Voliči Zemana nevolili, aby bojoval s "pražskou kavárnou"

23. 11. 2014 / Boris Cvek

Když se důvěra v tehdejšího prezidenta Klause propadla po vyhlášení jeho amnestie na začátku roku 2013 na z více než 50% na 26% (šetření CVVM), zdálo se mi to logické a věřil jsem tomu. Prostě i ti lidé, kterým ještě nestačila kuponová privatizace, opoziční smlouva, Klausův přístup k soudům nebo jeho příklon k nacionalismu, tohle už neunesli.

Konsensuální konference o bezdomovectví

23. 11. 2014

V Praze se bude 26. a 27.listopadu konat Konsensuální konference o bezdomovectví v České republice. Podrobnosti jsou ZDE. "Snad by ji bylo možné brát i jako začátek 'politiky obratu' směrem k humanizaci a starosti o kvalitu života!?! To by bylo, kdyby to aspoň trochu vyšlo! Samozřejmě, že média v tom mají důležitou roli," napsal nám sociolog Libor Prudký.

Třeba si Česká republika vezme příklad ze zemí jako Skotsko, kde podle Ubytovacího zákona z r. 2001, novelizovaného v listopadu 2012, má od 1. ledna 2013 každý bezdomovec či každý občan ohrožený bezdomovectvím právo na přístřeší od státu. Podrobnosti v angličtině ZDE

I zahraniční politika Zemanovy vlády narážela na 'lidskoprávní atlanticismus'

23. 11. 2014 / Jan Kavan

Česká zahraniční politika v letech 1998-2002

Po volbách 1998 se moci ujala menšinová sociálnědemokratická vláda. Je třeba přiznat, že i když v zahraniční politice všech států je vždy viditelná snaha o kontinuitu, tak my jsme v řadě aspektů nenavazovali na politiku předchozí vlády a stejně tak politika i následná politika MZV se od naší odlišovala. Myslím, že lze říct, že my jsme navazovali v mnohém na politiku prvního polistopadového ministra zahraničí Jiřího Dientsbiera a vidím i řadu podobností v současné zahraniční politice, i když to MZV nikde nedeklarovalo. Myslím si, že lze v naší zahraniční politice vidět dva charakteristické rysy – snahu obnovit některé významné, ale opomíjené přístupy a snahu o jistou vyváženost V zahraniční politice jsme se rozhodli vyvodit praktické závěry ze změn geopolitických poměrů v Evropě, a zejména v Evropě střední, a formulovat novou Koncepci zahraniční politiky ČR, která by reflektovala nové podmínky a začít ji realizovat.

15 000 lidí v sobotu v Glasgow důrazně podpořilo skotskou nezávislost

23. 11. 2014

Více než 15 000 lidí se v sobotu 22. listopadu sešlo ve skotském Glasgow k disposi o tom, jak proměnit Skotsko v lepší, spravedlivější a rovnější společnost. 3000 osob se účastnilo konference organizace Radical Independence Campaign (Radikální kampaň za nezávislost) a 12 000 osob navštívilo vystoupení nové šéfky Skotské nacionální strany Nicoly Sturgeon.

Skupina Red Hot Chilli Pipers podpořila Sturgeonovou písní Don't Stop Believing. Sturgeonová oznámila, že Skotská nacionální strana má nyní 92 187 členů - před zářijovým referendem o nezávislosti Skotska měla 25 000 členů - a řekla před nadšeným davem: "Dneska je senzační žít ve Skotsku. Naše demokracie je daleko živější než asi kdekoliv jinde v Evropě." Dodala, že skotští nacionalisté chtějí zvítězit v květnových všeobecných volbách v Anglii a že se spojí s anglickou Stranou zelených a welšskou stranou Plaid Cymru s cílem "změnit mocenské rozložení" v londýnské Dolní sněmovně. Zdůraznila, že skotští nacionalisté odmítnou rozmístění britských jaderných zbraní ve Skotsku.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie:

Zuřivá kontroverze nad relativně nevinnou fotografií zveřejněnou na Twitteru signalizuje volební úzkost a nejistotu Labouristické strany

23. 11. 2014

Během čtvrtečních doplňovacích voleb ve volebním okrsku Rochester a Strood, které proti očekávání vyhrál za euroskeptickou a extremně pravicovou stranu UKIP přeběhlík od konzervativců Mark Reckless (labouristé se umístili jako třetí) zveřejnila na Twitteru členka labouristické stínové vlády Emily Thornberry fotografii domu v městě Rochester, pokrytého anglickými vlajkami. Na fotce na Twitteru stála také bílá dodávka, charakteristická pro typické drobné anglické řemeslníky. Thornberryhová fotografii publikovala bez komentáře, avšak později se vyjádřila, že se jí tato fotografie zdála "pozoruhodná". Zjevně jí přišlo - to už dovozujume my - že nacionalismus, spojovaný se stranou UKIP a vyjádřený zde vyvěšením anglických vlajek, je šílený.

Dokumentární filmy z mezinárodního setkání Taizé

23. 11. 2014 / Dominika Švecová



Natáčíme dva šestadvacetiminutové časosběrné dokumentární filmy o přípravách a realizaci Evropského setkání mladých Taizé, které se bude konat v Praze na přelomu roku 2014-2015. Na toto ekumenické setkání se chystá kolem 30 000 mladých lidí z ČR i ze zahraničí. Filmy se soustředí na interakci mladých Čechů s lidmi ze zahraničí. Filmy natáčíme v koprodukci s Českou televizi a sháníme finanční prostředky na jejich realizaci.

Prosíme, pomozte nám svým finančním příspěvkem tento projekt uskutečnit.

Děkujeme všem kteří přispěli na výrobu těchto filmů na českém crowdfundingovém serveru Startovač.cz. Vybralo se 9125 Kč, avšak protože sbírka nedosáhla požadované částky, darované finanční příspěvky server Startovač vrátil dárcům v plné výši.

Sbírka pro oba filmy však pokračuje i nadále a k dárcům, kteří od srpna během podzimu přispěli a jimž se ze Startovače peníze vrátily, máme prosbu: Prosíme, pošlete je znovu na nové konto sbírky, které má projekt ZDE. Doufáme také, že na projekt přispějí i další jeho stoupenci. Pro přispěvatele jsou připraveny odměny. Na této facebookové stránce je uvedeno jaké.

Děkujeme.

Britská tajná služba "zabránila médiím informovat o pedofilii ve vysokých politických kruzích"

22. 11. 2014

Britské tajné služby jsou terčem kritiky ohledně utajení skupiny pedofilů ve vysokých britských vládních kruzích začátkem šedesátých let. Tajné služby tehdy údajně uvalily cenzuru na britské média, jimž bylo zabráněno informovat o výskytu pedofilie ve vysokých britských politických kruzích, avšak dokumentace o vydání tehdejších cenzurních příkazech byla skartována.

Výpadek elektrického proudu

23. 11. 2014

V sobotu večer došlo k delšímu výpadku elektrického proudu v pražské čtvrti, kde máme umístěný server. Proto byly Britské listy několik hodin nedostupné. Čtenářům se omlouváme.

Důkaz: Česká republika nesmí mít vlastní zahraniční politiku

22. 11. 2014 / Jan Čulík

Jsem mírně šokován zjištěním, ale vlastně nakonec nikoliv zas tak překvapen, že někteří Američané mají tak absolutní kulturní neznalost poměrů ve středovýchodní Evropě a necitlivost k nim, že se začínají chovat jako někdejší sovětští kolonizátoři z Moskvy a domnívají se, že jim to ve středovýchodní Evropě projde. Zdá se, že nejnovější zásah do vnitřních českých záležitostí prostřednictvím Washington Post je výrazným signálem, že někteří Američané považují Středoevropany za své podřízené, anebo si aspoň neuvědomují, že se chovají jako koloniální vládci. Důsledek takovýchto zásahů může být jen kontraproduktivní, i když jak znám české politiky, jejichž dlouhodobou zahraničněpolitickou strategií je podlézat momentálně nejmocnější supervelmoci a čekat za to odměny, vím, že se příkazům ze Spojených států rychle podřídí.

PŘEČETLI JSME:

Andrej Babiš má klid na práci

22. 11. 2014

"Zatímco se [zemanovci a schwarzenbergerovci] navzájem urážejí, Babiš sbírá hlasy znechuceného středu a ve volebních průzkumech už překračuje třicetiprocentní hranici. Společensky vyhrocená situace funguje jako dokonalá kulisa procesu privatizace státního majetku do rukou potravinářského barona, který navazuje na utahování opasků pravicové vlády Petra Nečase. Dělá to ovšem šikovněji a nenápadněji, v čemž mu pomáhají i poslanci a členové vlády ČSSD, kteří byli nejhlasitějšími odpůrci předchozího kabinetu. Jakkoli některé návrhy koalice TOP 09, ODS a Věcí veřejných dokázaly vyhnat do ulic v jednu dobu až sto tisíc protestujících, politický program současné vlády se od nich příliš neliší. Čeští občané jsou ovšem spokojení, znormalizovaní a nemají zájem proti ANO protestovat."

