž je ze všeho nejvíce rozhodující přitažlivost daného produktu pro mediální klientelu a nikoliv nějaké faktory objektivity nebo vyváženosti, se z voleb stává těsto, které mohou média válet tvarovat do různých tvarů s pouze vnějškovou vazbou na skutečnost. Je to tak, ale stejně zůstává poněkud infantilním chování předsedy ČSSD Paroubka, který jmenovitě žaluje na ty, kteří měli "za hold posluhovat" ODS. Je to totiž tak, že ani kdyby měl předseda Paroubek pravdu (což částečně má), nebylo by mu to nic platné.

Média mají daleko více příležitostí k tomu, aby ovlivnila veřejné mínění. Alespoň mezi svou klientelou. Paroubek je tak ve světě, který oni sami aktivně a účelově ovlivňují, vnímán jako člověk, který se snaží stigmatizovat novináře a oni to určitě velmi dobře využijí. Je hloupé, že místo toho, aby média přinášela informace o politice, snaží se sama do politiky vstupovat. Ke vší smůle na sociální deformace z totalitního období určitá forma degenerace probíhá dále, jen se přenesla do jiných procesů.

Martinu Bursíkovi ze SZ tohle moc nedochází a během svého vystoupení mezi předsedy dalších parlamentních stran prokazoval své na odiv stavěné jelimanství. V podstatě média pochválil za to, jak dobře dělají svou práci dobře (to je jeho stabilní názor). Soudí patrně podle toho, že Strana zelených unikla zdaleka tolika útokům, jako strany, které přecházejí z předchozího parlamentu. Jsem velmi zvědav na to, jak se bude vyjadřovat o práci médií po čtyřech letech strávených ve sněmovně (možná dokonce i ve vládě) jako předseda parlamentní strany. Ale je možné, že je nenapravitelným optimistou, který skutečně věří, že se hlavy mohou dobře informovat o tom, kam je nohy ponesou.

Nepochybně ve volbách rozhodly také prostředky vynaložené na nákladnou kampaň, kde se skutečně velmi věrně odrážejí desítky milionů korun na počtu a intenzitě vjemů z multimediálního prostředí běžného života "o čem" ty volby vlastně jsou. Na základě předvolební ankety se mnohé nohy rozhodovaly skutečně podle toho, zda chtějí zabránit bolševikům z KSČSSD k návratu k moci, nebo zda chtějí zabránit modré totalitě, aby se rozprostřela a trýznila sociálně slabé pro potěchu mafiánského kapitalismu. Laciné triky spočívají v tom, že je nutné hlavu vyděsit, aby nohy utíkaly volbám. Pokud má navíc hlava dojem, že může zabránit velké dějinné tragédii, jinak dost volebně ochablé nohy půjdou ochotněji. Jakýsi politolog v televizi říkal cosi v tom smyslu, že odtržení politiky od voličů asi není tak významné, jak se o něm mluví, když k volbám přišlo "tolik" lidí. Jistě, je možné, že v posledních několika měsících se se stupňující frekvencí politická scéna k veřejnosti vinula seč mohla, ale to je asi kvalitativně poněkud méně hodnotný vztah. Nyní se vztah zase hezky rozvolní, hlavu opustí vznešené myšlenky na splněný dějinný úkol...:)

Ve výčtu důležitých okolností s vlivem na výsledek voleb by také neměla chybět okolnost, která v podstatě souvisí s tím, kam nesou nohy hlavu v den voleb. Není řeč o ničem jiném, než o politicky mocných povětrnostních vlivech. Je zde velká pravděpodobnost, že o výsledku voleb rozhodlo to, že byl na začátek června neobvykle studený víkend, takže se masa pražských chatařů a chalupářů nevydala za svými venkovskými rituály, ale s nakvašenou náladou zůstali poblíž svých volebních míst. Jelikož se většinou jedná o lidi s nadprůměrnými příjmy plynoucími z vyšší životní úrovně hlavního města, a tedy voličstvo nejčastěji chodící nepřehlednými stezkami společenského dění po modré turistické značce, šli to těm bolševikům vytmavit. Stejně mají prsty i v tom počasí, to mráz jde z Moskvy:)

