Jemná xenofobie v Olomouckém deníku

4. 11. 2013 / Jan Čulík

24. října se stal v olomoucké tramvaji terčem rasistického útoku tříletý syn dr. Mirny Šolić, odbornice na českou literaturu z University v Glasgow, která nyní vyučuje v rámci grantu Evropské unie na univerzitě v Olomouci. Na chlapce a na jeho maminku verbálně zaútočil v tramvaji opilec, který nerozuměl chorvatštině, jíž dr. Šolićová se svým synem hovořila, a nadával jim oběma protože chlapce považoval za Roma a jeho matku za "zrádkyni", protože má údajně romského partnera. Dr. Šolićová byla incidentem natolik šokována, že nevěděla, co má dělat, chlapec, který rozumí česky, po incidentu pak hodinu mlčel. Uvažovala, že se neprodleně vrátí do Velké Británie. Naštěstí se na obranu matky s dítětem postavili cestující v tramvaji a agresivního rasistu z ní vyhodili. Videonahrávka neexistuje.

(Není to jediný takový incident, když navštívila absolventka českých studií na Glasgow University, jejíž maminka je Češka a tatínek Pákistánec, se svým malým synem ČR, na ulicích na něho lidé plivali.)

Daily Mail: Život v brlozích:

Košice dostaly 51 milionů liber - tak proč žijí romské děti dál v těchto strašlivých podmínkách?

4. 11. 2013

Košice získaly 50 milionů liber na zlepšení infrastruktury města, když byly jmenovány Evropským městem kultury pro rok 2013, spolu s francouzským městem Marseille. Přinášíme srdcervoucí fotografie čtvrti Luník IX, kde žije asi 8000 slovenských Romů, mnoho z nich dětí, píše britský konzervativní deník Daily Mail. Na fotografiích naprosté bídy si špinavé děti hrají mezi odpadky a ve špinavých bytech. Mnoho z nich žije bez plynu, vody i elektřiny v oblasti, kde je téměř 100 procentní nezaměstnanost.

FOTOGALERIE LISTU DAILY MAIL

Jaké ponaučení si ČSSD (ne)vezme

4. 11. 2013 / Marek Řezanka

V posledních dnech jsme mohli nabýt dojmu, že nejzávažnějším problémem ČSSD jsou Michal Hašek a jeho stoupenci. Vyrojily se nám hned romány o zradě, o dýce v zádech, div jsme se nedostali k biblickému příběhu o Kainovi a Ábelovi. Holt si potrpíme na to, že Václav byl světec, zatímco Boleslav krvežíznivý barbar. Že by jeden mohl být za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, se nepřipouští.

Babišova koalice

4. 11. 2013 / Boris Cvek

Velice na mne zapůsobilo, že se KDU-ČSL objala s ANO, že byla nalezena programové shoda (je ANO připraveno nechat církevní restituce nedotčené? -- KDU-ČSL má totiž podle mého názoru pouze dvě programové priority, kterých se nevzdá: církevní restituce a odmítání manželství homosexuálů). Člověk politicky trochu naivní by mohl očekávat, že lidovcům, kteří jsou antikomunističtí a nesou si zkušenosti z normalizace, budou odmítat jednání s hnutím, které vede a financuje člověk vážně podezřelý z působení pro StB.

Nicméně jak už to je v polistopadovém vývoji běžné: vadí komunisti, kteří se nezapojili do privatizace a zůstali věrni ideálům sociální spravedlnosti, zatímco bývalí exkomunisti s velkými majetky jsou nová smetánka.

Tady nežijí moc šťastní lidé

4. 11. 2013

Čtu, že Češi jsou rasisti, píše Daniela Ročáková. Možná někteří, ale nemyslím, že by jich bylo víc než v jiných státech. Ono to rozdělení společnosti, nejen podle barvy, což zdůrazňujete, ale také podle věku, mladí proti starým, nepěkné chování některých lidí k nim zdůrazňování, že mladí prý musí doplácet na jejich důchody, útoky na bezdomovce, už jich pár zaplatilo životem jak jsem se dočetla. u nás nedávno v hypermarketu nějaký člověk narazil do dívky na invalidním vozíku až si zranila obličej a personál se jen díval, takže nevím, zda se přišlo na to, kdo to byl.

Druhý díl Českého století: Hádky o prase v restauraci čtvrté cenové skupiny

4. 11. 2013 / Tomáš Koloc

Po nedělním druhém díle silně inzerovaného (a alespoň v okruhu mých známých vysoce sledovaného) seriálu autorsko-režijní dvojice Kosatík-Sedláček si nejsem jistý už vůbec ničím. Nad (lépe řečeno pod) mou minulou recenzí proběhla na facebooku diskuze, z níž jsem si uvědomil, že autorovi a někdy i režisérovi vytýkám zcela jiné věci, než diskutující.

Věda, jaké jsou inscenační možnosti a propozice v současné ČT, nezazlívám tvůrcům ani to, že dialogy se odehrávají především v interiérech. Obeznámen s tím, jak úsporný může být syžet vyprávění, které chtějí tvůrci věnovat jen určitým osobám a dějům z olbřímího tématu, nekritizuji je ani za to, že z něj vypouštějí stěžejní postavy a děje (v prvním díle například celou postavu M. R. Štefánika a zásadní americká jednání).

O Tigridovi jen v dobrém nestačí

4. 11. 2013 / Daniel Strož

V nakladatelství Mladá fronta chtěli asi nějak důstojně připomenout desáté výročí úmrtí Pavla Tigrida, neodmyslitelné osobnosti české exilové žurnalistiky a rozhodli se za tím účelem vydat biografii napsanou Pavlem Kosatíkem. Kniha, opatřená řadou dobových fotografií, jmenným rejstříkem, poznámkovým aparátem a vším, co k tomu patří, nese titul Tigrid, poprvé a její podtitul zní Průvodce osudem inteligentního muže ve dvacátém století.

Akademický svátek mrtvých

4. 11. 2013 / Sandra Wain

Předčasné volby jsou jaksi příznačně. Následoval je den Vzniku samostatného Československa a posléze Památka zesnulých. Den vzniku? Spíše výsměchu. A předčasné volby můžeme ihned uspořádat znova. Prohrajeme-li volby, tak se spojíme (vyhrajeme). Vyhrajeme-li volby, tak se rozdělíme. Nic podstatného se tak nezmění.

Po volbách v Plzni, aneb Ať žije republika

4. 11. 2013 / František Řezáč

Vážená paní! píše František Řezáč Sandře Wain.

Máte ve Vašem článku pravdu. Mladá generace je na tom duševně i tělesně špatně. Je závislá na živení rodiči a prarodiči. Nemůže být tedy nezávislá ani duchovně. Přemluv bábu, aby přemluvila dědka, aby nám dal prachy. Takže tlustí dědkové a báby sledují slevy, aby uživili sebe i ty parazity. To jim nikdo nemůže vyčítat, mají na rozdíl od parazitů ještě smysl pro odpovědnost.

Nicméně jsou výjimky a já se orientuju na ně. Přese všechno je u nás svoboda a já se s parazity nemusím stýkat. Je málo, ale přesto pořád dost mladých lidí, kteří jsou nadějí. Tady u nás v Plzni zabránili referendem stavbě dalšího monstra OC v centru. Přikládám text, který jsem se styděl poslat do BL, protože nezapadá do nynějších jeremiád. Možná potěší aspoň Vás.

PŘEČETLI JSME:

Quo vadis, veřejnoprávní televize?

4. 11. 2013

"Pan ředitel se rozhodl..."

Po nástupu generálního ředitele Petra Dvořáka začal jeho management intenzivně pracovat na restrukturalizaci instituce. Jejím důsledkem bylo mimo jiné vyvázání regionálního zpravodajství ze subordinace programu a posílení postavení šéfredaktora regionální redakce zpravodajství na stejnou úroveň řízení, jakou má vedoucí regionálního programu. To byl krok moudrý a logický, umožňující šéfredaktorovi zpravodajství regionálního studia efektivně řešit personální, editoriální i ekonomické záležitosti redakce stejně jako přímou komunikaci s pražským vedením zpravodajství.

Na nové struktuře se pracovalo asi rok, o to větší překvapení čekalo šéfredaktory regionálních studií, když se nedlouho po svém "povýšení" dozvěděli (jak už bývá zvykem nejprve z médií), že za čtrnáct dní v televizi končí, protože se jejich post ruší, neboť "nezapadá do nové koncepce zpravodajství ČT, která se připravuje". Redakce se tak ocitla na několik měsíců v bezvládí a fatálním chaosu. Bez hlubšího zájmu médií i televizní rady.

Na mou přímou otázku, jaké důvody pražský management k takovému nesystémovému kroku vedly, mně Ján Rudinský, kterého tehdy Petr Dvořák do Ostravy vyslal, aby uklidnil situaci, odpověděl: "Ano, je to možná krok nelogický a nedivím se, že se na to ptáte, ale pan ředitel se tak prostě rozhodl a je třeba to respektovat."

anebo si můžete Literárky koupit na stánku za 36 Kč anebo si je předplatit za roční cenu 1650 Kč. Myslíme, že stojí zato podpořit tento týdeník, který dnes přináší do ČR často jinak nedostupné informace. (JČ)

K perspektivám participativní společnosti

3. 11. 2013 / Karel Dolejší

Gar Alperovitz a Thomas M. Hanna v článku Mondragón and the System Problem (Mondragón a problém systému) promýšlejí důsledky bankrotu společnosti Fagor Electrodomésticos Group pro další rozvoj podnikání založeného na družstevním vlastnictví. Fagor Electrodomésticos je nejvýznamnější součástí Mondragónského kooperativu, jednoho z vůbec nejúspěšnějších projektů družstevního či obecněji řečeno participativního podnikání na světě, s takřka šedesátiletou tradicí a zhruba 80 000 zaměstnanci/spoluvlastníky.

Británie nakonec nebude vyžadovat od cizinců velkou finanční kauci k návštěvě země

3. 11. 2013

Britská konzervativní ministryně Theresa Mayová se pokusila zavést předpis, v jehož rámci by žadatelé o šestiměsíční vízum k návštěvě Británie ze zemí, jako je Indie, Pákistán a Nigérie, museli k žádosti o vízum složit kauci ve výši 3000 liber (90 000 Kč). Kauce by propadla, pokud by včas z Británie neodjeli. Cílem nového opatření bylo snížit přistěhovalectví do Británie.

Chceme mluvit do dějin

28. 10. 2013 / Jan Čulík

"Česká republika se ztrácí z politické a kulturní mapy světa. Jako první krok jejího návratu je třeba zakládat a podporovat česká studia na zahraničních univerzitách a vytvářet si tak v cizině strategické přátele." Prosíme, šiřte informace o nové facebookové stránce "Chceme mluvit do dějin".

Obecná situace v českých zemích je už od roku 1526 určována ze zahraničí. Česká republika přitom dnes nemá vůbec žádné nástroje ani strategii, jak zahraničněpolitickou situaci se spojenci ovlivňovat ve svůj prospěch. Nemá ani žádné zahraniční spojence, s nimiž by koordinovaně pracovala ku prospěchu svých zájmů. (Pojmem "zahraniční spojenec" není lezení Spojeným státům kamsi - ty se samozřejmě na Českou republiku naprosto vykašlou.)

Turecký prezident: Radikalizace Sýrie ohrožuje Evropu

3. 11. 2013

Syrský národ umírá, zatímco svět bez zájmu přihlíží. Hrozí riziko, že se Sýrie stane "Afghánistánem na břehu Středozemního moře", řekl turecký prezident Abdullah Gul v rozhovoru pro deník Guardian.

Radikalizace obyčejných lidí islamistickými džihadistickými skupinami se šíří a znamená rostoucí riziko sousedům Sýrie i Evropě. Reakce mezinárodní komunity, včetně Británie a USA, na bezpečnostní, humanitární a morální problémy v Sýrii byla velkým zklamáním a jednání Rady bezpečnosti OSN je "ostudné".

Proč nemohu volit sociální demokraty

4. 11. 2013

Hašek je sice člověkem morálně naprosto méněcenným, ale není jedinou příčinou současné krize ČSSD. Daleko více mi vadí to jak se mnozí "sociální demokraté" derou na kandidátka a následně pak do funkcí. Proč asi??? Naproti tomu na kandidátku odmítli zařadit například velice vzdělanou a zcela jistě poctivou Ilonu Švihlíkovou. V tom vidím daleko větší problém a právě z tohoto důvodu je volit nemohu, píše Jaroslav Obermajer.

Miloš Zeman je jistě člověk, který občas udělá něco špatného, ale svojí inteligencí jednoznačně převyšuje všechny ostatní politiky a navíc prokazatelně nekrade (jinak by nežil deset let v té pastoušce na Vysočině). To se sice může zdát normální, ale v naší zemi to u politika rozhodně nijak běžné není. Reakce Jiřího Dienstbiera, kterého jsme v prvém kole prezidentské volby volil, ale také předsedy Sobotky vůči Zemanovi,mi připadají nepřiměřené. Tyto spory jednoznačně levici a celé této zemi škodí.

Z pohledu levicového nečlena ČSSD o krizi v této straně

4. 11. 2013 / Stanislav A. Hošek

Nejen výsledek volebního hlasování, ale dění v prvních povolebních dnech určitě nepředpokládal ani ten nejschopnější politolog, pokud se náhodou na něm nepodílel. Kdyby nic jiného, tak v minulém týdnu se rozladění většiny občanů a především voličů ještě zvýšilo, oproti tomu, jaké bylo několik měsíců před volbami. A určitě se, víc než si profesní politici myslí, zvýšilo emoční napětí u přesvědčených členů levice. To všechno není dobrým výchozím stavem do povolebních časů.

PŘEČETLI JSME:

Bělohradský: Krize v ČSSD je strukturním konfliktem centra s periferií

3. 11. 2013

Zatímco v centrální politice byla [ČSSD] dlouhé roky v opozici, v mezičase sílily regionální struktury ovládající krajská zastupitelstva.

Rozkol mezi universalismem centra a partikularismem periferií vedl v mnoha kontextech k roztržce v systému podle osy lokální -- národní. Evropská unie tuto tendenci ještě posiluje, politika eurofinancování je často neprůhledným spletencem místních a centrálních mocenských zájmů.

Regionální struktury "se v principu neliší od korupčněklientelistických struktur, které již v podstatě zahubily ODS" -- to ale nelze říci obecně, posilování regionálních struktur je nezastavitelný evropský vývoj, je to demokratizační faktor, radikální decentralizace je strategickým cílem EU.

Centrum se vyprazdňuje, je stále více vnímáno jako "parazitní a nekonkrétní". Strana je v opozici na centrální úrovni a stále více naopak vládne "realisticky a úspěšně" na úrovni místní a regionální. V mých očích Michal Hašek, předseda Asociace krajů ČR, reprezentuje toto politické napětí mezi centrem a regiony.

Zdroj: Právo 2. listopadu 2013 ZDE

Londýnská policie zadržela Davida Mirandu kvůli podezření, že "podporuje politickou kauzu"

3. 11. 2013

Ze soudní analýzy policejního zadržení Davida Mirandy, partnera novináře Glena Greenwalda, kterého policisté vyslýchali déle než 9 hodin na londýnském letišti, když vezl z Berlína do Brazílie materiály od Edwarda Snowdena, znepokojivě vyplynulo, že ho londýnská policie zadržela podle zákona o boji proti terorismu, protože usoudila, že Miranda poporuje "politickou či ideologickou kauzu".

Kam kráčí levice

3. 11. 2013 / Ivan Jordák

Je už asi na čase si otevřeně říci, že levice prohrála volby na celé čáře. A přestat, s hledáním aspoň nějakých náznaků, že tomu tak úplně není, a že by, kdyby. Bohužel je tomu tak, a nemůže nás spasit, že ve volbách ČSSD byla první a KSČM třetí. A už vůbec ne, že snad v ANO 2011, Úsvitu a KDU-ČSL jsou někteří lidé s levicovým smýšlením, píše Ivan Jordák.

Oni si je páni předsedové srovnají, aby nevyčnívali z řady. Navíc nejde o lidi s levicovým smýšlením, ale sociálním cítěním, a to ještě toho charitativního typu, který se dá vyjádřit heslem, "pojďme se, my, kteří na tom ještě nejsme úplně špatně, složit na pomoc těm, kteří jsou už na tom zle". A smířit se i s tím, že část té sbírky připadne také těm, kteří jsou na tom náramně.

Británie a Spojené státy málem r. 1983 vyprovokovaly Sovětský svaz k jaderné válce

2. 11. 2013

Reagan zahájil proces sbližování se Sovětským svazem po svém rozhovoru s bývalým ruským špionem

Vyšlo najevo, že Británie a Spojené státy málem vyprovokovaly r. 1983 Sovětský svaz k jaderné válce, protože v listopadu 1983 zorganizovaly příliš realistické vojenské cvičení. Operace Able Archer (Schopný lukostřelec), cvičení, které Spojené státy provedly spolu se svými spojenci v NATO, byla tak realistická, že se Rusové začali obávat, že je reálnou možností, že na Sovětský svaz NATO zaútočí jadernými zbraněmi.

Paxman: Lidi, kteří v životě nikdy neměli žádné normální zaměstnání, by neměli být politiky

2. 11. 2013

< Jeremy Paxman v pátek večer 1. 11. v chat show Grahama Nortona

Graham Norton: Vy jste tady dnes večer jako spisovatel. Vyšla vám nová kniha Britain's Great War, Britská Velká válka. A diváci mohou mít obavu, že to bude docela suché, čistá historie. Ale vy máte k tomu osobní příběh.

Jeremy Paxman: Ano. Můj prastrýc Charlie byl jedním z oněch mnoha tisíců mužů, kteří se v druhé polovině roku 1914 přihlásili do války. Vyrostl jsem s touhle fotografií na zdi. Byl na ní on a sedm dalších mladých mužů, jak se navzájem objímají kolem ramen a stojí někde na nově vyasfaltované silnici. A asi pět měsíců poté, co ta fotografie vznikla, on byl mrtvý.

Turecko přeruší zpravodajskou spolupráci se Saúdskou Arábií

2. 11. 2013

Ankara plánuje uzavřít saúdské zpravodajské pobočky v Turecku. Jde o důsledek série diplomatických sporů ohledně konfliktu v Sýrii a Egyptě. Listu Al-Akhbar to sdělil dobře informovaný turecký zdroj. Turecko je nejdůležitější logistickou základnou syrských povstalců financovaných z největší části právě Saúdy.

Proč mají mnozí Češi tak rádi "hodinky nenávisti"

1. 11. 2013

Tlustý titulek z Deníku Referendum: "Hašek, Škromach, Tejc a Zimola přiznali sobotní schůzku u Zemana" A víte vy co? Mně už to taky začíná připadat jako z Kladiva na čarodějnice. Létali jste na Petrovy kameny? Obcovali tam s Ďáblem? A hlučící dav dole si vyprazdňuje mozky ve vřavě spravedlnosti. Nikde ani náznak analýzy skutečných problémů, souvislostí, procesů dějinných (a ne čarodějnických)! píše na svém Facebooku Martin Hekrdla a poukazuje na to, že na urválkovskou argumentaci se specializuje zejména Deník Referendum, viz např. ZDE

Nemohu než se k té kritice připojit, poznamenává Jan Čulík. Nenávistné kampaně ode zdi ke zdi, případně šílené spekulace o tom, co kde kdy údajně způsobilo "monstrum na Hradě" Miloš Zeman, jsou směšné.

Odvádějí pozornost od skutečných problémů, které v České republice nikdo neřeší, především strategického uvažování o budoucnosti v oblasti ekonomické, politické i kulturní. Zajímalo by mě, kde se ta zaťatá iracionální nenávist v lidech bere? Čím víc iracionální nenávisti, tím míň strategického uvažování pro budoucnost. Nepřijde lidem blbé přidávat se nemyslivě k jednotnému davu? Není jim na té nenávistné mobilizaci nic divného? Je mi docela trapně, když vidím spoluobčany, jak využívají dočasné svobody k tomu, aby se navzájem namísto řešení problémů mlátili přes hlavy.

PS: Toto není prohaškovský či prozemanovský povzdech, jak ho mylně někteří čtenáři okamžitě začali interpretovat a poskytli tím bohužel pro zde míněná tvrzení důkazy, že mnozí lidé prostě nejsou schopni uvažovat o tvůrčím kompromisu, ale jen o mstivosti, vylučování a nenávisti. Je mi líto, ale obsese podružnostmi dne na úkor závažného uvažování o strategii - zatímco tím, o co skutečně jde, se nikdo nezabývá a to uniká - je katastrofická.

Je zcela zjevné, že v ČSSD existují dvě - nyní nesmiřitelná - křídla a dokud si to strana nevyřeší (a nelze to vyřešit zadupáním jedné z obou frakcí do země) je ta strana v průšvihu. Jenže pokusy zadupat "protivníka" do země se v ČR řeší všechno. :( Strategie neexistuje, je nahrazována nenávistí k "protivníkovi".

Památka zemřelých - Dušičky

2. 11. 2013 / Boris Cvek

Dnes, druhého listopadu je v kalendáři, dokonce i v tom světském, civilním, Památka zemřelých neboli Dušičky. Lidé budou cestovat na hřbitovy za svými mrtvými, protože se to tak dělá, protože k našemu životu naši mrtví patří -- za mnoho jim vděčíme, prožili jsme s nimi a díky nim klíčové okamžiky našich životů, díky nim jsme těmi lidmi, kterými jsme. A ta propast, která nás od nich dělí, je pouze dočasná a dříve či později budeme mezi mrtvými i my.

Ale naši mrtví nejsou ve skutečnosti v těch hrobech a urnách, nejsou to jejich ostatky. Ani těla, která zůstanou po naší smrti, nebudeme už my. Jak říká Ježíš v odpovědi na žádost člověka, který ho chtěl následovat, ale nejprve chtěl pohřbít svého otce (Lk 9,60):

O Dušičkách

2. 11. 2013 / Karel Dolejší

Západokřesťanský svátek Památka zesnulých známý lidově coby "Dušičky" vznikl jako řada jiných křesťanských svátků asimilací starší pohanské slavnosti. Keltský Samhain se slavíval o den dříve, už 1. listopadu, a byl záměrně vytlačen Svátkem všech svatých. Podobně jako pozdější "Dušičky" měl být dnem, kdy hranice mezi tímto a oním světem je mimořádně prostupná a může být tím či oním směrem překročena. Zároveň byl považován také za počátek nového roku.

Samhain nebýval záměrně strašidelným "Halloweenem", z podsvětí totiž mohly pocházet i dobré věci. Například mytologický král Artuš podle velšské knihy Taliesin dokázal z podsvětí (Annwn) získat kouzelný kotel, který je zdrojem básnické inspirace. Dokázat to ovšem mohl právě jen on, poněvadž byl pravým králem.

Pokrytectví: Evropské špionážní agentury vzájemně spolupracovaly na masovém špehování obyvatelstva

2. 11. 2013

Z dokumentů, které odhalil Edward Snowden, vyplývá, že britská, německá, francouzská, španělská a švédská tajná služba těsně spolupracovaly na masovém špehování obyvatelstva

Německé, francouzské, španělské a švédské tajné služby si všechny za posledních pět let vypracovaly metody masového sledování internetu a telefonního provozu, v těsné spolupráci s britským špehovacím střediskem GCHQ. Hromadné špehování se provádí prostřednictvím přímého napojení na optické kabely a prostřednictvím tajných styků s telekomunikačními společnostmi. Z dokumentů GCHQ, prozrazených Edwardem Snowdenem také vyplývá, že tato britská špionážní agentura hraje čelnou roli při kultivaci styků se zahraničními špionážními agenturami, jejichž cílem je získávat obrovské množství informací z internetu.

GCHQ také hraje čelnou roli při poskytování rad zahraničním špionážním agenturám, jak se vyhnout zákonům ve své zemi, které omezují špehování obyvatelstva.

Podrobnosti v angličtině ZDE

O rozkladu ČSSD

31. 10. 2013 / Pavel Šanda

Současný konflikt v sociální demokracii není žádný kosmický boj dobra a zla. Je výsledkem frustrace levice z dalších prohraných voleb. Soudě dle článků, facebookových komentářů, diskusí, není snadné se plně postavit ani na jednu stranu sporu. Dovolím si malou historickou připomínku, nezbytně zjednodušenou.

Po roce 1989 byla levice zdiskreditovaná a rozložená mimo jiné proto, že se nikomu nepodařilo vysvětlit veřejnosti, že předlistopadový režim nebyl žádným vyvrcholením levicového společenského programu a že vlastně většina aktivních odpůrců režimu, včetně zahraničních podporovatelů opozice, byli levičáci, nikoliv konzervativci. Levice byla nemastná neslaná, neschopná a podléhala "duchu doby".

Pravicový skřek na všech frontách

1. 11. 2013 / Miroslav Polreich

Na výsledky voleb je třeba se podívat v širších souvislostech a pochopitelně i s odstupem, pokud je to již dnes možné. Došlo opět k polarizaci sil, a to i v tradičním pravolevém pojetí. Přes rádoby komplikované hodnocení je jedno zcela jasné -- je to hluboký rozklad pravice. Natolik zásadní, že bylo nutno alarmovat všechny fronty ne ke zvratu, k tomu nejsou síly, ale k zoufalé obraně.

Barmská disidentka Su Ťij kráčí ve stopách Václava Havla

1. 11. 2013 / Daniel Veselý

Nositelka Nobelovy ceny za mír a držitelka dalších metálů týkajících se boje za lidská práva Aun Schan Su Ťij vystoupila v BBC v Londýně, aby popřela zprávy o etnické čistce, jež již přes rok zuří v její domovině. Su Ťi při své návštěvě Evropy získala prestižní ocenění Evropské unie za příkladný boj za lidská práva. Nicméně její neoblomné stanovisko ke krutostem odehrávajícím se v její vlasti ostře odsoudili jak barmští lidskoprávní aktivisté, tak tamní náboženští vůdci. Zvěrstva a násilí páchané větší mírou buddhisty se totiž převážně dotýkají těch, které řada z nás považuje za nebezpečné maniaky a arciteroristy.

Lekce pro Člověka v tísni

Mezinárodní červený kříž si musí vydobýt zpět svou neutralitu

1. 11. 2013

V Sýrii vypukla epidemie obrny. Na Sahaře umírají žízní uprchlíci a topí se u břehů Itálie. Šiité jsou masakrováni v Iráku, Konžané jsou znásilňováni, Egypťané mučeni, s Romy se obchoduje. Paštunští vesničané jsou zabíjeni bezpilotnimi letadly. Co budeme dělat? ptá se v deníku Guardian Simon Jenkins.

USA kritizují německý rozvojový model

1. 11. 2013

Spojené státy kritizují německou ekonomickou politiku a tvrdí, že růst tažený exportem škodí eurozóně i globální ekonomice.

Ve zprávě ministerstva financí se uvádí, že růst tažený domácí poptávkou je v Německu "anemický". Také čínská měna je podle zprávy "významně podhodnocená".

Právní stát v ČR se rychle rozkládá:

O horentních nákladech exekucí

1. 11. 2013

Se zájmem sleduji Vaši snahu zveřejňovat systémové absurdity každodenního života v ČR. Všeobecný rozpad právního prostředí v posledních letech generuje jen těžko uvěřitelné situace, do kterých se dostává stále více lidí. Pracuji již více jak 10 let v občanské poradně a tento trend mohu sledovat tzv. v přímém přenosu, píše Matěj Rak.

Rád bych Vaší pozornosti doporučil kalkulačku nákladů exekuce, kterou na svých stránkách uveřejnila právě exekutorská komora, na kterou stát delegoval (jako na profesní sdružení) pravomoc kontroly na exekutory.

K doložení absurdity tohoto novodobého státem posvěceného korzárství je vhodné vložit do kalkulačky vymáhanou částku třeba 1 Kč. Při této vymáhané částce jsou náklady exekuce:

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za srpen 2013

15. 9. 2013

V srpnu 2013 přispělo finančně na Britské listy 242 osob bankovním příkazem celkovou částkou 69 619,45 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červnu 2013 částkou 1144,60 Kč.

Zůstatek byl koncem srpna 2013 412 732,19 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.