Jan Bělíček, kompletní článek ZDE

Sovětské rady z Washingtonu

22. 11. 2014

"Ve většině středovýchodní Evropy jsou ideály představitelů, jako byl český disident a prezident Václav Havel, který byl tento týden poctěn odhalením busty na americkém kapitolu, terčem útoků. Současná česká vláda se distancovala od lidskoprávní agendy Václava Havla a ruší program na podporu demokratických změn v jiných diktaturách, který Havel vytvořil. Prezident Miloš Zeman se stal doslova hlásnou troubou pro ruského prezidenta Vladimíra Putina. Vulgárně odsoudil ruské politické vězně a popírá ruskou agresi na Ukrajině. Ještě více znepokojující je maďarský premiér Viktor Orbán, který zrušil demokratickou kontrolu v Budapešti a cituje Putina jako vzor.

Je proto velmi povzbuzující, že tento týden - během výročí sametové revoluce, kterou pomáhal pan Havel vést proti komunistickému režimu tehdejšího Československa - byl v regionu svědkem výbuchu prodemokratického a prozápadního nadšení. V Praze a v Budapešti se v pondělí konaly velké demonstrace proti panu Zemanovi a proti panu Orbánovi. Na Zemana házeli demonstranti vajíčka, když se objevil na akci na památku revoluce, a demonstranti skandovali "Nechceme být ruskou kolonií." V Budapešti se konala čtvrtá velká protivládní demonstrace tento týden a dav požadoval propuštění zkorumpovaných úředníků, včetně několika z těch, jimž byl zakázán vstup na území USA."

Citace z redakčního komentáře v angličtině v deníku Washington Post ZDE

Hlavní témata 17. listopadu 2014

21. 11. 2014 / Petr Chaluš

Po oslavách 17. listopadu 89 jsme se z médií dozvěděli několik hlavních témat, která oslavy provázela. Byla to diskuse s vybranými osobami o revoluci, slova prezidenta, připomínka Václava Havla. Celé oslavy provázela vlastně pozornost na několik celebrit. Jako největší téma se pak stalo jejich chování. Pokud vím, tak revoluce zejména přinesla demokracii. V demokracii nejde o chování několika osob, jde o život každého z nás a chování každého z nás a témata každého z nás. Pozornost zaměřená na celebrity, na některé politiky jde proti smyslu oslav revoluce, kde je v centru dění každý člověk rovnocenně. Témata, která jsou zajímavá pro život všech a souvisí se stavem společnosti po 25 letech po revoluci (i se smyslem revoluce) se pak objevují v okrajových diskusích nebo vůbec. Chtěl bych nabídnout 10 témat, která se dají vztahovat i k oslavám roku 89 a týkají se většiny z nás, možná až na celebrity, které občas žijí v umělém světě, kde jsou témata 99% lidí pro ně neviditelná.

Firma Vodafone čelí vážnému skandálu, hlavně v Německu

21. 11. 2014

Pověst firmy Vodafone, která má v Německu 30 milionů zákazníků, je tam v důsledku jejího špehování občanů vážně otřesena



Jedna z největších britských telekomunikačních firem hrála vůdčí roli při vytváření špehovacího systému, který odhalil whistleblower Edward Snowden, informovaly ve čtvrtek večer Channel Four News na základě exkluzivní investigace ve spolupráci s německou televizní stanicí Westdeutsche Rundfunk a deníkem Sueddeutsche Zeitung.

