Jak se vzepřít populismu

14. 11. 2016


Takže nyní je výzva jasně viditelná: Čelíme globalizaci antiglobalizace, populární frontě populistů, internacionále nacionalistů, napsal Timothy Garton Ash. "Dnes Spojené státy, zítra - Francie," tweetuje Jean-Marie Le Pen. Bude to dlouhý tvrdý boj je porazit, doma i v zahraničí, a možná se teď musíme ohlížet po "lídrovi svobodného světa" v Německu spíše než v Americe. Ale porazíme je.

Rozhovor Britských listů 83:

Co takhle literatura?

11. 11. 2016



O tom, proč v současnosti nevzniká v českém prostředí žádná významnější literatura a zda má v dnešní době česká literatura ještě vůbec nějaký význam a smysl, hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s profesorem Petrem Bílkem z pražské Filozofické fakulty univerzity Karlovy Jan Čulík. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 11. listopadu 2016.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Bůh pomoz demagogům, až se ukáže že populistické řešení nefunguje

14. 11. 2016 / Jan Čulík



Brexit v Británii a vítězství omezence, demagoga a šílence Donalda Trumpa v USA, silně povzbudil patologické jedince po celém světě, aby začali útočit na základní principy slušnosti, demokracie, tolerance a etiky. Škodolibě se radují nad tím - a to kupodivu i mnozí v České republice - jak se Západ rozkládá. Čímpak to asi je, poznamenává Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch v Bruselu, že většina těchto útoků je anonymní?

Hlupáci, kteří se v ČR  škodolibě radují nad tím, jak na Západě sílí populismus, si zřejmě neuvědomují, že pokud by skutečně ve Francii zvítězila v prezidentských volbách příští rok Marine Le Penová, způsobí odchod Francie z Evropské unie, a tím konečný rozpad EU. Znamenalo by to stoprocentní ukončení víceméně pohodlného a fešáckého pětadvacetiletí, jakému se těšili Češi a Slováci od pádu komunismu v roce 1989. Zvláštní, že krátká období demokracie ve střední Evropě málokdy trvají déle než dvacet let... Tito idioti si neuvědomují, že se radují nad blížícím se propadem do propasti...

Je však možné, dokonce velmi pravděpodobné, že k vítězství Marine Le Penové nedojde. Bůh pomoz Farageovi a Trumpovi, až se ukáže, že jejich jednoduchá populistická řešení nefungují, napsal během víkendu nad fotografií smějícího se Farageho a Trumpa v pozlaceném výtahu (jací to zastánci obyčejných lidí").

A toto nebezpečí hrozí skutečně velmi brzo. Idiotská "řešení", která navrhuje Trump, nemohou vést k znovuvytvoření pracovních příležitostí v "rezavém pásmu" (rust belt) Spojených států, stejně tak jako brexit povede v Británii k vážnému hospodářskému propadu. Lidi si to zřejmě uvědomí dříve, než může dojí ve Francii k prezidentským volbám.

Jaká bude pak jejich reakce? Možná, že se demagogům typu Farage, Trumpa a Le Penové, stejně tak jako Zemanovi, Orbánovi a Kaczynskému ve východní Evropě, podaří odvést pozornost od krachu jejich projektu vyvoláváním válek či další demagogií.

Možná ale, že taky ne. V takové situaci - Bůh jim pomoz - a pomoz Evropě i světu.

Zhýčkaní Američané teď chtějí utéci před tím, co vytvořili

14. 11. 2016


Mnozí Američané 9. listopadu vstali (nebo začali tím, že nešli spát) v panice ohledně budoucnosti Spojených států, napsala Malak Chabkoun. Občané jiných zemí, zejména v arabském světě, patrně tuto masovou paniku sledovali s úsměškem a mysleli si: "Teď došlo i na ně". Jistě, ne kvůli pohrdání, ale v naději, že Američané konečně pochopí, odkud přicházeli.

Pro ČSSD není záchrany

14. 11. 2016 / Boris Cvek

Překvapuje mne, že někdo může být překvapen tím, že Bohuslav Sobotka včera v Otázkách V. Moravce de facto podpořil Miloše Zemana jako kandidáta pro příští prezidentské volby. Časy, kdy ČSSD mohla nominovat Jiřího Dienstbiera (který mimochodem dostal v prvním kole prezidentské volby v roce 2013 téměř 830 tisíc hlasů… Zeman měl cca 1 246 tisíc, Schwarzenberg 1 204 tisíc, Fischer 841 tisíc, Franz 352 tisíc, Roithová 255 tisíc, Fischerová 166 tisíc), jsou dávno pryč.

Čína hrozí, že zastaví prodej iPhonů a amerických automobilů, pokud zahájí "naivní Trump" obchodní válku

14. 11. 2016

Nový americký prezident bude odsouzen za svou nezodpovědnost, hloupost a nekompetenci, varuje list, ovládaný čínskou komunistickou stranou

Nový americký prezident by byl "naivní hlupák", kdyby zahájil totální obchodní války proti Číně, napsal list ovládaný čínskou komunistickou stranou. V předvolební kampani Trump opakovaně hrozil, že zavede proti Číně "obranné" tarify ve výši 45 procent a že Čínu oficiálně prohlásí měnovým manipulátorem.

V pondělí varoval státní list Global Times, že taková opatření by byla chybou.

