Edward Snowden: Americká vláda špehovala pracovníky lidskoprávních organizací

9. 4. 2014

Spojené státy špehovaly zaměstnance prominentních mezinárodních lidskoprávních organizací, jako jsou Human Rights Watch a Amnesty International, informoval Edward Snowden ve svém videovystoupení Radu Evropy ve Štrasburku, nejvýznamnější evropský orgán zabývající se lidskými právy.

Snowden uvedl: "NSA se specificky zaměřovala buď na šéfy anebo na zaměstnance celé řady občanských a nevládních organizací, včetně organizací působících interně na území USA." Snowden také ve svém svědectví před činiteli Rady Evropy poskytl forenzní informace o tom, jak mocné špehovací programy NSA jako XKeyscore, které prověřují biliony soukromých komunikací, porušují zákony Evropské unie ochraňující soukromí občanů. Snowden uvedl, že analytici NSA mají možnost prostřednictvím programu XKeyscore vytvářet profily jednotlivých občanů na základě jejich metadat i obsahu jejich komunikací "bez souhlasu soudů". Snowden uvedl, že NSA například zaznamenává vzorce cestování nevinných občanů EU i dalších občanů. Dodal, že NSA špehuje zcela běžně i občany Švýcarska.

Na programu je jednání Ukrajina-Rusko-EU-USA

9. 4. 2014

Bylo oznámeno, že se příští týden budou konat rozhovory mezi Ruskem, Ukrajinou, Spojenými státy a EU ve snaze vyřešit napjatou situaci. Vladimír Putin se vyjádřil ve středu, že doufá, že rozhovory mezi Ruskem, Ukrajinou, EU a USA, které se mají konat příští týden, budou mít "pozitivní" výsledky, ale také varoval, že prozatímní ukrajinská vláda nemá dělat nic, co by se "nedalo napravit později".

Diplomaté ale uvedli, že neočekávají, že rozhovory přinesou podstatný pokrok, vzhledem k tomu, že Rusko a Západ pohlížejí na situaci na Ukrajině tak odlišně a obě strany se navzájem obviňují, že vyvolávají napětí.

"Nemáme pro tyto rozhovory příliš vysoká očekávání, ale jsme přesvědčeni, že je důležité udržet diplomatické dveře otevřené," řekla americká náměstkyně ministra zahraničí Victoria Nuland.

Ukrajinské úřady oznámily, že ukončí okupaci administrativních budov proruskými separatisty na východě země, buď prostřednictvím vyjednávání, anebo silou, a to do 48 hodin.

"Řešení této krize bude nalezeno do 48 hodin," řekl ministr vnitra Arsen Avakov v Kyjevě v souvislosti se situací v Luhansku a v Doněcku, kde demonstranti dál okupují vládní budovy. "Pro ty, kteří chtějí dialog, nabízíme rozhovory a politické řešení. Pro menšinu, která chce konflikt, té se dostane od ukrajinských úřadů násilné odpovědi."

Je vydávání majetku církvím nelegální?

9. 4. 2014 / Vojtěch Adam

Zákon o majetkovém vyrovnání státu s církvemi číslo 428/2012 Sb. má mnohé kritiky. Námitky jsou směřovány jednak k obsahu zákona a dále k průběhu legislativního procesu, kterým byl přijat. Podle mého názoru však tento zákon skrývá zásadní rozpor ve svém obsahu, a to dokonce do takové míry, že smlouvy o finančním vyrovnání státu s církvemi uzavřené tehdejším předsedou vlády Petrem Nečasem neumožňují aktuální vydávání nemovitého majetku církvím. Takový krok by mohl být považován za protiprávní... Z následujících důvodů.

Tabuizovaná témata jsou zhoubná

9. 4. 2014 / Daniel Veselý

Oficiální verze rwandské genocidy a dalších opomíjených tragédií je alespoň z mého pohledu zhoubná z vícero důvodů; vytvářejí se různá tabu a v tomto případě se často ignorují například masakry Hutuů spáchané Kagameho prozápadní vládou i poté, co byli Hutuové oficiálně označeni za strůjce genocidy, a proto nyní nesmějí být obětmi. Podobný scénář se psal také v bývalé Jugoslávii či se píše dnes v Barmě.

Bývalý generální tajemník NATO: Skotská nezávislost by podpořila "síly zla"

9. 4. 2014

Kdyby Skoti v září hlasovali pro nezávislost své země, podpořilo by to nepřátele Západu a "síly zla" a dodalo by to odvahy diktátorům po celém světě. To řekl ve svém projevu bývalý generální tajemník NATO Skot George Robertson. Skotská nezávislost by prý měla "kataklysmatický" dopad na evropskou a globální stabilitu a ochromila by Británii na světovém jevišti. Nezávislost Skotska by podle Robertsona poskytla novou energii separatistickým hnutím po celé Evropě, riskovala by destabilizaci Severního Irska a dodala by odvahy diktátorům a "lidem, kteří chtějí anektovat různá území" po celém světě. Největší jásání po hlasování pro skotskou nezávislost přijde od nepřátel Západu a od dalších "sil temnoty".

"Co by mohlo vůbec ospravedlnit rozhodnutí dát diktátorům, pronásledovatelům, utlačitelům, lidem, kteří chtějí anektovat, agresorům a dobrodruhům po celém světě největší předvánoční dárek tím, že roztrhají Spojené království vejpůl?"

Skotská vláda jeho výroky odmítla jako "vulgární a urážlivé".

Podrobnosti v angličtině ZDE

Rezignace konzervativní ministryně kultury vážně oslabila premiéra Camerona

9. 4. 2014

Britská konzervativní ministryně kultury Maria Miller odstoupila ze své funkce právě poté, co premiér Cameron varoval britské novináře, aby ji nechali na pokoji. Ministryně kultury bojovala o svůj politický život od té doby, co jí nařídil parlamentní výbor pro slušné chování poslanců, aby se tomuto výboru omluvila za své chování během vyšetřování úhrad jejích výdajů.

Millerové bylo nařízeno, aby parlamentu vrátila úhradu výdajů ve výši 5800 liber, které si vyžádala jako parlamentní dotaci pro hypotéku na její druhý byt v londýnském Wimbledonu, kde nechávala bydlet své rodiče. Millerová se octla pod intenzivním tlakem, protože vrácená částka byla o hodně nižší než 45 000 liber, které měla původně podle doporučení parlamentního inspekčního výboru vrátit.

Premiér Cameron Millerovou podporoval, protože se aktivně podílela na přípravě nedávno schváleného zákona o sňatcích homosexuálů. Právě proto ji však nenávidí pravé křídlo Konzervativní strany a umírnění konzervativci ji opustili v důsledku nepřijatelně arogantního způsobu, jímž původně reagovala na obvinění, že si neoprávněně přisvojila úhrady výdajů za svůj druhý byt.

Podrobnosti v angličtině ZDE

"Lidé zvláštního ražení" znova na scéně

9. 4. 2014 / Karel Dolejší

Minulý režim na vrcholu sil nevěděl, co je "stát" nebo "právo". Existoval pro něj jen "socialistický stát" nebo "buržoazní stát"; "socialistické právo" stálo proti "buržoaznímu právu". Předválečná "buržoazní čs. republika" byla pro místní pobočku Kominterny hodna opovržení. Hájila ji krátce jen v zářijové krizi roku 1938 a hned po podepsání paktu Molotov-Ribbentrop zase zavrhla.

A co bylo ještě podstatnější, pro ideology neexistoval "člověk", ale pouze osoba dobrého, nebo špatného třídního původu. Ty "špatné" existenčně a nezřídka i fyzicky likvidovali. Žádný rovnoprávný vztah prý v principu nebyl možný.

Neboť ve světě smrtelných třídních antagonismů naprosto scházela nějaká společná půda.

Izrael se snaží rekrutovat zadržené děti jako informátory, říká v rozhovoru ředitel rehabilitačního programu YMCA v Palestině

9. 4. 2014

Rozhovor s ředitelem rehabilitačního programu palestinské YMCA, Naderem Abu Amshou, který vyšel ve zprávě organizace Defence for Children International -- Palestine "Spoutané se zavázanýma očima a odsouzené: Děti vězněné ve vojenských věznicích" (2012), jež byla vypracována na základě výpovědí tří stovek palestinských dětí držených v izraelských vězeních.

Můžete mi říci něco o rehabilitačním programu YMCA?
Program začal před třemi lety. V současné době se staráme průměrně o 350 dětí za rok, a to v 11 poradních týmech pracujících napříč Západním břehem Jordánu, včetně Východního Jeruzaléma.

Požadovat "vystřílení cikánů" podle Facebooku není ani šířením nenávisti, ani výzvou k násilí

9. 4. 2014 / Karel Dolejší

Aktualizace: Zmíněnou stránku jsem nahlásila z Velké Británie a byla z Facebooku stažena, píše Katarina Furjel. Je tedy zjevně nutné rasistické stránky hlásit Facebooku nikoliv v Česku, ale v zahraničí.

Aktivista Jan Klement upozornil na existenci "zvláštní" stránky na sociální síti Facebook. Stránka nese název Požadujeme beztrestné vystřílení cikánů a a naleznete ji ZDE.

""...útoky na jednotlivce nebo skupiny na základě jejich rasy, etnika, národnosti, náboženského přesvědčení, pohlaví, sexuální orientace, postižení nebo zdravotního stavu ovšem nepovolujeme", píše se v zásadách komunity na FB. Ale stránka "Požadujeme beztrestné vystřílení cikánů" taková prý není", konstatuje Klement.

Jak ruské etnikum na východě Ukrajiny ví, že už to v jejím rámci nevydrží?

8. 4. 2014 / Miloš Dokulil

Kdekdo tuší, že anexí Krymu do rámce Ruska problémy mezi Ukrajinou a Ruskem neskončily. A ne že by také nutně šlo v první řadě o ty otázky, které se přitom dostaly do popředí. Zmiňoval jsem se o tom v BL 24/3. Stále se zdá, jako kdyby hned v předjaří a na jaře roku 2014 bylo zcela prvořadou otázkou politické a státoprávní řešení ruského etnika žijícího mimo hranice Ruska. Pro osvěžení: Ještě roku 2011 bylo pro připojení k Rusku 33 % obyvatelstva Krymu, zatímco o dva roky později, roku 2013 ten počet klesl o celou třetinu, jen na 23 %. (To podle T. Snydera a jeho textu v New Republic ze 17/3.)

Bílý dům prostřednictvím USAID tajně destabilizoval kubánský režim

8. 4. 2014 / Daniel Veselý

Agentura Associated Press (AP) minulý týden zveřejnila text s názvem "U.S. Secretly Created 'Cuban Twitter' to Stir Unrest"", v němž se detailně pojednává o tom, jak se Obamova administrativa snažila ochromit kubánský režim pomocí Twitteru ZDE. Tohoto úkolu se zhostila americká "nevládní" organizace USAID, jejíž činnost navazuje na tradiční destabilizační aktivity CIA a kubánských exilových buněk proti kubánskému režimu.

Adam B. Bartoš poslal blahopřejný dopis maďarskému Jobbiku k volebnímu úspěchu

8. 4. 2014

Vážený pan
Gábor Vona
Předseda Hnutí za lepší Maďarsko -- Jobbik
Villányi út 20/a
1113 Budapešť

Vážený pane předsedo,

chtěli bychom Vám za naši nedávno založenou národně konzervativní stranu NE Bruselu -- Národní demokracii tímto poblahopřát k Vašemu volebnímu výsledku v nedělních parlamentních volbách. Domníváme se, že zisk přes 20 procent, jehož Jobbik dosáhl, je pro Maďarsko a jeho obyvatele dobrou zprávou a zárukou toho, že budoucí vláda dosavadního premiéra Viktora Orbána nebude opouštět vcelku konzervativní a vlasteneckou politiku, kterou od posledních voleb realizoval. Je škoda, že navzdory oprávněné kritice Evropské unie odmítá premiér Orbán vystoupení z tohoto nedemokratického spolku. O to více oceňujeme postoj Vaší strany, která se s prosazováním národních zájmů v rámci Unie nehodlá spokojit a volá po vystoupení z ní.

ČMKOS podporuje valorizaci důchodů nejméně o 200 korun měsíčně

8. 4. 2014

tisková zpráva

Vláda Bohuslava Sobotky ve svém Programovém prohlášení a v koaliční smlouvě, která je jeho součástí, slíbila důchodcům kompenzovat újmu, kterou jim způsobil Nečasův kabinet změnou podmínek a sníženou valorizací vyplácených důchodů v posledních dvou letech.

ČMKOS plně podporuje návrh novely zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, připravený ministryní práce a sociálních věcí Michaelou Marksovou, který pro takové zvýšení vyplácených důchodů vytváří potřebné právní předpoklady. Vítá úpravu podmínek pro valorizaci důchodů, která umožní plně pokrývat nárůst cen a dává vládě možnost svým nařízením zvýšit důchody nad rámec povinné zákonné valorizace.

Sergej Lavrov: "Není to Rusko, které destabilizuje Ukrajinu"

7. 4. 2014

Hluboká a všeobsáhlá krize na Ukrajině je pro Rusko zdrojem vážného znepokojení, píše v deníku Guardian ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Chápeme perfektně postavení země, která získala nezávislost teprve před něco více než dvaceti lety a stále ještě čelí složitým úkolům při snahách zkonstruovat suverénní stát. Mezi nimi je hledání rovnováhy zájmů mezi jeho nejrůznějšími regiony, lidmi, kteří mají různé historické a kulturní kořeny, hovoří různými jazyky a mají odlišnou perspektivu na svou minulost a přítomnost, a na budoucí místo jejich země ve světě.

Vzhledem k těmto okolnostem mělo být rolí vnějších sil pomáhat Ukrajincům ochraňovat základy občanského míru a udržitelného rozvoje, které jsou stále ještě křehké. Rusko učinilo víc než jakákoliv jiná země ve snaze podporovat nezávislý ukrajinský stát, včetně mnoha let dotování jeho hospodářství prostřednictvím nízkých cen energií. V listopadu 2013 na začátku nynější krize jsme podpořili přání Kyjeva, aby byly zahájeny naléhavé konzultace mezi Ukrajinou, Ruskem a EU ohledně harmonizace integračního procesu. Brusel to otevřeně odmítl. Ten postoj odrážel neproduktivní a nebezpečnou linii, kterou US a EU zaujímaly už dlouhou dobu. Snažily se donutit Ukrajinu, aby učinila bolestivé rozhodnutí mezi východem a západem a tím dále prohloubily interní ukrajinské rozpory.

Dva vepři ve studené válce

7. 4. 2014 / Cyril Podolský

Na pivovarském dvoře žili dva vepři. Jeden růžový a druhý černý. Oba obtloustlí, zdraví, ale nespokojení. Každý žil ve své ohrádce. Ty ohrádky spolu nesousedily a ještěže tak! Vepři se moc v lásce neměli. Jeden pokukoval po korýtku toho druhého a nejraději by měl dvůr sám pro sebe. Zuřila mezi nimi dokonce tichá nenávist. Skoro válka - jen ne opravdická -- spíš válka studená, kterou by býval byl korunoval i vzájemný souboj a pak jistě válka žhavá, kdyby... mezi těmi jejich ohrádkami nebyla ještě jedna. Daleko menší ohrádka. A v té nebydlel osel. Jen se tak popásal a pil vodu z louže a žádné korýtko nepotřeboval. S vepři žil v míru.

Repete

7. 4. 2014 / Karel Dolejší

Fotografii vlevo publikovali v sobotu 5. dubna ruští nacionalisté z Hnutí Eurasia. Byla pořízena týž den v Doněcku a zachycuje vlajku extrémistické organizace, která deset let usilovně pracovala na rozporcování Ukrajiny. Nyní k tomu má oficiálně z Kremlu volnou ruku.

Ve stejný den, kdy zveřejnili fotografii, oznámili tíž lidé na Youtube i nedělní útok na tři průmyslové regiony. "Ruské jaro" je tu. Prakticky jde o totéž co posledně, leč opět jsou někteří nesmírně překvapeni.

Západ a východ Ukrajiny a... demokracie

7. 4. 2014 / Milan Daniel

Aktivity proruských sil na východě Ukrajiny nespadly z nebe. Jsou prozatímním vyvrcholením vývoje posledních měsíců. Karel Dolejší ve svých článcích popisuje, jak se na nich podílejí ruské zpravodajské služby, ale pomíjí, jak se na vývoji na západě země podílely americké zpravodajské služby -- viz např. známá zmínka Victorie Nuland, že USA do převratu v Kyjevě investovaly pět miliard dolarů. Tříměsíční pobyt revolucionářů na Majdanu, bohaté saturování jejich sociálních, zdravotních a dalších potřeb přece ani nemohl být zadarmo. Ruská odpověď: na náměstích Doněcku, Luhansku, Dněpropetrovsku a dalších měst na východě země jsou "radikálové" indoktrinovaní propagandou, jejíž znaménko je opačné než to, jímž byli poznamenáni proevropští "demonstranti" v Kyjevě.

Maďarsko: Viktor Orbán zvítězil ve volbách a podpora Jobbiku ostře vzrostla

7. 4. 2014

Orbánova strana získá 135 ze 199 křesel a ultrapravicová strana Jobbik 25 křesel

Maďaři v nedělních parlamentních volbách zvolili premiéra Viktora Orbána na další čtyři roky a ultrapravicová strana Jobbik, obviňovaná z antisemitismu, získala téměř 20 procent hlasů.

Orbán měl časté konflikty s Evropskou unií a se zahraničními investory ohledně své kontroverzní politiky, avšak Maďaři považují tohoto padesátiletého bývalého disidenta za doby komunismu za ochránce maďarských národních zájmů. Za jeho vlády poklesly osobní daně a účty domácností za energie.

Ruský voják zastřelil ukrajinského námořního důstojníka

7. 4. 2014

Ruský voják usmrtil střelbou ukrajinského námořního důstojníka na východním Krymu, tvrdí ukrajinské ministerstvo obrany. Podle zpráv z ruských médií popíjela skupina ukrajinských vojáků ve vesnici Novofjodorovka a pak se vydali domů. Při tom míjeli ruské vojáky hlídající vstup na vojenskou základnu, kde ukrajinští vojáci předtím pracovali. Mezi oběma skupinami došlo k hádce. Ruský seržant Je. S. Zajcev střelil ukrajinského vojáka, označovaného jako Major K z vojenské jednotky č. 1100, dvakrát zblízka do hlavy. Kapitán A. Jermolenko, který bydlel ve stejném pokoji na ubytovně se zavražděným Ukrajincem, byl zbit a unesla ho ruská vojska. Ruští vojáci také odvezli mrtvolu usmrceného ukrajinského majora.

Bylo zahájeno trestní vyšetřování.

Turčinov: Vůči separatistům budou podniknuta protiteroristická opatření

7. 4. 2014

Předseda ukrajinského parlamentu a úřadující prezident Alexandr Turčinov v televizním projevu prohlásil, že vůči separatistům, kteří se pokoušejí se zbraní v ruce uchvátit moc v Luganské, Doněcké a Charkovské oblasti, budou podniknuta protiteroristická opatření.

"Dnes v noci byl založen protikrizový štáb a proti těm, kdo vzali do ruky zbraň, budou prováděna protiteroristická opatření", řekl Turčinov dnes v Kyjevě.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Pozůstalí osob zavražděných při masakru ve Srebrenici žalují holandskou vládu

7. 4. 2014

Pozůstalí osob zavražděných r. 1995 během masakru ve Srebrenici zahájili civilní žalobu proti holandské vládě. Tvrdí, že holandské mírové sbory měly povinnost ochránit oběti největšího evropského masakru od druhé světové války.

Malá muslimská enkláva Srebrenica byla pod ochranou OSN do 11. července 1995, kdy ji ovládly jednotky bosenských Srbů pod velením generála Ratko Mladiče. Mladičovy jednotky odsunuly stranou lehce ozbrojené holandské mírové sbory Dutchbat. V následujících dnech bylo zavražděno 8000 muslimských mužů a chlapců. Holandská vojska do vraždění nezasáhla a posléze se stáhla.

O hrdosti řemesla

7. 4. 2014 / Jan Sláma

Nechci zacházet do dávné minulosti, jen k J. A. Komenskému, který ve své Velké didaktice napsal: Co se má člověk naučit konat, tomu se musí učit konáním. Dále se hovoří o tom, že pouhým přihlížením se příslušné manuální dovednosti člověk nenaučí.

Akcie cechu spisovatelů na sestupu

7. 4. 2014 / Miroslav Vejlupek

Místní týdeník otiskl její fotoportrét. V kraji nová  spisovatelka! přidal rozhovor. (Její první knížka. Náklad pěti výtisků si sama zaplatila. Je tam erotika. Kamarádky si knížku půjčují - tolik se jim líbí!)

Věstník regionální literatury. Zklamán a rozčarován, svěřuje se autor. (Nikde mi rukopis nevzali. Prý jen když si vydání zaplatím. Snad si mé scifi přečte aspoň rodina. A když ne, budu si v něm číst já.) Bylo by to i vtipné -- kdyby to nechtělo být duchaplné.

2014 -- čas po Kristu.

Otazníky okolo rwandské genocidy jsou aktuální i dvacet let poté

7. 4. 2014 / Daniel Veselý

Dne 6. dubna před 20 lety byla podle oficiálního narativu zahájena rwandská genocida, krvavé běsnění, které trvalo sto dní, a v jehož průběhu bylo cíleně zavražděno 800 000 až milion lidí. Podobně jako masakr ve Srebrenici se genocida v této africké zemi líčí jako osamocený incident a nehledí se na to, co jí předcházelo a co ji následovalo. Některé zdroje navíc nabízejí úplně odlišný pohled na rwandskou hekatombu, a to dost radikálně.

Ukrajinská služba SBU zadržela ruského rozvědčíka

7. 4. 2014

Ukrajinská bezpečnostní služba SBU v sobotu zadržela ruského občana Romana Bannycha, když se pokoušel překročit hranici v lokalitě Krasnaja Talovka v Luganské oblasti. Zároveň publikovala záznam telefonního hovoru Bannycha s jedním z luganských separatistů.

Bannych je podle SBU úředně hlášen na adrese 13204 Izobiľnij ve Stavropolském kraji. Objekt patří hlavnímu velení generálního štábu ruských ozbrojených sil.

Zadržený měl z ruského území organizovat a koordinovat činnost diverzní skupiny, která je aktivní na Ukrajině.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Politika a podnikání, jde to dohromady?

7. 4. 2014 / Miloš Dokulil

Politika je prý (či má dokonce být) službou veřejnosti; takže zřejmě ta případná paralela o podnikání a politice, naznačená v nadpisu, na první pohled viditelně skřípe. Asi jsem měl spíše hned vyjít od jednajících osob v tom výchozím oboru a napsat "Politik a podnikání", že? Jenže i pak politik by přece byl tím "sloužícím veřejnosti" a podnikání -- za podmínky dobrých podnikatelských záměrů a úspěšně probíhajících komerčních aktivit -- přispívá odvodem daní ke slušnému provozu celé komunity řízené politiky, od obce až po státní orgány, viďte?

Slovenské prezidentské volby ako tesné víťazstvo nevoličov

7. 4. 2014 / Karol Krpala

Rad medializovaných analýz po prezidentských voľbách na Slovensku, často obišiel ich hlavný výsledok. Väčšinová legitimita druhého kola týchto volieb je diskutabilná. Iste, nejde tu o zlomky percenta volebnej účasti. Ak však polovica voličov voľby ignoruje, tento fakt má zásadný dosah na interpretáciu okolností a politického odkazu akýchkoľvek volieb.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2014

8. 3. 2014

V únoru 2014 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 52 766,58 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v prosinci 2013 částkou 2625,82 Kč.

Zůstatek byl koncem února 2014 349 778,46 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.