Dovolte proto, abych na závěr tohoto nekvalifikovaného rozboru výsledků voleb prohlásil tyto volby za neplatné. Ne snad proto, že bych chtěl v legrační umanutosti pana Paroubka srovnávat tyto volby s únorem 1948. Důvodem je to, že se nedá zodpovědně zjistit, kdo vlastně hlasy jednotlivým stranám dal. Hlava o nohy jsou totiž jen součástí vcelku složitého řetězce, v němž se volební hlasy a na základě tohoto zřetězení je velmi neurčité říct, kdo o hlasu vlastně rozhodl. Navíc se zdá, že některé "hlavy" se podílejí na hlasech ostatních hlav, což demokratický proces nepředpokládá (ale za feudalismu to tak bylo).

                 
Obsah vydání       5. 6. 2006
5. 6. 2006 Jihočeští Zelení jsou ochotni podpořit menšinovou vládu
5. 6. 2006 Buduje Rusko námořní základnu v Sýrii ?
5. 6. 2006 Volební pat Michael  Marčák
5. 6. 2006 Pat? Ne, to jen volby skončily Petr  Wagner
5. 6. 2006 Tak nám zvolili Topolánka, paní Müllerová Ctirad  Novák
5. 6. 2006 Jak jsme si vyhráli volby Bohumil  Kartous
5. 6. 2006 Svaly je možné ukazovat před volbami, po volbách je třeba jednat Štěpán  Kotrba
4. 6. 2006 Sláva vítězům...!!! Čest...?!? Ladislav  Žák
5. 6. 2006 Voliči zvolili změnu. Bude to Paroubek respektovat? Radek  Sárközi
5. 6. 2006 Jak reformovat volební systém? Josef  Baxa
4. 6. 2006 Volby 2006: změňme volební systém! Boris  Cvek
5. 6. 2006 Skončilo druhé kolo prezidentských voleb v Peru Štěpán  Kotrba
4. 6. 2006 Nejsem skalním příznivcem ČSSD, ani bezmezně neobdivuji ODS
5. 6. 2006 Prizma komunistických teorií o agentech a přisluhovačích Boris  Cvek
5. 6. 2006 Bude čtvrtý odboj? Vstanou noví Hučínové... Štěpán  Kotrba
5. 6. 2006 Penc: Smůla... Stanislav  Penc
5. 6. 2006 Ostuda volebního zpravodajství: kapacita připojení a meze "vteřinové" žurnalistiky Štěpán  Kotrba
5. 6. 2006 ČT: "Česká televize se intenzivně věnovala volbám do Poslanecké sněmovny"
5. 6. 2006 Zelení jsou již tak dost rozděleni Darius  Nosreti
5. 6. 2006 Policista, který zadržel fotoreportéra Britských listů, je obviněn Štěpán  Kotrba
5. 6. 2006 Dosud nebyly vytvořeny podmínky pro využívání IZIP v praxi
5. 6. 2006 Dědictví jaderné energetiky v Británii bude stát 90 miliard liber Jan  Beránek
5. 6. 2006 Raketová základna USA v ČR a referendum o Evropské ústavní smlouvě Oldřich  Průša
3. 6. 2006 Objíme sa Paroubek s Ficom ? Lubomír  Sedláčik
5. 6. 2006 Cesta ke svobodě - vtip z internetu
4. 6. 2006 Turecký generální štáb připravuje mezinárodní mediální seminář
5. 6. 2006 Zpravodajství iráckého odboje za dny 1. -- 15. května 2006
2. 6. 2006 Jak dopadly volby v roce 2002 a proč Štěpán  Kotrba
4. 6. 2006 Paroubek chce odejít do opozice
5. 6. 2006 Oldstars a jejich inscenace Tvář v Ohni od Mariuse von Mayenburg Lukáš  Nozar
5. 6. 2006 Paranoidní symptomy Jiří  Štěpánek
5. 6. 2006 Mobilní dálkový ovladač a programátor DVR
5. 6. 2006 BBC on demand services uzavřela dohodu s producenty
5. 6. 2006 Témata Britských listů
6. 5. 2006 Hospodaření OSBL za duben 2006
22. 11. 2003 Adresy redakce