BBC: Ukrajina finančně odřízla vzbouřenecké oblasti

21. 11. 2014

Moderátorka: Je osm hodin a 42 minut. Uplynul rok od doby, kdy v centru Kyjeva vznikly protesty na podporu Evropské unie. Byl to počátek hnutí, které vedlo k svržení tehdejšího prezidenta, ale také později k ruské anexi Krymu a k válce na východní Ukrajině. I když tam oficiálně platí příměří, úřad OSN pro lidská práva informoval, že od jeho vyhlášení v září zahynulo tisíc lidí. Náš moskevský korespondent Steve Rosenberg se nyní hlásí z východní Ukrajiny. Hovoří o tom, že jde nyní nejen o vojenský, ale také o hospodářský konflikt:

Euroskeptická strana UKIP zvítězila už v druhých doplňovacích volbách

21. 11. 2014

Ve čtvrtek získala extremistická euroskeptická strana UKIP v Británii už v druhých doplňovacích volbách, které se konaly ve volebním okrsku Rochester and Strood, druhé poslanecké křeslo v Dolní sněmovně. Bývalý konzervativní poslanec Mark Reckless, který přešel ke straně UKIP, a proto se konaly znovu volby, zvítězil nad konzervativním kandidátem počtem 2920 hlasů. Celkem získal 16 867 hlasů, tedy 42,1 procent.

Prochanovův rozhovor se Strelkovem konfrontuje Putinovy užitečné idioty

21. 11. 2014 / Karel Dolejší

Ruský list Zavtra publikoval rozhovor publicisty Alexandra Prochanova s bývalým velitelem východoukrajinských povstalců, ruským záložním důstojníkem a bělogvardějcem Igorem Girkinem-Strelkovem ZDE. Strelkov vysvětluje, že srpnový protiútok ve směru na Mariupol vedly ruské jednotky, jimž byly v té době podřízeny také jednotky separatistů. Organizované ruské útvary ovšem, jak tvrdí Moskva a ti kdo po ní otrocky opakují, na Ukrajině údajně nikdy nebyly - pouze jednotliví "dobrovolníci na dovolené", i když podle jarního prezidentského výnosu státní zaměstnanci nesmějí trávit dovolenou v zahraničí.

Moskva varovala USA, aby nevyzbrojovala Ukrajinu proti proruským vzbouřencům

21. 11. 2014

Rusko varovalo před nadcházející návštěvou amerického viceprezidenta Joe Bidena v Kyjevě Spojené státy před dodáváním zbraní ukrajinským jednotkám, kteří bojují na východní Ukrajině s proruskými separatisty. Ukrajina obvinila Vladimíra Putina, že s jejím územím zachází jako s "vlastním hřištěm" a snaží se vyvolat širší válku, která by ohrozila i další země NATO.

Britské listy se bez finančních příspěvků neobejdou

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Vážení čtenáři, krátce k nově nastaveným formátům reklamy a k souvislostem, které z toho vyvstávají jak pro BL, tak pro vás. BL nejsou komerční projekt, ale peníze potřebují. Proto se v současnosti bez reklamy neobejdou. V rámci nového designu jsme se snažili najít kompromis mezi její „otravností“ a užitečným přínosem.

Odmítli jsme formáty zcela běžné na většině českých mediálních portálů, drželi jsme se formátů běžných na britských a amerických médiích. I tak se určitě najdou lidé, které to bude obtěžovat. Pochopte prosím, že bez reklamy to nejde.

Nový design a trvalá chuť ukazovat kontroverzi reality

Skutečnost je vždy složitější

17. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Britské listy vycházejí od roku 1996, též ZDE ZDE . V témž roce vznikl i vyhledávač Google. Z původní rubriky, vycházející v rámci jiného portálu, se vydělil svébytný internetový deník. Bylo to v době, kdy byl internet v plenkách a kdy projekty vznikaly a zanikaly v řádech měsíců či let. Je to téměř k nevíře, ale Britské listy jsou tu pořád a pořád zajímají statisíce čtenářů. Dozrál čas obléct je do nového hávu.

Řešení současného ministerstva školství budí skepsi

Národní rada pro vzdělávání? Existuje dobrá i špatná varianta

21. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Národní rada pro vzdělávání by mohla přinést pozitivní vliv na kontinuitu vzdělávacích politik, na prosazení důležitých reformních kroků, na sdílení partikulárních zájmů. Panel Kulatého stolu SKAV, který se konal 20. 11., ale nevěří, že se to současnému MŠMT podaří. Hrozí, že rada bude „fíkovým listem“ pro nepopulární kroky ministra, které by jinak musel zaštítit vlastním kreditem. Řada dosavadních kroků tomu nasvědčuje.

V Brně byl zahájen festival Mezipatra

21. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton

Po týdnu promítání v různých kinech po Praze byl minulou sobotu v kině Scala v Brně zahájen patnáctý "Mezipatra queer filmový festival". Během posledních deseti let tento festival, který pořádají většinou dobrovolníci, systematicky sílí a počet návštěvníků prý rok od roku roste. Přeplněné kino, v němž se na zahájení festivalu a na promítání sešli diváci, je dobrým náznakem toho, že tento vývoj zřejmě bude pokračovat. Znamená to, že je zjevně poptávka po filmech, zabývajících se tématy relevantními pro diváky, zajímající se o problematiku LGBTQ a odrážejícími autentické složení společnosti.

Mezipatra Opens in Brno

21. 11. 2014 / Sam Graeme Beaton

After a week of screenings in various cinemas around Prague, the fifteenth Mezipatra Queer Film Festival opened on Saturday night at the Kino Scala in Brno. Over the last decade the festival, mostly set up by volunteers “because they see the point in doing so” has been going from strength to strength; with crowd numbers purportedly on the up each year. A packed-out cinema to watch the opening ceremony and film is a good indicator of this trend continuing, and a hunger in general for films touching on themes relevant to LGBTQ viewers and reflecting the true composition of society.

Čím myslíte, že bychom mohli oslovit skotské šestnáctileté?

21. 11. 2014

Vážení čtenáři,

připravujeme sérii vystoupení pro patnáctileté a šestnáctileté žáky středních škol v Glasgow o České republice: Chceme je informovat o zemi, kterou nikdo nezná, a proč je zajímavé a vhodné se něco dovědět o střední Evropě. Co si myslíte, že by patnáctileté a šestnáctileté Skoty mohlo zaujmout na České republice? Pošlete nám své tipy, na adresu redakce@blisty.cz. Děkujeme.

Jan Čulík

Potřebujete něco přeložit do dobré (tedy skutečné) angličtiny

21. 11. 2014

Spolupracovník Britských listů a postgraduální student na University of Glasgow Sam Beaton pobývá v letošním školním roce v Brně. Pokud potřebujete přeložit jakýkoliv text z češtiny do dobré!, tedy rodilé angličtiny (ta se v Česku hned tak nevyskytne), napište mu. Zároveň je k dispozici i pro konverzační hodiny v angličtině pro ty, kdo by si chtěli pohovořit s rodilým mluvčím. Jeho email je: s.beaton.2@research.gla.ac.uk.

Americké umravňování české zahraniční politiky může mít destabilizační dopad

20. 11. 2014 / Jan Čulík

"Do Moskvy jsem jel jako československý ministr, ale vrátil jsem se jako Stalinův pohůnek."

Jan Masaryk krátce po návratu z Moskvy v červenci 1947, kdy musel za Československo na Stalinovo naléhání odmítnout účast na Marshallově plánu

Je opravdu politováníhodné, že čeští sociálnědemokratičtí politikové, kteří se účastnili odhalení Havlovy busty v americkém Kongresu, nelenili, a ač ještě v Americe, vyplísnili pracovníka českého ministerstva zahraničních věcí Petra Druláka za to, že se pokusil zformulovat samostatnou zahraniční politiku.

Češi a Slováci jsou nesmírně citliví na diktát nejrůznějších mocností a nutně jim vyvstane v nynější situaci na mysl výrok Jana Masaryka z července 1947 po jeho příjezdu z Moskvy, kdy ho tam Stalin donutil, aby Československo odstoupilo od Marshallova plánu poválečné rekonstrukce Evropy.

ČMKOS: Doporučení zvýšit platy poslanců a senátorů o 8100 Kč je nehorázné

20. 11. 2014

tisková zpráva

ČMKOS považuje doporučení sněmovního rozpočtového výboru zvýšit základní plat poslanců a senátorů o 8100 Kč za nehorázné. Místo toho, aby se poslanci zajímali o situaci české ceny práce, chtějí si zvýšit platy téměř o částku, kterou ještě nedávno činila minimální mzda. Josef Středula, předseda ČMKOS v této souvislosti uvedl: „Politici ve sněmovně vůbec nemyslí na lidi, nezajímají je stále zaostávající platy ve zdravotnictví, kultuře. Ve srovnání s tímto návrhem je chystané navýšení platů státních zaměstnanců a zaměstnanců ve školství jen symbolické. Věřím, že poslanecká sněmovna přijme jiný, rozumný návrh. Očekával bych, že politici vyvinou tlak na privátní podnikatelskou sféru, aby mzdy českých zaměstnanců v této sféře v průměru narostly alespoň o 5 %.“

"Občanská válka" na Ukrajině vedená tanky z Ruska

20. 11. 2014

Ferguson, J. - Jenzen-Jones, N. R.: Raising Red Flags: An Examination of Arms & Munitions in the Ongoing Conflict in Ukraine. ARES Research Report Nr. 3, November 2014. (pdf) ZDE

KD│ Odkud pochází výzbroj separatistů bojujících na východě Ukrajiny proti jednotkám věrným kyjevským úřadům? Jejich zastánci tvrdí, že všechny zbraně byly ukořistěny protivníkovi. Ti kdo straní Kyjevu zase často prohlašují, že "všechno" pochází z Ruska. Ferguson a Jenzen-Jones ze soukromé konzultantské společnosti ARES se tématu podrobně podívali na zoubek a identifikovali celkem pět různých zdrojů zbraní a vojenského materiálu používaných separatisty v ukrajinském konfliktu. Text doprovází velké množství kvalitně zdrojovaných fotografií výborně provázaných s výkladem.

Soud ve Švédsku odmítl zrušit zatykač, vydaný na Juliana Assange

20. 11. 2014

Odvolací soud ve Stockholmu odmítl žádost právníků Juliana Assange, aby zrušili jeho zatykač. Znamená to, že by Assange byl deportován do Švédska, kdyby opustil ekvádorské velvyslanectví v Londýně. Soud ale také konstatoval, že vyšetřování údajných znásilnění, jichž se měl Assange dopustit, se dostalo do slepé uličky, a kritizoval švédské prokurátory, že nezkoumali alternativní možnosti vyřešení tohoto případu, "v zájmu všech zúčastněných osob". To zřejmě vyvolá tlak na prokurátory, aby začali hledat nové možnosti řešení tohoto případu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Britská vláda požaduje likvidaci ruského hackerského serveru

20. 11. 2014

Britský vládní komisař pro informace Christopher Graham naléhal na ruské úřady, aby okamžitě server zlikvidovaly. Dodal, že bude také spolupracovat s americkou Federální obchodní komisí, aby server vyřadila z provozu, pokud ruské úřady nebudou chtít spolupracovat.

Graham v britském rozhlase zdůraznil, že je nesmírně důležité, aby lidé u webkamer, které mají přístup na internet, používali bezpečná hesla.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prezident Zeman říká nepravdu. Záměrně?

19. 11. 2014 / Milan Daniel

Miloš Zeman je znám jako člověk, který míru své inteligence využívá ve spojení se sloní pamětí. Nezapomíná svým oponentům nejen takové ponížení, jehož se mu dostalo při parlamentní prezidentské volbě před jedenácti lety, ale i mnohem méně viditelnější „provinění“.

V rozhovoru pro Parlamentní listy se tak na otázku týkající se „disidentské šlechty“ opřel do Petra Uhla, který svého času jeho vládu přiměl k tomu, aby dala podnět k usnesení Poslanecké sněmovny, kterým zrušila usnesení zastupitelstva v Ústí nad Labem – Neštěmicích o povolení stavby zdi v tamní Matiční ulici.

PRÁVO A JUSTICE V ČR:

Jan Posolda: "Jsem zase na začátku"

20. 11. 2014

Dnes jsem obdržel 4 dopisy od exekutorů a právních zástupců věřitelů. Přitom dopis právního zástupce oprávněného f.Vienna Insurance Group, což je pojišťovna České spořitelny, které byla dlužná pohledávka na základě splátkového kalendáře splacena, požaduje zaplatit za údajné právní služby 4848Kč., což je porušením vyhl.č.177/1996Sb. §7 odst.1, píše Jan Posolda.

Proč podporuji Zemana

20. 11. 2014 / Rudolf Převrátil

Navazuji na článek Bohumila Kartouse, v němž autor popisuje jistý - a rozšířený - typ podpory Miloše Zemana jako psychologickou projekci ukazující na nevyvinutý smysl pro odstup a kritické uvažování. Pokusím se doplnit tento obraz svým vlastním příkladem. Považuji totiž za potřebné právě v tomto okamžiku podpořit Zemana.

Další dánský televizní seriál, který asi ČT divákům odepře...

20. 11. 2014

Hovořilo se o něm ve středu dopoledne v britském rozhlase:

Jenny Murray: Všichni už automaticky očekáváme velké věci od skandinávských televizních dramat. Nemohli jsme se odtrhnout od seriálů The Killing (Zločin), Borgen a The Bridge (Most). Očekává se, že nejnovější skandinávský seriál, The Legacy (Dědictví), bude také nesmírně úspěšný. Už získal ceny v Dánsku a začíná v televizi Sky příští středu. V první díle zemře umělkyně, žijící ve velkém domě a se spoustou peněz. Má čtyři děti, které mezi sebou zahájí dlouhodobou válku o dědictví. Dochází k odhalování spousty tajemství. Seriál napsala autorka Maya Ilsoe. Co ji inspirovalo?

Názor dne

20. 11. 2014 / Oldřich Průša

Při odhalování busty Václava Havla ve Washingtonu mluvili zástupci Sněmovny i Senátu USA, předseda Poslanecké sněmovny i předseda vlády ČR, dva církevní představitelé Kapitolu; všichni mluvili o světě - o demokracii, o svobodě, o lidských právech…; mluvili snažně vzletně, jen mi tam chybělo o světě - slovo mír.

Komu patří červené karty

20. 11. 2014 / Milan Dubský

Současný svět se mimo jiné vyznačuje také tím, že má zpřeházené stupnice hodnot, které platily a platí mnoho staletí, najmě v kultuře západní civilizace. Ve světě po 2.světové válce, a u nás po restauraci kapitalismu, reklama a propagace, marketing a ankety často nahrazují, ale také válcují zpravodajství, publicistiku, literaturu a jako žíravina narušují mezilidskou komunikaci.

O iracionalitě demonstrantů

20. 11. 2014

V souvislosti s proběhlou pondělní demonstrací se několikrát objevila připomínka, že jádro demonstrantů tvořili především mladí lidé. Aby nedošlo k omylu a kolektivnímu odsuzování, rád bych na tuto skutečnost reagoval poznámkou, že ne všichni mladí lidé v České republice uvažují podobným způsobem jako ti, kteří se sešli 17. listopadu 2014 na Národní třídě, píše Tomáš Hunčovský, student na Jihočeské univerzitě:

Demokracie je respektování jejích pravidel a názoru druhého

20. 11. 2014 / Ivan Jordák

Události posledních dnů předbíhají jedna druhou. Místo oslavy výročí nastolení svobody, demokracie a možnosti volně vyjádřit svůj názor, jak nám jsou a byly události roku 1989 prezentovány, dává se najevo, co a koho nechceme, aniž bychom konkrétně řekli, co a koho chceme. Místo zamyšlení, proč se nedosáhlo slibovaných a očekávaných věcí, bere se výročí jako příležitost k celonárodní hádce. Nikoli jak a co dát do pořádku, či jak věci zlepšit. Či se zabývat vznikem a příčinou chyb a způsobem jejich odstranění. Spíš se jedná o co největší osočení těch, kteří mají jiný názor a zamezení možnosti jim tento názor vyslovit.

Zeman cituje Piťhu: VŠ je jen pro 20 % populace

19. 11. 2014 / Bohumil Kartous

Omezovat přístup k vysokoškolskému vzdělání bude mít důsledky pro naši konkurenceschopnost, prezident Zeman ale soudí jinak. Novela školského zákona dál nese riziko udržování nerovnosti ve vzdělávání, školský výbor sněmovny ji bude projednávat ve čtvrtek 20. 11. Jak snadné je stát se obětí i pachatelem kyberšikany a co s tím? Přijďte diskutovat o Národní radě pro vzdělávání a hlasujte o devíti finalistech ceny Eduína. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin (10. 11. – 17. 11. 2014), připravovaném spolkem EDUin.

Buďte sami sebou, ne tiskem ovládaným davem

19. 11. 2014 / Aleš Macháček

Milí čtenáři,

Rozdávání letáků a materiálů pro demonstrace jsem provozoval od roku 1967 a mnoho z toho se dostalo do bolševického rozsudku na 3,5 roku nepodmíněně na Borech. Mnohokrát jsem do „občanské aktivity“ dal i svoje vlastní peníze. Ale tuším, jaké jsou rozpočty na skutečné akce, a věřte, že zdroje peněz jsou bohužel podstatné.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za říjen 2014

11. 11. 2014

V říjnu 2014 přispělo 195 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 36 037 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v srpnu 2014 částkou 974.62 Kč. Příjem z reklamy byl 11 080 Kč.

Zůstatek byl koncem října 2014 308 885.56 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | Ukrajina | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák