Komisař pro lidská práva v Radě Evropy:

Evropa musí přijmout uprchlíky - je to zákon

15. 3. 2016

Ochrana pro uprchlíky je nedílnou součástí mezinárodního pořádku pro garantování lidských práv. Státy tuto ochranu zavedly po zvěrstvech druhé světové války. Právě v tomto kontextu se evropské státy dohodly na celé řadě předpisů zaručujících lidská práva a zacházení s uprchlíky. Tak vznikl zřejmě nejefektivnější systém na ochranu uprchlíků na celém světě, píše v deníku New York Times Nils Muiznieks, komisař  pro lidská práva v Radě  Evropy.

Nynější uprchlická krize na hranicích Evropské unie však vyvolala chaotickou reakci. Hrozí vážné nebezpečí, že Evropská unie i její členské státy budou dezorientovány a jsou ohroženy rizikem, že přestanou plnit své základní a zásadní povinnosti.

Týká se to především navrhované dohody EU s Tureckem. EU žádá, aby Ankara přijala zpět všechny imigranty, včetně uprchlíků ze Sýrie, z Iráku a z Afghánistánu i další, kteří nyní přicházejí do Evropy nepravidelným způsobem, EU za to navrhuje přijmout stejný počet uprchlíků přímo z Turecka.

Rozhovor Britských listů 48:

Jak se zbavit stereotypu vnímání

11. 3. 2016V tomto rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík s filmovým dokumentaristou Vítem Klusákem o filmech Český mír, Svobodu pro Smetanu a Spříznění přímou volbou a o tom, co motivuje Víta Klusáka a Filipa Remundu k jejich filmové práci. Avšak je česká společnost vůbec schopna jejich tázání vnímat? Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. března 2016.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Ruská letadla pokračují v intenzivním bombardování Sýrie

15. 3. 2016

Ruské stihačky dál intenzivně bombardují cíle v Sýrii na podporu armády prezidenta Asada, přestože Putin tvrdil, že stahuje ze Sýrie ruské jednotky.

V úterý provedly Asadovy jednotky ofenzívu směrem k historickému městu Palmyra za pomoci "intenzivních náletů ruských stihaček", uvedla televize Al-Manar, kterou provozuje organizace Hezbollah, bojující po boku Asadových jednotek.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kde je morální a politická odvaha Evropské unie?

15. 3. 2016

Navzdory zmatku v Evropské unii a populistickému zneužívání nejistoty tamějších občanů zůstává Evropská unie majákem svobody a stability. Lidé do ní budou stále přicházet v naději na lepší život. Zvládání imigrace nesmí znamenat, že bude Evropa méně svobodná, méně stabilní, méně férová, méně jednotná. Bez politické a morální odvahy tato krize možná Evropskou unii porazí a tu porážku si Evropská unie většinou způsobí sama. Jestliže Řekové - ožebračení a unavení, se státem, který je nefunkční, mohou usilovat o to nejlepší, co je v jejich silách, Evropská unie se přece může pokusit o víc.

Řecko pulsuje lidmi, kteří prchají před válkou a chudobou, od doků v aténském přístavu Piraeus až po blátivá pole v Idomeni, kde naráží jejich velká migrace na ostnaté dráty evropského zmatku a strachu. Řecko, už vyčerpané drtivým zadlužením, vládními škrty a hospodářskou krizí, nyní spěchá, aby poskytlo útočiště a péči rychle rostoucímu počtu uvízlých uprchlíků, kteří nechtějí nic víc než zůstat v pohybu a na cestě. Nejsou si vědomi toho, že jejich touha po svobodě, stabilitě a prosperitě uvrhla Evropskou unii do největší krize od jejího založení, píše v deníku New York Times Nikos Konstandaras.

Zaorálek dokazuje, jak daleko stojí česká politika mimo zákon

15. 3. 2016 / Jan Čulík

Ministr zahraničí Zaorálek se pokusil poděsit české občanstvo výroky, že údajně Rusko pomáhá uprchlíkům při cestě do Evropy. Pokud by tomu tak skutečně bylo, bylo by to chvályhodné, protože státy mají povinnost umožnit lidem prchajícím před válkou, vražděním a pronásledováním, aby zažádali na jejich území o azyl. (Jiná věc je, že Rusko to většinou  neumožňuje a také porušuje mezinárodní právo.) 

Je neuvěřitelné, jak podléhají čeští politikové alarmistickým náladám v české společnosti namísto toho, aby občanům věcně vysvětlili, jak se situace skutečně má. Příchod uprchlíků do Evropy je totiž příležitost, ne hrozba.

Je pozoruhodné, že si Zaorálek nedokáže vzít poučení z propadu strany Smer Roberta Fica na Slovensku. Ten taky tak dlouho strašil neexistujícími uprchlíky, až voliči hlasovali nikoliv pro něho, ale pro extremistické ultrapravicové strany.

Zaorálkovy snahy dělat z uprchlíků strašáky pro české, už tak nesmyslně vyděšené obyvatelstvo, dokazují, jak daleko od mezinárodního práva stojí nyní politika České republiky a zřejmě i Evropské unie.

EU na svých setkáních v Bruselu obsesivně usiluje o to zabránit uprchlíkům v přístupu do Evropy, namísto toho, aby splnila svou povinnost podle mezinárodního práva a umožnila uprchlíkům férové zhodnocení jejich individuálních žádostí o azyl a vytvořila pro ně bezpečnou cestu do Evropy, kde mají nejen členské země Evropské unie povinnost si je rozdělit.

Donald Tusk šokujícím způsobem o pochybné dohodě EU o hromadné deportaci uprchlíků z Řecka do Turecka

15. 3. 2016

"Jednou z otázek, které musíme ještě vyřešit, je klíčový problém legálnosti této dohody. Musíme zajistit, aby všechny nové plány na masovou deportaci uprchlíků z Řecka do Turecka plně odpovídaly zákonům EU a našim mezinárodním závazkům. To znamená, že musíme zajistit, aby žádosti všech uprchlíků o azyl byly individuálně zhodnoceny, než bude učiněno rozhodnutí deportovat je do Turecka. A to také znamená, že musíme zajistit, aby osoby, které potřebují mezinárodní ochranu ji dostanou v Turecku."

Zdroj ZDE

Situace v Idomeni je stále kritická. Na místě je Czech team

15. 3. 2016

Tisková zpráva spolku "Pomáháme lidem na útěku"

Idomeni 15.3.2016 - Čeští dobrovolníci zasahují v Idomeni na řecko-makedonské hranici, situace je stále kritická. Na místě prakticky vyrostlo stanové město pro 12 000 lidí, celé rodiny zde již třetím týdnem přežívají ve stanech v nouzových podmínkách. “Problém je v tom, že i v oficiálních táborech na řeckém území jsou velmi špatné podmínky - podle našich informací tam například není dostatek hygienického zázemí,” říká Dalimil Petrilák, analytik spolku Pomáháme lidem na útěku, který je v Idomeni od pondělního večera. Zoufalá situace vyvrcholila včerejším pokusem několika stovek lidí na útěku překročit hranici na jiném místě přebroděním řeky. Čeští dobrovolníci se ale od této akce distancují.

“Nevíme samozřejmě, kdo tu akci vymyslel, ale je to naprostý nesmysl a navíc ilegální, my bychom v žádné situaci na nic takového nepřistoupili,” komentuje Dalimil Petrilák spekulace médií, že v přechodu řeky pomáhali i naši dobrovolníci. (Dalimil Petrilák se mýlí: přechod hranic uprchlíky není ilegální: Ženevské úmluvy o uprchlících z roku 1951 to výslovně umožňují, pozn. red. BL.) “Problém vidím v bezvýchodnosti nastalé situace - pro uprchlíky je prakticky neřešitelná - většina z nich se nemá ani jak vrátit,” dodává.

Tři Afghánci zemřeli při pokusu překročit řeku na řecko-makedonské hranici

15. 3. 2016

Tři Afghánci se utopili při pokusu 2000 uprchlíků překročit hranici přebroděním řeky Suva na řecko-makedonské hranici, uvedly makedonské úřady. Tři dalši osoby skončily v nemocnici. Je to politováníhodná, nesmyslná ztráta na životech, způsobená chaotičností a krutostí evropské politiky.

British Library digitalizuje Shakespearův apel na pomoc uprchlíkům

15. 3. 2016Poslední hra Williama Shakespeara, v níž má autor postavu Sira Thomase Mora, který vášnivě žádá, aby se s uprchlíky zacházelo lidsky, bude zdigitalizována a zveřejněna na serveru British Library. The Book of Sir Thomas More je zvlášť aktuální a dojemná v souvislosti se současnou evropskou uprchlickou krizí, podotýká deník Guardian.

V dramatické scéně v této hře vystupuje Sir Thomas More proti antiimigračním demonstrantům, kteří páchají v Londýně násilí. Hra vznikla v době, kdy v Londýně bylo zvýšené napětí kvůli velkému počtu francouzských protestantů, kteří přišli do anglického hlavního města.

"Je to opravdu dojemný projev," vysvětluje Zoe Wilcoxová z British Library. "Jeho jádrem je empatie. Sir Thomas More apeluje na davy, aby se vcítili do situace uprchlíků, "cizinců". Žádá je, aby si představili, jaké by to bylo, kdyby se Londýňané vydali přes moře do Evropy: kdyby se vydali do Španělska či do Portugalska, také by byli cizinci. Žádá, aby opustili svou ´obří nelidskost´. Je to pozoruhodné, jak aktuální je tento projev, vzhledem k tomu, co se teď děje v Evropě."

Shakespeare píše: “You’ll put down strangers,/ Kill them, cut their throats, possess their houses,/ And lead the majesty of law in lyam/ To slip him like a hound. Alas, alas! Say now the King/ As he is clement if th’offender mourn,/ Should so much come too short of your great trespass/ As but to banish you: whither would you go?/What country, by the nature of your error,/ Should give you harbour? Go you to France or Flanders,/ To any German province, Spain or Portugal,/ Nay, anywhere that not adheres to England:/ Why, you must needs be strangers.”

"Vy usmrtíte cizince,/ Zabijete je, proříznete jim hrdlo, vezmete si jejich domy/ a zotročíte majestát zákona ohlávkou/ povedete ho jako psa. Bože, bože! A co říká král? Je sice milosrdný, pokud se pachatelé kají/ ale co kdyby se rozhodl vaše zločiny potrestat?/ a vyhnal vás ze země: Kam byste šli?/ Která země, podle druhu vašeho zločinu,/ by vám měla poskytnout přístav? Jestli se vydáte do Francie či do Flander/ do jakékoliv provincie v Německu, ve Španělsku či v Portugalsku,/ ano, kamkoliv, kde to není v Anglii/, jistě, budete tam vždycky cizinci."

Prosíme, nezapomínejte na finanční podporu Britských listů

10. 3. 2016

Vážení čtenáři,

je nám to blbé připomínat, ale pokud si přejete aby Britské listy přinášely do českého prostředí informace z otevřeného světa a narušovaly - tak jak to letos dělají už dvacátý rok - uzavřený, často na nesmyslech vybudovaný narativ, převládající od normalizačního období v České republice - je nezbytné, abyste finančně přispívali na jejich provoz aspoň minimálními částkami.

To, jak reagují mnozí občané, jak tolerují a šíří a podporují rasismus a nenávist, je šokující. Mimo jiné je to také i pro ně samotné nesmírně nebezpečné. Považujeme za svou povinnost proti tomu rázně vystupovat.

Snažíme se samozřejmě udržovat své výdaje na minimu - za provoz serveru už léta neplatíme nic, v důsledku vstřícnosti našeho pražského správce sítí. Rádi bychom mu také veřejně poděkovali, že léta z vlastní kapsy hradí výdaje na elektřinu, které v důsledku relativně vysoké čtenosti Britských listů náš server spotřebovává - my sami nemáme zdroje na to, abychom to uhradili.

Máme však v současnosti tři čtyři vynikající spolupracovníky, jimž musíme samozřejmě za odvedenou práci platit aspoň zcela minimální honorář. Nemohou pro nás pracovat zadarmo.

Prosíme, nezapomínejte tedy, že Britské listy nemohou být vydávány bez finanční podpory svých čtenářů. Na jejich provoz potřebujeme přibližně 60 000 Kč měsíčně a nejméně dvě třetiny z této částky se musejí sebrat. Ostatní vyděláváme reklamou.

Bez toho server nemůže fungovat, je to tedy na vás.

Vydáváme Britské listy jako veřejnoprávní službu českým občanům, k nimž se normálně běžný kulturněpolitický diskurs z vnějšího světa nedostane. Jsme přesvědčeni, že zvlášť v nynější době, kdy je česká společnost destabilizována hysterickými iracionálními nesmysly a řítí se slepě do evropské izolace, čímž ohrožuje svou ekonomickou, politickou i vojenskou bezpečnost, je Britských listů zapotřebí více než kdy jindy.

Pokud tento názor sdílíte, prosíme, přispějte finančně.  

Jan Čulík

šéfredaktor

Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Uprchlíci přebrodili řeku ve snaze dostat se z Řecka do Makedonie

14. 3. 2016

K zoufalým scénám došlo v pondělí na makedonsko řecké hranici, kdy se rodiny, často s malými dětmi v kočárcích, pokusily z řeckého Idomeni přebrodit prudce tekoucí řeku do Makedonie.

Drone footage shows refugees crossing river in Greece

People form a human chain across a river in Greece as more than 3,000 migrants and refugees attempt to make it to Macedonia.

Posted by Channel 4 News on Monday, March 14, 2016

Uprchlíci stáli ve vodě a utvořili lidský řetěz, jímž si předávali nemluvňata a batolata, ve snaze uniknout ze špinavého tábora v Idomeni, kde nyní vznikla epidemie žloutenky.

"Byla to velmi složitá situace. S vodou byl velký problém, ale všichni si navzájem pomohli, tak všichni přešli," řekl Konstantinos Tsakalidis, řecký fotograf, který uprchlíky doprovodil. "Byli velmi šťastní, protože překročili řeku, hranici, a byli přesvědčeni, že jsou nyní svobodní."

Avšak asi za tři kilometry cesty do makedonského území uprchlíky zastavila makedonská bezpečnostní policie. V pondělí v noci uprchlíci většinou seděli na silnici a asi 30 novinářů bylo zatčeno v makedonském městě Gevgelija.

Vzniklé scény znovu poukázaly na nedostatky v pokusech Evropské unie zastavit proud uprchlíků do Evropy, uvedla, Mezinárodní organizace pro migraci.

Odborníci na migraci upozorňují, že si imigranti po uzavření hranic najdou jiné cesty do severní Evropy.

Mluvčí Mezinárodní organizace pro migraci Leonard Doyle zdůraznil: "Stavět zdi a ploty proti uprchlíkům je recept na problémy, jak vidíme tady, kde lidé přenesli nemluvňata a batolata přes prudce tekoucí ledovou řeku. Ploty jen obohacují pašeráky a ohrožují uprchlíky, kteří nemají domovy, do nichž by se mohli vrátit.

Doyle dodal: "Pro uprchlíky uvízlé na severní hranici Řecka je naléhavě zapotřebí humanitárního řešení."

Představitel organizace Lékaři bez hranic uvedl, že dochází k zvýšení počtu neregulérních přechodů hranic a pašování lidí a že očekává, že počet těchto přechodů se bude zvyšovat.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Slovak regional governor bans a theatrical performance in mid-stream

15. 3. 2016

Marian Kotleba, the neo-fascist regional governor of the Slovak city of Banská Bystrica has ordered the cancellation of a theatrical performance in Brezno, Slovakia.

The Ján Chalúpka Theatre in Brezno was performing "The Blacksmiths", an anti-war play by the Serbian author Miloš Nikolič when it was ordered to stop the production immediately "because of vulgar expressions contained in the play" by an official from the local authority educational department. The official had been told by the neo-fascist regional governor of Banská Bystrica, Marian Kotleba, who was in the audience, to stop the play immediately. The performance originally took place on Kotleba's orders as part of an event during which he was to present awards to local teachers.

Marian Kotleba's neo-fascist "People’s Party-Our Slovakia" (LŚNS) won 8% of the vote and 14 seats in the parliament during the general election in Slovakia on 6th March 2016.

Source in Slovak HERE

Jak se Evropa učí od visegrádské smlouvy

15. 3. 2016 / Boris Cvek

Často slyším nebo čtu v médiích vyjádření našich vládních představitelů, že Evropa konečně dává za pravdu zemím V4 – asi proto Rakousko omezuje počet uprchlíků, které ročně přijme, na cca 37 tisíc a v Německu se vede debata, zda vůbec stropovat, a když stropovat, uvažuje se o číslu kolem 200 tisíc uprchlíků ročně. Od jaké členské země V4 se naučily tyhle státy, že mají přijímat lidi v nouzi v desítkách, stovkách tisíc ročně, nakolik jim to jen jejich možnosti umožní?

Český prezident v minulosti názorně předvedl, že pohrdá obyčejnými lidmi, potažmo půlkou národa

15. 3. 2016 / Daniel Veselý

Jestliže se podle posledních průzkumů veřejného mínění těší současná hlava státu podpoře 63 procent občanů ZDE, poněkud mi unikají důvody, proč tomu tak je. Zemanovi příznivci o svém „panu prezidentovi“ kupříkladu tvrdí, že je de facto jedním z nich; je lidový, na nic si nehraje a říká nahlas, co si myslí. Pokud by tomu tak doopravdy bylo a Miloš Zeman říká, co si doopravdy myslí, sám na sobě dokazuje, že je jednou čehý a po druhé hot.

Maďarsko plánuje zlikvidovat archiv Györgyho Lukácse

15. 3. 2016

Podepište petici protestující proti plánované likvidaci archivu Györgyho Lukácse v Budapešti. Lukács byl jedním z nejvýznamnějších filozofů 20. století. Jeho dílo je podstatné nejen pro filozofii, ale i pro politické myšlení, literární vědu, sociologii a etiku.

Petice je ZDE

Putin nařídil zahájení odchodu ruských vojsk ze Sýrie

15. 3. 2016

Ruský prezident Vladimír Putin náhle vyhlásil, že stahuje většinu ruských vojsk ze Sýrie. Vyjádřil se, že půlroční ruská intervence v Sýrii v podstatě dosáhla svých cílů.

Putin to osobně zatelefonoval syrskému prezidentu Asadovi po jednání s ruským ministrem obrany a zahraničí v Kremlu. Stahování ruských vojsk má být zahájeno v úterý.

Putinovo rozhodnutí má zjevnou souvislost se zahájením syrským mírových rozhovorů v Ženevě a bude považováno za signál, že se Rusko domnívá, že udělalo dostatečné množství akcí na Asadovo přežití.

Proč se Putin stahuje ze Sýrie? A skutečně to dělá?

15. 3. 2016 / Karel Dolejší


V neděli místní pozorovatelé ohlásili, že ze syrské základny Hmejmim odletěla část ruských letadel domů. V pondělí Kreml ohlásil, že v úterý začne se stahováním hlavních sil ze Sýrie ZDE. Zatímco v Damašku zavládlo zoufalství, v moskevských kavárnách se údajně spekuluje, že stav ruské ekonomiky si vynutil dohodu se Saúdy o ropě, která znamená také konec Asada. Možností je ovšem mnohem více.

Maďarsko kriminalizuje bezdomovce

15. 3. 2016

Sanyia Sabyan žije na ulicích v Budapešti už šest let. Nemám možnost se vrátit k svému předchozímu zaměstnání jako stavební dělník a nové zaměstnání nemůže najít.

Se svým psem Arturem přespává každou noc na ulici, čelí policejní šikaně a teplotám pod bodem mrazu. "Dnes jsem nejedl," sdělil tento sedmačtyřicetiletý muž televizi Al Jazeera. "Policie mě neustále šikanuje."

V září 2013 schválila ultrapravicová maďarská vláda zákon, který umožnil místním úřadům kriminalizovat osoby, které spí na veřejných místech. Takové osoby měly být odsouzeny k veřejným pracím nebo k pokutám.

Maďarský Nejvyšší soud v roce 2015 část tohoto zákona zrušil, protože městská správa nebyla schopna dokázat "chráněnou hodnotu" těchto vyhrazených prostor.

Řada budapešťských bezdomovců přespává ve stanicích metra.

Podrobnosti v angličtině a fotografie ZDE

Merkelová po volbách nezmění svou prouprchlickou politiku

14. 3. 2016

Angela Merkelová charakterizovala nedělní regionální volby v Německu jako "obtížný den" pro její stranu, avšak uvedla, že se bude dále přidržovat své politiky otevřených dveří pro uprchlíky. "Uprchlická otázka vyžaduje celoevropské řešení - udržitelné řešení - a takové řešení vyžaduje čas," řekla německá kancléřka v pondělí v Berlíně na tiskové konferenci.

Merkelová v zemských volbách neprohrála

14. 3. 2016 / Boris Cvek

Jsou německé zemské volby skutečnou prohrou politiky kancléřky Merkelové, kterou zastává v uprchlické krizi? Nepochybný je vzrůst nové protiuprchlické strany AfD (Alternative für Deutschland), nicméně čísla – čerpám z níže uvedeného zdroje – se zdají jasná. Pokud se podíváme na výsledky voleb z hlediska postojů vůči uprchlické krizi, tak na stranu kancléřky lze rozhodně počítat CDU (její stranu), SPD a Zelené.

Potom v Bádensku-Württembersku je to 27% (CDU) + 12,7% (SPD) + 30,3% (Zelení), tedy 70% vs. 15,1% (AfD). V Porýní-Falci je to 31,8% (CDU) + 36,4% (SPD) + 5,2% (Zelení), tedy 73,4% vs. 12,4% (AfD). Obrovský rozdíl mezi výsledky Zelených v obou zemích ilustruje tu skutečnost, domnívám se, že ve volbách nešlo jen o celostátní témata, ale také o postavení regionálních politiků.

Německá politika se polarizuje:

V zemských volbách zvítězili příznivci i odpůrci uprchlíků

14. 3. 2016

Politik, který zvítězil v Badensku-Württembersku, státní premiér Winfried Kretschmann za Stranu zelených, je vášnivým obhájcem politiky otevřených hranic pro uprchlíky Angely Merkelové. Zdůraznil, že se "každý den modlí" za její zdraví. Je pozoruhodné, že v Badensku-Württembersku přešlo 30 procent voličů od CDU ke Straně zelených výslovně proto, že podporují prouprchlickou politiku.

Podle deníku Frankfurter Allegemeine Zeitung je prý "nepravděpodobné, i když to není vyloučeno", že bude v důsledku těchto voleb zpochybňována prouprchlická strategie Angely Merkelové. Merkelová totiž může poukázat na to, že politikové z CDU, kteří se od její protiuprchlické politiky distancovali, byli za to ve volbách potrestáni.

Protiuprchlická strana Alternative für Deutschland (AfD) zaznamenala v zemských volbách v Německu dramatické zisky. Poprvé vstoupí do státního parlamentu ve třech regionech v důsledku rostoucí nespokojenosti s prouprchlickou politikou Angely Merkelové.

Avšak ve volbách se projevila také sílící polarizace německé politické debaty. Ve volbách totiž zaznamenali dvě obrovská vítězství i prouprchličtí kandidáti.

Netečnost vůči utrpení druhých se stává půdou, z níž vyrůstá totalitní společnost

14. 3. 2016

Tento týden přiletí do Prahy 27 syrských křesťanů, kteří žili v Mosulu. Jsou to většinou vysokoškolští vzdělaní lidé, kteří utekli i s rodinami před pronásledováním. Patří do seznamu vybraných 153 lidí, kterým pomáhá nadační fond Generace 21. V Praze budou ubytováni v hotelu, budou mít 4 hodiny češtiny a stráví tu několik týdnů. Pomoc koordinuje Amáda spásy a byl jsem mile překvapen dobrou organizací. Organizátoři rádi přijmou pomoc, finanční i sociální. Jsou to lidé, za které ručím, píše profesor FF UK Jiří Holý. Zde jsou kontakty:

Petra Damms (Armáda spásy): petradamms@gmail.com

Petr Janoušek (Armáda spásy) petr_janousek@czh.salvationarmy.org

Jiří Mataj (farnost sv. Anežky) jirka@neposeda.org

Milena Jesenská v roce 1938 napsala: "Není pravda, že na nás nezáleží. Na všech dnes záleží - ale i na každém záleží."

Netečnost vůči utrpení druhých se stává půdou, z níž vyrůstá totalitní společnost.

Spisovatelka Iva Pekárková:

Děkuji vám, že se vám podařilo umlčet rasistu Rogozova

14. 3. 2016

Je z profesionálního hlediska naprosto nepřijatelné, aby lékař (!) šířil o určité části populace, jíž jako zdravotník slouží, rasistické předsudky. Jak může takovému zdravotníku důvěřovat pacient, pokud zdravotník publikuje texty, v nichž označuje jeho náboženskou víru za zločinnou? Je to naprosté profesionální selhání.

"Dobrý den, pane Čulíku, chci poděkovat jménem všech normálních lidí za to, že se vám povedlo nahlásit Rogozova," napsala Janu Čulíkovi mimo jiné spisovatelka Iva Pekárková.

Jan Čulík k tomu dodává: Desítky let se specializuju na zprostředkování výměny informací mezi Českou republikou a anglosaským světem, která normálně přiliš efektivně nefunguje. Je podle mého názoru nezbytně nutné přinášet do uzavřeného českého prostředí nové myšlenky ze zahraničí, informovat o tom, co se ve vnějším světě mimo Českou republiku, uzavřenou do ghetta svého exotického jazyka, považuje za normální myšlení a chování a co je naopak nepřípustné.

Nikdo není fašista

14. 3. 2016 / Roman Kanda

Jsme svědky pozoruhodného jevu. Na jedné straně se píše o narůstajících tendencích fašizace společnosti – nejen české, ale především takzvané (ještě stále) postkomunistické. Podle mého názoru jde o diagnózu nejen oprávněnou, nýbrž také správnou, i když většinou tato diagnóza zůstává vězet na půli cesty mezi moralizováním a nechápavým překvapením, odkudže se onen fašismus bere. Jsem totiž hluboce přesvědčen, že existuje zjevná souvislost mezi zmíněným „postkomunismem“ a fašismem – je jim společná intolerance, radikální ideologická bipolárnost (černobílý pohled) a agresivní rétorika vylučování, jak jsem pokusil popsat ZDE

Zeman pronesl další nepromyšlenou pitomost. Je už opravdu senilní?

14. 3. 2016 / Jan Čulík

V pátečním projevu v Poslanecké sněmovně pronesl MIloš Zeman další blbost:

"Dámy a pánové, nikdo nemá právo urážet svůj vlastní národ. A pokud tak činí, musí počítat s tím, že ve skutečnosti uráží pouze sám sebe."

Zeman si v poslední době těžce zahrává s nekritickým nacionalismem, který nakonec sežehne i jeho. Způsob, jímž destabilizuje Českou republiku, je neodpovědný, hloupý a nebezpečný. Představa, že "národ" je posvátný a "má vždycky pravdu" je něco, co vždycky šířili jen autoritáři a fašisté.

Inteligentní politik dobře ví, že veřejná debata ve fungující demokratické zemi musí být založena na ostře kritickém zpochybňování všech tvrzení a všech údajných "hodnot", aby se ověřila jejich platnost a aby lidé vírou ve falešné mýty neskončili v nebezpečné slepé uličce.

Neobratně se ale vyjádřil i Tomáš Halík, jehož svým výrokem Zeman napadl. Žádný rozumný demokratický politik či veřejný činitel nemůže urážet občany tím, že se vyjádři, že v zemi "není dost rozumných lidí".

LIdmi to nebude, bude to jejich oblbováním MIlošem Zemanem, a médii, jako je rasistická žumpa Parlamentních listů, šířících nepodložené poplašné zprávy, a za ní většina českých sdělovacích prostředků.

Pokud v zemi nejsou k dispozici spolehlivé a ověřené informace a média jen vyvolávají strach s cílem zvýšit svou čtenost, není divu, že lidé reagují iracionálně. Za to však není možno kritizovat je, ale politiky a média.

Ještě jeden výkřik

14. 3. 2016 / Jan Sláma

Bylo jím snad představení paní Jílkové nebo jím je tento článek? Nejspíš oboje. Píšu to nerad, zvláště po zážitcích z maturitního plesu jedné pražské odborné školy. Ten na mne a jistě i ostatní přítomné, udělal skvělý dojem. Mladí pánové a slečny se předvedli v nejlepším světle. Jejich vlastní programy, kterými ples zpestřili, nebyly nijak učesané nebo sucharsky nudné. Naopak. Byly plné veselých nápadů jimiž hýřili oni i jejich profesoři.

O to hůře se mi vzpomíná na obsah pořadu Mohu do toho mluvit. Paní Jílková ho vedla znamenitě, ale v časem omezené diskusi, která by mohla trvat mnoho hodin, se přesto ukázalo vše podstatné.

Od neoliberalizmu k neoľudáctvu. Otáznik nad legitimitou hnedo-modrého výsledku parlamentných volieb

14. 3. 2016 / Karol Krpala

Oficiálne analýzy vstupu extrémistov do parlamentu spravidla zahmlievajú systémové príčiny tohto javu. Prienik Kotlebu do oficiálnej politiky najprv na regionálnej a potom na štátnej úrovni nie je len výsledkom jeho šikovnosti a ani sa nedá pripísať zvlášť vysokému sklonu Slovákov podporovať hnedé názory. Je to najmä výsledok toho, že neoľudáci dostali mediálno-politický priestor, ktorý im umožnil verejnú, politickú existenciu a ktorý bol nedosiahnuteľný pre iné v tom čase podobne relevantné subjekty.

Hanbím sa za to, že som Slovák

14. 3. 2016 / Andrej Križan

Hanbím sa za to, že som Slovák. Nikdy som si nemyslel, že tieto slová vyslovím, alebo napíšem. Okolnosti posledného obdobia ma však prinútili k tomuto, bohužiaľ nezvratnému názoru. Prečo vlastne? Voľby do parlamentu totiž preukázali neuveriteľnú neschopnosť Slovákov pri premýšľaní používať zdravý rozum. Tak napríklad, vezmime si stranu Mariána Kotlebu, Kotleba - Ľudová strana naše Slovensko. Už len samotný názov, v ktorom hlavnú úlohu hrá meno „vodcu“, pardon, predsedu, je nesmierne mnohovravný a v zásade nás informuje o totalitných zámeroch strany postavenej na „silnom mužovi“. Jeden poslanec pred súdom s obvinením z rasisticky motivovaného trestného činu, jeho nástupca 22-ročný chlapec útočiaci na slušnú moslimskú rodinu. Apropó, krajania, verte či nie, aj moslimovia dokážu byť slušní, aj tí, ktorí emigrovali z krajín pod paľbou, hoci my ich považujeme len za parazitov pachtiacich za „lepším“ životom. Ale čo, nechajme ich umierať, veď nie sú kresťania. Hlavne, že my sme kresťania, že?

Jaroslav Vacek

14. 3. 2016 / Antonín Líman

V našem ročníku 1961–1966 byla celá řada výjimečně nadaných lidí, například básník a překladatel Zdeněk Hron, básník Pavel Šrut, esejista a spisovatel Josef Kroutvor, textař Zdeněk Rytíř, estetička Vlasta Čiháková, linguista Miloš Vávra, afrikanista Láďa Venyš a jiní. O ročník výš byl Martin Hilský, s kterým jsme se zúčastňovali studentských vědeckých konferencí.

Ve stejném ročníku byl i indolog Jaroslav Vacek, který se stal čestným pokračovatelem tradice velkých českých indologů jako Vincenc Lesný, Ivo Fišer a Dušan Zbavitel. Profesor Vacek si ke svému oboru přibral ještě mongolistiku, napsal řadu učebnic, mnoho odborných studií a vychoval vynikající mongolisty, kteří vyučují mongolistiku na UK a úspěšně rozvíjejí výuku i výzkum v tomto oboru. Někteří jeho žáci působí v diplomatických stycích a v jiných oblastech styků s Mongolskem. V roce 2010 předal mongolský velvyslanec prof. Vackovi státní vyznamenání Mongolské republiky, medaili Nairamdal (Přátelství). Medaili udělil prof. Vackovi prezident Mongolské republiky Cahiagiin Elbegdordž výnosem ze dne 6.4.2010 za výsledky badatelské a pedagogické práce v oblasti mongolistiky, kterými přispěl k rozvoji styků s Mongolskou republikou.

Během svého nedávného studijního pobytu v Indii Jaroslav Vacek nešťastně upadl, a zranil si vážně hlavu. V posledních týdnech byl neustále na Jednotce intensivní péče a vědomí zatím nenabyl. Po delší tahanici s pojišťovnou byl konečně převezen do Prahy a svěřen do péče svého dlouholetého přítele, dr. Koukolíka. Kdyby příslušné orgány opravdu uvážily, kdo to je Jaroslav Vacek, musel by pro něj letět presidentský speciál.

O tomhle všem se český tisk nezmínil ani slovem a já se chci v této souvislosti zeptat urgentní otázku:

Jak je to proboha v civilizované zemi možné? Nic proti záplavě článků o nemoci Karl Gotta, je to miláček národa a zaslouží si to. Zaslouží si ale muž formátu profesora Vacka, který pro prestiž své země udělal stejně tolik jako Karel Gott (ne-li více), aby rozhodný, možná tragický okamžik v jeho životě byl takto trestuhodně ignorován?

Vzhůru k novým Jugosláviím?

13. 3. 2016 / Karel Dolejší


Nová euroskeptická strana AfD v nedělních německých zemských volbách řádně zamíchala kartami. V Sasku-Anhaltsku získala až 22,8 % hlasů a stala se druhou nejsilnější. V Bádensku-Württembersku obdržela 14,1 % a skončila třetí. V Porýní-Falcku získala 10,8 % a také je třetí. Strana je přitom minimálně po vítězství křídla Frauke Petryové subjektem otevřeně extrémistickým, xenofobním a proruským. Signalizuje nástup "národně konzervativních" sil, které dosud působily nejčastěji na periferii EU, v jejím samotném centru. CDU Angely Merkelové ztratila tradiční baštu v Bádensku-Württembersku.

Podivné: Tolik lidí ví, co dělali nacisté...

13. 3. 2016

když se dostali k moci, ale málo lidí si uvědomuje, že se dostali k moci zneužíváním strachu a nenávistí vůči menšinám.

Španělský parlament hlasoval proti dohodě o deportaci uprchlíků, kterou uzavírá EU s Tureckem

12. 3. 2016

Prozatímní španělský premiér Mariano Rajoy pojede do Evropské rady dne 17. března obhajovat postoj, který většina poslanců španělského parlamenty radikálně odmítá, píše španělský list El País.

S výjimkou jeho Lidové strany (PP) všechny ostatní parlamentní kluby - 227 poslanců z celkového počtu 350 - zastává názor, že dohoda EU s Tureckem o zpětné deportaci uprchlíků je protizákonná.

BBC: Turecké pobřežní hlídky zasáhly člun s uprchlíky tyčemi

12. 3. 2016

BBC dostala videozáznam, na němž turecké pobřežní hlídky zasahují člun s uprchlíky, směřující na ostrov Lesbos, tyčemi. Uprchlíci je obvinili z útoku proti jejich člunu, pobřežní hlídky se bránily, že se prý snažily zastavit člun, aniž by zranily lidi v něm.

HANBA EVROPY A NÁS VŠECH:

Uprchlíci myjí před stanem v Idomeni novorozence z PET lahve

12. 3. 2016

Řecký ministr pro imigraci se zapřísáhl, že do týdne přestěhuje uprchlíky z Idomeni do ubytoven. Došlo k tomu po zveřejnění šokující fotografie, na níž rodiče myjí novorozence vodou z pet lahve v zimě venkuŘecký ministr pro uprchlíky se zapřísahal, že z blátivého tábora na makedonské hranici přesune uprchlíky do ubytoven do týdne, poté, co byla zveřejněna fotografie nemluvněte, které se zřejmě narodilo v jednom z těžce přeplněných stanů.

Sarah Collins, zdravotní sestra, která pracuje pro charitativní organizaci Lékaři světa, konstatovala: "Podmínky v tomto táboře jsou opravdu strašlivé, ještě nevznikly epidemie nemocí, ale děti dostávají zápal plic a jsou dehydrovány v důsledku průjmů. Pro těhotné ženy tu není dostatečně rychlá zdravotní péče."

Collinsová sama nedávno léčila Syřanku kolem dvaceti, která o pět dní před tím porodila v místní nemocnici a nyní žije ve stanu pro dvě osoby se svým novorozencem, manželem a s matkou.

"Porodila císařským řezem a včera pozdě v noci krvácela, a to jí zděsilo, tak vyhledala lékařský stan a my jsme zavolali záchranku," řekl Collisová. "Tato dívka žije s rodinou ve stanu, který ani není vodovzdorný."

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co je regresívní levice?

12. 3. 2016 / Karel Dolejší


Za regresívní levici jsou stále častěji označováni ti, kdo se vnějškově hlásí k západní demokratické a emancipační tradici, avšak odmítají se distancovat od nedemokratických praktik a tendencí vyskytujících se v konkurenčních režimech nebo mezi nepřátelskými skupinami, případně menšinami. Regresívní levice je ochotna raději opustit svobodu projevu, než by riskovala, že bude kvůli kritice "obětí imperialismu a rasismu" označena za imperialistickou nebo rasistickou. Obecně vzato platí, že pokud soukromě zastáváte západní hodnoty, ale nedokážete si přiznat, že některé státy nebo ideologické/náboženské skupiny vyvolávají svou netolerancí a agresí vážné obavy ze zničení těchto hodnot, taková schizofrenie likviduje samotnou možnost kritického uvažování.

Úsvit jednoho z bloků budov/kvádrů/kostek/špalků/pařezů… proti islámu podporuje Donalda Trumpa, aneb kruh se uzavírá

11. 3. 2016 / Daniel VeselýNa sociálních sítích se objevilo krátké video, v němž lídr spolku s prapodivným názvem Dawn of a Block against Islam (Úsvit jednoho z bloků budov/kvádrů/kostek/špalků/pařezů… proti islámu), entomolog a vysokoškolský pedagog v jedné osobě Martin Konvička, lámanou angličtinou vyjadřuje podporu republikánskému kandidátovi na úřad prezidenta Spojených států Donaldu Trumpovi. Jak je na první pohled a poslech patrné, tato obskurní islamofobní partička by měla pilovat spíše angličtinu než své rasistické předsudky.

V ČR je ohroženo ztrátou bydlení 120 000 osob. Novináři to zveřejní, teprve, když jim to oznámí ministerstvo

11. 3. 2016V červnu 2015 varovaly Britské listy v rozhovoru se sociologem Liborem Prudkým, že jen v Praze je bezprostředně ohroženo ztrátou bydlení 30 000 osob.Koho z novinářů by to zajímalo, že?

Do českých médií se to dostane teprve, když tu informaci zveřejní o mnoho měsíců později samo ministerstvo. Že by novináři dělali ve veřejném zájmu vlastní práci, anebo že by aspoň byli schopni si povšimnout už publikovaných informací, to se v Česku nedá čekat.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2016

12. 3. 2016

V únoru 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 75 580,90 Kč. Příjem z reklamy byl 8189  Kč.

Zůstatek byl koncem února 2016 131 994,10 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Český film | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák