23. 9. 2014
Rozhovor, jaký asi v takovém Českém rozhlase jen tak neuslyšíte. Vysílal se v pondělí v pořadu rozhlasu BBC Radio Four "Woman's Hour".
Moderátorka: "Přijmout sama sebe, jaký jste, je aktem občanské neposlušnosti." To je vynikající citát od komičky a invalidní spisovatelky Francesky Martinez. Je také na seznamu vlivných žen, který sestavil náš pořad, žen, které podstatnou měrou změnily poměry ve společnosti. Zdůrazňuje, že nikdy v životě se nesetkala s normálním člověkem, a že pochybuje, že jsme se s někým takovým kdy setkali my. Její první kniha vyšla před několika týdny a má název "What the ... is normal?" (Co je, sakra, normální?) Francesko, dobrý den. Co máte na mysli tím aktem občanské neposlušnosti?
Francesca Martinez: No, převážná část společnosti funguje jako obří stroj na to, aby byli lidi nešťastní. A vyvíjí se na nás tak obrovský tlak, abychom byli normální. Abychom konformovali vůči určitým předem daným normám. A myslím si, že hodně lidí trpí tím, že se snaží připodobnit se v podstatě neuskutečnitelným ideálům. Myslím, že je to velmi politické teritorium, protože když lidem odeberete moc, je daleko lehčí je ovládat.
Takže když akceptujeme, že neexistuje žádný objektivní, normální způsob, jak existovat, každý člověk je jiný, a to je normální, já si myslím, že to je politický akt. Protože si také myslím, že všechna lidská práva, kterým se těšíme dnes, pro nás vybojovali lidi, kteří se zaměřovali směrem ven a nikoliv dovnitř. Je velmi složité dosáhnout jakýchkoliv změn, pokud jste posedlí tím, jak fyzicky vypadáte, například, že musíte mít mezeru mezi stehny.