Prezident na ostrově "negativní deviace"? Mediální obraz Miloše Zemana

26. 6. 2013 / Veronika Sušová-Salminen

Od Zemanova zvolení uplynulo skoro půl roku a víc než tři měsíce je prezidentem republiky. V rámci volební kampaně bylo možné vidět, že se česká společnost nejenom rozdělila na dva tábory, ale že se v českých médiích ustálil v podstatě konkrétní mediální obraz Miloše Zemana, který nám ale -- podle mého názoru -- dnes už zabraňuje ve smysluplné a objektivní debatě o prezidentově skutečné politice. Tak jako i jinde i v tomto případě převládá forma nad obsahem.

50 procent občanů souhlasí se jmenováním Jiřího Rusnoka premiérem

26. 6. 2013

Podle průzkumu označuje 50 procent Čechů jmenování Jiřího Rusnoka předsedou úřednické vlády za krok správným směrem. Se jmenováním Rusnoka nesouhlasí 44 procent dotázaných.

Většina lidí chce, aby se co nejdříve uskutečnily předčasné volby. Že by úřednická vláda vedla zemi až do řádných voleb v příštím roce, je přípustné jen pro zhruba pětinu lidí.

Zdroj: ZDE

Babiš koupil MFDnes, Lidové noviny i Metro

26. 6. 2013

Majitel potravinářsko-chemického kolosu Agrofert Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra, které vydává MF Dnes a Lidové noviny.

Zdroj: ZDE

Bude tragikomické sledovat, jak se bude měnit zaměření těchto listů, poznamenává Jan Čulík.

Jak server IDnes zkresluje skutečnosti

26. 6. 2013

Dobrý den, chci jen poukázat na text, který vyšel dnes na webu IDNES a má být zprávou o přijetí prezidenta Zemana německým prezidentem Gauckem, s údajnými citacemi Gauckova projevu ZDE Podepsána je pod tím paskvilem jakási studentka Martina Žilková, píše překladatelka z němčiny Yvona Vašíčková.

A pro srovnání připojuji odkaz na německý originál Gauckova projevu, uveřejněný na webu spolkového prezidenta ZDE

Je otřesné, i když bohužel příznačné, jak se v celostátním českém deníku manipuluje se slovy -- v německém originále prezident Gauck prezidentu Zemanovi rozhodně nic "nevytkl", k ničemu ho "nenabádal" ani nemluvil o tom, že se Zeman "nechová jako usmiřovatel". Ale deníku IDNES se evidentně hodí, aby to vyšlo s palcovými titulky - a stádo diskutérů už patřičně reaguje.

Co prezident Gauck skutečně řekl na adresu Zemana?

26. 6. 2013 / Karel Dolejší

"Sie stehen nun vor der reizvollen und gleichzeitig schwierigen Aufgabe, die Rolle des Präsidenten entsprechend Ihres direkten Mandats zu definieren -- ohne dabei eine zweite Regierungsmacht im Land zu schaffen...

Wenn wir unsere Erfahrungen ernst nehmen, erscheint es mir besonders wichtig zu sein, dass wir unsere Ämter nutzen, um im Dialog mit den Bürgerinnen und Bürgern für die demokratische Teilhabe einzutreten. Dabei wird ein Präsident gerade in stürmischen politischen Zeiten moderierend und ausgleichend wirken. Dafür muss ein Präsident die leisen Töne beherrschen und darf nicht polemisieren. Er soll gesellschaftliche Gräben überwinden und die Nation einen."

(Stojíte nyní před vzrušujícím a zároveň obtížným úkolem -- definovat roli prezidenta v souladu se svým přímým mandátem, aniž byste přitom vytvářel druhou vládní moc v zemi...

Vezmeme-li vážně naše zkušenosti, zdá se mi obzvláště důležité, abychom v našich úřadech obhajovali dialog s občankami a občany za účelem demokratické účasti. Přitom prezident bude zejména v bouřlivé politické době moderovat a vyvažovat. Proto musí prezident ovládat mírné tóny a nesmí polemizovat. Měl by překonávat sociální příkopy a sjednocovat národ.)

V německé politické kultuře samozřejmě není běžné označovat politické protivníky za idioty a už vůbec není podobný "přímočarý" jazyk myslitelný vůči zahraniční návštěvě. Kdo dokáže porozumět zdvořilé diplomatické mluvě, samozřejmě pochopí velmi snadno, že se zde skutečně jedná o jasnou kritiku přístupu Miloše Zemana k prezidentskému úřadu, zejména jeho mocenských a také "glosátorských" ambic.

Originál projevuZDE

"Odborníci"

26. 6. 2013 / Karel Dolejší

Martin Pecina, kandidát Zemanovy vlády (nazývejme věci pravými jmény) na ministra vnitra, působí jako generální ředitel ve firmě Vítkovice Power Engineering, která je pravděpodobným dodavatelem "dostavby" jaderné elektrárny Temelín. Jako takový je v jasném střetu zájmů a neměl by v žádném případě dostat možnost coby člen sboru ve vládě získávat strategické informace, natožpak rozhodovat, o této megazakázce v minimální odhadované ceně 200 miliard korun.

Sobotka propásl velkou příležitost

26. 6. 2013 / Michael Kroh

Jmenování vlády mimo půdorys dnešní pravicové koalice, u níž si nemůžeme v žádný okamžik jisti, že má skutečně podporu oněch 101 hlasů, přineslo občanům úlevu a satisfakci. Nejnepopulárnější a nejskandálnější vláda v historii ČR si další pokračování nezasloužila. Na tom se shoduje veřejnost s opozičními parlamentními i neparlamentními stranami.

Je logické, že pád vlády uvítala i ČSSD. Předseda Sobotka i místopředseda Hašek se vyjádřili zcela jasně. Jenže to bylo včera a dnes tam už je malinký distanc. Bohuslav Sobotka otevřeně kritizuje skutečnost, že do vlády mají být jmenováni bývalí ministři sociálně demokratických vlád, kteří jsou nakloněni prezidentovi a nepatří zrovna do jeho stranického výběru. Je to trochu předčasné, protože kromě jmenování Martina Peciny ještě nic oficiálního nevíme a předpokládám, že Jiří Rusnok bude jednat i s vedením ČSSD. Nicméně slova byla již vyřčena, nedají se vzít zpět a dobrý signál pro voliče levice to vskutku není.

Prezident a jeho koule

26. 6. 2013 / Radim Hreha

Žijeme v prostředí kde pravicoví politici kamuflují korupci za svoji demokratičnost a kde aktivističtí novináři předstírají hájení veřejného zájmu.

Máme prezidenta. Má koule a ví na co je má. Tak by vypadal výrok Annuntio vobis gaudium magnum: Habemus Papam! Testiculos habet et bene pendentes, kdybychom v tomto státě ctili katolickou papežskou tradici. Rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana nejmenovat vládu na „průsečíku“ dosavadní zdiskreditované koalice je v souladu nejen s Ústavou ČR, nýbrž i logikou, dobrými mravy a s největší pravděpodobností i v harmonii s názory většiny občanů této země.

Miloš Zeman na sjezdu SPOZ, TOP hotel, Praha, 23.3.2013, foto Š. Kotrba

ANALÝZA

Co čeká pravici a co získá Zeman

26. 6. 2013 / Štěpán Kotrba

rozhovor pro Parlamentní listy. Ptal se Jaroslav Polanský.
Miloš Zeman jmenoval Jiřího Rusnoka premiérem, třebaže nelze čekat, že jeho vláda získá důvěru. Jaké benefity může Rusnokova vláda přinést této zemi?
Odpovím nejdřív protiotázkou - a musí mít všechno benefit??? No dobrá... Tak první: Ištvan a spol. budou pokračovat v decimování korupčních politiků. Že se to dotkne i TOP 09, je nabíledni. Policie už té hrabivé elity má také dost.

ODS, TOP 09, LIDEM si berou občany jako rukojmí

26. 6. 2013

Tisková zpráva ČMKOS a ASO

Reformy bývalé vládní koalice ODS, TOP 09, LIDEM byly špatné a škodlivé pro občany a ekonomiku ČR. Byly hlavním terčem kritiky a protestů organizovaných ČMKOS, ASO, Koalicí dopravních odborových svazů a občanských iniciativ. Odbory na nich požadovaly odstoupení vlády. Přestože vláda nakonec skončila aférou, která nemá v naší zemi obdoby, snaží se za každou cenu pokračovat s jiným premiérem. Hystericky reaguje na rozhodnutí prezidenta Miloše Zemana jmenovat vládu odborníků. ČMKOS a ASO považují ustavení vlády odborníků, která připraví státní rozpočet, pomůže účinně řešit situaci lidí v souvislosti s povodněmi a dovede zemi k předčasným volbám, za správný krok. Hysterické reakce bývalé vládní koalice, která už předem vyhrožuje, že žádný státní rozpočet nepodpoří, považují odbory za poslední nezodpovědné gesto, kdy zneužívá situaci a občany si bere jako rukojmí. Tato vláda dovedla ČR svými reformami do podstatně větší krize, než je v sousedních zemích, a to jak hospodářské, tak i politické.

Vyzýváme všechny politiky a politické strany, aby se soustředily na zájem ČR a ne pouze na zájem svůj! K tomu mohou nejlépe přispět předčasné volby.

Přestaňte už konečně myslet jen na sebe!

Jaroslav Zavadil, předseda ČMKOS

Bohumír Dufek, předseda ASO

V Praze dne 26. 6. 2013

Lobbisté ohrožují německou demokracii

26. 6. 2013

Dary do stranických pokladen, korupce mezi poslanci, boční výdělky - lobbisté mají v Německu příliš velký vliv, podrývají demokracii. Konstatuje to zpráva neziskové organizace LobbyControl.

Najít případy lobbování není těžké. Existují ministerští náměstci, kteří pobírají lukrativní výdělky v automobilovém průmyslu, poslanci sedící za tučné odměny ve správních radách obchodních sdružení, nebo politické strany, které přijímají pouze malé individuální dary, takže nemusejí zveřejňovat, kdo za nimi stojí.

Britská policie špehuje 9000 "domácích extremistů"

26. 6. 2013

Mnoho aktivistů vůbec nemá záznam v trestním rejstříku

Britská celostátní policejní jednotka pro boj proti domácímu extremismu špehuje téměř 9000 "domácích extremistů". Používá k tomu sledovacích technik, včetně policistů v civilu, placených udavačů a odposlechů. Sleduje politické aktivisty z celého politického spektra.

Scotland Yard se v současnosti potýká se skandálem, kdy vyšlo najevo, že po vraždě černošského teenagera Stephena Lawrence policie nařídila svým pracovníkům, aby "něco našli", co by zkompromitovalo aktivisty požadující řádné vyšetření této vraždy a potrestání vrahů. Policie hledala nějakou "špínu" také na hlavního svědka vraždy.

Ředitel tiskové kanceláře Associated Press:

Obamova vláda poškozuje novinářskou práci

26. 6. 2013

Gary Pruitt, ředitel globální tiskové kanceláře Associated Press, varoval, že americká vláda nikdy nedokáže zastavit proud informací od whistleblowerů o tajných špehovacích programech ve Spojených státech a v Británii. Poukázal na to, že Obamova vláda pronásleduje whistleblowery daleko agresivněji než jakákoliv jiná americká vláda a že to poškozuje práci sdělovacích prostředků a likviduje obraz USA jako země svobody projevu.

Za nemalou část povodňových škod může lenost s hloupostí

26. 6. 2013 / Aleš Uhlíř

Lidé dokáží rychle zapomínat. Nemám zrovna na mysli ty, pro které svět začal s jejich narozením a vše dřívější jakoby nebylo. Spoustu věcí můžeme znát z historie, nicméně to, co jsme osobně zažili, naše vlastní poznatky a zkušenost, jsou někdy nepřenositelné. Lidský život, byť i velmi dlouhý, nemusí stačit k tomu, aby člověk zažil to, co jeho rodiče nebo prarodiče. Není tomu ani sto let, co maturitní ročníky byly hromadně posílány na válečná jatka. Pouze o tom dnes vědět a nemít tu strašnou zkušenost je dost málo pro to, abychom o tom znali něco víc nad rámec dostupných historických pramenů. A tak je to se vším, co jsme nezažili sami.

Jak se ČR dotýká nejrozsáhlejší program špiclování v dějinách lidstva

26. 6. 2013 / Petr Vavruška

Rozsah a metodika odposlechů

Špionážní agentury byly historicky zaměřeny na odposlechy satelitního telekomunikačního provozu. To však dnes již představuje jen minimální část síťového provozu. Ten dnes probíhá skoro výhradně po optických sítích. Svět je dnes zasíťován miliony km dálkových optických kabelů položených v zemi, v moři, v oceánech. Každý kabel má mnoho desítek optických vláken, z nichž každé je schopno přenášet data rychlostí až 100 gigabit/s. A vývoj směřuje k dalšímu řádovému zvýšení přenosových rychlostí.

Německá vláda zaútočila na Británii za špehování internetu

26. 6. 2013

Snowdenova odhalení vedla v Německu k tomu, že se britsko-americká špehovací praxe srovnává s praxí bývalého komunistického režimu a s praxí Gestapa a Stasi. "Domníval jsem se, že tahle éra skončila, když padla Německá demokratická republika," řekl v rozhovoru pro tiskovou kancelář Reuters poslanec Evropského parlamentu Markus Ferber.

Německá vláda vyjádřila rostoucí hněv německých občanů nad britským globálním programem špehování telefonního a internetového provozu. Přímo konfrontovala britské ministry ohledně špehovacího programu Tempora, který používá britské výzvědné středisko GCHQ.

William Binney v BBC:

Snowden udělal veřejnosti obrovskou službu

26. 6. 2013

William Binney také pracoval pro americkou výzvědnou organizaci National Security Agency. William Binney začal během času být také nespokojen s činností NSA, protože dospěl k názoru, že část její práce porušuje základní ústavní práva. Tvrdí, že se snažil upozornit na své znepokojení své nadřízené prostřednictvím oficiálních kanálů, avšak nadřízení ho ignorovali. Stal se problémem pro americké úřady a v jednu dobu proti němu provedla razii FBI. V roce 2010 dostal William Binney konečně dopis od amerického ministerstva spravedlnosti, jímž dostal plnou imunitu. Dopis potvrdil pro Binneyho ochranu jako pro whistleblowera.

V rozhovoru pro rozhlas BBC hovořil William Binney o své práci pro NSA. Rozhovor, který se vysílal v pořadu BBC Radio Four The World Tonight v úterý ve 22 hodin večer, se podstatně odlišuje od toho, jak informaci o skandálu s britsko-americkým špehováním občanů po celém světě pojala Česká "veřejnoprávní" (?) televize.

Plyn z břidlic nezastaví ropný zlom, ale může vytvořit ekonomickou krizi

26. 6. 2013

Nafeez Ahmed, výkonný ředitel Institute for Policy Research and Development

Nabubřelá tvrzení průmyslu by se mohla odklonit od optimistických růstových předpovědí do pěti let.

Nová zpráva, vydaná minulý týden US Energy Information Administration (EIA), zdvojnásobila objem "technicky vytěžitelné" ropy a plynu, které jsou celosvětově k dispozici. Zpráva uvádí, že zdroje z břidlic ("shale-based") zvyšují globální zásoby ropy o 11 %.

V reakci na chyby v této nové studii, zapříčiněné konzultační energetickou firmou Advanced Resources Interantional Inc. (ARI), EIA říká: "Tyto odhadnuté zdroje ropy a zemního plynu jsou vysoce nejisté a zůstanou nejistými do té doby, než budou rozsáhle testovány těžebními vrty".

Na západ od Banánistánu, aneb O české politické schizofrenii

26. 6. 2013 / Karel Dolejší

Čeští političtí trosečníci uprostřed rozmarného léta driftují na kře ledové a zatím příliš nevnímají, k jakým paradoxním koncům to povede. Zatímco v geografickém smyslu zůstává tato země samozřejmě na místě a nehne se ze středu Evropy ani o milimetr, politicky se stále více posouvá daleko na východ od Visly. Je stále exkluzívnější - vylučuje cizince, Romy, sociálně slabé, neziskový sektor nebo i živnostníky - a stále autoritářštější. Liberální 90. léta jsou v prachu, zkuste někomu mladému vysvětlit, že se netýkala ani zdaleka jen ničím nebrzděného rozkrádání.

Rusnokova vláda možná nemá budoucnost, ale má úkol

26. 6. 2013 / Štěpán Kotrba

Jejím klíčovým mužem bude Martin Pecina - ministr vnitra. Ten slíbil garantovat pokračování "policejní kampaně" i ve špičkách byznysu a politiky. Zastřeně o tom hovořil prezident. Čili si dovedu představit, že dojde k dalšímu zatýkání v řadách politiků a klidně může být předsedkyně sněmovny konfrontována s dalšími žádostmi o souhlas se zatčením poslanců. Z kterých stran to bude, je jedno. Může se ale klidně stát, že rozpočet projde. Stejně tak jedno je, zda Rusnokova vláda dostane důvěru nebo ne. Lhůta pro jmenování dalšího premiéra neexistuje...

Žižka byl taky zeman

26. 6. 2013 / Karel Sýs

Tak máme dvě vlády, pane Švejku!

Zaplať pánbůh, paní Müllerová!

Kdyby nic jiného Zeman nezpůsobil, než že jsme mohli vidět smečku vypelichaných vlků, jak se třese do kamer, jak soptí s knedlíkem v krku, stálo by to za to!

Všichni ti vyžírkové, bába od vychladlé plotny, vrchní skokan na vysychajícím prameni, kníže trpící spavou nemocí, kamarádi z mokré čtvrti, kmotři, strýčkové, fridolíni a dětřichové se sčuchli do houfu a zaujali děravou kruhovou obranu.

Nikdo je už nechce, ale oni nemohou pochopit, proč musí od koryta, když ještě není vyžrané do dna!

Hoří jim koudel u prdele a ta už nezhasne!

Pragmatik k pragmatikovi sedá, rovný rovného si najde?

26. 6. 2013 / František Štván

Co spojuje tandem Rusnok -- Zeman? Nepochybně je to chladný egoistický kalkul, zaměřený na co nejužitečnější řešení problémů. Proč si to myslím? M. Zeman se dodnes netají nenávistí k těm členům ČSSD, kteří mu údajně v roce 2003 nepomohli do prezidentské funkce.

Proto je dnes obzvlášť zajímavé, že ač tehdy poslanec za ČSSD J. Rusnok veřejně, v rozporu s oficiálním postojem ČSSD, podpořil kandidaturu V. Klause, tak to na Zemanovo "citové" pouto k němu nemá žádný vliv. J. Rusnok, který byl vždy zastáncem velké koalice ČSSD-ODS, se krátce po zvolení V. Klause, místo přetavení sociálně demokratických myšlenek do legislativní podoby, poslaneckého mandátu za ČSSD vzdal a raději odešel do penzijního byznysu. Dodnes si myslím, že měl být z ČSSD, za to, že kývl na post v expertním týmu ministra V. Tlustého z ODS, vyloučen. J. Paroubek měl prostě pravdu, když ho vnímal jako člověka, který se myšlenkově s ČSSD rozešel. To samé se podle mne stalo M. Zemanovi a možná proto byl J. Rusnok postaven do čela úřednické vlády.

Nemohu si pomoci. Z mého pohledu to vypadá, že se mocensky najde co je kolísavé, nepevné, nerozhodné a oportunistické.

Europa Jagellonica II.: rozežraná večeře páně Fajta

25. 6. 2013 / Štěpán Kotrba

Ředitelka tiskového odboru a tisková mluvčí Ministerstva kultury České republiky Lenka Brandtová odvedla kus profesionální práce, když se pokusila uspokojivým způsobem odpovědět na mé otázky, týkající se desetimilionové dotace projektu Europa Jagellonica. Odpověděla mi takřka obratem, hned 19. června 2013 odpoledne. Za to ji musím pochválit. O obsahu jejích zpráv (za které ona osobně nemůže) se však už stejně pochvalně vyjádřit nemohu. Za obsah je totiž odpovědná ministryně Hanáková (TOP09-STAN).

Pokud si vzpomínám, paní Brandtová na ministerstvu kultury v době, kdy stejnojmenná výstava probíhala, nepracovala. Snad tedy ani nemohla vědět, že se mě pokouší mystifikovat. Řečeno diplomaticky.

Pravice a Rusnokova vláda

25. 6. 2013 / Boris Cvek

Pravicová koalice ODS+TOP09+LIDEM má možná 101 poslanců pro podporu vlády Miroslavy Němcové v této chvíli, kdy ji sjednocuje odpor proti prezidentu Zemanovi. Ještě nedávno však Miroslav Kalousek vymyslel a skrze TOP09 diktoval ODS nutnost "ověřit" si tuto většinu v tajné volbě předsedy Sněmovny. Že většinu ve Sněmovně nemá, připustil již dříve expremiér Nečas, přičemž vláda Němcové má stát na tomtéž půdorysu jako vláda Nečasova. Kromě toho nikdo nemůže vědět, co udělá nikým nevolená strana LIDEM, která již jednou zradila, a to totiž projekt, za který byla voliči zvolena do Sněmovny. LIDEM nemá politickou budoucnost a Rusnokova vláda bude mít možnost nabízet posty ve státních firmách nebo státní správě, o něž mohou mít lidé z vedení LIDEM zájem.

Dvě tváře Miroslavy Němcové, aneb Co (ne)vypadá životaschopně

25. 6. 2013 / Marek Řezanka

Otázka, která visí již několik dní ve vzduchu a která ještě do úterka v éteru viset bude, zní: Je možné, aby pokračovala silně nedůvěryhodná a nekompetentní vláda s malou kosmetickou úpravou, totiž s jiným premiérem?

Kdo má tímto premiérem být? Má vůbec ODS na čelných místech někoho, kdo by nebyl spojován s nějakou podezřelou osobou, s klientelistickým jednáním či přímo s podezřením na korupční jednání? ODS přišla se jménem Miroslavy Němcové. Ta s žádnou korupční kauzou dohromady dávána není. Ale stačí to? Jaké ministerstvo již vedla? Jaký je její dlouhodobý politický program? Jak je profilovaná? Za co se bije a jaké má výsledky?

To jsou otázky při výběru premiéra země jistě relevantní.

Spojené státy se zuřivě snaží zatknout Edwarda Snowdena, zatím bezvýsledně

25. 6. 2013

V zuřivé reakci Bílý dům odmítl srovnání s tím, že je Snowdenova situace obdobná tomu, jak Spojené státy dříve podporovaly ruské politické disidenty. O tom na tiskové konferenci promluvil jeden ruský novinář. "Existuje jeden velký rozdíl," řekl mluvčí Bílého domu Carney. "Snowden je obžalován z trestného činu." Ruský novinář se k tomu pokusil něco dodat, ale byl umlčen.

Pokus třicetiletého whistleblowera Edwarda Snowdena uniknout ze spárů amerických úřadů se proměnil ve frašku poté, co se Snowdenovi v pondělí zřejmě podařilo vyhrát na největší výzvědný aparát na světě, tedy americký.

Tragédie pod střechou světa versus odveta islamistů

25. 6. 2013 / Daniel Veselý

Na severu Pákistánu pod horou Nangá Parbat došlo ke krvavému neštěstí: islámští militanti usmrtili deset zahraničních horolezců včetně dvou Slováků ZDE a jednoho Američana. Spolu s nimi byl zabit jejich pákistánský průvodce. Tucet ozbrojenců v uniformách polovojenské jednotky, kteří nad ránem vnikli do stanového tábora, zpočátku drželo šerpy jako rukojmí, ale posléze začalo střílet po horolezcích a nakonec uteklo.

Jak rozumět chování prezidenta Zemana

25. 6. 2013 / Josef Mrázek

Prezident Zeman je člověk košatě myslící, a i když se mu to vždycky nedaří, některé jeho myšlenky jsou dokonce zaměřeny na prospěch lidského společenství. To je něco, na co nejsme zvyklí, a tak se stává, že ne všichni mu rozumí. Tak třeba teď ta věc s vládou. Předpokládám, že si Nečasův pád neobjednal, ale když už k tomu došlo, nemohl to pojímat jen jako nehodu v rámci soukromých vztahů, ale musel to vnímat také jako něco, po čem valná většina národa dlouho prahne. Muselo mu být jasné, že dozrává krize stranické politiky, u nás i jinde ve světě, a něco se s tím bude muset dělat. Dokonce pochopil, že pes je zakopán v tom, že zastupiteli a poslanci se stávají ti, které "vybrala" strana a voliči je zpravidla neznají, nebo to jsou známí dinosauři, odtržení od reálného světa. A ani když se svým chováním znemožní, nebo se projeví jako prodejní, není možné je odvolat. Aby se to trochu napravilo, mělo ba se začít třeba od změny volebního zákona. Prezident Zeman se, například, zmiňuje o volném výběru kandidátů napříč stranami. Směřuje tak stejným směrem, jako projekt www.spojeni.org , jen s tím rozdílem, že ten by se dal uskutečnit i bez změny zákonů. Ale vraťme se k záměrům prezidenta.

Čínský státní deník chválí Snowdena, že "strhl svatouškovskou masku" Washingtonu

25. 6. 2013

Čínský státní Lidový deník pochválil amerického whistleblowera Edwarda Snowdena, že "strhl svatouškovskou masku Washingtonu" a odmítl obvinění, že Peking Snowdenovi umožnil odjet z Hongkongu.

Ostře formulovaný komentář na titulní stránce zahraničního vydání Lidového deníku, oficiálního listu Čínské komunistické strany, reaguje na ostrou americkou kritiku Číny, že dovolila Snowdenovi uprchnout.

Čínská vláda uvedla, že je vážně znepokojena Snowdenovým tvrzením, že USA hackersky pronikly do mnoha sítí v Hongkongu a v Číně, včetně unvierzity v Tsinghua, kde je jeden z čínských internetových uzlů, a do čínských mobilních společností. Věc řeší s Washingtonem.

Zemanova šance: opřít se o "dolních deset milionů"

25. 6. 2013 / Milan Daniel

Jak se dalo čekat, prezidentovo rozhodnutí vyvolalo bouřlivou Kalouskovu nevoli. Za Kalouskem stojí další stovka zákonodárců kšeftujících s mocí, která v minulých měsících v důsledku svých rozhodnutí ztratila legitimitu (ovšem, ne legalitu). Vládě, které vyslovila důvěru, vyslovuje naopak nedůvěru drtivá většina občanů. Zeman se při svém rozhodnutí opřel o ustanovení ústavy, což sice stačí na to, aby se současnou sněmovnou vedl vleklou válku, neopřel se však o vůli lidí. Když mu minulý týden zástupci několika občanských iniciativ chtěli předat své podpůrné stanovisko, na Hradě je odmítli převzít.

Ivan Bartoš na konferenci Pirate Parties International v Praze v roce 2012, Jori Bertel, zdroj wiki

PŘEDSEDA PIRÁTŮ REZIGNOVAL

Ivan Bartoš: "Být Pirátem je samozřejmě super a pohodička. Vést stranu žádná legrace není"

25. 6. 2013 / Štěpán Kotrba

◄ Ivan Bartoš na konferenci Pirate Parties International v Praze v roce 2012, foto Jori Bertel

Ivan Bartoš dnes rezignoval na post předsedy Pirátské strany. jeho rozhodnutí je velkou měrou dle Jakuba Michálka výsledkem stresové situace, případně zklamání z několika posledních pirátských akcí. Podle piráta Martina "Broocha" Brože to je právě Michálek, který chce stranu převzít a pléduje i pro jeho odvolání z postu místopředsedy.

"Odešla jediná mediální stár. Jedinej známej ksicht. Ten, kterýho znal každej. Nyní se můžeme naprosto rozloučit s jakýmkoliv volebním úspěchem. Strana bez charismatického předsedy nemá šanci na úspěch. Gratuluji všem, kteří o Ivanovo odvolání neustále usilovali - právě jste položili Českou pirátskou stranu.", konstatoval Radek Holodňák z oblastního předsednictva a předseda pirátů z Žatce. " Vůči Pirátům mě to mrzí, ale nejen politikou je člověk živ," konstatoval na rozloučenou Bartoš.

Lenka Procházková k vypálení Ležáků

25. 6. 2013



Na pozvání ProAlt Chrudim přednesla spisovatelka Lenka Procházková dne 24. června 2013 v areálu památníku Zámeček v Pardubicích projev k uctění památky 194 mužů a žen, kteří byli ve sklepení nedalekého objektu nacisty popraveni před 71 lety.

Putin: Snowden nebude vydán do USA

25. 6. 2013

Ruský prezident Vladimir Putin uvedl během návštěvy ve Finsku, že Snowden nepřekročil hranice Ruska a může cestovat, kam se mu zachce. Dodal, že ruské bezpečnostní úřady "nepracovaly a nepracují" se Snowdenem. Neposkytl další informace.

K žádosti Spojených států, aby Rusko Snowdena vydalo, uvedl Putin, že Rusko nemá se Spojenými státy dohodu o vydávání občanů, a proto tuto americkou žádost nesplní. Vyjádřil naději, že Snowden odcestuje co nejrychleji a že jeho zastávka na letišti v Moskvě nepoškodí vzájemné styky.

Podrobnosti v ruštině ZDE

Ekvádor údajně váhá s azylem pro Snowdena kvůli klíčové obchodní dohodě s USA

25. 6. 2013 / Karel Dolejší

Příznivci bývalého zaměstnance NSA Edwarda Snowdena možná spinují informace o průběhu jeho útěku příliš do růžova. Objevila se agenturní zpráva, která upozorňuje, že se udělení azylu v Ekvádoru bohužel tluče s termínem obnovení klíčové obchodní dohody této země s USA. Spojené státy přes všechny konflikty s levicovou administrativou Rafaela Correy zůstávají pro tuto rovníkovou jihoamerickou zemi nadále klíčovým obchodním partnerem a obnovení dohody o volném obchodu může mít pro další vývoj v zemi zásadní význam.

Raději disciplinovaně než svobodně

24. 6. 2013 / Bohumil Kartous

Když člověk sleduje mediální reakce na zatýkání vrcholných politiků a úředníků, nelze si nevšimnout povahy mediálně-politického diskurzu, který následně velmi významně ovlivňuje veřejné mínění. Je z něj patrný, minimálně z jisté jeho části, pozoruhodně tolerantní přístup ke zneužívání politické moci i ke korupci.

Zneužívání vojenské rozvědky k léčbě hormonálních problémů v rodině premiéra (vždyť to je jen problém jedné žárlivé ženské.) se nicméně většinou nesetkalo s pochopením. Veřejné mínění, v čele s většinou opinion makerů, se vesměs usneslo na tom, že dělat ze špionáže soukromý servis tak úplně neodpovídá ani těm nejmlhavějším představám o demokracii.

Uplácení poslanců horentně odměňovanými posty ve správních radách ovšem zaznamenává daleko vstřícnější reakce. Významná část mainstreamových komentátorů a politologů se shodla na tom, že je tak nějak normální, pokud se v politickém prostoru účelově korumpuje dostupnými prostředky, protože to dělá politiku politikou.

Exorcismus aneb Vymítání

24. 6. 2013 / Lubomír Brožek

Dávejte si pozor na falešné proroky, kteří k vám přicházejí v ovčím rouše, ale uvnitř jsou to draví vlci.

Poznáte je po jejich ovoci. Sklízejí se snad hrozny z trní a fíky z bodláčí?

Matouš 7, 15-2

Vymítání je prastarý obřad, s kořeny prorůstajícími civilizačními vrstvami hluboko do minulosti, jehož cílem je vyhánění zlých sil z posedlých. Křesťanská tradice nám zanechala celou přehršli takových případů, jaký třeba zmiňuje evangelista Marek v příběhu o setkání Ježíše s posedlým na cestě gearskou krajinou. Nebožák přebýval v hrobech, chodil nahý a nikdo si s ním nevěděl rady, neboť ho ovládali démoni. Když se jich Mesiáš zeptal, co jsou zač, odpověděli, že si říkají Legie, protože jich je mnoho. Nakonec byli vyhnáni ze svého přechodného příbytku v těle jurodivce do stáda vepřů, které se poté vrhlo ze srázu do moře. I dnes se můžeme setkat s posedlými. Vyhlížejí však zcela jinak.

Vzkaz dvěma prezidentům aneb Hurá nazdar výletu

24. 6. 2013 / Marek Řezanka

Dne 23. 6. 2013 se v Lánech sešli zástupci několika iniciativ a hnutí, kteří chtěli jednak upozornit na současný stav politické scény a společnosti a jednak přednést svůj postoj adresovaný hned dvěma prezidentům (fotogalerie z akce: ZDE).

Jeden T. G. Masarykovi, čtený nad jeho hrobem, další potom Miloši Zemanovi, který již několik dní vede čilá jednání se zástupci parlamentních stran, aby v úterý sdělil, jaké řešení stávající krize považuje za daných podmínek za nejlepší.

Nad Masarykovým hrobem zazněly celkem tři příspěvky. Jako první vystoupila Lenka Procházková, která akcentovala skutečnost, že od roku 1989 došlo jednak k rozpadu Československa a jednak ke schválení tzv. církevních restitucí, které svou formulací zpochybňují Benešovy dekrety, a u nichž je podezření, že prošly výhradně díky korupčnímu postupu, který je spouštěčem nynější politické krize.

Projev Lenky Procházkové si můžete přečíst zde:

Prezidentská kancelář odmítla převzít petici

24. 6. 2013

Byl jsem účastníkem "výletu" do Lán dne 23.6.2013 pořádaném několika občanskými iniciativami, jehož průběh popisuje ve svém článku Marek Řezanka, píše Jiří Šlouf.

Vše probíhalo přesně tak, jak Marek Řezanka ve svém článku popisuje. Chtělo by se téměř říci "počasí přálo, nálada byla výborná", tuto idylu mírně kazila pouze snaha o dehonestaci akce nechvalně známým "pražským taxikářem " Zdeňkem Ponertem ( známý z hlavně z demonstrací na Václavském náměstí).

Poněkud jinak vyzněl závěr akce. Poté, co účastníci prošli Lány od místa odpočinku bývalého prezidenta k sídlu současného prezidenta s úmyslem předat petici a podpisové archy do rukou pracovníků prezidentské kanceláře, hradní stráž jak převzetí petice tak přivolání osoby kompetentní k jejímu převzetí odmítla se zdůvodněním, že obojí přesahuje její kompetence.

Po zdlouhavém vyjednávání a několika telefonických hovorech mezi strážným a jeho velitelem bylo zástupcům iniciativ doporučeno přejít od hlavní brány k bráně číslo 2 vzdálené cca 250 m. Zde se celá scéna opakovala pouze s tím rozdílem, že strážný byl zřejmě již předem informován a jeho odmítnutí převzetí petice působilo striktněji.

Petice nebyla tedy vůbec předána vůbec, a to i přesto, že s úmyslem předat ji Hrad seznámen písemně jíž několik dní předem.

To, že prezident byl zaneprázdněn jednáním a nemohl se zástupcům iniciativ věnovat je zcela logické. To, že nikdo z pracovníků kanceláře prezidenta republiky neměl ani několik vteřin volného času materiály převzít jíž tak logicky nezní.

Odpovědnost za politickou korupci

24. 6. 2013

V rámci debaty o obvinění exposlanců Tluchoře, Fuksy a Šnajdra z přijetí úplatku se často objevují dva argumenty, které mají snížit závažnost politického uplácení. Podle prvního je toto jednání běžné, neboť téměř všichni korumpují a jsou korumpování, podle druhého pak korupce dokonce patří k samotnému základu politiky, a není ji možné vymýtit. Oba tyto argumenty nejsou udržitelné a neoprávněně zastírají osobní odpovědnosti politiků za korupční jednání i za celkový korupční charakter české politiky, píše Ondřej Krása.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za duben 2013

25. 5. 2013

V dubnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 186 osob bankovním příkazem celkovou částkou 38 474,44 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v lednu 2013 částkou 5277.48 Kč.

Zůstatek byl koncem dubna 2013 160 981.38 Kč, z toho má být částka v rezervě na exekutorský projekt 166 375,59 Kč, takže výdaje na provoz Britských listů do ní zasáhly a Britské listy dlužily exekutorskému projektu 5394.21 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.