Hrozí světu další potravinová krize?

30. 7. 2012

Nejhorší sucho za více než půl století v USA způsobilo opětovný růst cen na mezinárodním trhu potravin. Ceny kukuřice a sóji (USA je největším světovým producentem obou komodit) přesáhly rekordy z krize v letech 2007/2008, kdy hladové bouře vypukly ve více než třiceti zemích světa, počet hladovějících přesáhl miliardu a humanitární systém byl zahlcen požadavky na potravinovou pomoc.

Německo zasáhly dopady krize v eurozóně

30. 7. 2012

Dlouho se zdálo, že je Německo proti ekonomických potížím spojeným s evropskou krizí značně imunní, nicméně poslední čtvrtletní zpráva největších společností zveřejněná minulý týden ukazuje, že se to začíná měnit.

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Jogurt s makaróny

30. 7. 2012 / Tomáš Koloc

Tato reklama patří do kategorie kritiky dnes velice rozšířených česko-anglických zpotvořenin, které nejsou správné a srozumitelné ani v jednom z použitých jazyků (naposled jsme o tomto druhu reklamní tuposti v Koutku pojednávali, když jsme kritizovali firmu CFC -- leccos nám posléze vysvětlilo i zjištění, že jde o indonéský řetězec s reklamním názvem, který má znít americky...).

Nyní se tedy vyznamenala firma Creamfields, která uvedla na trh výrobek s anglicko-českým názvem "Strawberry Jogurt", který by anglicky zněl "Strawberry Yogurt" (lze i "Yoghurt" nebo "Yoghourt") a česky "jahodový jogurt"...

Za zapůjčení jogurtu děkuji panu Miroslavu Špačkovi.

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Jezus ufone, smartfone, zcela nová filožofie

30. 7. 2012

KD│ Někdy to tvůrci reklamy prostě vlastenecky překombinují. V textu propagujícím v ČR nový smartphone tchajwanské firmy Asus (zkráceno z Pegasus; doporučuji představu optimalizovaného koně raději nevizualizovat) toho česky sice moc nenajdeme, každopádně však autor v otrockém překladu projevil invenci alespoň počeštěním na "smartfone". V anglických materiálech k výrobku Padfone se ovšem nikde nepíše, že jde o "smartfone"; mimo jiné asi i proto, že tento výraz existuje leda tak ještě v podobě SmartFone, což je systém webového volání zdarma od úplně jiné firmy... Jasně že chápu, chytrofón nebo xylofón, koho v cílové skupině to zajímá, s přiloženým bluetooth stylusem...

Ideologická bitva o minulost -- bariéra pro hledání alternativ v České republice

27. 7. 2012 / Ilona Švihlíková

(Upravený příspěvek přednesený v rámci Letní univerzity Evropské levice, Portaria, Řecko)

Proces politické a ekonomické transformace zemí střední a východní Evropy nabízí vynikající příležitost analyzovat systémovou změnu a využití historického revizionismu.

Transformační proces zemí východního bloku byl nesmírně důležitý a to nejen pro ně. Výběr vlastní transformační cesty byl dosti omezen. Washingtonský konsenzus jako soubor jediných správných neoliberálních politik byl aplikován ve všech zemích (byť s různou intenzitou) a s nejhoršími dopady v Rusku. Země střední a východní Evropy se staly laboratoří pro velký neoliberální experiment po té, co si -- kvůli dluhové krizi -- neoliberálním šokem prošly již některé země Latinské Ameriky (např. Venezuela). Nelze zde rozebírat všechny dopady Washingtonského konsenzu, ale jedním z nejdůležitějších je bezesporu cílené oslabení státu. Toto oslabení bylo jak praktické, tak i ideologické (stát jako špatný vlastník a hospodář). Ve stejné době např. čínská ekonomika šla zcela jinou cestou.

Faustovská nabídka

27. 7. 2012 / Stanislav A. Hošek

Volba prezidenta všemi občany je úlitbou, kterou mocenská vrstva blahosklonně poskytla veřejnosti, protože proces voleb má již dokonale propracován, aby v něm vždycky prosadila své zájmy. V zastupitelské demokracii parlamentní formy je navíc doslova nadbytečným aktem zatěžujícím rozpočet, takže je v mých očích podivné, že byla uzákoněna právě za vlády rozpočtového "skotství". Základním rysem tohoto způsobu volby prezidenta je, že se v ní objeví kandidáti, kteří by v minulém způsobu volby nepřicházeli vůbec v úvahu. V nedávné době mne zaujali dva z nich.

Ještě několik dalších neinformovaných fotografických dojmů z Los Angeles

27. 7. 2012

< Billboard v metru: Na kouření se málokdy umírá rychle, a nikdy to není bezbolestné.

viděno očima Jana Čulíka.

Konečně jsme v centru města našli pár budov, které měly víc pater než jedno. A pořád spoustu květin. A hlavní železniční nádraží, které vypadá jako mexický kostel. Budvar se smí v Americe prodávat jen pod názvem Czechvar. Děsí vás rakovina z kouření?

FOTOGALERIE

PŘEDCHOZÍ FOTOGALERIE

PŘEDCHOZÍ FOTOGALERIE

PŘEDCHOZÍ FOTOGALERIE

Rekordní vedra v USA se rapidně zhoršují

27. 7. 2012

Nejhorší vedra za mnoho desítek let zasahující dvě třetiny území kontinentálních USA se zhoršují a neexistuje žádná známka, že by měla polevit. Varování přinesla ve čtvrtek nová zpráva U.S. Drought Monitor. Úřady vyzývají k šetření vodou a farmáři zvažují, že začnou vyprodávat skot.

O sucháncích na filmových festivalech

27. 7. 2012 / Alex Koenigsmark

Vzpomínáte, jak kdysi musel ministr školství, později bankéř či co Pilip vyměnit služební Kia Sportage, jež směl používat soukromě (doufám, že tato neslušnost mezi tím ministerstva opustila) už po roce, jelikož mělo zničený interiér? S dětskou nevinností a samozřejmostí pravil, že vyměnit to auto bylo nezbytné, neboť jeho psi roztrhali packami sedadla. Ohlasy byly už tehdy různé, nikoho však nenapadlo napsat, že to auto, resp. opravu měl Pilip zaplatit. Vůz byl -- o správnosti či nesprávnosti toho nepíšeme -- propůjčen jemu, nikoliv rotvajlerům. Jeho spoluvěrci argumentovali tím, že Kia zase není tak drahé auto. Dávno, dávno již tomu... A teď se psalo a zase přestalo psát, o tom suchánkovi poslanci, jenž byl významným hostem karlovarského festivalu.

Sýrie: Den poté

27. 7. 2012

Pro Washington nastal čas klást důraz na to, co Spojené státy v Sýrii udělat mohou, spíše něž na to, co nemohou. Americká politika je uvězněna mezi dvěma imperativy: Prezident Bašár al-Asad musí odejít a zabíjení musí ustat. Ale i když Asadova vláda pravděpodobně padne, jaké také téměř jisté, že zabíjení bude pokračovat - zatímco se Spojené státy a jejich spojenci budou snažit omezit vedlejší škody. Obamova administrativa by se měla snažit předejít šíření humanitární krize do dalších zemí, napsal David Ignatius.

Syrské vládní jednotky obkličují Aleppo

27. 7. 2012

Syrská armáda obkličuje Aleppo a připravuje se k útoku, zatímco povstalci, kteří se v druhém největším urbánním centru drží již týden, hromadí munici a léky. Na město útočí dělostřelectvo a bitevní vrtulníky. Podle opozičních aktivistů zde bylo zabito čtrnáct osob.

Mario Draghi: Euro je "nezvratitelné"

27. 7. 2012

Mario Draghi: Euro je "nezvratitelné" Mario Draghi, prezident Evropské ústřední banky, řekl ve čtvrtek, že euro je "nezvratitelné" a přislíbil, že udělá všechno, co bude v jeho silách, aby ho zachránil. Draghi zdůraznil na konferenci o globálních investicích v Londýně, kterou uspořádala britská vlda, že "V rámci našeho mandátu je Evropská ústřední banka připravena udělat všechno, čeho je zapotřebí, na záchranu eura. A věřte mi, bude to stačit."

V důsledku jeho prohlášení posílilo euro o 1 procento vůči dolaru na $1.2315 a také posílilo vůči ostatním hlavním měnám. Náklady na španělské a italské dluhy poklesly poté, co Draghi signalizoval, že je Evropská ústřední banka připravena jednat k uklidnění trhů s obligacemi.

Draghi poukázal na to, že je eurozóna daleko silnější, než za co ji lidé považují, a že pokrok za poslední půlrok byl "pozoruhodný". "Poslední summit byl skutečným úspěchem, protože poprvé šéfové všech 27 zemí zdůraznily, že jedinou cestou z této krize je intenzivnější integrace Evropy. To znamená, že daleko více národní suverenity bude realizováno na nadnárodní úrovni."

Podrobnosti ZDE

Premiér Cameron se omluvil Severní Koreji

27. 7. 2012

Na Olympijských hrách v Londýně omylem vyvěsili britští činitelé pro severokorejský tým jihokorejskou vlajku, premiér David Cameron se za to Severní Koreji omluvil. Čína protestovala, že v Londýně na Regent Street byla omylem vyvěšena jménem Číny vlajka Tchajwanu, který Čína neuznává. Činitelé z Ukrajiny a Arménie zuří, protože podle informací na internetových stránkách Olympijských her jsou obě země stále ještě součástí Sovětského svazu. Británie si hraje na světovou velmoc, ale nedokáže dát dohromady základní informace o jiných zemích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Přežvýkaná propaganda

26. 7. 2012 / Štěpán Steiger

Náhoda mi v pondělí 23. tm. přihrála do rukou Mladou frontu Dnes (jinak ji čtu jen občas). Otevřel jsem ji na stránce s přitažlivým titulem "DVĚ TVÁŘE BAKALY" (češtější by asi bylo "Dvě Bakalovy tváře" -- jenže i pro mnohé novináře je čeština nástroj, který jen používají, protože nemohou jinak). Domníval jsem se nejdřív, že by mohlo jít o jednu z mladofrontovních "investigativních" (po česku: skandál odhalujících) reportáží. Abych hned po prvních řádcích zjistil, že článek -- ano, vůbec ne reportáž, pouhý článek -- je přežvýkanou propagandou o jednom z nejbohatších Čechů.

Začátek konce nemorálního vymahačného?

26. 7. 2012 / Petr Kopec

Dvoje ledy se hnuly od debaty na BL na téma exekuční šikany právníků a exekutorů, včetně mého příspěvku k tomuto tématu ze dne 13. 1. 2011.

Enormní odměny vymahačským firmám v případech bagatelních několikastovkových dluhů mezitím pokrátila Pospíšilova ministerská vyhláška, a ze stanoviska Ústavního soudu ze dne 29. 3. 2012 vyplynulo, že u těchto pohledávek by neměly být náklady řízení větší než pohledávka.

Nové informace:

Klíčem k hubnutí není pohyb, ale konzumace daleko menšího množství kalorií

26. 7. 2012

K tomu dospěli britští, američtí a tanzánští vědci, kteří studovali chování příslušníků kmene Hadza v Tanzánii, lidí, kteří nepoužívají moderní nástroje, živí se převážně bobulemi a lovem. Vzhledem k tomu, že se členové tohoto kmene pohybují daleko více než člověk v západních společnostech, vědci se domnívali, že jejich spotřeba kalorií bude daleko vyšší než u člověka ze západní civilizace. S překvapením zjistili, že tomu tak není a že spotřeba kalorií je stejná, ať vyvíjíme fyzickou činnost nebo ne.

Fyzický pohyb je důležitý pro udržování celkového dobrého zdravotního stavu, nevede však k hubnutí. K hubnutí vede snížení množství kalorií, které konzumujeme. Rychlé šíření obezity v západní a evropské populaci je důsledkem toho, že se přežíráme a často konzumujeme potraviny s velkým obsahem cukru.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kalousek jako vítěz od Lipan

26. 7. 2012

O všestrannosti pana ministra Kalouska pochybuje málokdo, píše Roman Laml. V nedávné době se skromně přihlásil ke své znalosti historie a postavil se na stranu vítězů bitvy u Lipan. "My, kteří se věnujeme historii, víme, že u Lipan jsme to vyhráli." ZDE.

Tato nenápadná věta může vysvětlovat i jeho jeho vidění světa a současnou politiku. Jak se u Lipan chovali vítězové, popsal ve své Historii české Enea Silvio Piccolomini, pozdější římsky papež Pius II. Nechme ale promluvit autoritu, pro katolíka Kalouska nezpochybnitelnou. Na základě lsti: "Vešlo do stodol...mnoho tisíc Táboritů a Sirotků, lidé to černí, otužilí sluncem a větrem, ohyzdných tváří a hrozní, kteří žili v táboře okolo ohňů, orlích očí, nečesaných vlasů, rozcuchaného vousu, vysokých postav s hřmotnými údy a kůže tak tvrdé, že meč od ní jako od krunýře odskakovati se zdál. Ihned byla vrata zavřena a stodoly zapáleny, kterýmžto ohněm onen vyvrhel a sběř lidská a hanebné stádo bylo upáleno po zločinech jež páchali; tehdy vytrpěli trest za potupené náboženství." (Piccolomini, Historie česká, Dialog 2010, s.98-99).

Stodol už tolik není a upalování je historickým přežitkem i u katolíků. Kalouskova politika ale může být pojímána jako trest pro nevěřící Čechy za tupení náboženství a malé nadšení pro církevní restituce. Historia magistra vitae...

Otupělost, nebo procitnutí. Jak dál?

26. 7. 2012 / Petr Pokorný

Když jsem psal dne 7.6.2010 na BL o tom, co lze očekávat od právě vznikající pravicové koalice, velice jsem se mýlil. Skutečnost mnohonásobně překonala mé obavy. Od té doby uplynuly více jak 2 roky a tytéž osoby a politické strany, které se tehdy dostaly spojením k moci, jsou u ní stále a jejich činnost již docela přesáhla únosnou míru i pro "banánovou republiku". Je to dáno bohužel (jak jsem se zmínil v článcích z 28.7. a 16.11.2011) otupělostí, až lhostejností většiny občanů. A to je faktor, se kterým právě pravicová koalice počítá.

Položme si otázku, jak je možné, že se to může v této zemi stát?

Prezident na obzoru

26. 7. 2012 / Václav Dušek

V Čechách se nezavděčíš, i kdyby ses odhodlal rozkrájet. Lid je tu přísný a nesmlouvavý, pravda, ne vždy. Vydrží jak tažní koně v zápřahu, jen ale pocítí volnější pohyb vypne se k nebývalým činům. Ke všemu Trubýši hlídkují u úst, nic jim neunikne.

Mračna lží i polopravd otravují pokojnou pastvu. Není vždy moudré býti moudrým, což dobře věděli královští šašci. Hledáš nesmrtelnost a slávu? Pak jsi na správném místě.

Bude se volit prezident, prvně demokraticky -- občansky. Kolikátý bude, ptáš se?

Tedy přpomeňme si pokusně toto: první náš prezident, překrásný tatíček, vojácký posez na koni, vhodný k fotografování a malbě, i uchován v kameni; filosof, politik, asketa, milovník umění, zvláště slovesného, ženy se mu líbily.

Nový šéf Světové banky chce zlikvidovat chudobu

26. 7. 2012

Jim Yong Kim, nově jmenovaný šéf Světové banky, je rozhodnut odstranit globální chudobu sérií programů a měření jejich výsledků stejně, jak řídil před deseti lety léčebnou kampaň proti nemoci AIDS, jíž byli nakaženi chudí lidé.

Šéf Světové banky sdělil listu Guardian, že chce zlikvidovat absolutní chudobu, která ohrožuje přežití 1,3 miliardy lidí na tomto světě, kteří mají k životu jen 1,25 amerických dolarů (25 Kč) denně. Kim je prvním lékařem, vědcem a antropologem, který se dostal do vedení Světové banky. Je také prvním prezidentem Světové banky se zkušeností s kampaněmi pro rozvojový svět. Likvidace chudoby podle něho bude potřebovat úsilí na mnoha, navzájem propojených frontách. Musí růst soukromý sektor, musejí existovat sociální ochranné sítě, musejí vzniknout funkční zdravotnictví a školství. Z vědeckých důkazů vyplývá, že tento rozvoj musí být zároveň ekologicky udržitelný.

Roku 2003 jako vysoký činitel Světové zdravotnické organizace Kim vyvinul úsilí dát k dispozici léky proti nemoci AIDS lidem v třetím světě. Dal si úkol do roku 2005 zpřístupnit tyto léky 3 milionům lidí. Tento cíl nebyl včas splněn, avšak vedl k podstatnému zlepšení zdravotní péče pro osoby nemocné chorobou AIDS v třetím světě.

Podrobnosti ZDE

Chyba je v lidech, kteří sedí ve sněmovně

26. 7. 2012 / Boris Cvek

Nedávno jsme v České republice byli svědky nechutné komedie kolem vydání poslankyně Parkanové policejnímu vyšetřování. Ministr financí při té příležitosti bojoval, jako by mu hořelo za zády, a veřejně zaútočil zcela bezprecedentním způsobem na práci policie. O co šlo? O to, aby se poslankyně Parkanová nedostala před soud. Co tomu bránilo? Poslanecká imunita. A Kalousek ji chtěl využít, aby zabránil vydání Parkanové.

Kdyby ovšem poslanecká imunita nebyla vůbec, nebo kdyby byla zúžena jenom na poslaneckou činnost ve Sněmovně, byla by Parkanová vyšetřována policií automaticky jako každý běžný občan.

A to je to, co nám poslanci už spoustu let slibují, totiž že výrazně omezí nebo přímo zruší svou imunitu. Všichni jsou tak nějak pro a různí mají různý názor, různě kličkují a tak různě nakonec zůstává imunita nedotčena.

Skoro se až zdá nebohému občanovi, který tyhle parazity platí, že to je prokleté téma, které je nad síly běžných lidí.

A ejhle! Na Slovensku to právě dokázali a omezili poslaneckou imunitu pouze na výroky v parlamentu. Opozice i vláda hlasovaly spolu, jednomyslně. Takže to jde. Chyba na české straně je prostě v lidech, kteří v té Sněmovně sedí.

Slovenští poslanci si zrušili imunitu. S návrhem souhlasily všechny strany ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.