Prohlášení učitelů a studentů Fakulty filozofické Západočeské univerzity v Plzni

15. 3. 2012

Postoj vedení ZČU vyjádřený v oficiálním stanovisku vydaném dne 12. 3. 2012, ve kterém je prodloužení akreditace magisterského studijního programu FPR ZČU traktováno jako "lidsky vstřícný krok" ze strany MŠMT, resp. ministra Dobeše, považujeme za mimořádně ponižující pro naši odbornou i učitelskou práci, jakož i pro obraz ZČU jako celku. Zásadně přitom odmítáme argument o "záchraně" stovek studentů FPR ve chvíli, kdy její existence odborně i profesně poškozuje tisíce studentů, učitelů a absolventů ZČU, a to ze všech fakult.

"Sedíme Freudovi na klíně, uždibujeme Nietzscheho ucho..."

15. 3. 2012

Michael March stojí v čele Festivalu spisovatelů Praha již 22 let. Za tu dobu se mu podařilo dopravit do Prahy spisovatele jako je Lawrence Ferlinghetti, Salman Rushdie, Don DeLillo, Susan Sontag a Anita Desai, která přijede letos v dubnu. Festival se liší od ostatních nejenom nižší návštěvností, ale především intimitou. Autoři světového formátu pijí kávu v nové scéně ND a přitom mluví se svým publikem.

■ ■ ■

15. 3. 2012 / Petr Štengl


Nemám rád vietnamský večerky
maj tam věčnou zimu, nevytopeno
shnilý ovoce
žrádlo nakupujou ve velkym v Lidlu
a pak to předražený prodávaj
většinou mě taky vodrbou
nemám rád čínský restaurace
vařej ze zkaženjech kuřat
a hlavně ani vařit kloudně neuměj
a všechno polejvaj takovym tim univerzálním ejakulátem
zato mám rád Číňany a Vietnamce
jsou to příjemný lidi
koneckonců
člověk by si to u svýho budoucího zaměstnavatele
neměl moc rozházet

Kvantová teorie celebřiti, aneb O zkracování perspektiv

15. 3. 2012 / Karel Dolejší

V současnosti se průměrná doba držení takzvaného cenného papíru (ta ironie!) počítá na minuty; a přece ještě nejsme příliš vzdáleni době, kdy nejběžnější investor vkládal své prostředky do podniku na pět let. Ale i to bylo vlastně s ohledem na předchozí stav považováno za investici spíše již krátkodobou. V časech dávno minulých podnikatel investoval pro děti a vnuky, sadař šlechtil jabloně pro potomstvo a sedlák s půdou zacházel tak, že hlavní užitek sklidily až další generace.

Jsou u nás sůl a taky vejce nad zlato? Naši nepřátelé jsou zase jaro, léto, podzim, zima a imperialismus

15. 3. 2012 / František Jonáš

Základní filosofická otázka zní: "Co bylo dříve, slepice nebo vejce?" Náš vyspělý a inovativní národ, respektive politici a naši zástupci a jimi řízení národohospodáři, co používají metodu, že vše řídí "volná ruka trhu", tvrdí, že ani jedno ani druhé. My to prostě zrušíme a zrušíme i filosofii, jsou to kategorie nepřátelské volnému trhu.

Robert D. Kaplan a George Friedman o Evropské unii

15. 3. 2012

Výkonný ředitel společnosti Stratfor George Friedman a její hlavní geopolitický analytik Robert D. Kaplan hovoří o geografických a kulturních faktorech, které mohou pro Evropskou unii znamenat existenční výzvu. (V angličtině.)

FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM

Hodně klesající tendence

2. 4. 2012

V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Knihárium, aneb Když si jdou učebnice zaplavat

15. 3. 2012 / Karel Dolejší, Aleš Uhlíř

Zatímco ve většině ostatních měst České republiky provozují antikvariáty, na náměstí Svobody ve Frýdku-Místku vynalezli knihárium. Evidentně podle vzoru akvárium. Mají tam v akci středoškolské učebnice, totiž jestli se jim dosud nevytřely. Pokud vás informace zaujala a chystáte se obchod navštívit, oblečte si skafandr.

Nezodpovědné řeči o invazi do Sýrie

15. 3. 2012

Vede se spousta nezodpovědných řečí o intervenci do Sýrie. Různí komentátoři, vládní představitelé (bývalí i současní) a analytici vyzývají k nějaké formě vojenského zapojení USA do zatracené občanské války mezi Asadovým alávitským režimem a Armádou svobodné Sýrie (FSA), napsal Ryan Evans na webu thinktanku Center for National Policy.

POZVÁNKA:

Demonstrace "STOP vládě a občanské zatčení ministrů"

15. 3. 2012

V pondělí 19. března 2012 uspořádá iniciativa ProAlt za podpory dalších organizací občanské společnosti demonstraci za odstoupení současné vlády České republiky. Začátek demonstrace je naplánován na 17. hodinu na Klárově v Praze.

POZVÁNKA:

Krize eura, ekonomické a sociální problémy České republiky -- Ostrava 22. 3.

15. 3. 2012

ProAlt - iniciativa pro kritiku reforem a na podporu alternativ pořádá

22. 3. 2012 od 17:00 v DK Akord v Ostravě-Zábřehu

veřejnou přednášku s diskuzí na téma:

Krize eura, ekonomické a sociální problémy ČR, protestní hnutí ve světě a v ČR

na které vystoupí:

doc. Ing. Ilona Švihlíková, Ph.D.- ekonomka, Vysoká škola mezinárodních a veřejných vztahů Praha

Jan Májíček -- aktivista ProAltu Praha, student filozofické fakulty UK Praha

Bude 15. březen 2012 významným dnem jinak, než ho známe?

15. 3. 2012 / Jiří Baťa

Nevím, nakolik je občanům ČR známé datum 15. březen 1939, ale mám obavy, že mladým lidem to asi nic moc mimořádného nepřipomíná. Nerad bych někomu křivdil, ale když občas sleduji TV pořad "Nikdo není dokonalý", mám pro takovou domněnku zcela opodstatněný důvod. Proto jen připomenu to nezákladnější, i když si nejsem jistý, že můj článek budou číst právě ti, kterým je tato informace určena. Tedy: "Středa 15. března 1939, 19 hodin a 15 minut. Na Pražský hrad přijíždí Adolf Hitler. V Praze zůstane necelých 24 hodin, stačí však podepsat výnos o Protektorátu Čechy a Morava, kterým ukončí existenci samostatného českého státu."

Pane Veselý, nebuďte demagog

15. 3. 2012 / Alex Koenigsmark

Maily, které jsem dostal jako reakce na svou poslední poznámku, se dělily na v podstatě dva druhy. První se mnou víceméně souhlasily -- jeden autor dodal "uvidíte ale, jak to schytáte, první bude myslím Daniel Veselý, ten vám to vysvětlí: O)))..."- další (bylo jich maličko více) mě nazývaly židem, popř. židákem, jeden židovským agentem. Nejsem, možná bohužel, ani jedno.

Pospíšil může větší ostudě ještě zabránit

14. 3. 2012 / Milan Daniel

Soudní mlýny usoudily, že malíř tykadel Roman Svoboda si už užil relativní svobody víc než je zdrávo a jeho umístění do šatlavy je na pořadu dne. Dostal výzvu k nastoupení "trestu", který ovšem on sám vnímá jako násilí, jež stát svým postupem v jeho případě legitimizuje.

Přátelé Romana Smetany připravují širokou solidární akci, s níž čtenáře BL během v příštích dnech seznámíme.

Stav světa: Německá strategie

14. 3. 2012

Pokud přijmete německý pohled na věc, který tvrdí, že dluhová krize je výsledkem nezodpovědného utrácení, pak zní německý návrh rozumně. Pokud přijmete pohled Jihoevropanů, kteří považují krizi za důsledek samotné koncepce Evropské unie, pak to co Německo prosazuje je uvalení německé nadvlády prostřednictvím ekonomiky. - Stručně řečeno, mezi ruskou a německou ekonomikou existuje podstatná synergie. Přidejte k tomu, ž se Němci cítí být pod silným tlakem Spojených států, aby se zapojili do akcí, z nichž touží být vynecháni, zatímco Rusové vidí v Američanech ohrožení vlastních zájmů, a jsou na stole politicko-vojenské zájmy, které mají Německo i Rusko společné. - Takové spojení by mělo potenciál zvrátit mocenskou rovnováhu ve světě.

KD│ Myšlenka, že by Německo mohlo mít samostatnou národní strategii, protiřečí všemu, co si Německo od 2. světové války přálo, a všemu, co si svět od Německa přál. V jistém smyslu byla celá struktura moderní Evropy vytvořena tak, aby těžila z výhod německého ekonomického dynamismu a současně se vyhnula hrozbě německé nadvlády. Když píšeme o německé strategii, rýsujeme tím možnost, že základní struktura Západní Evropy po 2. světové válce a Evropy jako celku po roce 1991 spěje ke svému konci.

Otevřený dopis papeži Benediktu XVI. ve věci restitucí církevního majetku

14. 3. 2012

Svatý otče,

tímto otevřeným dopisem se na Vás obracíme jako na nejvyšší autoritu římskokatolické církve, vedeni svým svědomím a též citem pro minulost a její souvztažnost k budoucnosti. Jako občané České republiky chceme vyjádřit údiv nad společným záměrem římskokatolické církve a naší současné vlády převést značné nemovité majetky patřící českému státu do soukromého vlastnictví římskokatolické církve. Kromě těchto nemovitostí, jejichž cena je odhadnuta na 75 miliard korun českých, má ČR po třicet let splácet finanční úhradu, která s inflací může dosáhnout dalších 96 miliard korun českých. Legislativní proces k přijetí zákona, který tento převod zaručí, už probíhá, navzdory nesouhlasu osmdesáti procent občanů naší republiky.

Nečas politizuje Bártův proces

14. 3. 2012 / Jiří Jírovec

Premiér Nečas se dal slyšet , že se bojí, aby se ze soudu s Vítem Bártou nestal politický proces.

To, že celý případ je od počátku svrchovaně politický, zřejmě Nečasovi uniká. Stejně jako to, že pokud Bárta uplácel, nešlo o víc než o reakci na politické manévry kolem VV, v nichž je, jak se zdá, slušně namočena i ODS prostřednictvím Tluchoře a Drobila.

Dobrá rada nad zlato

14. 3. 2012 / Pavel Urban

Na internetu koluje dopis (například zde : http://www.dluhcr.cz/blog/), adresovaný "Vážený státe, pane Klausi, pane Nečasi, pane Kalousku, pane Johne, pane Sobotko a soudruhu Filipe, ..." jehož autor má zjevně pocit, že za své daně nedostává adekvátní protihodnotu.

Proto se ptá, jak by se mohl odhlásit ze státního penzijního systému, protože mu nevěří.

Demokracie je vláda lidu: Genitiv? Dativ?

14. 3. 2012 / Jan Polívka

V uplynulém týdnu bylo ve středu zájmu českého publika (kromě banalit, jako stoprocentní nárůst ceny vajec, nejvyšší historická cena benzinu a nafty, poctivost či nepoctivost voleb ruského prezidenta) především jednání pražského soudu, který řeší spor pánů Bárty, Škárky a slečny Kočí o tom, zda těch mizerných pár set tisíc, které se objevily v obálkách, bylo půjčkami či úplatky. Pokud by se tohoto námětu chtěl ujmout dramatik v pokušení vytvořit absurdní komedii, bylo by to jen vcelku mizerné téma, které -- pokud by mělo vzbudit zájem - by musel doplnit řadou atraktivních zápletek.

Koho volit v příštích volbách

14. 3. 2012

Do příštích řádných parlamentních voleb už zbývají jen dva roky. Koho, ale volit? Vždyť podle rozšířeného mínění jsou lumpové beztak z politiků všichni, a kdo ještě není, ten se jím brzy stane. Nechceme-li ale vládu nad zemí svěřit suverénovi s absolutní mocí budeme muset vybírat z těch stran, které jsou k dispozici. Historie českých politických stran je košatá a prosazování známých a příbuzných na důležité posty spolu s rozchvacováním majetku tato země pamatuje i z dob, kdy se politické strany jmenovaly Jednota či Utrakvisté. Pro všechny, kdo tápají ve výběru, jsem vytvořil jednoduchý nástroj na výběr politické strany. Není to stoprocentně vážné, ale ani úplně lehkovážné, protože jsem se pokusil vybrat klíčový význam, který je podstatou volby při zachování logiky rozhodovacího stromu. Otázky nelze chápat absolutně, jde spíše o směřování otázky k mnohem širšímu tématu, píše Zdeněk Zábojník.

Autoritářská osobnost postmoderní doby: Hypotéza o posunu vnějších projevů autoritářské osobnosti při posunu držení moci směrem k silným firemním ekonomickým subjektům

14. 3. 2012 / Ladislava Smítková Janků

Vzhledem ke z historického hlediska relativně nedávným zkušenostem lidské společnosti s totalitním ideologiemi fašismu a komunismu představuje studium autoritářských osobností a vzestupu autoritářství jeden z důležitých směrů výzkumu poválečné psychologie. Mezi nevýznamnější představitele výzkumu zaobírajícího se autoritářstvím patřili E. Fromm a T. Adorno, kteří se zabývali studiem autoritářské osobnosti v kontextu fašismu (tzv. frankfurtská a kalifornská škola); jejich následovníci pak rozvíjeli základní teze formulované Frommem a Adornem a jejich spolupracovníky v kontextu extrémních levicových a pravicových ideologií. Většina prací zkoumá autoritářství v kontextu politických postojů; výjimkou jsou práce věnované vzestupu autoritářství v armádním prostředí. Metody určené k rozpoznání autoritářské osobnosti pak vycházejí z výzkumů názorů autoritářských osobností v kontextu jejich postojů k fašismu, eventuálně (u modernějších prací) ke komunismu.

Problém české neparlamentní občanské opozice v roce 2012

14. 3. 2012

Dovolte mi přidat svůj názor do diskuse k problematice českých protestů proti současné vládě. Je to vlastně také názor k problému existujících občanských iniciativ a 150 registrovaných politických stran. Pravdu mají určitě lidé, kteří tvrdí, že současné politické parlamentní strany jsou množinou různě zkorumpovaných politiků, kteří se od sebe liší jen tím, kteří kmotři za nimi stojí. Proto by občanské protesty měly volat po tom, aby se změnily podmínky vládnutí, protože nestačí jenom vyměnit současné politiky. Na tom se již shodne nejen většina českého národa, píše Václav Princ.

ČEŠTÍ VÝSTŘEDNÍCI:

Bývalý vysoký manager z Generali PPF prosazuje demontáž státu

13. 3. 2012 / Václav David

Pozn. red., úterý 13 hodin: Firma Generali PPF rozvázala pracovní poměr s Pavlem Sikorou. "Názory pana Sikory jsou jeho čistě osobní a jeho zaměstnavatel s nimi zásadně nesouhlasí. Propojování osobních názorů pana Sikory s naší společností nás velmi poškozuje. Rád bych Vás proto požádal, abyste ve svém článku doplnil, že Generali PPF Holding se od názorů pana Sikory, který již není manažerem naší skupiny, zcela a zásadně distancuje," napsal Britským listům RIchard Kapsa, tiskový mluvčí firmy Generali PPF a tajemník její správní rady. Pracovní poměr s Pavlem Sikorou byl rozvázán od 1. dubna 2012 a v současnosti už nezastává manažerské místo. Rozvázání pracovního poměru s Pavlem Sikorou nemá souvislost s článkem zveřejněným v Britských listech.


Původní článek:

Pavel Sikora je členem Strany svobodných občanů a pracuje jako top manager skupiny Generali PPF, konkrétně na pozici Director Group Treasury at Ceska pojistovna a.s. V komentářích na Facebooku (jeho profil je ZDE, Pavel Sikora potvrdil emailem, že je to skutečně jeho profil) prohlašuje, že zvoní státům hrana a lze očekávat transformaci na nestátní svobodné společnosti. Jako příklad takových společností uvádí starověký Izrael v době Soudců), jižní část Somálska ovládanou milicemi Al-Šabáb spolupracujícími se Svazem islámských soudců, nebo kmenová území v Afghánistánu a Pákistánu. Tvrdí, že tato území jsou hospodářsky svobodnější než současné státy.

Jeho názor by se dal shrnout touto citací: "Stát je zločinecká organizace, která od svých otroků vybírá daně."

Zesměšňovat utrpení jednoho národa na úkor jiného je hanebnost, pane Koenigsmarku

13. 3. 2012 / Daniel Veselý

Reakce na článek Alexe Koenigsmarka "...v příběhu Kurdů chybí zlý Žid ZDE"

Pan Koenigsmark napsal článek, ve kterém bagatelizuje palestinský boj za lidská práva způsobem, který bych dohledal spíš v Rudém právu na přelomu 40. a 50. let než dnes. Jistěže jsou Kurdové utlačovaným národem, ale pan Koenigsmark se po konstatování, že se jejich osudu nevěnuje tolik pozornosti, protože "v příběhu Kurdů chybí zlý Žid", raději ani o jejich útlaku dál nerozepisuje.

Kurdové žijí převážně v Turecku, Iráku, Sýrii, Íránu, Afghánistánu, Arménii, Ázerbájdžánu, Jordánsku, Egyptě a Libanonu. O tom, že jsou v těchto zemích v různé míře porušována jejich práva není vůbec sporu. Ale ani v těchto zemích nedochází k systematické destrukci životního prostoru Kurdů jako v případě Palestinců obývajících Izraelem okupovaný Východním Jeruzalém a Západní břeh ani k jejich trvalému uvěznění na úzkém pásu zničené země, který je periodicky bombardován ZDE. Nicméně je pravda, že byl kurdský národ v Iráku a Turecku vystaven genocidě, o čemž se pan Koenigsmark nerozepsal ať již z ideologických důvodů, či jen z čiré neznalosti. Učiním tak místo něho, neboť je třeba, aby se celá řada lekcí z minulosti neúprosně připomínala.

Německo neplní vlastní úsporná opatření ani z poloviny

13. 3. 2012

Od evropských zemí se očekává, že budou kvůli dluhové krizi plnit tvrdá úsporná opatření. Jenže Německo, které tato opatření samo prosazuje, není zrovna nejlepším příkladem. List Spiegel zjistil, že Berlín nedokázal splnit své vlastní úsporné cíle pro rok 2011. A zaostává i letos.

Vládní reformy jsou šílené a asociální

13. 3. 2012

Ve svém rozhovoru pro Právo dne 12. března se ústavní soudkyně Eliška Wagnerová mimo jiné vyslovila velmi kriticky k současným vládním reformám. Na otázku týkající se reformních zákonů vlády Petra Nečase odpověděla:

Eufemisticky řečeno, jsou problematické. Pokud to mám říct otevřeně, tak jsou šílené, asociální, a já nechci žít ve státě, který se chová jako asociál. Tato republika byla v roce 1918 zakládána na humanismu, Masarykova idea říká, že stát žije myšlenkami, z nichž vznikl. A když se dneska podívám, jestli jsou tu aspoň zbytky humanismu? Máme tedy nárok na to, abychom přežívali dál? Sice přeháním, ale to jsou věci, které mě rozčilují, tyto reformy mnoho lidí uvádějí do opravdové bídy, vidíme to dnes a denně. V takto spravovaném státu žít prostě nechci.

Určitou naději do budoucna vidí Eliška Wagnerová v rozvoji občanské společnosti:

Probouzí se občanská společnost, a to je dobře. Demokracie není úplná, pokud v ní fungují jen instituce, politické strany, a lidé přitom jen nadávají v hospodách. Pokud je něco tíží, tak musí mít potřebu i mezi volbami dát se dohromady a vyjádřit svůj názor. A to se začíná dít. Neříkám, že je to samospasitelné, ale je to obohacení, dokompletování demokracie. Situace jistě není beznadějná.

Celý rozhovor je ZDE

Nový americký zákon:

Udávání úplatkářství je nyní lukrativní

13. 3. 2012

Podle programu, vytvořeného podle Doddova a Frankova zákona z r. 2010, má nárok každý, kdo udá úplatkářství, neplacení daní a další podvody v podnicích na 10 až 30 procent finančních prostředků, které se americkému regulačnímu orgánu Securities and Exchange Commission podaří od podniků vysoudit. Může to vést k obrovskému finančnímu prospěchu pro udavače, který odhalí podvod, vedoucí k mnohamilionovému narovnání.

Podle deníku Financial Times posílají americkým inspekčním úřadům po zprovoznění výše zmíněného programu udavači z množství podniků velké množství tipů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

OSN obvinila Spojené státy z mučení Bradleyho Manninga

13. 3. 2012

Mimořádný zpravodaj OSN pro otázky mučení oficiálně obvinil americkou vládu z krutého a ponižujícího zacházení s Bradleym Manningem, americkým vojákem, který byl vězněn téměř rok na samotce kvůli podezření, že předal americké diplomatické depeše serveru WikiLeaks.

Juan Mendez dokončil čtrnáctiměsíční analýzu zacházení s Bradleym Manningem od doby, kdy byl voják v květnu 2010 zatčen. Dospěl k názoru, že americká armáda se provinila nejméně krutým a nelidským zacházením, protože Manninga po dobu 11 měsíců věznila 23 hodin denně za podmínek, které zřejmě také byly mučením.

"Mimořádný zpravodaj dospěl k názoru, že uvalení mimořádně kárných podmínek věznění na člověka, který nebyl shledán vinným ze žádného trestného činu, je porušením jeho práva na jeho fyzickou a psychickou integritu i presumpce neviny," píše Mendez.

Zpráva byla zveřejněna jako příloha k analýze mimořádného zpravodaje o otázce lidských práv pro Valné shromáždění OSN.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Konzumace červeného masa způsobuje desetinu předčasných úmrtí

13. 3. 2012

Požívání i malého množství zpracovaného masa, jako je slanina, párky či salám, může způsobit zvýšení pravděpodobnosti úmrtí až o pětinu, zjistili vědci z Harvard School of Medicine. Pojídání bifteků zvyšuje pravděpodobnost úmrtí o 12 procent.

Studie zjistila, že snížení konzumace červeného masa na množství menší než 42 gramů denně (to je ekvivalent jednoho velkého bifteku týdně) by vedlo k poklesu téměř 10 procent předčasných úmrtí u mužů a asi 8 procent předčasných úmrtí u žen.

Červené maso obsahuje velké množství nasycených tuků a slanina a salámy obsahují velké množství soli. Nahradí-li se konzumace červeného masa kuřecím či rybím masem nebo zeleninou, celozrnnými potravinami snížuje riziko předčasného úmrtí o dvacet procent, zjistila studie.

Podrobnosti v angličtině ZDE