"Pokud Trump zlikviduje čínsko-americký obchod, poškodí to velkou část amerického průmyslu. Nový prezident bude pak odsouzen za svou nezodpovědnost, hloupost a nekompetenci. Jakékoliv nové tarify proti Číně okamžitě vyvolají protiopatření. "Objednávky boeingů budou nahrazeny objednávkami evropských airbusů. Prodej amerických automobilů a IPhonů do Číny bude omezen a dovoz amerických sojových bobů a kukuřice do Čímy bude zastaven. Čína také může omezit počet čínských studentů, studujících v USA. Ztěžovat záležitosti pro Čínu se Trumpovi nevyplatí," napsal list.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Přehlídka devótnosti a nadutosti aneb Ignorace problémů, které přivedly Trumpa do Bílého domu

14. 11. 2016 / Daniel Veselý



Minulý týden se na půdě FF UK uskutečnila beseda Madeleine Albrightové a Michaela Žantovského o výsledcích amerických prezidentských voleb. Třebaže existují konkrétní politické kroky Demokratické strany, díky nimž Donald Trump a republikáni obecně ve volbách triumfovali, bylo už předem jasné, že o nich během debaty nepadne ani slovo. Bývalá šéfka americké diplomacie spolu s dalšími diskutujícími hovořili o naprosto banálních důvodech, proč ve Spojených státech dokázal uspět rasistický populista, aniž byli s to pochopit reálné příčiny Trumpova volebního triumfu.

Nenávistníci, manipulátoři, poskoci, sprosťáci, zrádci - a mnozí další, kdo pomohli zvolit do Bílého domu Donalda Trumpa

14. 11. 2016 / Karel Dolejší


Bývalý šéf rasistické organizace Ku Klux Klan a ultrapravicový aktivista David Duke okamžitě po volbách veřejně poděkoval zakladateli údajně levicové organizace WikiLeaks Julianu Assangeovi za to, že zařídil vítězství Donalda Trumpa ZDE. Nestává se příliš často, aby lidé jako Duke stýkající se vesměs s neonacisty chválili levicové aktivisty. Protože však Assange ve skutečnosti žádným levicovým aktivistou není a v posledních měsících se navíc zcela dobrovolně zapojil do Kremlem organizované kampaně za zvolení Trumpa ZDE, není tu vlastně nic k divení.

Vzniká přízračná éra

JDE DO TUHÉHO. Nastávají těžké časy. Podpořte finančně nezávislou novinářskou práci Britských listů

9. 11. 2016

V době, kdy se rozmlžila hranice mezi fakty a konspiračními teoriemi a lidé šílí, je nezávislé a věcné novinářské práce v českém prostředí zapotřebí víc, než kdy předtím. Vítězství Donalda Trumpa může tvrdě destabilizovat Evropu. Možný rozklad NATO může ohrozit bezpečnost České republiky. Jako v Americe a v jiných zemích, i v ČR se lidé stále častěji stávají obětí vyložených nesmyslů, šířených manipulátory a populisty. Nastává velmi nebezpečná doba.

Britské listy budou i nadále přinášet kritické analýzy, založené na věcných faktech. Jejich role je v nové přízračné éře ještě důležitější než za posledních dvacet let jejich existence.

Pokud vám záleží na věcném hlasu, přinášejícím do českého prostředí neúplatné, ověřené informace, přispějte finančně na naši nezastupitelnou práci. Děkujeme.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz.

V Trumpově vítězství a brexitu sledujeme tichou ultrapravicovou revoluci na Západě

14. 11. 2016


To co sledujeme v Trumpově vítězství a brexitu není nic menšího než revoluce, napsala Mary Dejevsky. Jsou tu paralely s léty 1789, 1848, nebo nejbližším revolučním rokem 1989? Je možné, že takto probíhají revoluce v moderních průmyslových demokraciích? Přihlížíme fakticky lidové revoltě vedené jinými prostředky: Pokojně a prostřednictvím volební urny?

Trump jmenoval ultrapravicového aktivistu svým "hlavním stratégem a poradcem"

14. 11. 2016

Donald Trump jmenoval v neděli Steva Bannona, šéfa své předvolební kampaně a ředitele ultrapravicového serveru Breitbart, který publikuje rasistické, sexistické a antisemitské články (které opisují Parlamentní listy) svým hlavním stratégem a poradcem. Bannon v právě proběhlých prezidentských volbách porušil zákon, protože se pro volby registroval na Floridě na adrese, na níž nebydlí.

Reince Preibuse jmenoval Trump do vlivné funce šéfa štábu v Bílém domě, avšak uvedl, že bude s Bannonem spolupracovat na stejné úrovni. Priebus strávil dlouhé měsíce přesvědčováním vedení Republikánské strany, aby Trumpa přijali.

Bannon přejal vedení Trumpovy kampaně letos v létě poté, co z něho odstoupil bývalý lobbista Paul Manafort, o němž se ukázalo, že měl vazby na prokremelské ukrajinské politiky.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Názor z arabského světa

14. 11. 2016

To, co teď vy zažíváte na Západě, toho jsme my Arabové svědky už desítky let a máme s tím důvěrné zkušenosti....

Proboha, CBS news charakterizují Steva Bannona jako "bývalého ředitele firmy Goldman Sachs". Vy jste strašní.

Interpretace ze CBS News: "Satan, bývalý vysoký činitel z nebe..."

Trumpova poradkyně pohrozila čelnému Demokratu, který kritizoval Trumpa, aby si "dával velký pozor"

14. 11. 2016

Kellyanne Conwayová, manažerka Trumpovy předvolební kampaně, vyhrožovala soudním stíháním Harrymu Reidovi, bývalému šéfu senátního klubu Demokratů, který v pátek Trumpa charakterizoval jako "sexuálního predátora, který v hlasování amerických občanů prohrál. Conwayová se vyjádřila, že by si Reid "měl dávat velký pozor, jak někoho charakterizuje v právním smyslu".

Giuliani: Zákony o střetu zájmů se na pana prezidenta nevztahují

14. 11. 2016

Do příchodu Donalda Trumpa bývalo zvykem, že nový prezident po dobu svého funkčního období umístí všechny své případné podniky do slepého trustu, který s ním nemá nic společného. Ne tak Donald Trump, ten formálně předává své firmy svým dětem. (Ano, a bývalá manželka bude zřejmě velvyslankyní v ČR, prezidentský úřad v USA se stává rodinným podnikem.) Trumpův stoupenec a zřejmě budoucí člen jeho vlády Rudy Giuliani se vyjádřil: "Na pana prezidenta se etické zákony proti konfliktu zájmů nevztahují." "To mě uklidnilo," píše na Twitteru komentátor deníku Washington Post Josh Rogin.

Nová iniciativa žádá vládu: ukončete nadměrné používání antibiotik v českých velkochovech zvířat

14. 11. 2016

Tisková zpráva Compassion in World Farming

14. listopadu 2016

Dneškem začíná Světový antibiotický týden. Mezinárodní organizace Compassion in World Farming (CIWF) při této příležitosti zveřejňuje novou animaci, která upozorňuje na přímou souvislost mezi nadměrným používáním antibiotik ve velkochovech zvířat a narůstající hrozbou antibiotické rezistence pro lidské zdraví, a volá po nápravě.

Animace vysvětluje, jak nadměrné využívání antibiotik na farmách ohrožuje naše zdraví, a žádá diváky, aby vyzvali ministra zemědělství Mariana Jurečku a ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka k zaujetí silné pozice při nadcházejících jednáních o budoucím používání veterinárních antibiotik v EU. Ministři mají zejména podpořit návrh zákazu rutinního hromadného podávání antibiotik hospodářským zvířatům a výrazně snížit veterinární využívání antibiotik klasifikovaných Světovou zdravotnickou organizací (WHO) jako „kriticky významné pro humánní medicínu”.

Žena která telefonátem ukončila teror v Paříži

14. 11. 2016


Zachránila životy stovek lidí. 16. listopadu 2015, tři dny po teroristických útocích v Paříži, vytočila žena telefonní číslo 197 pro bezodkladné nahlášení zabití. Díky tomuto telefonátu vyšetřovatelé přišli na stopu Abdalhamídu Abáúdovi, marocko-belgickému džihádistovi, který koordinoval teroristy a plánoval nové útoky ve francouzském hlavním městě, napsala Michaela Wiegel.

New York Times, 1922: "Hitler to s antisemitismem nemyslí vážně"

12. 11. 2016

"Několik spolehlivých dobře informovaných zdrojů potvrdilo, že Hitlerův antisemitismus není tak autentický ani násilný, jak to vypadá, že Hitler jen používá antisemitskou propagandu jako návnadu, aby získal následovníky a udržel je v nadšení a ve stavu aktivity do doby, než bude jeho organizace dopracována a bude dostatečně mocná, aby mohla být efektivně použita pro politické cíle."

Jeden sofistikovaný politik poukázal na to, že Hitler projevuje pozoruhodnou politickou chytrost tím, že zdůrazňuje antisemitismus nade vše. Vysvětlil: "Nemůžete očekávat, že masy budou rozumět vašim jemnějším politickým cílům, anebo že budou schopny je pochopit. Musíte krmit masy hrubšími sousty a myšlenkami, jako je antisemitismus. Bylo by politicky zcela nesprávné jim sdělit pravdu ohledně toho, kam je skutečně vedete."

Zemanovské způsoby vyjadřování:

Toto píše na Twitteru nově zvolený prezident USA...

13. 11. 2016

Donald Trump obnovil své útoky na Twitteru:

"Pane jo! New York Times přichází o tisíce předplatitelů v důsledku svého naprosto špatného a vysoce nepřesného psaní o fenoménech Trump"

Trump také dodal:

Trump potvrdil, že deportuje nebo uvězní tři miliony imigrantů

13. 11. 2016

Donald Trump splní svůj příslib, že deportuje z USA miliony nezdokumentovaných imigrantů. Připravme se na masivní porušování lidských práv, varuje Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch. V rozhovoru pro pořad televize CBS 60 Minutes Trump uvedl, že poté, co převezme prezidentský úřad, jich bude deportovat až tři miliony.

"To, co uděláme, je, že zatkneme lidi, kteří jsou zločinci nebo mají záznam v trestním rejstříku, členy gangů, prodavače drog, asi dva nebo možná i tři miliony, a deportujeme je, nebo je uvězníme," řekl Trump v televizním rozhovoru. Dodal, že bariéra, kterou chce postavit na hranicích USA s Mexikem, nebude všude zděná, ale na některých místech bude plot.

"Na jiných místech bude ale zeď. Jsem v tom velmi dobrý. Říká se tomu výstavba," řekl Trump.

Je to příběh naší doby

13. 11. 2016

Tom Friedman, NYT: Je to příběh naší doby. Rychlost změn v technologii, globalizaci a v klimatu začala předbíhat schopnost našich politických systémů vybudovat sociální, vzdělávací, komunitní a pracovní místa a politické inovace, které by umožnily některým občanům držet krok.

Zglobalizovali jsme obchod a výrobu a zavedli jsme roboty a systémy umělé inteligence daleko rychleji, než jak konstruujeme sociální bezpečnostní sítě, ochrany proti náhlým obchodním krizím a možnosti pokroku prostřednictvím vzdělání, které by umožnily lidem, chyceným v tomto procesu změn, získat čas, prostor a nástroje k tomu, aby prosperovali. Důsledkem má mnoho lidí závrať a jsou ve zmatku.

Marine Le Penová v BBC: Evropská unie a USA Evropu destabilizovaly a jsou agresivní vůči Rusku

13. 11. 2016

Le Penová v BBC potvrdila, že dostala peníze od První rusko-české banky. Nikdo jiný jí nechtěl půjčit:

Le Penová v BBC: "To, že odmítáme pomoci chudým z celého světa, není v žádném případě rasistické. Chceme se starat o Francouze": Protest proti BBC, že interviewuje Le Penovou: V neděli, kdy se oslavuje v Británii Den příměří (tzv. "Remembrance Sunday") interviewovala kupodivu televize BBC šéfku francouzské Front National Marine Le Penovou. Ta uvedla, že mezi politikou a filozofií britské euroskeptické strany UKIP a její stranou "není žádný rozdíl", a dodala, že je "absurdní", že Farage a jeho kolegové předstírají něco jiného. Oběma stranám jde podle ní o totéž:  o imigraci a o Evropskou unii.

Le Penová tvrdila, že vzestup nacionalismu v Evropě není obdobou třicátých let dvacátého století. "To, co nefunguje, je, když předepíšete tytéž léky všem, když vidíte, že různé země trpí odlišnými nemocemi, když chcete, aby všichni nosili tentýž oblek, který je pro některé příliš malý a pro některé příliš velký, s výjimkou možná Německa, protože tam ho ušili."

Le Penová předpověděla, že její zvolení do funkce francouzského premiéra příští rok bude třetím dějstvím "globální revoluce", jejímž prvním dějstvím byl brexit a druhým zvolení Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta.

Šéfka FN hájila skutečnost, že si půjčila peníze od ruských bank, a chválila Vladimíra Putina. Jeho politická strategie je podle ní "politikou rozumného ochranářství. Putin hájí zájmy své země a brání její identitu."

Le Penová obvinila EU a USA, že Evropu destabilizovaly a že se chovají vůči Rusku agresivně.

Porobnosti v angličtině ZDE

FT: Amerika Trumpa snad přežije, Západ ale ne

13. 11. 2016

Jak dlouho přežije svobodná Evropa likvidaci amerického bezpečnostního deštníku? Rozšíří Rusko znovu svůj vliv na bývalé komunistické státy ve středovýchodní Evropě?

Historie se dokáže vymknout z kloubů. Stalo se to v roce 1914, kdy skončil první věk globalizace v plamenech první světové války, a znovu v třicátých letech, kdy ekonomické problémy, ochranářství a nacionalismus vyvolaly vzestup fašismu v Evropě. Vítězství Donalda Trumpa naznačuje, že se historie znovu vymkne z kloubů, varuje v deníku Financial Times Philip Stephens.

Prvním britským politikem, s nímž se Trump setkal, je tvůrce brexitu Nigel Farage...

13. 11. 2016

Farage hovořil v Trump Tower s Trumpovým týmem déle než čtyři hodiny a se samotným Trumpem strávil hodinu. Vtipkovali mimo jiné o tom, co je větší vítězství, zda hlasování Anglie pro brexit, anebo Trumpův vstup do Bílého domu... ZDE Trump se také spojuje s francouzskou Nacionální frontou ZDE

Tato fotografie bude v evropských hlavních městech přijata jako kyblík studených zvratků. Znamená, že nový americký prezident je nejen pro brexit, ale i pro rozpad Evropské unie: V rozhovoru pro TalkRadio tento týden se Nigel Farage charakterizoval jako "katalyzátor" pádu "všech těch blairovců, clintonovců, bushovců a všech těch strašných lidí, kteří pracují ruku v ruce s firmou Goldman Sachs a ostatními, nahromadili bohatství a zničili naše země." Vtipkoval, že Trump by mohl sexuálně napadnout Theresu Mayovou, až se s ní setká, a označil prezidenta Obamu za "kreaturu". Na dotaz, zda hrozí nebezpečí, že Trump bude i nadále sexuálně napadat ženy, Farage odpověděl: "Pokud by k tomu došlo, mohl bych být přítomen jako odpovědný dospělý člověk a zajistit, aby bylo všechno v pořádku." ZDE

Trump hledá nejrychlejší způsob, jak odstoupit od pařížské dohody o globálním oteplování

13. 11. 2016

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem podpořily na rozhovorech o klimatu, které probíhají až do 18. listopadu v marockém Marrakeši státy pařížskou dohodu 200 zemí o akcích proti globálnímu oteplování z roku 2015.

Avšak podle tiskové kanceláře Reuters hledá nyní Donald Trump, který označil globální oteplování za hoax, způsob, jak by USA mohly rychle zrušit svůj podpis pod touto dohodou, aniž by musely respektovat čtyřletou proceduru odchodu.

"Bylo neodpovědné, že pařížská dohoda o akcích proti globálnímu oteplování vešla v platnost před prezidentskými volbami," řekl zdroj z Trumpova týmu. Pařížská dohoda vstoupila v platnost dne 4. listopadu 2016, čtyři dny před Trumpovým zvolením.

Možností je, že prezident Trump prostě vydá prezidentský příkaz, jímž zruší podpis USA na pařížské dohodě.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Americký profesor, který předpověděl Trumpovo vítězství, je přesvědčen, že bude odvolán z funkce

13. 11. 2016

Profesor Allan Lichtman používá systém tzv. "klíčů", založený na historii, jejichž prostřednictvím předpovídá výsledky voleb. Předpověděl, že těsnou většinou prezidentské volby vyhraje Trump.

Letos v září sdělil Lichtman deníku Washington Post, že pokud Trump zvítězí, bude z prezidentské funkce předčasně odvolán prostřednictvím tzv. impeachmentu. "Toto není založeno na předpovědi, pouze na pocitech. Oni nechtějí Trumpa za prezidenta, protože ho nebudou schopni zkrotit. Je nepředpověditelný. Určitě by chtěli mít Penceho, to je naprosto konzervativní, ovladatelný Republikán. A jsem si jist, že Trump někomu poskytne záminku pro impeachment, buď proto, že udělá něco, co ohrozí bezpečnost státu, anebo protože si bude chtít namastit kapsy". I David Brooks z deníku New York Times se domnívá, že Trump bude odvolán z funkce během prvního roku svého funkčního období. Podrobnosti v angličtině ZDE

V Bulharsku a v Moldavsku zřejmě ve volbách zvítězí proruští prezidentští kandidáti

13. 11. 2016

V nedělních volbách v Bulharsku a v Moldavsku zřejmě zvítězí proruští prezidentští kandidáti. Rozšíří to vliv Ruska a bude to další ranou Evropské unii. Bulharsko pravděpodobně zvolí prezidentem proruského, protiuprchlického bývalého velitele letectva Rumena Radeva, který nemá žádné politické zkušenosti, ale má asi desetiprocentní náskok před kandidátkou dosud vládnoucí strany. Jeho podpora je výrazem deziluze Bulharů s Evropskou unií. Bulhaři jsou nespokojeni s vládou středopravicového prezidenta Bojko Borisova, jehož obviňují že neodstranil korupci a nezreformoval veřejné služby.

V Moldavsku zřejmě zvítězí socialista Igor Dodon. Zemí otřásl koncem r. 2014 obrovský korupční skandál, v jehož důsledku byl tehdejší premiér Vlad Filat zatčen během živého televizního vysílání v parlamentu a později uvězněn. Moldavané jsou přesvědčeni, že na skandálu se podíleli i další stoupenci integrace Moldovy do EU. 66,6 procent Moldavanů důvěřuje ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, jen 22,1 procent jich důvěřuje Baracku Obamovi a 28,3 procent německé kancléřce Angele Merkelové.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Osud tolerantní, demokratické Evropy leží v Trumpových rukou

12. 11. 2016

Volbami z tohoto týdne byla pověsti Spojených států v očích mnoha Evropanů uštědřena tvrdá rána. Přitažlivostí Ameriky pro Evropu byly vždycky její hodnoty - snášenlivost, práva jednotlivce, demokracie. Se zvolením Donalda Trumpa, muže, který vyhlásil, že podporuje mučení a zabíjení rodinných příslušníků osob podezřelých z terorismu a který obdivuje autokraty, se mnoho Evropanů 9. listopadu probudilo s pocitem, že Amerika, kterou obdivují, jim byla odebrána.

Amerika nebyla nikdy samozřejmě dokonalá. To není žádná demokracie. Avšak ochromení pověsti Ameriky jako demokracie schopné hájit sdílený liberální světový pořádek, spolu s nejhoršími tendencemi, které toto ochromení americké pověsti hrozí ve vlastním politickém diskursu Evropy zintenzivnit, představuje největší hrozbu Západu, jak jsme ho znali, za posledních sedm desetiletí, píše Natalie Nougayrède.

Šéf NATO varuje Trumpa: Izolacionismus není alternativou

13. 11. 2016

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg vydal dramatické varování Donaldu Trumpovi: "Izolacionismus není alternativou, ani pro Evropu, ani pro USA". Stoltenberg varoval, že Západ čelí nejnebezpečnější bezpečností situaci za celou generaci. Záměrně poukázal na to, že Severoatlantické společenství přišlo po útocích z 11. září na pomoc Spojeným státům a varoval, že by 28 členských zemí NATO "nemělo prohlubovat neshody", ale "pěstovat to, co nás spojuje", "pod silným americkým vedením".

"Jedinkrát, kdy NATO aktivovalo svou klauzuli o sebeobraně, podle níž je útok na jednoho člena útokem na všechny, to bylo na podporu Spojených států po útocích z 11. září. Bylo to daleko více než symbol. NATO vedlo operaci v Afghánistánu. Od té doby sloužily v Afghánistánu statisíce evropských vojáků. Více než 1000 z nich zaplatilo nejvyšší cenu v operaci, která byla přímou reakcí na útok proti Spojeným státům."

Trumpův bezútěšný světonázor je stejný jako Putinův

12. 11. 2016


Západ tak jak jsme jej v minulých šedesáti letech znali tento týden zemřel, napsal redaktor Economistu Edward Lucas. U většiny témat - bezpečnosti, obchodu, změny klimatu - nemá Donald Trump nic společného s lidmi, kteří řídí ostatní pokročilé průmyslové země.

Polemika nad názory Edwarda Lucase

13. 11. 2016 / Michal Mašín

Po přečtení článku, jehož autorem má být senior editor Economistu, tedy člověk, který by měl mít nějaký rozumný pohled na svět, musí člověk, který má základní selský rozum nebo alespoň nežije ve vnitřním světě, který ohraničen bublinou o anglosaské nadřazenosti nad všemi ostatními národy dojít k názoru, že článek je recesí, neboť pokud by nebyl, autor by si zasloužil pobyt v nějakém léčebném zařízení a třikrát denně skotské střiky. Celý článek je prosycen varováním před nebezpečím ze strany Ruska a nutnosti ochrany před ním.

Ale v čem vlastně ta hrozba Ruska spočívá? Co by vlastně ti Rusové těm porobeným národům provedli? Pokusili by se porobeným národům sebrat jejich jazyk a jejich písmo jako například Angličané Skotům? Zkuste se poptat, kolik Skotů ovládá svůj vlastní jazyk, tedy galštinu. To bude tristní odpověď – ne o moc víc než tři tisíce. Nebo by snad odebírali rodinám děti a posílali je na převýchovu, jak to to dělala do konce osmdesátých let vláda prozápadní a demokratické Austrálie domorodým obyvatelům nebo by snad sterilizovali ženy, které neodpovídají rasovému standardu národa, jak to dělali až do konce sedmdesátých let v rozvinutém, demokratickém, západním Švédsku, kterým se Lucas také ohání?

Mladá Le Penová bude spolupracovat s Trumpem

12. 11. 2016

Vzniká populistická Internacionála. Neteř Marine Le Penové Marion, také poslankyně za francouzskou fašistickou Nacionální frontu, přijala pozvání ke spolupráci od Stephena Bannona, šéfa Trumpovy předvolební kampaně.

Trumpovo vítězství motivovalo v sobotu dosud největší neonacistickou demonstraci ve Švédsku

12. 11. 2016

Švédské neonacistické Hnutí nordického odporu uskutečnilo v sobotu rekordně největší demonstraci ve své historii. Vedení hnutí prohlásilo, že vítězství Donalda Trumpa v USA je začátkem světové revoluce.

Jsme poslední země na světě, která věří v multikulturalismus:

Kanada ve věku Donalda Trumpa

11. 11. 2016


Počátkem listopadu a v ulicích Toronta si muži a ženy na tmavé zimní kabáty připínají jasně červené máky. Dělají to kvůli připomínce. Vzpomínají na muže a ženy, kteří položili své životy ve dvou velkých orgiích násilí, jež definovaly 20. století, aby vybudovali moudřejší a lepší svět. Ten svět, co se přeživším podařilo vytvořit, jedné noci náhle skončil. Se zvolením Donalda Trumpa poslední z hlavních západních demokracií, která se držela proti přílivu xenofobie, padla. Dobrá, ne úplně poslední. Je tu Kanada, napsal Stephen Marche.

Firma Lego rozvázala spolupráci s nenávistným xenofobním britským deníkem Daily Mail

12. 11. 2016

Rozvážou čeští zadavatelé reklamy a politikové spolupráci s Parlamentními listy, které šířením poplašných zpráv a nenávisti vůči etnickým a náboženským menšinám porušují trestní zákoník ČR?

Dánská firma Lego oznámila, že ruší obchodní partnerství s britským deníkem Daily Mail.

Stalo se to poté, co uživatel facebooku Bob Jones napsal firmě Lego minulý týden na Facebooku otevřený dopis, v němž vyjádřil znepokojení nad její spoluprací s deníkem Daily Mail vzhledem k tomu, že "publikuje materiál, který vyvolává nedůvěru k cizinců, obviňuje ze všeho imigranty a dokonce zaútočil na vrcholné soudce v Británii za to, že vydali určitý verdikt". Lego byl pro mě vždycky inkluzivní výrobek, dodal Bob Jones. Jeho otevřený dopis na Facebooku sdílelo 22 000 lidí. Jones se firmy Lego v dopise dotazoval, zda má v úmyslu pokračovat v obchodní spolupráci s deníkem Daily Mail.

V sobotu reagovala firma Lego na Twitteru i na Facebooku: "Rozvázali jsme svou dohodu s listem Daily Mail a další reklamní spolupráci s tímto deníkem neplánujeme." Firma Lego tutéž zprávu poslali kampani Stop Funding Hate (Přestaňte financovat nenávist), která naléhá na britské supermarkety John Lewis a Co-Op. aby také rozvázaly spolupráci s deníkem Daily Mail.

Jak přežít v autokracii

12. 11. 2016

"Stojíme na okraji propasti. Náš politický systém, naše společnost, naše země jsou ve větším nebezpečí než za posledního půldruhého století. Zvolený prezident jasně dal najevo své úmysly a bylo by nemorální předstírat cokoliv jiného. My se nyní musíme spojit na obranu zákonů, institucí a ideálů, na nichž je naše země založena."

Takto měla ve středu promluvit Hillary Clintonová, míní Masha Gessen. Ve skutečnosti, chybně, ona i Obama a mnozí komentátoři a politikové zaujali vůči Trumpovi smířilvý postoj. Je ale vážnou chybou ho považovat za normálního politika. Tím není a tisíckrát to prokázal. Obama a Clintonová selhali, když proti němu nevyzvali občany do akce.

Trump je teprve čtvrtým kandidátem v historii a jen druhým v tomto století, který získal prezidentský úřad, přestože ve volbách prohrál. Je také pravděpodobně prvním kandidátem v historii, který získal prezidentský úřad, přestože bylo opakovaně dokázáno, že je to chronický lhář, sexuální predátor, že se systematicky vyhýbá placení daní a že záměrně a systematicky vyvolává rasovou nenávist a přitahuje organizace, jako je Ku Klux Klan.

A co je nejdůležitější, Trump je prvním kandidátem v historii, který kandidoval nikoliv na prezidenta, ale na autokrata, - a zvítězil.

Žila jsem v autokraciích po většinu života a hodně píšu o Rusku Vladimíra Putina. Naučila jsem se pár pravidel jak přežít v autokracii a zachovat si zdravý rozum a seberespekt:

ACLU: Jakmile Trump začne porušovat ústavu, poženeme ho před soud

12. 11. 2016

"Dnes jsme zveřejnili v New York Times celostránkový otevřený dopis Donaldu Trumpovi, píše American Civil Liberties Union (Americká unie pro občanská práva):

Přislíbil jste,

- že vytvoříte deportační armádu, který vyhostí 11 milionů nezdokumentovaných imigrantů
- zakážete vstup do země muslimům a zavedete agresivní dohližitelské programy, zaměřené proti nim
- omezíte právo žen na potrat
- znovu schválíte mučení vodou a další formy mučení
- změníte americké zákony o pomluvě a omezíte svobodu projevu

Tyto návrhy nejsou jen neamerické a hloupé. Jsou protizákonné a neústavní a byly by porušením prvního, čtvrtého, osmého a čtrnáctého dodatku ústavy, stejně jako dalších zákonů a mezinárodních smluv.

Pokud nezměníte svou strategii a budete se snažit realizovat tyto přísliby z předvolební kampaně, setkáte se s plnou mocí organizace ACLU na každém kroku. Naši zaměstnanci - právníci a aktivisté ve všech amerických státech, tisíce dobrovolníků a miliony stoupenců jsou připraveni bojovat proti jakémukoliv omezování našich svobod a práv, jichž si vysoce ceníme."

"Bitte, nicht den Horror-Clown"

12. 11. 2016

Všeobecné zděšení z Donalda Trumpa a jeho zvolení vyjadřuje titulní strana listu Hamburger Morgenpost:

Podrobněji o světové reakci na Trumpovo vítězství píše v angličtině New Yorker ZDE

Aktivace článku Lisabonské smlouvy o brexitu může být zrušena, bude argumentovat u soudu londýnská vláda

12. 11. 2016

Minulý týden rozhodl britský Vysoký soud, že londýnská vláda nemá oprávnění aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy o odchodu Británie z EU bez souhlasu parlamentu. Vláda se rozhodla odvolal k britskému Nejvyššímu soudu, avšak je velmi nepravděpodobné, že by Nejvyšší soud toto rozhodnutí zrušil, neboť nadřazenost parlamentu rozhodnutím vlády je historicky daným faktem.

V úzkosti nejvyšší vymysleli nyní právníci britské vlády výmluvu, na jejímž základě, jak doufají, by Nejvyšší soud mohl předchozí rozhodnutí Vysokého soudu, potvrzující pravomoc parlamentu nad vládou, přece jen zrušit.

Problémem ČSSD jsou kliky a programová sterilita

12. 11. 2016

Toto jsem napsal v roce 2008, pět let po svém vystoupení z ČSSD, píše František Řezáč:

"Hlavním problémem ČSSD jsou od počátku v roce 1990 místní, okresní a krajské kliky, které v centru vytvářejí neužitečné řevnivosti, škodící celku. Začalo to zvolením J. Horáka a bojem tzv. battěkovců proti tomuto demokratickému výsledku, včetně napadání tehdejšího tajemníka Paroubka.

To ČSSD zcela rozpoltilo. Zeman tento rozpor v roce 1993 svou autoritou dočasně překryl, ale ten v modifikované podobě ožil po jeho odchodu z vedení. Zmíněné kliky posílily o kariéristy, které Zemanovo období do ČSSD přivedlo - nikoli ovšem jeho vinou, vždy před tím varoval."

Čelní američtí Demokraté vyzývají k odporu proti Trumpovi

12. 11. 2016

Harry Reid vydal ostře kritické prohlášení, v němž odsoudil Trumpovy "síly nenávisti a bigotnosti" a Elizabeth Warrenová apelovala na voliče, aby se proti Trumpovi postavili

Zatímco tisíce Američanů demonstrují proti zvolení Donalda Trumpa prezidentem, čelní politikové z Demokratické strany začínají vyjadřovat odpor proti Trumpovi z dnešních amerických ulic.

Barack Obama a Hillary Clintonová zaujali vůči Trumpovi postoj smířlivosti, avšak Harry Reid, odcházející nejčelnější Demokrat v americkém Senátu, vydal v pátek ostře kritické prohlášení vůči Trumpovi. Varoval, že nepřátelé doma i v zahraničí nad jeho zvolením jásají a požadoval, aby Trump přiznal, že má odpovědnost sjednotit národ.

"Zvolení Donalda Trumpa dodalo odvahu silám nenávisti a bigotnosti v Americe," řekl Reid. "Bělošští nacionalisté, Vladimír Putin a Isis oslavují vítězství Donadla Trumpa, zatímco nevinní, zákon respektující Američané jsou plni strachu."

Uvnitř mysli Donalda Trumpa

12. 11. 2016

Podle pozorovatelů zvítězil Donald Trump v amerických prezidentských volbách v důsledku hněvu voličů nad samolibým politickým establishmentem a nad stále více bohatnoucí a privilegovanou elitou, nad nefunkčností Washingtonu, kde parlament prezidentu zablokoval jakoukoliv konkrétní akci, nad mezinárodním napětím a ekonomickým úpadkem.

Během předvolební kampaně Trump rozdmychával všechny tyto pocity křivdy. Podařilo se mu získat podporu bělošské mužské populace prostřednictvím systematických útoků na černošského prezidenta, na imigranty a muslimy a prostřednictvím otevřeně sexistických urážek žen.

Důležité jsou však další faktory, píše Gwenda Blair, autorka Trumpova životopisu. Součástí Trumpovy rodinné kultury je bezohledně využívat všech výhod, zkreslovat pravdu a jít vždycky až na hranu legálních a etických možností. Trumpova německá imigrantská babička, která provozovala restaurace v době zlaté horečky v Seattle a v Yukonu, vydělala obrovské peníze tím, že horníkům nabízela alkohol, jídlo a možnost dostat ženy do postele.

Kdyby měli šestnáctiletí a sedmnáctiletí volební právo, Británie by nikdy nehlasovala pro brexit

11. 11. 2016

(Během referenda o skotské nezávislosti směli hlasovat i skotští šestnácti a sedmnáctiletí. David Cameron však jejich hlasování v referendu o brexitu zakázal. Brexit je obrovským problémem pro Severní Irsko, kde obnovení nynější neexistující hranice s Irskou republikou hrozí obnovením terorismu)

Darragh O'Reilly, poslanec britského Parlamentu mládeže za severoirský volební okrsek Fermanagh a South Tyrone:

Šestnáctiletí a sedmnáctiletí by bývali hlasováním zajistili, že zůstaneme v Evropské unii. Žiju devět kilometrů od hranice s Irskou republikou. Myslíte si, že moji voliči byli nadšení, když jim bylo odepřeno právo hlasovat určitým způsobem, jen proto, že nějaký stařec v Kentu hlasoval určitým způsobem? Jistě, mám ho rád, ale jde o to, že tady byla ohrožena moje komunita a tahle vláda se za to nijak nezodpovídá ani mě, ani mým voličům. A jestli se jim nepostavíme, ptám se vás na toto, pane předsedo: Jestli tohle je Spojené království, tak to já sežeru svůj klobouk. Víte proč? Protože staří lidé chodí k volbám a hlasují ve velkých počtech. Kdybychom my měli volební právo a hlasovali ve velkém počtu, už bychom nebyli jen malou částí společnosti. Řeknu vám: Hlasovací právo v 16 není nic jednorázového. Je to poskytnutí mladým lidem svobody, aby dosáhli svobody. Svobody financovat státní zdravotnictví, svobody mít slušný systém hromadné dopravy, svobody zasáhnout proti rasismu. Je to moc to všechno učinit. A pro Krista, pokud jsme Parlament mládeže a říkáme, že nechceme tu moc, že tu moc nemůžeme dostat, co jsme jiného než žvanírna.

10 zemí a regionů, které jsou přímo ohroženy Trumpovým zvolením

11. 11. 2016

1. Afghánistán. Stále jsou tam tisíce amerických vojáků, bezpečnostní situace se zhoršuje, Taliban ohrožuje města a ovládá stále více venkovských oblastí.

2. Pobaltské země a střední Evropa. Obávají se, že Trumpova vláda jim v případě ruského útoku nepomůže, jak se v červenci Trump vyjádřil. Vládnou obavy, že Trump přepustí celou středovýchodní Evropu Rusku jako jeho sféru vlivu.

V USA probíhaly v mnoha městech už druhou noc demonstrace proti Trumpovi

11. 11. 2016

Desetitisíce Američanů plánují další protesty proti zvolení Donalda Trumpa po druhé noci protestů po celých USA. Stovky lidí demonstrovaly ve čtvrtek v desítkách amerických měst

Donald Trump: Právě jsme měli velmi otevřené a úspěšné prezidentské volby. Nyní protestují profesionální demonstranti, podněcovaní k tomu médii. Velmi neférové:

"Trumpland" je země, v níž na faktech nezáleží

11. 11. 2016

Je pravděpodobné, že forenzní investigace Trumpových lží nejkvalitnějšími americkými médii vedla k posílení jeho podpory, protože potvrdila jeho argumentaci, že ho média neférově "pronásledují".

Postupně přecházíme do éry "postpravdivosti", a se zvolením Donalda Trumpa jsme poprvé skočili z útesu. Do Bílého domu se poprvé dostal člověk, který ignoruje fakta a důkazy, a to proto, že polovině Spojených států je to jedno. Získal jejich podporu apelem na jejich emoce tím, že jim sděloval nesmyslné mlžení a schvaloval jejich pocity křivdy.

Ve společnosti je nyní obrovsky populární nevěcné, emocionální potvrzení vlastních názorů. Občané si stále častěji nyní chtějí vybírat vlastní fakta a číst jen názory, s nimiž souhlasí. To podporují algoritmy na sociálních sítích, které jejich uživatelům posílají jen názory, s nimiž uživatelé souhlasí.

Kulturně jsme na šikmé ploše. Pokud nikdo nechce číst nic jiného než materiál, který potvrzuje jejich vlastní už existující zaujatost, pak zřejmě odumře novinářská práce prováděná ve veřejném zájmu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Zuckerberg odmítl obvinění, že falešné zprávy na Facebooku ovlivnily výsledek amerických voleb

11. 11. 2016

Mark Zuckerberg odmítl obvinění, že falešné zprávy na Facebooku ovlivnily výsledek amerických voleb. Je to podle něho "šílená myšlenka".

"Voliči se rozhodují na základě svých prožitých zkušeností," řekl Zuckerberg ve čtvrtek na konferenci Techonomy u San Franciska.

"Ve tvrzení, že jediným důvodem, proč někdo mohl nějak volit, protože viděl falešné zpravodajství, je hluboká absence empatie," řekl Zuckerberg a dodal, že ten, kdo něčemu takovému věří, si neuvědomuje, jaké signály vysílal Trump voličům během předvolební kampaně.

Otevřený dopis premiérovi

Neustupujte bigotní a bezohledné části sociální demokracie

11. 11. 2016 / Jiří Vojáček

Pane premiére, pane předsedo,

stejně jako k ostatním sociálním demokratům se i ke mně donesly zprávy o tom, že hodláte z vlády odvolat některé liberální sociálnědemokratické politiky. Proto si vás dovoluji oslovit tímto otevřeným dopisem.

Pocházím z malé vesnice na úpatí Železných hor. Na náš region dopadly jak porevoluční změny, tak globalizace zvlášť tvrdě a tak jsem měl v dětství dost příležitostí seznámit se s bezohledností velkého byznysu a jejím dopaden na obyčejné lidi. Volný trh mému kraji přinesl kromě nových příležitostí také strach z nezaměstnanosti a společenský úpadek. A protože právě v moderním sociálnědemokratickém hnutí spatřuji jednu z posledních funkčních zbraní společnosti proti všem druhům sociální nespravedlnosti, věděl jsem už dávno před svými osmnáctinami, že ze mě bude celoživotní socialista.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2016

31. 10. 2016

V říjnu 2016  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 26 557,93 Kč.   Výdaje na provoz Britských listů byly 48 802 Kč. Příjem z reklamy byl 9160 Kč.

Zůstatek byl koncem října  2016 79 981,02 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák