Dejme univerzitám i výzkumným ústavům půdu a svobodu

6. 5. 2013 / Ivan Větvička

Akademická obec není suverénní účastník veřejného dění, protože takřka nemá nezávislé financování, což vede k autocenzuře projevu.

Proveďme odluku univerzit a výzkumných institucí od státu, dejme jim dostatek půdy, který je uživí. Pokud to neučiníme, hrozí, že poznatky a svoboda moderního bádání a myšlení v době vážného hospodářského propadu (například bankrot eurozóny) ustoupí podstatně užšímu pohledu křesťanského světonázoru, jako se už jednou stalo při rozkladu antického Říma.

Podřízení mosteckého politika pokutují kritického občana

6. 5. 2013 / Radek Mikula

Domnívám se, že je na místě zveřejnit informaci o právním sporu, který prostřednictvím některých veřejných institucí vedu s náměstkem primátora města Mostu a místním představitelem ČSSD na Mostecku Karlem Novotným.

Začátkem listopadu loňského roku K. Novotný zveřejnil na dvou serverech svůj článek o demonstraci za prolomení limitů těžby uhlí. V něm použil formulaci:

Postup v Mostě není neobvyklý, ani nezákonný

6. 5. 2013 / Jan Potměšil

K článku "Podřízení mosteckého politika pokutují kritického občana" bych chtěl stručně podotknout, že náměstek primátora je politická, nikoliv úřední, funkce, náměstek primátora je představitelem samosprávy, úředník pak představitelem státní správy, píše Jan Potměšil. Náměstek primátora tak není nadřízeným úředníků, kteří vykonávají státní správu (zde projednávají přestupek) - titulek článku je proto zavádějící, jakkoliv běžný občan takové otázky neodlišuje.

Dále dle judikatury, až na výjimky, není vyloučeno, aby úředník řešil přestupek člena zastupitelstva nebo na členu zastupitelstva spáchaný, právě s odkazem na oddělení státní správy a samosprávy (zastupitel mu není nijak nadřízen). "Politickou objednávku" pokutovat kritického občana proto zpravidla nijak dovodit nelze. Konečně vyřízení věci příkazem (proti němuž lze podat odpor) není nijak neobvyklé, nelze v tom spatřovat zaujatost, naopak snahu věc rychle a levně "zprovodit ze světa".

Myslím, že úředníci mají z věci stejně malou radost jako sám autor textu. Podrobnosti věci neznám, ani se nechci pouštět do podrobné analýzy s odkazy na judikaturu, jen upozorňuji, že postup magistrátu není nijak neobvyklý, tím méně zjevně nezákonný.

Poplatky a poplatky dětí

6. 5. 2013 / Josef Mrázek

Ptal jsem se před časem soudce Ústavního soudu, co se dá dělat, když ministr, nebo celá vláda jedná v rozporu s Ústavou ČR, nebo mezinárodními zákony, jejichž dodržování Ústava ČR zaručuje. Řekl mi, že vlastně nic, náš právní řád takové případy neřeší. Teprve, když tím vznikne někomu škoda, lze si stěžovat. Pro skutečně postižené je to dost obtížná a zdlouhavá cesta. Naproti tomu Ústavní soud před několika lety v případě údajné škody jednotlivce neváhal způsobit škodu celému národu zrušením voleb, a nikterak se nezabýval nemravností požadavku stěžovatele, protože to náš právní řád také neřeší. Trochu jiná situace nastala 2.května 2013, když vláda odmítla návrh na zrušení poplatků za pobyt dětí v nemocnici. Měla to být jen oprava chyby, ty poplatky neměly být nikdy zavedeny, nedovoluje to Ústava ČR, ani mezinárodní zákon Úmluva o právech dítěte (dále též jen "Úmluva"). Snaha zabránit této opravě je jednání na úrovni navádění k pokračování v nezákonnosti.

Keňané vyjednávají s britskou vládou o odškodné za jejich mučení v britském gulagu

5. 5. 2013

Britská vláda vyjednává o finančním odškodném pro tisíce Keňanů, kteří byli vězněni v padesátých letech v britském gulagu v Keni a britští činitelé je tam krutě mučili. Povede to zřejmě k velkému množství odškodného pro mnoho dalších britských obětí po celém světě.

Poté, co pokusy britské vlády blokovat žádosti o odškodnění za mučení od kdysi Brity vězněných Keňanů u soudů opakovaně selhaly, zahájili nyní britští právníci historické rozhovory s obětmi britského mučení o výši odškodného.

Jak nedělat novinařinu aneb jak vyrábět a šířit fámy

4. 5. 2013 / Jan Kavan

Nejdříve mi dovolte, abych se představil. V komunistickém Československu jsem úspěšně uzavřel čtyři ročníky na novinářské fakultě a v posledním roce jsem byl vyloučen z politických důvodů. Novinářskému řemeslu jsem se pak učil i jako elév v Mladé frontě pod dozorem a s pomocí Drahuše Proboštové, pozdější chartistky a redaktorky samizdatových Lidovek. Hodně jsem se naučil i v časopisu Univerzita Karlova i díky šéfredaktorovi Jaromíru Hořcovi. Naučené jsem pak uplatnil během dvacetileté emigrace v Británii, kde jsem redigoval prestižní čtvrtletník East European Reporter a pravidelně přispíval do Timesů, Observeru, Guardianu a dalších kvalitních periodik. V letech 1993-94 jsem mj.vedl i kurz o sdělovacích prostředcích na univerzitě v New Yorku. V rámci těchto svých přednášek jsem ilustroval směšování zpravodajství s ovlivňujícím komentářem, neobjektivitu prezentace zpráv i neschopnost a neochotu si ověřovat fakta na odstrašujících příkladech některých článků z tehdejších Lidovek.

Ne Česká televize, ale dluhy firmy, která vlastní Novu, se vymkly kontrole

6. 5. 2013 / Štěpán Kotrba

reakce na rozhovor generálního ředitele Jiřího Andruška pro časopis Týden "Financování České televize se vymklo kontrole". Psáno pro týdeník Marketing&Media

Generální ředitel prozatím ještě největší komerční televize v Česku zaútočil v časopise Týden na princip solidární platby za veřejnou službu. Zatímco CME se potácí v miliardových dluzích, recykluje staré filmy, vysílá zpravodajství o mrtvolách a tklivých příbězích mrzáčků, opouštějí ji inzerenti a čeká jako na smilování Boží na kupce, Česká televize zažívá rozvoj. Nemá reklamu a nechce ji. I kdyby ji chtěla, všichni jsou rádi že ji nemá a už ji nepovolí. Investuje do nových technologií i pořadů, rozvíjí pátý kanál pro děti, uvažuje o šestém, spouští vysílání v HD, staví nové regionální studio, její zpravodajství je lídrem trhu.

ANALÝZA

Velký rozbor ČT: Namyšlený Moravec, pravicové zpravodajství a trocha naděje

6. 5. 2013 / Jiří Hroník, Štěpán Kotrba

První květnový den oslavila Česká televize jako nástupkyně Československé televize šedesáté výročí svého prvního vysílání. Nad veřejnoprávním médiem se z různých úhlů pohledu pro ParlamentníListy.cz zamýšlí novinář, politický a mediální analytik a vysokoškolský pedagog Štěpán Kotrba. Ptal se Jiří Hroník.

Myslíte si, že má veřejnoprávní televize co oslavovat a čím se podle Vás může nejvíce chlubit?
Šedesátka je mezník i v životě člověka - už máte právo radit mladším... A Dvořák jel nedávno i do Ruska... Ale dost legrace.
Ano. Česká televize může být pyšná. Je čelnou institucí české národní kultury, je Národním divadlem 21. století. Je největším mediálním zaměstnavatelem v Česku, lídrem technologického pokroku nejen v televizním vysílání, ale dnes i v digitální televizní multimedialitě. Buduje pátý program pro děti s vlastní výrobou zábavných i naučných pořadů, uvažuje o šestém. Spouští tři programy v HD, spustila iVysílání, hybridní interaktivní vysílání HbbTV, intenzivně se připravuje i teletext budoucnosti. Aplikace pro mobilní telekomunikační zařízení snesou srovnání s celým světem. Napomáhá přežití nezávislého českého filmu, investuje do koprodukcí, investuje do dokumentární a animované tvorby. To se vám zdá málo???
Má ale i na co navazovat a co dohánět. V množství produkce a někdy i v kvalitě.

Na zmrzlinu nebo na demonstraci. Dilema našeho občana

6. 5. 2013

Když jsme v sobotu s manželkou vyšli z brněnského nádraží a pomalu stoupali směrem k náměstí Svobody, byli jsme překvapeni docela velkým počtem lidí, které jsme míjeli. Pravda, toto místo je vlastně centrem Brna, píše Ladislav Štítkovec.

Pomyslel jsem si, tolik lidí na jednom místě, to by mohlo přijít i dost lidí na naší demonstraci, která se právě na náměstí Svobody měla konat. I tam bylo lidské hemžení vidět. Lidé posedávali na lavičkách, korzovali po náměstí, popíjeli na zahrádkách restaurací nebo ulízávali zmrzlinu.

POZVÁNKA:

Moderní ČSSD? Plány a realita proměny organizace

6. 5. 2013

Diskuse "Moderní ČSSD? Plány a realita proměny organizace", která se koná v úterý 7. května 2013 od 18.00 ve velkém sále Goethe Institutu.

Diskuse proběhne ve spolupráci CESTY s Friedrich Ebert Stiftung, e.V., zastoupení v ČR a Masarykovou demokratickou akademií u příležitosti vydání knihy Martina Poláška (a kolektivu spoluautorů) Mezi masovou a kartelovou stranou: možnosti teorie při výkladu vývoje ČSSD a KSČM v letech 2000--2010 (Praha: SLON, 2012).

V panelu diskuse se zúčastní Jiří Koubek a Martin Polášek, politologové Ústavu politologie Filosofické fakulty Univerzity Karlovy; Oto Novotný, vedoucí Politicko-analytické sekce České strany sociálně demokratické a Lubomír Zaorálek, místopředseda České strany sociálně demokratické a místopředseda Poslanecké sněmovny P ČR.

Pozvánka na Pražský Microfestival

3. 5. 2013

V polovině května se v Praze uskuteční pátý ročník Pražského Microfestivalu. Tato událost stojí za pozornost především jako příklad úspěšné neziskové aktivity zaměřené na podporu živého umění. Cílem festivalu je dát prostor inovativní umělecké tvorbě a přesáhnout hranice národních literatur. Letos se na něm sejde 18 spisovatelů a básníků spolu s hudebníky a performery z různých zemí světa. Festival probíhá v češtině a v angličtině, ale neomezuje se jen na umělce z českého a anglosaského světa.

Na festivalu se můžete setkat s básnířkou Alice Notley, autorkou nekonformní poezie s prvky eseje a prózy, nebo s konceptualistou Paalem Bjelke Andersenem, který chápe umění jako nástroj společenského a politické ho komentáře. Každý den festivalu je doprovázen koncertem. Kromě spojení se zvukem bude festival hostit poezii také ve spojení s vizuálním uměním, například v kooperaci Zuzany Husárové a Amalie Roxany Filip. Tito a další tvůrci budou na letošním festivalu prezentovat inspirativnost živé kultury a potenciál umění pro společenskou reflexi.

Festival bude probíhat 12.-14.5. v pražském klubu K4. Vstupné se tradičně nevybírá.

Více informací najdete ZDE

Kalousek chystá další emisi dluhopisů pro lidi. Pro které?

6. 5. 2013 / Jiří Baťa

Na první pohled by se dalo říci, že je to pozitivní zpráva, ale není. Tedy v závislosti, z jakého úhlu pohledu tento další "záchranný " krok ministra Kalouska posuzujeme. Z pohledu státního dluhu, na kterém má lví podíl Kalousek a obě předchozí koaliční vlády v čele s ODS, je to jen taktický krok pana Kalouska, neboť jak sám prohlásil: "Je důležité, aby část státního dluhu měly v držení české domácnosti (rozuměj občané). Podporuje to stabilitu země a je v zájmu lidí, aby prosperovala". Podle něj by tyto subjekty, vzhledem k roční výpůjční potřebě státu mezi 200 až 230 miliardami korun, zhruba 40 miliard by mohly držet právě domácnosti. Tím se vlastně ministr Kalousek zříká odpovědnosti za vznik tohoto dluhu a celkově i za způsob vládnutí, které umožnilo takovou neodpovědnou finanční politiku praktikovat. Chybou by bylo si myslet, že se Kalousek takto vymkne následkům z (ne)zodpovědnosti za rezort a výsledky ekonomiky státu od r. 2008 do dnešních dnů. Tím, že přenese břemeno dluhu na občany částečně sníží manko odpovědnosti vládní garnitury (včetně té své), ale zlepšení ekonomické situace to nepřinese.

V americké televizi v podstatě kuřáka nevidíte

6. 5. 2013

Dobrý den, dovolím si maličko zareagovat na nejenom debatu o kouření, která se trozpoutala po otřesné debatě v pořadu Máte slovo ČT. Jako doplněk k panu doktoru Wagnerovi - ona ta dnešní mládež má díky tomu, že knížky čte minimálně a veškerá její konverzace se týká jenom Facebooku apod., kde se vyjadřují jenom v krátkých větách a zkratkovitě, problém sestavit a porozumět delší větě. V češtine, o angličtině nemluvě. Nějakou dobu sleduji seriál ČT Vyprávěj díky internetovému vysílání ČT. Proto jsem si uvědomil jeden propastný rozdíl, tady v americké televizi ve filmu v podstatě kuřáka nevidíte, zatímco v tomto seriálu snad až na nějako výjimku skoro všechny ženy, zejména představitelky mladé generace, mají každou chvíli v ruce zapálenou cigaretu. Do západní Evropy a USA je tento seriál už z tohoto důvodu asi neprodejný. Závěrem bych dodal, že pan kardinál Duka by se měl modlit ne za média, ale za osud České republiky a zlepšení sociálních poměrů. Jenže, on nemá vzor v novém papeži Františkovi, podle kterého má být církev chudá a hlavně pro všechny a protože těch chudých je většina, tak hlavně pro ně, píše Martin Wrana.

Za co se Duka (ne)pomodlí

5. 5. 2013 / Marek Řezanka

Dne 5. května bychom si měli připomenout 68. výročí Květnového povstání českého lidu proti německé okupaci. Válka již byla téměř u konce. Lidé ale umírali dál. Stačí si projít Prahu a koukat se po pomníčkách. Najdou se ve Stromovce, v Letenských sadech, na Hradčanech. Zkrátka, na řadě míst (nejen) hlavního města. Pátého května 1945 nacisté vyhladili obec Javoříčko. Pátého května 1945 byl mj. také osvobozen koncentrační tábor Mauthausen-Gusen.

Mainstreamová média se s tímto výročím ovšem hodlají vypořádat po svém. Na den 12. května připadá Světový den sdělovacích prostředků. V neděli 5. 5. od 10:00 bude ČT2 přenášet Bohoslužbu za sdělovací prostředky. Z katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha bude zvláště vzpomenuto 60. výročí zahájení vysílání ČST.

Podzemní řeka

4. 5. 2013 / Lenka Procházková

Reformy jako exekuce

5. 5. 2013 / Michal Rubáš

Naše tzv. ekonomické reformy, které se tu provádějí od počátku 90.let, nevymyslel Václav Klaus.

Byly pod názvem Programy strukturní adaptace od 70. let vnucovány rozvojovým zemím, které - v důsledku způsobu, jakým byly podřízeny ekonomikám bohatých států Severu - už nemohly splácet své dluhy. Tyto programy strukturní adaptace byly něco mezi nucenou správou a exekucí. Jejich obsah byl následující: velkoryse privatizovat, devalvovat měnu, seškrtat veřejné a sociální výdaje, zlikvidovat vnitřní trh, orientovat se na export založený na mzdovém dumpingu, otevřít ekonomiku dokořán, aby se zamezilo skutečné adaptaci nebo vytváření vlastní průmyslové základny.

Aktuální význam květnového povstání

5. 5. 2013 / Milan Valach



Projev na demonstraci HzPD v Brně 4.5. 2013

Video záznam kratší verze projevu z demonstrace: ZDE

Na konci II. světové války v dubnu 1945 byla na území Čech a Moravy dislokována mohutná Schörnerova armáda s 900 000 muži, více jak 2 200 tanky, tisícem letadel a další těžkou výzbrojí. Jejich cílem bylo bránit se v tomto prostoru ještě nejméně tři týdny. Nacistický teror, kterým trpěli naši předkové po celých pět let okupace, ke konci války neslábl. Spíše naopak. 19. dubna byla za podporu partyzánů vypálena obec Ploština, 5. května 1945 Javoříčko.

Nacisté neváhali vraždit muže, ženy a děti ani v poslední dny války. Podle R. Heydricha byli obyvatelé tohoto prostoru Slované, kteří ani sami nechtěli, aby byli považováni za lidi.

Za této situace se zdálo, že povstání proti nacistické okupaci je zcela nemožné. Ale jaké bylo moje překvapení, když jsem vzal do ruky jednu z posledních publikací na toto téma, práci Kuralovu a Štěpánkovu "České národní povstání v květnu 1945". Všichni víme o Pražském povstání, ale to je jen jedno ohnisko, i když největší. Již 1. května dochází k povstání v Přerově a povstalecká vlna se šíří po celé Moravě a Čechách, na Českomoravské vysočině vznikají celé oblasti osvobozené partyzány a místními občany. Řada ohnisek povstání je v Podkrkonoší a na mnoha dalších místech.

KATOLÍCI, ČESKÁ TELEVIZE NENÍ VAŠE. JE VŠECH. I ATEISTŮ

5. 5. 2013 ŽIVĚ: Kardinál Duka se modlí za Českou televizi --- ČT ho o to sama požádala...

5. 5. 2013 / Štěpán Kotrba

To aby občané zapomněli na 68. výročí Pražského povstání proti nacistickým okupantům. Mohlo by je inspirovat. Takto inspirovalo pracovníky multimediální redakce Českého rozhlasu při "kulatém" výročí bojů o rozhlas v roce 2005.

Nicméně se domnívám, že kdyby se církev katolická modlila za oběti Pražského povstání a oběti 2. světové války, byla by to veřejná služba, proti které bych nenamítal vůbec nic. Ani vůči jejímu přímému přenosu Cěskou televizí.. Ale takto veřejné přivinutí se České televize ke katolické propagandě vůči své vlastní agendě je něco, co se mi hnusí. Nesnáším servilitu. A myslím, že nejsem sám. Co v katedrále například dělá logo dětského kanálu ČT:D? Dukovu mši koncelebrují "mediální" kněží - Tomáš Halík, Zbygniew Czendlik, Vladimír Málek a bývalý předseda Rady ČRo Jiří Florian, dnes zaměstnanec náboženské redakce ČT. Slavnostní čtení zazní z úst zástupců České televize, například redaktorky Hany Scharffové.

"Bohoslužbou chceme poděkovat a pomodlit se za existenci a službu České televize, která v letošním roce slaví významné výročí svého vysílání," říká kreativní producent Patrick Diviš, jehož Tvůrčí producentská skupina náboženské tvorby přenos zajišťuje. "S návrhem bohoslužby za sdělovací prostředky jsem se na kardinála Dominika Duku obrátil koncem loňského roku. Za jeho vstřícnost jsem velmi rád, dal tak najevo, jak významnou roli ve společnosti zaujímají média v čele s Českou televizí," dodává Patrick Diviš na sebechvalných stránkách České televize. To je ukázka nedostatku vkusu. Takže Česká televize si sama požádala arcibiskupství o děkovnou mši za svoji existenci. Rozumím tomu správně? Byly i ostatní církve požádány Českou televizí, aby se za ni modlily - židé, evangelíci, husité, muslimové? Odmítly? A co ateisté, kterých je v České republice naprostá většina?

Ještě že se katolický kardinál nemodlí za přežití ředitele veřejnoprávní katolické České televize Dvořáka...

Mediář: Hodně absurdní marketingové divadlo ZDE

PS: Nova také dává motlitbu. Rowan Atkinson v kostele jako Mr. Bean... The church orgiasist. (1990) Nejspíš taková malá zlomyslnost programového ředitele.

Alena Gajdůšková

Veřejnoprávní média nejsou dudlíkem

5. 5. 2013 / Alena Gajdůšková

Česká televize slaví šedesáté výročí vysílání. Připomeňme si však posledních 23 let. Během nich jsme totiž objevili význam veřejnoprávního vysílání, které není dudlíkem před spaním. S větším či menším úspěchem naše televize začala plnit funkci informační, ale v posledních plánech kulturního a dětského kanálu i funkci pojistnou.

Zaneřáďme přírodu!

5. 5. 2013 / Milan Kohout

(Proslov na demonstraci v Brně svolané HzPD dne 4. května 2013)

Milí přátelé a spolulidé na této zeměkouli!

Filosofie PŘÍMÉ demokracie by se měla mimo jiné také stavět PŘÍMO k našemu životnímu prostředí.

Měli bychom PŘÍMO, na rovinu a neústupně žádat od našich soukromých podnikatelů-kapitalistů, aby nám vrátili špínu do našich řek a nedýchatelný smrad do našeho ovzduší.

Lesy by měly opět trpět pod vodopády dešťů plných kyselin.

V řekách by měly od znovuobnovených papíren a továren plynout rakovinotvorné chemikálie, závaly plastových láhví, igelitové tašky, kondomy a krásné duhové olejové skvrny obklíčené dehtovými sraženinami. Jezera by měla být mrtvými vodami, kde nepřežije žádný živočišný druh a měla by zapáchat až do dalekého okolí a jejich odér by měl prostupovat naše domovy a schovávat se pod našimi peřinami. Vzduch by měl být nedýchatelný, vyvolávající záchvaty kašle a naše děti by měly co nejvíce trpět astmatem a záněty průdušek a chraptivě se ptát rodičů po zemích, kde je čistý a svěží vzduch.

Tajemství za všechny prachy...

5. 5. 2013 / Ladislav Žák

Žijeme v tržním prostředí a trh je mírou všeho. To nám vtloukají do hlavy naši volení i nevolení vyvolení a jejich vědečtí a mediální nohsledi. Nabízím nejen jim k zamyšlení okolnost, že přes obecně dumpingovou cenu, za kterou nabízel jejich přísahou vázaný zpravodajský důstojník důležité státní tajemství, zůstala jeho nabídky bez poptávky. Nechci zkoumat zpravodajské prostředí a nuance, kterými k této skutečnosti přispělo, ale myslím si, že to podstatné zůstává.

Naše státní tajemství nikoho nezajímá a nikdo ho nechce.

Otřesné bláboly o "svobodě kouřit" v České televizi

4. 5. 2013 / Jan Čulík

Neuvěřitelné bláboly o "svobodě kouřit" zazněly v České televizi. Je to dalším, otřesným důkazem, jak se provinili v devatenáctém století čeští obrozenci. Způsobili totiž, že v české kotlině hovoříme obskurním jazykem a jsme izolováni od vnějšího světa. K problémům, které jsou všude jinde dávno vyřešeny a k nimž existují jasná, nezvratitelná fakta, zastáváme v "české kotlině" prostě pitomé, neinformované názory. Přitom by trvalo asi 1 vteřinu najít si k tomu informace na netu a NEŽVANIT.

Argumentem, proč je ve většině zemí v Evropě kouření v restauracích zakázáno, je toto:

Pobyt v zakouřeném prostředí škodí zdraví zaměstnancům restaurací a způsobuje jim chronickou bronchiditu a rakovinu. Rok po zavedení zákazu kouření v restauracích v Británii se zbavilo chronické bronchitidy velké množství číšníků a číšnic v restauracích. Slušná země nemůže tolerovat, aby zlozvyk jedněch vážně škodil zdraví jiným. Kuřáci mají plné právo kazit si vlastní zdraví (i když je otázka, proč za jejich léčbu rakoviny a cévních onemocnění, způsobených kouřením, mají platit ostatní daňoví poplatníci), avšak v žádném případě nemají právo ničit zdraví jiným lidem. Proto platí zákaz kouření ve veřejných místnostech ve většině zemí Evropy.

Nejde o svobodu něco dělat, ale o svobodu ubližovat druhému. Civilizovaná společnost svými zákony znemožňuje, aby jeden člověk ubližoval druhému. Nikdo nezakazuje kouření jako takové, ale brání tomu, aby kuřáci poškozovali zdraví druhých lidí.

Asi za dvě vteřiny najdete na webu informace o tom, že

Zákaz kouření v restauracích ve Skotsku vedl k rychlému a zlepšení zdraví číšníků a barmanů ZDE Článek uvádí:

U zaměstnanců restaurací, hostinců a barů ve Skotsku došlo k radikálnímu zlepšení jejich zdravotního stavu do dvou měsíců po zavedení zákazu kouření v restauracích v březnu 2006. Před zákazem kouření v restauracích trpělo potížemi s dýchacími cestami 79,2 procent zaměstnanců restaurací. O jeden měsíc později po zavedení zákazu kouření v restauracích mělo tyto potíže už jen 53,2 procent zaměstnanců restaurací, tedy došlo k poklesu potíží o 26 procent. Po dvou měsících mělo tyto potíže už jen 46,8 procent zaměstnanců restaurací, došlo tedy k zlepšení zdravotního stavu u 32,4 procent těchto zaměstnanců.

Jiný článek na toto téma, potvrzující zlepšení stavu zaměstnanců restaurací po roce po zavedení zákazu kouření je ZDE

Zákaz kouření v restauracích ve Skotsku vedl o obrovskému poklesu infarktů (za jediný rok o 17 procent!) ZDE

V amerických, kanadských a evropských městech, která zavedla zákaz kouření v restauracích, došlo všude k poklesu infarktů o 17 procent za první rok po zákazu (CNN) ZDE

Počet hospitalizací dětí na astma poklesl po zákazu kouření o 18 procent ZDE

ZDE najdete důkazy o tom, jak obrovské množství chorob způsobuje vystavení kouření druhých a informace od právní firmy, specializující se na vymáhání odškodného za to, že vám někdo poškodil zdraví, jak se domoci odškodného za poškození vašeho zdraví kouřením druhých. Že by něco takového existovalo v ČR, to je asi utopie, že?

V Brně jsem viděl ve středu člověka nesoucího igelitku s nápisem British American Tobacco. (To je ta firma, pro kterou pracuje radarový pan Klvaňa.) Nikde jinde než v Česku by něco takového nebylo možné. Firma British American Tobacco totiž skutečně vážně poškozuje zdraví milionů lidí a na Západě je zcela zdiskreditovaná - a zdiskreditován by byl i člověk, který by jí nošením jejich igelitky dělal reklamu. Vzpomínám jak šokovaný byl komentátor deníku Guardian George Monbiot, který se jednou účastnil v Praze Havlova Fóra 2000 a s hrůzou tam zjistil, že akci sponzoruje právě tato tabáková společnost. Napsal mi, že kdyby to věděl, nikdy by to Prahy na Fórum 2000 necestoval - a tím je akce zdiskreditována.

PS. Pan Řezáč mě obviňuje z rasismu, ale reakce některých (všech!) (českých!) diskutérů na facebooku na toto téma jsou, s odpuštěním, pozoruhodné svou zabedněností. Argument, že kouření ve veřejných místnostech je skoro všude v rozvinutém světě zakázáno, protože to poškozuje zdraví jiných lidí, a tedy omezuje to svobodu druhých, diskutéři zcela pomíjejí. Naopak argumentují:

  • Kouření v restauracích není třeba zakazovat, protože na Ostravsku je taky smog.
  • Kouření v restauracích se nesmí zakazovat, protože potraviny jsou taky škodlivé. :)
  • Škodlivost kouření není prokázána. Je to jen názor. :)
  • Není prokázáno, že kouření zkracuje život o 12 - 15 let a není prokázáno, že kouření škodí nekuřákům :)
  • Zaměstnanci restaurací žádnými chorobami dýchacích cest netrpí :)
  • Rázovité venkovské české hospody by utrpěly zákazem kouření a strejci by do nich nechodili (Kupodivu rázovité anglické vesnické hospody zákazem kouření neutrpěly a strejci tam nepřestali chodit.)
  • Ve svém majetku si mohu dělat, co chci

Toto říkají čeští čtenáři. Ne jiní, dosud se nikdo z českých diskutérů neozval, kdo by byl informován o faktech a o tom, že v této věci mezinárodně veřejná debata už skončila a je směšné hájit názory, o nichž bylo před lety beze sporu dokázáno, že jsou nesmyslné.

Doporučuju zastáncům práva dělat si ve svém majetku, co chci, aby usilovali o zrušení předpisu, že je v automobilu nutno používat bezpečnostní pásy. Konec konců je přece automobil vaším soukromým majetkem, takže si tam přece můžete dělat, co chcete, ne? A vlastně, protože je automobil vaším soukromým majetkem, jakým právem vás stát nutí, abyste měli k řízení automobilu řidičský průkaz! Pryč s řidičskými průkazy, které, stejně jako možný zákaz kouření v restauracích, jsou hrubým omezením individuální osobní svobody!

Také samozřejmě má vlastník restaurace či obchodu podle tohoto přístupu na základě neomezené individuální osobní svobody plné právo zakázat vstup do restaurace osobám jiné pleti nebo některých národností. Zákon, postihující v těchto případech rasismus, musejí zastánci kouření taky nechat zrušit, protože hrubě omezuje jejich individuální svobody a práva.

Je asi opravdu škoda, že je tato diskuse uzavřena do nesrozumitelného jazyka, protože kdyby byla mezinárodně přístupná, mnoho lidí by se bavilo.

Možná, pane Řezáči, že bych oželel tu Boženu Němcovou, a možná, že by ji oželely i ty desetitisíce lidí, kteří v ukrutných bolestech bez zájmu médií umírají právě teď v Česku na rakovinu způsobenou kouřením. Význam kultury někde končí a je menší než určité jiné věci.

Za co všechno mohou obrozenci?

4. 5. 2013 / František Řezáč

Mánie může být kuřácká, ale také intelektuální, například přesvědčení, že se Češi a Moravané měli raději poněmčit, aby si nedělali v Evropě a ve světě komplikace se svým nesrozumitelným jazykem. Kdyby Němcová psala německy, mohla být bohatá z velkých nákladů svých knih. Jenže, vona se holt, k rozčilení pana Čulíka, rozhodla jinak...

Kvůli nějakému blbci typu Kubery, který si pustí hubu na špacír v pořadu ČT, na který se slušný člověk nedívá, se spláchne celá národní kultura do záchodu. Naštěstí byli a jsou jiní jiného názoru. Například J.W. Goethe, který fandil češtině právě v dobách, kdy se obrozovala. Zarytí čechožrouti vždycky vyčítali Herderovi i Goethovi, že svým přemýšlením a dílem pomohli vzkřísit český národ, který, podle jednoho pána, nemá konec konců v tomto prostoru co pohledávat. Tato reakce na článek Otřesné bláboly... není o kouření. Je reakcí na otřesný blábol, který vyvolává velký otazník nad intelektuální konzistencí autora s jeho články proti rasismu. Jdu si zakouřit...

O intelektuální mánii

4. 5. 2013 / Jan Čulík

Výrokem

Mánie může být kuřácká, ale také intelektuální, například přesvědčení, že se Češi a Moravané měli raději poněmčit, aby si nedělali v Evropě a ve světě komplikace se svým nesrozumitelným jazykem.

pan Řezáč zkreslil význam toho, co jsem napsal. Nevyjádřil jsem přesvědčení, že "se Češi a Moravané měli raději poněmčit, aby si nedělali v Evropě a ve světě komplikace se svým nesrozumitelným jazykem". Evropě je, s odpuštěním, naprosto jedno, co dělají Češi, vůbec je neřeší a nezajímá se o ně. Poukázal jsem na to, že si uzavřením domácího diskursu do jinde nesrozumitelného jazyka dělají Češi problémy SOBĚ, protože kdyby jejich diskurs byl součástí diskursu mezinárodního, nesmysly, které jsou běžně vyřčeny v ČR bez korekce, by v silné konkurenci mezinárodního prostředí prostě neprošly. Velmi obdobný problém má například i Itálie, viz její současná politická situace. Musím ale poopravit, že by se neozval nikdo z Čechů, kdo nesdílí mnou výše kritizovaný názor na podporu kouření v rámci svobody. Jan Hoffman napsal:

Jako dlouholetý čtenář a třeba i komentátor Vašich listů (píši si s několika autory), reaguji na Váš mírně emocionální vstup na téma cigaret a kouření.

Plně se s ním (a to je, prosím, co se týče Vaší osoby a názorů, poprvé) ztotožňuji. Podobenství, které bylo citováno v souvislosti s močením na jednom konci společně sdílené veřejné plovárny je prostě trefné. Jsem bývalý kuřák, závislák.

Dnes nemám problém si jednou za týden dát s návštěvou pod rozkvetlou třešní jednu cigaretu. Ale co nesnáším a značně mne vzdaluje od lidí, když jdu do hospůdky, kde ostatní kouří, na dvě piva s přítelem či kamarádkou, na pokec ... a po návratu domů se musím na zápraží vysvléci donaha, šaty včetně spodků, vrchního ošacení i bundy či kabátu dát do pračky ... a celé tělo, vlasy a vousy pod sprchou vyšamponovat a pořádně omýt. Nehledě k tomu, že se ráno probudím nepříliš osvěžený, sucho v hrdle, jako praštěný ... a sliznice se regenerují dva tři dny. Chudáci číšnice.

V tomto jsme zatím, jak se dříve říkalo, barbaři.

O kouření, o jazycích a o češtině

5. 5. 2013 / Petr Wagner

Debata o kouření již skutečně proběhla a to dávno. Už v roce 1984 jsem se na medicíně učil, že pokud vykouříte za život 150 000 cigaret a více, enormně Vám stoupá riziko rakoviny. Burgerova choroba a statní muži končí jako trupy jakbysmet. To se týká v určité vazbě i pasivního kouření.

Následky nebo spíše důsledky těchto velkých studií vidíme v řadě oblastí. Jednak v obrovských procesech s výrobci cigaret ve Spojených státech, končících odškodným v řádu stovek milionů dolarů. V zákazu tabákové reklamy například při závodech Formule 1 nebo moto GP.

V trvajícím poklesu kuřáků v USA a přesunu výroby velkých tabákových koncernů například i do ČR. V Kutné Hoře otevíral tabákovou továrnu prezident!!! Je vcelku asi nabíledni čí peníze a kdo asi stojí v pozadí. O lidskou svobodu opravdu ale opravdu nikomu nejde. Rozhodně ne v našich podmínkách.

K debatě o češtině

4. 5. 2013 / Boris Cvek

Chtěl bych se jen krátce připojit k debatě o češtině, nikoli k debatě o kouření, protože k té není co říci. Jsem člověk, který češtinu miluje a obdivuje, jenom v ní jsem plně sám sebou, psal jsem v ní básně a dramata, četl jsem v ní tu největší světovou literaturu a filozofii od antiky po dnes. A právě tam podle mého názoru čeština dosáhla svého vrcholu, kde se dokázala stát domovem takovým dílům, jako je třeba Rabelaisův Gargantua a Pantagruel.

O diskursu, obrozencích a mediálním působení tabákového průmyslu

5. 5. 2013 / Karel Dolejší

Jan Čulík se pozastavil nad tím, jak Česká televize propaguje "svobodu kouřit". Vyjádřil názor, že je to dáno odtržením českého diskursu od zbytku světa, protože v západních zemích je běžné odmítání kouření. Jenže možná, že se to s celou věcí má úplně jinak.

Britská Sky Television se od roku 2004 podílí na natáčení komerčně velmi úspěšné "americké Aeneidy" - vědeckofantastického seriálu z fiktivní dávné minulosti lidstva Battlestar Galactica. V tomto seriálu prakticky všechny lidské postavy neustále kouří, včetně lékařů (tuším že s jedinou výjimkou jednoho z leteckých mechaniků na mateřské lodi a pak až nemluvňat) a s nevelkou nadsázkou tak lze říci, že každý nekuřák=nepřátelský android (Cylon). Během pořádně nastavované kaše (předfilm a prozatím čtyři série) se lidé například potýkají s nedostatkem vody nebo trpí hladem, takže velmi riskantním způsobem získávají z neznámé planety zásobu vodních řas; tabák jim však nedojde vůbec nikdy.

Tržní nátlak na kouření má pozoruhodně selektivní dopad

5. 5. 2013 / Jan Čulík

Není pochyb o tom, že nadnárodní tabákové společnosti se snaží o prosazování svého vlivu ve všech zemích světa, je však pozoruhodné, podíváme-li se na mapu Evropy, že se jim to daří ve střední Evropě nejlépe jen v České republice. Čímpak to asi je, že se nejméně kouří ve skandinávských zemích, v Holandsku, ve Velké Británii a ve Francii, relativně střední měrou ve střední Evropě pak v Rumunsku, na Slovensku, v Maďarsku a v Rakousku, a nejhorší je situace v Česku, v Bělorusku, v Moldově, v Bulharsku, v Kosovu, ve Slovinsku a v Řecku.

Všimněte si, že nejvíce se kouří skoro všude v zemích, kde obyvatelstvo nezná cizí jazyky, a je tedy uzavřeno do vlastního, domácího diskursu. Samozřejmě, že tabákové společnosti se nejvíce prosadí i v zemích, kde je nejvíc korupce ve vládě a ve státní správě - a to jsou zase shodou okolností především země, které jsou uzavřeny do domácího diskursu.

Nebral bych handicap češtiny a neznalosti cizích jazyků na lehkou váhu. Čtenáři ve svých reakcích na blok článků o šokujícím stavu kouření v České republice píší tak neuvěřitelné pitomosti, jaké by se znalostí mezinárodního diskursu o problematice kouření - který, jak píší i lékařští odborníci, byl už před desetiletími uzavřen v neprospěch kouření jako nejvážnější příčiny předčasného úmrtí obyvatelstva - nemohli vypustit z klávesnice.

"Dávat gangrénu do souvislosti s kouřením v restauracích je pitomost" - poznámka jednoho čtenáře na Facebooku. Skutečně? Takže ono kouření v restauracích podle tohoto čtenáře drastická onemocnění jaksi nezpůsobuje?

ČR je v kouření světově na 12. místě, kopíruje zvyky z periferie Evropy

5. 5. 2013

< Evropa podle počtu kuřáků. Čím temnější červená, tím víc kuřáků. Z mapky je zjevné, jak je kouření vázáno na socioekonomické poměry v dané zemi.

Pozoruhodné je, že ČR je v počtu cigaret vykouřených na jednoho obyvatele podle Wikipedie na 12. místě (2125 vykouřených cigaret ročně), mezi Ruskem, Bulharskem, Běloruskem, Španělskem, bývalou Jugoslávií a Řeckem. Dokonce i Slovensko je až na 34. místě, je tedy dnes podstatně civilizovanější zemí. Ze západních zemí je Německo na 45. místě, Spojené státy jsou na 51. místě, dokonce i kdysi silně kuřácká Francie je dnes na 58. místě (854 vykouřených cigaret ročně) Británie je na 72. místě (750 vykouřených cigaret ročně).

Nejvíc se kouří v Rusku, na Balkánu (ale ne v Rumunsku!) ve střední Evropě a v Číně. Překvapivě nikoliv v třetím světě! Západní Evropa se závislosti na smrtících cigaretách úspěšně zbavuje. Do Česka to nedošlo.

Wikipedie dále uvádí: V rozvinutých zemích procento kuřáků buď klesá, anebo se stabilizuje, v rozvojových zemích procento kuřáků stoupá asi o 3,4 procenta ročně. Ve Spojených státech od r. 1965 do r. 2006 počet kuřáků poklesl o polovinu, ze 42 procent na 20,8 procent. Nejčastěji kouří osoby postižené socioekonomickým znevýhodněním (chudí lidé). (JČ)

Zdroj: ZDE

Ranking Country Number of cigarettes
per adult per year
1  Armenia 2,861
2  Bulgaria 2,822
3  Greece 2,795
4  Russia 2,786
5  Moldova 2,479
6  Ukraine 2,401
7  Slovenia 2,369
8  Bosnia and Herzegovina 2,278
9  Belarus 2,266
10  Montenegro 2,157
11  Lebanon 2,138
12  Czech Republic 2,125
13  South Korea 1,958
14  Republic of Macedonia 1,934
15  Kazakhstan 1,934
16  Azerbaijan 1,877
17  Japan 1,841
18  Kuwait 1,812
19  Spain 1,757
20  Switzerland 1,722
21  China 1,711
22  Austria 1,650
23  Tunisia 1,628
24  Croatia 1,621
25  Serbia 1,620
26  Cyprus 1,620
27  Poland 1,586
28  Estonia 1,523
29  Hungary 1,518
30  Italy 1,475
31  Belgium 1,455
32  Denmark 1,413
33  Romania 1,404
34  Slovakia 1,403
35  Turkey 1,399
36  Malta 1,378
37  Jordan 1,372
38  Cuba 1,261
39  Albania 1,116
40  Portugal 1,114
41  Trinidad and Tobago 1,106
42  Egypt 1,104
43  Indonesia 1,085
44  Tajikistan 1,046
45  Germany 1,045
46  Argentina 1,042
47  Georgia 1,039
48  Monaco 1,038
49  Israel 1,037
50  Australia 1,034
51  United States 1,028
52  Syria 1,013
53  Ireland 1,006
54  Vietnam 1,001
55  Kyrgyzstan 942
56  Iraq 864
57  Chile 860
58  France 854
59  Oman 852
60  Philippines 838
61  Libya 818
62  Canada 809
63  Saudi Arabia 809
64  Lithuania 804
65  Netherlands 801
66  Mauritius 787
67  Latvia 785
68  Andorra 784
69  Algeria 775
70  Uruguay 770
71  Brunei 751
72  United Kingdom 750
73  Sweden 715
74  Finland 671
75  Papua New Guinea 670
76  Bahrain 661
77  Iran 657
78  North Korea 650
79  Nauru 626
80  Paraguay 619
81  United Arab Emirates 583
82  Comoros 583
83  New Zealand 579
84  Seychelles 565
85  Thailand 560
86  Mongolia 555
87  Singapore 547
88  Malaysia 539
89  Namibia 534
90  Norway 534
91  Fiji 530
92  Costa Rica 529
93  Brazil 504
94  Gabon 501
95  Morocco 500
96  Venezuela 317
97  Iceland 477
98  Pakistan 468
99  South Africa 459
100  Cambodia 452
101  Uzbekistan 449
102  Laos 435
103  Nepal 420
104  Angola 414
105  Colombia 412
106  Yemen 402
107  Senegal 398
108  Equatorial Guinea 391
109  Nicaragua 377
110  Antigua and Barbuda 375
111  Mexico 371
112  Belize 367
113  Saint Vincent and the Grenadines 351
114  Barbados 344
115  Cape Verde 339
116  Dominica 339
117  Botswana 336
118  Djibouti 309
119  Togo 307
120  Swaziland 303
121  The Bahamas 288
122  Saint Kitts and Nevis 287
123  Jamaica 283
124  Qatar 281
125  Madagascar 260
126  Saint Lucia 249
127  Guatemala 235
128  Dominican Republic 234
129  Grenada 229
130  Ecuador 227
131  Honduras 217
132  El Salvador 209
133  Mozambique 200
134  Panama 197
135  Sri Lanka 195
136  Myanmar 189
137  Zimbabwe 189
138  Bolivia 179
139  Sierra Leone 177
140  Maldives 170
141  Bangladesh 154
142  Ivory Coast 148
143  Kenya 144
144  Burundi 137
145  Peru 137
146  Turkmenistan 135
147  Tanzania 132
148  Mali 127
149  Bhutan 120
150  Nigeria 116
151  Liberia 113
152  Burkina Faso 109
153  Democratic Republic of the Congo 105
154  Central African Republic 102
155  Haiti 100
156  Guinea-Bissau 97
157  India 96
158  Rwanda 94
159  Cameroon 93
160  Chad 86
161  Mauritania 86
162  Gambia 85
163  Sudan 75
164  Eritrea 74
165  Zambia 74
166  Benin 71
167  São Tomé and Príncipe 69
168  Somalia 67
169  Lesotho 62
170  Afghanistan 61
171  Suriname 57
172  Niger 52
173  Guyana 49
174  Malawi 48
175  Tonga 48
176  Ghana 44
177  Vanuatu 43
178  Ethiopia 42
179  Samoa 34
180  Tuvalu 29
181  Uganda 24
182  Kiribati 22
183  Solomon Islands 18
184  Guinea 9
185  Federated States of Micronesia --
186  Marshall Islands --
187  San Marino --
188  Palau --
189  Niue --
190  Cook Islands --
191  Congo --
192  Timor-Leste --

Kouřím a jsem zdravý jako řípa

5. 5. 2013

Předpokládám, že jste nekuřák, pane Čulíku.Tolik pitomostí a hloupých argumentů, bych od nikoho jiného, než nekuřáka, nečekal. Kouřím od svých devatenácti let, sportuji od svých sedmi a je mi šestapadesát. Nekuřáckých restaurací je dost. Nechodím do nich. Zrovna tak Vy nemusíte do restaurací kuřáckých. Tečka. Nekuřáckou obsluhu jsem snad ještě ani neviděl. A tím je, myslím si, řečeno vše. Ještě jsem zapomněl dodat, sportuji dodnes a jsem zdráv, jako řepa, na rozdíl od nekuřáků, hlavně mladých, kteří si válejí zadky při počítačích a videohrách. Těším se, na Váš další ,, objevný"článek, napsal čtenář, který se podepsal jako Karidis.

Úmrtnost způsobená kouřením

5. 5. 2013

Kouření je hlavní odstranitelnou příčinou předčasné smrti.

Kouření cigaret způsobuje ve Spojených státech každoročně 20 procent všech úmrtí. Přitom v USA se vykouří každoročně jen 1028 cigaret na jednoho obyvatele, v ČR více než dvojnásobek, 2157 cigaret na jednoho obyvatele.

"V České republice na následky kouření umírá ročně 18.000 - 22.000 lidí, což znamená 50 - 62 úmrtí za den. Na následky kouření tak umírá každý 6. občan naší země." (Vzhledem k tomu, že v ČR kouří více než dvojnásobné procento občanů než v USA, zdá se tato statistika výrazně podhodnocená.) Zdroj: ZDE

Na kouření cigaret umírá každoročně v USA

  • 443 000 osob (včetně osob umírajících na sekundární kouření)
  • 49 400 osob umírá každoročně na sekundární kouření
  • na kouření každoročně umírá 269 655 mužů
  • na kouření každoročně umírá 173 940 žen

Dospělí, kteří kouří, v průměru umírají o 14 let dříve než nekuřáci. Na kouření zemře předčasně 25 milionů Američanů, z nich 5 milionů osob mladších 18 let.

Sekundární kouření (vdechování kouře nekuřáky v přítomnosti kuřáků) způsobuje každoročně v USA smrt přibližně 50 000 osob.

Podrobnosti ZDE

POZVÁNKA:

Protest proti vystěhování obyvatel Přednádraží

4. 5. 2013

V pondělí 6. května před ostravskou Novou radnicí bude zřízen petiční stánek s peticí proti vystěhovávání obyvatel z ul. Přednádraží do předražených ubytoven. Petice bude ve 13:00 hod. předána Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz. Současně budou představitelé tohoto městského obvodu vyzváni k okamžitému jednání s cílem zajistit obyvatelům ul. Přednádraží důstojné bydlení, a to i v bytech patřících obci.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2013

19. 3. 2013

V únoru 2013 přispělo finančně na Britské listy 217 osob bankovním příkazem celkovou částkou 61 486.45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v říjnu 2012 částkou 4206.67 Kč. Příjem z reklamy byl 5000 Kč.

4 čtenáři Britských listů přispělo v únoru 2013 na projekt ke zcivilizování exekutorské praxe částkou 900 Kč. Konečná částka k dispozici Britským listům k 28. 2. 2013 byla 238 003.10 Kč, z toho na exekutorský projekt 166 375.59 Kč a na na provoz Britských listů 71 627.51 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.