V Pákistánu rodina ukamenovala těhotnou ženu za to, že si vzala manžela bez souhlasu svého otce

29. 5. 2014



Vydala se k soudu do Lahore, aby tam hájila právo žít s mužem, kterého si vybrala za manžela. Avšak rodina Farzany Parveenové vzala právo do vlastních rukou. Zatímco pětadvacetiletá Farzana čekala před soudem, příbuzní na ni zaútočili cihlami a kamením a ukamenovali ji. Byla to jen jedna ze stovek žen, které každoročně umírají jako oběti tzv. vraždění kvůli cti v Pákistánu. Avšak tato veřejná vražda, za bílého dne, před Nejvyšším soudem v Lahore, byla ještě o hodně víc šokující než normálně. Toto video obsahuje znepokující záběry. 7. 30 v úterý ráno. Na mobilním telefonu byl natočen záznam chladnokrevného zavraždění pět měsíců těhotné pětadvacetileté ženy. Zavraždil ji její vlastní otec a její bratři. Proč? Protože Farzana Parveen se rozhodla vdát se za muže, jehož milovala. Kolemjdoucí scénu pasivně sledovali. Policie nezasáhla.

Manžel ukamenované Pákistánky svědčil, že rodina se sňatkem zprvu souhlasila

29. 5. 2014

Muhammad Iqbal, manžel těhotné pětadvacetileté Pákistánky, kterou ukamenovala její rodina, svědčil, že rodiče Farzany Parveen plně souhlasili s jejich sňatkem, ale názor na sňatek změnili až později, když jim Iqbal odmítl za dceru dát další peníze. Zoufalý manžel, který byl svědkem útoku, svědčil o tom, že otec Farzany podporoval jejich sňatek po celou dobu námluv, které trvaly skoro dva roky, během nichž bylo snoubenci dovoleno hovořit se svou snoubenkou telefonicky. Oba muži, farmáři z kraje daleko od Lahore, se na sňatku dohodli a Iqbal souhlasil, že zaplatí otci Farzany za právo oženit se s jeho dcerou 500 liber (cca 15 000 Kč). Otec však později požadoval dalších 600 liber.

Nejbohatších 20 procent občanů Británie ročně uspoří 600 000 Kč, nejchudších 40 procent utrácí víc, než vydělají

29. 5. 2014

Nejbohatších 20 procent Britů průměrně ročně každý uspoří 18,680 liber (cca 600 000 Kč), kdežto nejchudších 20 procent utratí o 1910 liber (63 000 Kč) více, než vydělají. Vyplývá to z průzkumu britské pošty, který dokazuje, že spořit v Británii jsou schopni jen nejbohatší lidé, zatímco chudí trpí dluhovou krizí. Tato situace podle Centra for Economics and Business Research už existuje 12 let. Nejchudších 40 procent obyvatelstva je každoročně nuceno utrácet více, než vydělají, takže se propadají do dluhů, kdežto nejbohatších 40 procent má možnost spořit každý rok. I na vrcholu finanční krize měli nejbohatší občané v Británii dostatečně velký příjem na to, aby každoročně zvyšovali své úspory.

Abdel Fatah al-Sisi "zvítězil" v egyptských prezidentských volbách

29. 5. 2014

Podle předběžných výsledků získal bývalý šéf egyptské armády více než 90 procent hlasů, avšak kritikové volby zpochybňují, protože se konaly v atmosféře útlaku opozice. Prezidentských voleb se účastnilo 46 procent z 53 milionů oprávněných egyptských voličů, avšak až poté, co byly na poslední chvíli volby oficiálně prodlouženy o třetí den a nevoličům bylo vyhrožováno velkou pokutou. Nicméně pro al-Sisiho hlasovalo o hodně více voličů než pro Mursího v roce 2012. Mnoho Egypťanů se zřejmě rozhodlo hlasovat pro silného muže, o němž doufají, že se mu podaři po třech letech porevolučních nepokojů Egypt stabilizovat.

Čelní egyptští generálové, mediální osobnosti a podnikatelské elita se sjednotily a prezentovali al-Sisiho jako jedinou vlasteneckou možnost. Většina opozičních vůdců se odmítla voleb účastnit. Mnohým pozorovatelům se 46procentní volební účast zdála vysoká. Koncem hlasování druhého dne se totiž voleb účastnilo celkem pouze 30 procent voličů, takže mnozí nevěří, že v prodloužený, třetí den voleb hlasovalo tolik lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prosba o pomoc

29. 5. 2014 / Miroslav Prokeš

Vřele děkuji za uveřejnění článku "Jak může úřad zničit fungující rodinu", shrnujícího jen malou část otřesných zkušeností paní Diany Čálkové s (ne)fungováním systému ve spoustě jeho součástí: moci zákonodárné, soudní i exekutivní na všech úrovních od celostátní po obecní -- ve všech mají často nad právem, resp. nejlepším zájmem dítěte, převahu peníze nebo strach ("pozitivní či negativní motivace").

Snowden: Porušit zákon bylo jedinou možností

29. 5. 2014

Americký ministr zahraničí John Kerry vyzval whistleblowera Edwarda Snowdena, aby se "zachoval jako muž" a podrobil se v USA trestnímu stíhání za "své trestné činy" jimiž, "ohrozil bezpečnost USA". Kerry to řekl v reakci na dlouhý rozhovor se Snowdenem, který vysílala americké televize NBC a který byl natočen v hotelu Kempinski v Moskvě po dlouhém vyjednávání se Snowdenovými zástupci a americkou televizní sítí. Nahrávaný rozhovor trval čtyři hodiny a v něm Snowden zdůraznil, že je vlastenec a jeho činy byly motivovány snahou zlepšit situaci v USA. Řekl také, že jeho kvalifikací je kvalifikace špiona a tvrzení amerických úřadů, že byl pouze nevýznamným vedlejším pracovníkem zaměstnávaným komerční firmou je nesprávné. Uvedl, že se nepojede do USA hájit před soudem, protože byl byl žalován podle vágního zákona o špionáži z roku 1917 a nedostalo by se mu spravedlivého soudu.

Podle průzkumu organizace Pew Research z letošního roku usuzuje 57 procent Američanů ve věku od 18 do 29 let, že Snowden prozrazením tajných materiálů posloužil americkému veřejnému zájmu, avšak respondenti starší 65 let s tím nesouhlasili. Drtivá většina těchto starších Američanů si přeje, aby byl Snowden za své "zločiny" postaven před soud, kdežto skupina lidí ve věku 18-29 let byla v této otázce nerozhodná - 42 procent bylo pro to, aby byl Snowden postaven před soud, 42 procent bylo proti tomu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

U Slavjanska sestřelen ukrajinský vrtulník. Zemřelo 13 vojáků a generál

29. 5. 2014

Úřadující ukrajinský prezident Olexandr Turčinov na zasedání parlamentu oznámil, že v Doněcké oblasti nedaleko Slavjanska na východě země zemřela posádka vrtulníku s pasažéry, včetně generála Vladimira Kuľčinckého.

Vrtulník byl podle Turčinova sestřelen "za pomoci ruské zbraně" a na palubě měl vojáky určené k rotaci u jednotek, účastnících se "protiteroristické operace".

Zdroj v ruštině: ZDE

NAD DOPISEM Z MINISTERSTVA

Kolčava: Zvýšení platů státním zaměstnancům? Jak kterým...

29. 5. 2014 / Štěpán Kotrba

Jak sdělila Česká televize, platy státních zaměstnanců by v příštím roce měly vzrůst o 3,5 %:

„Státní zaměstnanci si mají polepšit. V koalici se rodí dohoda, že jejich platy porostou v příštím roce až o 3,5 procenta, tedy v průměru o 740 korun. Týkat se to má úředníků, učitelů, policistů nebo třeba hasičů. Průměrný plat se nyní pohybuje pod hranicí 25 tisíc korun.“

Neplatí to však zdaleka o všech státních zaměstnancích. Například zaměstnanci v resortu kultury, o nichž většinou nelze říci, že by překračovali průměr platů ve státní službě (spíše naopak) si patrně příliš nepolepší. Naopak. Buď 29 ředitelů kulturních organizací propustí každý 11% svých zaměstnanců, nebo mzdy všech klesnou o 11%. Ne úředníkům na ministerstvu, samozřejmě... A ministrovi kultury také ne, samozřejmě.

Kterak Washington omylem zveřejnil identitu vysokého představitele CIA v Afghánistánu

28. 5. 2014 / Daniel Veselý

Kdyby nešlo o tak vážnou věc, bylo by to možná i k smíchu. Ale žerty stranou. Bílý dům dlouhodobě tvrdí, že zveřejnění stovek tisíc tajných depeší, které Wikileaks poskytl Bradley Manning (dnes Chelsea Manningová), a odhalení globálního šmírovacího aparátu NSA Edwardem Snowdenem, proti čemuž je aféra Watergate slabým čajem o páté, vážně ohrožují životy amerických vojáků a dalšího personálu především v zámoří.

Necelá tři procenta a co zmůžou "ostatní" -- neboli: prostě (začít) dělat demokracii

29. 5. 2014 / Vladimír Rott

Přesně tak, jak Uwe Ladwig píše, strana jednoho z českých oligarchů dostala necelá tři procenta možných hlasů. A tak dále po žebříčku úspěšných dolů -- po ANO s o něco přes 2.9 procenty následuje TOP+STAN s 2.9 procenty, ČSSD s 2.6 procenty, KSČM s 2.0 procenty, KDU-ČSL s 1.8 procentem, ODS s 1.4 procentem, Svobodní s těsně pod procentem 1.0, pak ti další s méně než jedním procentem od těsně až hluboko, včetně "Ostatních".

K neustálým stížnostem na EU

29. 5. 2014 / Uwe Ladwig

Kdyby to nebylo tragické, člověk by se mohl usmívat nad tím neustálým stěžováním si na EU ohledn standardizace různých věcí. EU ale sama od sebe nic nestandardizuje, když po tom není poptávka z některé členské země. Například viz světoznámé stížnosti na rovné okurky. Protože se křivé okurky nedají dobře skladovat a dopravovat, lobbisté žádali, aby bylo povoleno dostat se na trh v první řadě rovným okurkám ZDE.

Standardizace vždycky začíná v jednotlivých členských zemích EU.

O vývoji maloobchodu (nejen řetězců)

29. 5. 2014

Za minulého režimu jsem si zrovna této svobody neužil. Ceny zboží ve všech kamenných obchodech byly navlas stejné, a jste nakupoval v Kotvě či v Kotěhůlkách. Po převratu nastal kýžený čas svobody ve všem a pro všechny, což se záhy projevilo např. zečtyřnásobením ceny čtvrtky másla z původních 10,- Kčs a o ceně pečiva ani nemluvě, píše Martin Janeček. Tehdy jsem zbystřil a začal si vývoje cenové hladiny všímat, což mne bohužel začalo bavit, a to trvá až do dneška. I proto snad mohu pozitivně zhodnotit vstup zahraničních obchodních řetězců na náš trh, který byl ovládán z valné většiny domácími podnikateli, žijícími patrně ve vidině rychlých peněz na drahá auta a exotické dovolené, protože ceny v té době byly skutečně nehorázné.

Další zkušenosti s podvody s cenami

29. 5. 2014

Rád bych přidal několik poznámek k článkům o podvodech s cenami. Řetězce mají samozřejmě daleko víc metod, jak nepozorovaně zmást zákazníky, píše Stanislav Pivoňka. Už celkem běžné je, že se uvádí daleko vyšší sleva, než jaká ve skutečnosti je, například u 40% slevy často zjistíte, že nedělá ani 25 %.

O manipulaci v supermarketech

29. 5. 2014 / Adam Votruba

Diskuze o tricích obchodních řetězců je zajímavá, píše Adam Votruba. Zaujala mě i Vaše poznámka, že v Británii není právně možné vyhlásit akci, pokud zboží nebylo prokazatelně prodáváno za dražší cenu.

Mám mnoho zkušeností s tím, jak potravinové řetězce dělají akce tím způsobem, že k původní ceně přidají najednou cenu dražší, kterou inzerují jako původní před slevou.

Například glukóza dlouhodobě byla prodávána za 18,90, najednou se na cenovce objeví: "Akce: 18,90, ušetříte, původní cena 24,50". Nebo u dětských piškotů za 24,90 (ještě rok před tím za 16,90) se náhle zjeví: "Akce: 24,90, ušetříte, původní cena 29,90".

Svědek: S akčními cenami se v ČR podvádí běžně

28. 5. 2014

Pokud byste chtěli čirou náhodou můj příspěvek uveřejnit, chtěl bych poprosit o uveřejnění anonymní. Nikdy nevíte, jestli BL náhodou nečte i Váš šéf. A já nechci přijít o místo. Děkuji, píše čtenář, jehož jméno je redakci známo.

Dobrý den, k článku "Ještě k politice obchodních řetězců" od pí. Karvaiové, dovolte jednu poznámku. Vzhledem k tomu, že pracuji v obchodě, mám k tomu trochu blíže, tudíž mohu přidat i postřeh další. Běžně se praktikuje i taktika, že zboží (např. vrtačka či dveře) stojí běžně 990 Kč. Do letákové akce ale jde za "akční cenu" 1190 Kč. A postřeh další: chystá-li se akce ve stylu např. 15% sleva na celý nákup, zdraží se den předtím, než vyjde avízo v letáku, kritická sorta zboží minimálně o 25%, takže kdyby si zákazník zboží koupil bez akce, vyjde ho mnohem levněji. Nevím opravdu jak to chodí ve Velké Británii, nicméně u nás je toto běžná obchodní praktika.

Lidi tak chodí domů spokojeni, kolik že to vlastně ušetřili, ale ve skutečnosti jsou vlastně za blbce. Jejich štěstí je, že o tom vlastně ale neví. Vyplývá z toho maximálně to, že jak je český národ "naučen" chodit obchodními domy a listovat přitom v letáku, měl by lid věnovat spíše zvýšenou pozornost celkovému srovnání cen. Odnaučil by se tak možná zblblosti způsobené haldou reklamních letáků v poštovní schránce.

Pozn. JČ: Pro mě jako pozorovatele poměrů v ČR i v Británii je nesmírně zajímavé, jak se čeští občané postupně začínají potýkat s týmiž problémy, které před mnoha lety trápily i lidi ve Velké Británii, avšak praktičtí Britové proti nim legislativně okamžitě zasáhli. Takových oblastí je celá řada. Například dávno bylo zjištěno, že podnikatelé podvádějí daňový úřad tím, že si odepisují obrovské daňové úlevy na tzv. "podniková auta". V důsledku toho bylo v Británii okamžitě zavedeno opatření, které tvrdě omezuje daňové odpisy na "při zaměstnání používané automobily". Vykořisťování chudých, nemocných a starých občanů energetickými společnostmi bylo zamezeno zákonným opatřením, že občanům, kteří prokazatelně nemají na platby dluhů za energie, nesmí energetický podnik vypnout dodávku plynu či elektřiny. Drsně jsou omezena práva exekutorů, kteří nesmějí vstoupit do domu či bytu bez svolení jeho obyvatele a nesmějí konfiskovat nic, co slouží exekuovanému občanu jako výrobní prostředky k jeho práci. Exekuce přitom nesmějí vymáhat víc, než kolik je dluh, žádné právní poplatky se k tomu nesmějí připočítávat. Podvádění supermarketů s tzv. akčními cenami je drsně zamezeno tvrdě kontrolovaným předpisem, že akční cenu smí řetězec inzerovat jen tehdy, pokud je prokázáno, že se výrobek po mnoho týdnů prodával za vyšší cenu. Atd. Znovu opakuji, proč to nejde v ČR? Proč nikomu nezáleží na odstraňování těchto podvodů? Protože jsou lidé v ČR proti své vůli nuceni žít v mafiánském kapitalismu?

"Bratrská internacionální pomoc 2.0"?

28. 5. 2014 / Karel Dolejší

Evropské země všeobecně a Česká republika zvláště potřebují obnovit sociální kontrakt, který byl už na konci studené války v procesu demontáže. Poválečný "slušný kapitalismus" měl zajisté nesčetně much, ale také zřetelná pravidla - lidé v něm věděli, co dělat a co čekat, a že v nejhorším případě mají postaráno alespoň o sociální záchrannou síť. Exekutistán už s tímto "slušným kapitalismem" ani žádným jiným pomyslným alternativním systémem nemá společného takřka nic. A pak se někteří tolik diví, že občané nejásají nad představou, že každý občan ČR má jakousi samozřejmou povinnost radovat se z výdobytků místního tunelkapitalismu a nadšeně tendovat k položení vlastního (či lépe cizího) života na oltář jeho odhodlané obrany...

Stejně jako překvapuje, kolik nekritických příznivců má v České republice Vladimir Putin, zaráží i vehemence protistrany dožadující se nohy vojáka NATO na české půdě. Domnívám se, že zatímco ty první nechápu ani nejmenším, podivné stanovisko druhých lze při troše snahy rozklíčovat a ukázat, že se zakládá na mylných předpokladech a nevedlo by k cíli, o který usiluje.

Ještě k politice obchodních řetězců

28. 5. 2014

Jakožto nakupující matka mohu přispět několika postřehy o cenové politice obchodních řetězců, píše Jana Karvaiová.

Postřeh 1.

Netřeba nejdříve zvyšovat ceny a poté vyhlásit akci. Mnozí si toho nevšimnou. Proč? Cožpak je v silách normálního nakupujícího zapamatovat si ceny tolika druhů zboží? Ale stačí , když něco tzv. sháníte. Naposledy se mi to stalo , když jsem sháněla pro synovce nějakou stavebnici Lego. Ta,co se mi líbila byla prostě trochu drahá. Tak jsem ji nekoupila. Občas jsem ale při návštěvě obchodu jukla na cenu, jestli se snad nestal zázrak a stavebnici nezlevnili. Po nějaké době už jsem to vzdala. A pak doma čtu leták. A ejhle.Ona stavebnice je tu nabízena v akci.Jenže co to? Vím zcela přesně, že stála 990,-. Pod obrázkem stavebnice je ale napsáno -- původní cena 1250,-/ v akci za 950,-. No nekupte to! To, že ve skutečnosti ušetříte 40 Kč vás moc nepotěší. Ti, co netuší, skáčou radostí, že ušetřili 300,-.

Pozvánka:

Konference "Karel Kosík and Dialectics of the Concrete"

28. 5. 2014

Oddělení pro studium moderní české filosofie Filosofického ústavu AV ČR pořádámezinárodní konferenci "Karel Kosík and Dialectics of the Concrete" (Karel Kosíka Dialektika konkrétního). Konference se uskuteční v Praze 4.--6. června 2014 ve Vile Lanna.

Squatteři: Neposloucháme vrchnostenská opatření!

28. 5. 2014

Tisková zpráva sdružení Obsaď a žij!

Ve středu 28.5. od 9:00 hod. se na MU Prahy 1, Vodičkova 18, zahajuje přestupkové řízení s 27 squatterskými aktivisty. Ti v předvečer loňských parlamentních voleb pod heslem "Nespoléháme na volební urny. Volíme 365 dní v roce" obsadili sedm let prázdný dům ve Washingtonově ulici patřící ministerstvu spravedlnosti s cílem otevřít zde autonomní sociální centrum jako alternativní podobu "volební místnosti".

Střípky (1)

28. 5. 2014 / Miloš Dokulil

Už před lety jsem občas do BL něco psal "na pokračování", jakoby na doklad setrvalé potřeby stále se nad něčím divit, anebo být něčím zničehonic překvapen. Napadlo mě, že bych možná mohl na to znovu stručnými STŘÍPKY navázat.

Nastane revoluce v cenové politice potravních řetězců? (Nechystá se již potutelně?)

28. 5. 2014 / Miloš Dokulil

Poměrně nedávno se v BL psalo o tom, jak nám přibývá na regálech potravních řetězců rozmanitého zboží, které se nabízí "v akci". Jako spotřebitelé jsme již po léta ochočení na tento poměrně nezvyklý výraz a jeho přitažlivý význam. Zkrátka, jde přece vždy o zajímavě zlevněné zboží, jehož by si možná zákaznice či zákazník měl možná dokonce vzít do nákupního vozíku víc, než zrovna potřebuje, dokud trvá nabídka...

Názor dne

28. 5. 2014 / Oldřich Průša

Předseda sociální demokracie bude s výsledky voleb spokojen snad i ve chvíli, kdy jím vedená strana dosáhne trojciferného výsledku -- např. 4,75 procenta.

Cameron a Hollande vyzývají k reformě EU

28. 5. 2014

Británie a Francie vyzývají k reformování Evropské unie, zatímco jejich lídři přicestovali do Bruselu na povolební summit. V posledních volbách do Evropského parlamentu zaznamenaly velké zisky euroskeptické, xenofobní a extrémistické strany.

Byrokratické obludárium, aneb Dokonáno jest

27. 5. 2014 / Lubomír Brožek

Náš nynější čas jest doba přechodu buď k velkým událostem, nebo zas ke starému běhu. V několika nejbližších letech bude již rozhodnuto, na kterou z těchto dvou stran se záležitosti Evropy obrátí.

Karel Havlíček Borovský

Ještě nedávno zdobily nejeden automobil na našich silnicích vlaječky České republiky. Ad hoc vlastenečtí řidiči tím ovšem nechtěli ani omylem dát najevo své okouzlení podivuhodně plochým a neslaně nemastným sloganem o Evropě, v níž chceme hrát první ligu. To jenom kouzlo nechtěného propojilo hokejové mistrovství světa s termínem voleb do Evropského parlamentu. V obou případech dokonáno jest. Neroztrhla se ani opona chrámová, země se nezachvěla a na svět nepadla tma. V hokeji jsme čtvrtí a v Evropě...

DEBATNÍ KLUB:

Ondřej Chládek / Stanislav Beránek: Korupce

27. 5. 2014



Ondřej Chládek / Stanislav Beránek - spustit krátkou verzi  -  spustit dlouhou verzi

index krátké verze:
 
01:12 - Zákon o zadávání veřejných zakázek
06:31 - Lze nějak vystoupit proti korupci?
08:19 - Význam slova korupce
10:05 - Kolik stojí Česká stát boj proti korupci?
15:44 - Je reálné vymýcení korupce?
19:27 - Podle jakého klíče se v České republice stíhá korupce?
21:30 - Zákon o státním zastupitelství
24:55 - Je pohled společnosti na korupci založený na správném            
              pochopení problematiky?
28:56 - Je korupce příčinou nebo následkem?
 

Slovo korupce asociuje něco špatného, odsouzeníhodného, trestuhodného, zavrženíhodného ... Vnímání samotného slova -- pojmu - KORUPCE je v české společnosti podřízeno proklamované morálce, kdy její hlasatelé jsou velmi často minimálně sami z korupce mnohdy podezřelí a někdy i oficiálně obvinění a následně trestně stíhaní. Kázat vodu a pít víno je pak častým posteskem českých občanů nad stavem politických špiček a reprezentantů státní správy. Je korupce znakem zločinného spolčení nebo spíše diletantismem odpovědných osob. Jak rozlišovat co je a co není korupcí. Může být korupce vnímaná jako pozitivní prvek obchodních vztahů. Tato a další témata v Debatním klubu otevřou pánové Ondřej Chládek, člen představenstva stavebního holdingu Enteria a. s. a Stanislav Beránek, analytik Transparency International.

Samuel Colt v EU

27. 5. 2014 / Jan Sláma

Tento gentleman, notoricky známý ve zbrojní technice, stejně jako pan Kalašnikov, by se patrně v EU musel zbláznit.

Pan Colt v devatenáctém století, snad roku 1835, si dal patentovat bubínkový revolver. Na jeho výrobu postavil továrnu jejíž motto bylo vyrábět seriově . Toto přání bylo podmíněno výrobou vyměnitelných součástí. Takže kterákoli poškozená součást jeho zbraně byla opravitelná jednoduchou výměnou příslušné vadné. Léta před tím byly zbraně a i jiné výrobky vyráběny individuálně, takže každý výrobek byl originál. Ze sběratelského hlediska to asi bylo výborné, ale z praktického hlediska to nestálo za nic.

Dnes, po posledních zkušenostech, si připadám jako v předcoltovských časech. Stalo se mi, že jsem musel vyměnit dveře. Koupil jsem si tedy nové. Prodávají se včetně zámku, ale bez štítů.

Problematické mise OBSE a svědectví účastníka

27. 5. 2014 / Miroslav Polreich

Po návratu do Vídně, jsme se sešli k projednání zprávy. K mému překvapení to nebyla zpráva, kterou jsme připravili již v Prištině, ale zcela protisrbský pamflet, řekl jsem. Po několika technických připomínkách jsem stručně uvedl, že všichni víme, že zpráva je vylhaná. Nejsem ochoten ji podepsat a jako československý velvyslanec vydám své vlastní prohlášení, které opřu o závěry zprávy připravené v Prištině řekl jsem. Bylo dlouho ticho. Pak Javier Collar, Španěl, mladý muž ze Střediska předcházení konfliktů OBSE, řekl, že člověk se musí jednou rozhodnout, zda se dá do služeb lži, nebo si zachová vlastní čest a úctu k sobě a prohlásil, že se ke mně připojuje. Nato Švýcar Josef Schaerli prohlásil, že je švýcarský generál a ne agent NATO, a že také odmítá předloženou zprávu podpořit. Jedině velvyslanec "neutrálního" Rakouska Vukovič (původem Chorvat) mě poté vyhledal a řekl: "Co jsi zde provedl, se Ti již nikdy nepodaří. Máme sílu to v Praze zařídit". Pan Vondra se nechal slyšet, že Polreich již nikam nesmí vyjet. Pro mne to nebyla situace neobvyklá, neboť na Západ jsem nesměl vyjet 20 let na základě opatření a důsledného sledování StB.

Jitro kouzelníků aneb přísně chráněná zelená oblast v Praze 6 - s betonovou tváří

27. 5. 2014 / Jiří Nezval

Přímo v centru rozlehlého chráněného zeleného pruhu v Praze 6, katastrálního území Nebušice, na nepatrné části pozemku č. 1775/1, nechává Stavební úřad P6 na ploše zhruba (30m x 30m) jednoho šťastného soukromníka stavět betonovou megarezidenci za desítky miliónů. V rozsáhlé, mnohahektarové chráněné zelené krajině, kde generace odborníků na harmonický územní rozvoj města neuskutečnily v celé poválečné historii této oblasti ani v jediném z dlouhodobých územních plánů rozvoje Prahy změnu statutu ani jednoho jediného zeleného pozemku této oblasti na statut obytný.

Alan Sked, zakladatel strany UKIP si stěžuje, že se strana stala frankensteinovským monstrem

27. 5. 2014

Když založil Alan Sked, profesor mezinárodní historie na London School of Economics, v roce 1991 Anti-federalistickou ligu, která se r. 1993 stala Stranou nezávislosti Velké Británie (UKIP), nebyla to sektářská ani rasistická strana a nešířila předsudky proti cizincům ani menšinám. Jejím jediným cílem bylo z levicového hlediska přimět Británii, aby opustila Evropskou unii, protože Sked neuznává legitimitu Evropského parlamentu. Skedovi však novou stranu, jak si stěžuje, ukradli pravičáci a v roce 1997 byl nucen stranu opustit.

Proč Angličané hlasovali pro euroskeptickou stranu UKIP

26. 5. 2014

Pozoruhodné je, do jak velké míry politikové nechápou, proč tolik voličů hlasovalo pro UKIP, napsal v deníku Guardian Matthew Goodwin. Politikové podceňují intenzitu hněvu u finančně zápolících, manuálně pracujících voličů, které všichni hodili přes palubu a kteří tvoří jádro anglického voličstva. Tito voliči pociťují už dlouho intenzivní úzkost nad celou řadou toho, co vnímají jako hrozby své totožnosti, svým hodnotám a svému způsobu života: od přistěhovalců a nevolených eurokratů v Bruselu, až po vzdálené elity v britském parlamentě. Nikdy předtím nepociťovali tito dělničtí voliči tak intenzivní míru izolace od naší politiky a nikdy nebyli tak ochotni přijmout radikální alternativu. Tyto voliče dlouhá léta ignorovala kosmopolitní, vzdělaná a pokroková elita, a tak se tváří v tvář zesměšňování a pohrdání rozhodli kolektivně hlasovat jediným způsobem. Odmítli nyní celou britskou politickou elitu.

Jak se rodí nevoliči

26. 5. 2014 / Marek Řezanka

Co přinesly volby do Evropského parlamentu z pohledu České republiky?

1) Velmi nízkou, až alarmující, účast oprávněných voličů.

2) Vyrovnaný výsledek pro ANO, TOP09 a ČSSD, které jsou v podstatě jako chumel charakterizovány jako "proevropské" s tím, že v tomto ohledu mezi nimi není patrnější rozdíl.

3) Neúspěch Strany zelených, jenž vedl k rezignaci Ondřeje Lišky, jenž jediný neduh Unie spatřuje v osobě Václava Klause.

4) Úspěch Svobodných pod vedením Petra Macha (poprvé překročili pětiprocentní hranici).

5) ČSSD se stále propadá.

Hnědou nepodceňovat

26. 5. 2014 / Marek Řezanka

Boris Cvek ve svém článku poukazuje na skutečnost, že i když ve volbách do Evropského parlamentu v několika zemích uspěly proudy z hlediska evropské integrace destruktivní a xenofobií, zatím jsou v menšině. Zde bych ovšem zdůraznil slůvko zatím. Je tedy úspěch "protievropských stran" skutečně přeceňován?

Důležité je si vymezit, co chápeme pod pojmem "protievropský".

Pro nejúspěšnější stranu v eurovolbách hlasovaly v ČR 2,9 procenta voličů

26. 5. 2014 / Uwe Ladwig

Že "Ano", strana s největší volební podporou v nynějších eurovolbách v ČR, dostala hlasy od 2,96 procenta voličů, to je opravdu úžasné, píše Uwe Ladwig. Z hlediska Čechů by na to možná mohl někdo poukázat, protože si nemyslím, že je tohle lidem opravdu jasné. A ani bych se nedivil, kdyby se někdo začal ptát, jestli je Čechům jasné, co z toho mají, že jsou v EU a v NATO, a to v době, kdy Karel Dolejší varuje, že už pozítří budou Rusové zase s tanky před Prahou.

Jsou před(po)vídané klimatické změny jen "mainstreamovým strašákem"?

26. 5. 2014 / Miloš Dokulil

S některými žádoucími aktivitami k přibrzdění škodlivých účinků lidmi produkovaných škodlivých zplodin se sice před časem již jaksi nějak začalo, ale v mezičase došlo k celosvětovému útlumu. Jako kdyby snad rizika tak velká nebyla, anebo jako kdyby se přece mělo či mohlo všechno automaticky samo "doladit" do potřebných parametrů. Anebo ještě tvrději: jako kdyby lidský faktor v rámci snad sledovaných (možná problematických) změn byl z kosmických perspektiv zcela zanedbatelný, druhotný a nepodstatný. Kromě jiného také proto, že okamžitě věstil nemalé finanční náklady navíc. S čímž se nedokázaly politické reprezentace současného světa (jmenovitě ani USA či EU, ale ani tzv. "rozvíjející se" státy) přijatelně vyrovnat...

Posílí výsledky eurovoleb hnutí za samostatnost Skotska?

26. 5. 2014

V pondělí v poledne byly konečně vyhlášeny výsledky eurovoleb ve Skotsku. Co do počtu hlasů je vyhrála Skotská nacionální strana, což je pozoruhodné, protože je ve Skotsku už sedm let u moci. Skotští nacionalisté však doufali, že se jim podaří získat tři ze šesti skotských europoslaneckých křesel, to se nezdařilo. Skotští nacionalisté získali jako při posledních volbách jen dvě křesla, labouristé také dvě křesla a konzervativci jedno křeslo. Euroskeptické straně UKIP se podařilo získat také jedno křeslo. To se považuje za neúspěch skotských nacionalistů, jejichž předseda Alex Salmond se zapřísahal, že se jim podaří zabránit xenofobnímu UKIPu, aby ve Skotsku získala základnu. Nicméně UKIP získal ve Skotsku pouhých 10 procent hlasů, na rozdíl od téměř 28 procent v Británii jako celku. Skotští nacionalisté proto argumentují, že politická kultura ve Skotsku je údajně "úplně jiná" než v xenofobní Anglii.

Podrobnosti:

Na to, aby získali skotští nacionalisté třetího europoslance, by bývali museli získat třetinu všech hlasů. Hlasovalo pro ně však jen 389,503 voličů, tedy 28,9 procent. Podpora labouristů ve Skotsku stoupla o pět percentuálních bodů na 25,9 procent, konzervativci získali 17,2 procenta, UKIP získal 10,4 procenta, zelení 8 procent a liberální demokraté propadli se 7,1 procenty.

Úspěch protievropských stran je přeceňován

26. 5. 2014 / Boris Cvek

Když budu číst výsledek evropských voleb optikou klubů v EP a když pominu Británii, z níž ještě nejsou všechna data (aspoň podle zdroje, uvedeného níže), pak nějaká protievropská strana zvítězila pouze v Dánsku a Francii. V Dánsku jsou to 4 křesla pro EFD (Evropa svobody a demokracie), ale 9 křesel pro proevropské strany (socialisty, lidovce, liberály, zelené a radikální levici). Ale také ve Francii mají proevropské strany 50 křesel proti 24 nezařazených (lepenovci).

Nový ukrajinský prezident Porošenko chce ukončit válku

26. 5. 2014

Nový ukrajinský prezident Petro Porošenko se zapřísáhl, že jeho prvním cílem v úřadě bude ukončit válku na východě země. Tento proevropský podnikatel vyhrál ukrajinské volby v prvním kole s podporou 54 procent. Porošenko pochválil rekordní volební účast a opakoval svůj příslib, že jeho první oficiální cesta bude na východ Ukrajiny. Přislíbil amnestii pro proruské vzbouřence, pokud odevzdají zbraně, ale zdůraznil, že ti, kdo zabíjeli, jsou teroristé, kteří si nezaslouží milost.

Podle Porošenka potvrdila silná podpora pro něj v ukrajinských prezidentských volbách tři hlavní směry jeho politiky: uchování jednotné Ukrajiny, včetně stability na východě, "evropskou volbu", tedy těsnější styky se Západem, a návrat Krymu, anektovaného Ruskem v březnu. Všechny tyto cíle bude velmi obtížné realizovat.

Porošenko také přislíbil, že uspořádá ještě v roce 2014 nové parlamentní volby. Argumentoval, že neexistence většinové koalice znemožňuje, aby parlament reagoval na bezpečnostní hrozby.

Podrobnosti v angličtině ZDE

ANALÝZA

Válka bloků? Ruské hledání výhodného vektoru

26. 5. 2014 / Ilona Švihlíková

Nejpozději od Putinova mnichovského projevu (2007) je patrné, že Rusko pracuje na obnově své geopolitické pozice. Méně jasné je, do jaké míry si je vědomo závažných slabostí své ekonomiky (a demografie) a implikací těchto dvou faktorů pro geopolitickou pozici Ruska. Bývalý prezident Medveděv sice neopomněl hovořit při každé možné příležitosti o nutnosti vylepšování infrastruktury a inovativnosti ruské ekonomiky, faktem ale zůstává, že Rusko se do mezinárodní dělby práce včleňuje dominantně díky svému přírodnímu bohatství. To nutně nemusí být na škodu a v budoucnu se může ukázat, že právě suroviny a dostatečné zásoby vody se stanou klíčovými strategickými faktory přežití. Ale i tak Rusko musí reagovat, resp. nabídnout projekt, který podchytí jak americké snahy o zachování hegemonie (resp. odklad jejího úpadku) a zároveň vezme v úvahu vnitřní ruské potřeby rozvoje, které jsou, diplomaticky řečeno, nemalé.

První část seriálu Válka bloků? TTIP a TPP aneb Pokus o udržení hegemonie ZDE

O ruské ekonomice a jejích slabostech: Kolik sil má ruský medvěd? ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2014

26. 5. 2014

V dubnu 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 43 592 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v únoru 2014 částkou 2382,45 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2014 273 250,45 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.