1. 3. 2004
RSS backend
PDA verze
Čtěte Britské listy speciálně upravené pro vaše mobilní telefony a PDA
Reklama
Reklama
Celé vydání
Archiv vydání
Původní archiv

Autoři

Vzkaz redakci

OSBL
Tiráž

Britské listy

http://www.blisty.cz/
ISSN 1213-1792

Šéfredaktor:

Jan Čulík

Redaktor:

Karel Dolejší

Správa:

Michal Panoch, Jan Panoch

Grafický návrh:

Štěpán Kotrba

ISSN 1213-1792
deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví
1. 3. 2004

Británie: šéfové armády se před útokem na Irák obávali, že je válka protizákonná

Šéfové britské armády odmítli zaútočit na Irák, protože se ještě několik dní před loňským zahájením americko-britského bombardování té země obávali, že je útok na tu zemi protizákonný.

Nové explozivní podrobnosti o pochybnostech britské armády ohledně legálnosti útoku na Irák vyplynuly z nezveřejněných právních dokumentů v případě Katharine Gunové, britské překladatelky v monitorovacím středisku v anglickém Cheltenhamu, která byla minulou středu neočekávaně propuštěna, když po zahájení soudního procesu proti ní nepředložila prokuratora žádnou obžalobu.

Vychází také najevo, že britský generální prokurátor lord Goldsmith byl nucen na poslední chvíli přepsat své doporučení premiéru Tonymu Blairovi a poskytnout "stoprocentní" záruky armádě, že útok na Irák nebude protizákonný.

Čelní představitelé britské armády odmítali poslat do války proti Iráku britská vojska, která byla už rozmístěna v Iráku, dokud nedostanou ujištění, že jejich vojáci nebudou za to postaveni před soud. Útok na Irák pak začal asi o 10 dní později.

Koncem ledna také britský generální prokurátor Goldsmith vyjádřil Blairovi písemně obavy, že by byl útok proti Iráku bez druhé rezoluce OSN zřejmě protizákonný.

Zdroje z britské vlády sdělily listu Observer, že britský generální prokurátor původně zaujímal ohledně války proti Iráku "nerozhodné stanovisko" a že se postavil na stranu války teprve několik dní před útokem, poté, co vyjádřil své znepokojení sir Michael Boyce, tehdejší šéf britského obranného štábu. Boyce požadoval jednoznačné prohlášení, že bude útok na Irák legální. Toto prohlášení vydal britský generální prokurátor Goldsmith teprve několik dní před útokem. Teprve po jeho vydání schválil Boyce útok na Irák.

Opoziční poslanci britského parlamentu požadují, aby se k této věci premiér Blair vyjádřil. Clare Shortová, bývalá ministryně britské vlády pro mezinárodní rozvoj, řekla týdeníku Observer o víkendu, že si byla vědoma, že britští armádní velitelé nechtěli na Irák zaútočit: "Byla jsem si vědoma, že armáda prohlašovala, že na Irák nezaútočí, ať říká premiér, co chce, bez oficiálního prohlášení generálního prokurátora. Otázkou je: stal se generální prokurátor obětí nátlaku? Byla to celé velmi osobní Tonyho operace. Generální prokurátor je Tonyho kamarád, Tony ho jmenoval do Horní sněmovny a jmenoval ho také generálním prokurátorem. "

List Observer také zjistil, že britské odposlouchávací špionážní středisko má specializované oddělení, které se věnuje výlučně odposlouchávání ústředí OSN v New Yorku.

Úřad britského premiéra se k těmto věcem odmítl vyjádřit. Blairův mluvčí také odmítl říci, zda byl Bílý dům konzultován ohledně rozhodnutí zrušit trestní stíhání proti Katharine Gunové. Informátoři v britských vládních kruzích jsou však přesvědčeni, že by bylo nemyslitelné, že by v této věci britské ministerstvo zahraničních věcí nekonzultovalo svého nejvěrnějšího spojence.

Podrobnosti v angličtině ZDE

                 
Obsah vydání       1. 3. 2004
1. 3. 2004 Británie: šéfové armády se před útokem na Irák obávali, že je válka protizákonná
29. 2. 2004 Hans Blix, Boutros Boutros Ghali a Richard Butler: Nás taky v OSN odposlouchávali
1. 3. 2004 Britský právník se bude dotazovat u soudu v Haagu, zda byl útok na Irák legální
1. 3. 2004 Znovu hlavně nad českým tiskem Jan  Čulík
1. 3. 2004 Labouristický poslanec: Shortová se prý zapřísáhla, že Blaira "zlikviduje"
1. 3. 2004 USA v osmdesátých letech sabotovaly sovětskou ekonomiku
1. 3. 2004 Zdroj sexuálního vzrušení žen je v mozku
1. 3. 2004 Hlas Ameriky se definitivně odmlčel, začíná vysílat čínský rozhlas
1. 3. 2004 Jak se měří globalizace Simone  Radačičová
1. 3. 2004 Vinaři do zbraně! Simone  Radačičová
1. 3. 2004 Po rabovaní obchodov - demontáž štátu? Lubomír  Sedláčik
1. 3. 2004 Štěpán Kotrba odstoupil z předsednictva OSBL
28. 2. 2004 Deníček sněmovní panny VI. Alexandra  Virgová
27. 2. 2004 Lásky kdybych neměl, nic nejsem Zdeněk  Bárta
26. 2. 2004 Clare Shortová prozradila, že Britové odposlouchávají generálního tajemníka OSN
22. 11. 2003 Adresy redakce
29. 12. 2003 Nenechte si ujít: nový knižní výbor z Britských listů
18. 6. 2004 Inzerujte v Britských listech