Britská armáda plánuje útok na Írán
2. 11. 2011
Britské ozbrojené síly připravují nouzový plán na potenciální ozbrojenou akci proti Íránu, a to kvůli rostoucím obavám z programu obohacování uranu. Zjistil to list Guardian.
2. 11. 2011
Britské ozbrojené síly připravují nouzový plán na potenciální ozbrojenou akci proti Íránu, a to kvůli rostoucím obavám z programu obohacování uranu. Zjistil to list Guardian.
2. 11. 2011
Kde bude euro o Vánocích? A kde bude Řecko? Athény nyní zažívají politický kolaps, když po oznámení premiéra, že hodlá vypsat referendum k nové smlouvě o finanční pomoci EU, následovala vlna rezignací členů jeho vlády. Nyní to vypadá, že než dojde na nějaké referendum, zemi čekají předčasné volby.
2. 11. 2011
Řecký kabinet vyjádřil jednomyslnou podporu kontroverznímu plánu premiéra Papandrea vypsat referendum o záchranném balíku EU. Referendum by patrně mohlo proběhnout v prosinci, oznámil premiér, a poskytne "jasný mandát" úsporným opatřením požadovaným partnery v eurozóně.
2. 11. 2011
Zakladatel serveru WikiLeaks neuspěl s odvoláním proti extradici do Švédska, kde se má zodpovídat z obvinění ohledně údajného sexuálního násilí.
2. 11. 2011 / Immanuel Wallerstein
Už je to oficiální. Všichni uniformovaní vojáci USA opustí do 31. prosince 2011 Irák. Tato událost se popisuje dvěma hlavními způsoby. Jeden patří prezidentu Obamovi, který říká, že tím plní svůj volební slib z roku 2008. Druhý používají kandidáti Republikánské strany na úřad prezidenta, kteří odsuzují Obamu, že neudělal to, co si podle nich přáli vojenští představitelé, totiž ponechat v Iráku nějaké jednotky USA na "výcvik" irácké armády. Podle volebních webových stránek Mitta Romneyho bylo Obamovo rozhodnutí buď "výsledkem čiré politické kalkulace nebo prostě úplné neschopnosti při jednání s iráckou vládou".
2. 11. 2011 / Daniel Veselý
Demokratická západní civilizace je posedlá tvorbou ikon a budováním pozitivní mytologie, a to podobně jako civilizace totalitní -- aby obhájila svou existenci, výsady a andělsky čisté skutky. Je nepřípustné, ba trestné bagatelizovat či popírat holocaust a takzvaná genocida ve Srebrenici má tuze pevné ideologické základy, že jen hrstka autorů se odváží napsat, že nešlo o plánovanou genocidu, nýbrž o velký masakr, jenž byl odvetou za jiné zločiny. Naše společnost je o to háklivější, když jde o její vlastní zločiny, tedy zločiny spáchané jejím jménem. Pro někoho bylo například svržení atomových bomb na dvě japonská města, aniž by se ptal obětí a pozůstalých, triumfem sil dobra, pro jiného zase přelomovým kataklyzmatem, který zavedl lidstvo na samý práh jeho přežití.
STŘEDEČNÍ KRITICKÝ BLOC-NOTES:
2. 11. 2011 / Josef Brož
Melancholie. Opustil jsem tento kritický bloc-notes ve chvíli, kdy padaly květy třešní, jaro se zdálo blízko, ale jeho odvrácená tvář mi připomněla, že i ty nejhorší zprávy mohou přicházet v době, kdy se očekávají spíše ty nadějné. O smrti se dá snad i pobrukovat, zjistil jsem, ale zažívat se příliš nedá. Koketérie s ní má rysy ostře rouhavé, a proto jsem bez oznámení raději opustil od série nekrologů, neboť ty nejlepší z anglických novin bývají také často bez podpisu. Proč k nim tedy přidávat ještě nějaké jméno?
2. 11. 2011 / Jan Těsnohlídek
v pondělí ráno na autobusový zastávce je
všechno jasný -
narodil jsem se jako robot
budík mi nařizuje kdy vstát
autobus
eskalátory metro eskalátory
tramvaj
výtah - -
nechávám semafory aby
mi ukazovaly cestu
Z autorovy sbírky RAKOVINA, která právě vyšla a je možno si ji objednat ZDE
2. 11. 2011 / Michael Marčák
FINANČNÍ PŘÍSPĚVKY BRITSKÝM LISTŮM MOBILEM
2. 4. 2012
V červnu 2011 jsme zprovoznili pro vaše pohodlí možnost přispívat na provoz Britských listů dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilního telefonu. Informace o tom, jak to dělat, jsou ZDE. Zároveň je samozřejmě možné přispět finančně na provoz BL na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Zdá se však, že možnosti a ochota čtenářů finančně přispívat na provoz deníku, který každodenně čtou (čtenářů je měsíčně cca 350 000) prokazuje silně klesající tendenci. Jenže provoz listu z něčeho uhradit musíme. Nepodporují nás ani velcí kapitalisté, ani velcí antikapitalisté. Nezávislost a existenci si uchováme pouze, pokud si udržíme podporu čtenářské obce.
17. 4. 2012
plné znění každý den ZDE
2. 11. 2011
V pondělí 31. října uplynulo již dvacet let od spuštění kupónové privatizace. Namísto pochybných oslav tradice, která založila většinu nezdravých trendů v současné české společnosti, přinášíme pro připomenutí toho, jak se věci skutečně odehrály, článek makléře Kamila Lamače, který měl možnost českou privatizaci zblízka sledovat z americké strany. Jeho text původně vyšel v Britských listech v březnu 2001.
2. 11. 2011 / Boris Cvek
Zatímco v průběhu roku v ty či ony dny slavíme různé světce a světice, křesťanské církve vždy věděly o tom, že mnoho svatých lidí nikdy nedojde oficiální kanonizace a uznání. Proto byl od počátku křesťanství vyčleněn den pro uctění "všech svatých", známých i neznámých, a tento den v západním křesťanství připadá na 1. listopad.
2. 11. 2011 / Pavel Pečínka
Absolvovaná filologie v českém jazyce a literatuře, téměř už dostudovaný obor kulturní management, práce redaktorky pro Deník, reportérka a pak vedoucí vysílání na Hitrádiu Magic Brno. V současnosti pracovní stáži v Nizozemském Haagu a praxe produkčního manažera, psaní blogu o romské otázce. Tak vypadá ve zkratce pracovní životopis sedmadvacetileté Alici Herákové (Ano, Alica se skutečně píše Alica a ne Alice). V Brně se podle svých slov cítí zakotvená, prostě doma, našla tady partnera i prostředí, které je jí blízké. Nás zajímala dosavadní životní cesta téhle činorodé Romky podrobněji.
2. 11. 2011 / Michal Vimmer
Že nefunguje IZIP, to víme. Život sice nikomu nezachrání, ale možná neublíží, je to jenom drahý švindl. Horší je to U Nás s pastí zvanou pravidlo zipu. Opovažte se na ně spolehnout, na silnici nebo v metru, a tvrdě narazíte.
Co to je ten zip?
Cituji: ZDE
2. 11. 2011 / Milan Dubský
K mnoha činnostem, které mají psané i nepsané ve své pracovní náplni politici, přibylo kupčení se strachem. Vydatným jejich pomocníkem v tom jsou média, tisk, televize. Protože zprávy, jež vyvolávají strach, jsou ty nejvíce sledované. To vědí dobře vydavatelé. A tak podle zpravodajství našich televizí se nic jiného a kladného v naší zemi téměř neodehrává, než zločiny, přepadávání dětí a starých lidí, vloupání a přepady bankovních poboček, benzínových pump, obchodů atd. Nyní přišel český ministr financí, podle jednoho amerického časopisu již dvakrát vyhlášený za nejlepšího ministra financí východního bloku, se sdělením, že se česká ekonomika, navzdory předpovědím z léta, nebude vyvíjet pozitivně, nýbrž sestupně.
Pozvánka na diskusi:
2. 11. 2011
Think-tank CESTA Centrum pro sociálně-tržní ekonomiku a otevřenou demokracii ve spolupráci s nakladatelstvím Rybka Publishers si Vás dovoluje pozvat na veřejnou diskusi, která se koná
v přednáškovém sále New York University Prague, Malé náměstí 11 - Richterův dům, 1. patro (vchod z pasáže mezi Malým náměstím a Michalskou ulicí).
Účast v panelu přislíbili: Jacques Rupnik, Lubomír Zaorálek, Jiří Pehe. Diskusi moderuje Vít Klepárník.
2. 11. 2011
Při jednání Zastupitelstva města Pardubic dne 1. 11. 2011 byla jednohlasně zamítnuta žádost společnosti IPstav Invest na zařazení bytového domu Labský Palouk 495 mezi budovy, v nichž město povoluje provozování hracích automatů. Projednání celé záležitosti nebylo jednoduché a společnost IPstav se dokonce pokusila schválení své žádosti podpořit pohrůžkou žaloby proti městu.
1. 11. 2011
KD│ Evropská dluhová krize stojí poslední v dlouhé řadě podobných krizí: Argentina 2001. Rusko 1998. Mexiko 1994. Seznam sahá daleko do historie. Dluhové krize jsou asi stejně přirozeným jevem jako zemětřesení, nicméně tato je v něčem odlišná - a možná nebezpečnější, napsal fyzik Mark Buchanan.
1. 11. 2011 / Slavoj Žižek
Překlad projevu Slavoje Žižeka, Occupy Wall Street (11. 10. 2011)
Všichni jsme poražení, ale ti skuteční poražení jsou finančníci na Wall Street. Byli zachráněni pomocí miliard našich peněz. Nám říkají socialisti, ale tady pořád existuje socialismus pro bohaté. Říkají, že nerespektujeme osobní vlastnictví, ale finanční krize v roce 2008 zničila více těžce nabytého osobního vlastnictví než kolik bychom toho my zde byli schopni zničit po celé týdny. Říkají vám, že jsme snílci. Skuteční snílci jsou ti, kdo si myslí, že věci mohou pokračovat donekonečna stejným způsobem jako dosud. My snílci nejsme. My se probouzíme ze snu, který se mění v noční můru.
1. 11. 2011
Izrael odsoudil bývalou vojákyni na čtyři a půl roku do vězení za to, že předala tajné dokumenty novináři, který je použil k odhalení údajné politiky izraelské armády zabíjet palestinské extremisty v rozporu s rozhodnutím soudů.
Anat Kammová, 24 let, byla odsouzena za to, že ke konci své povinné vojenské služby zkopírovala 2085 vojenských dokumentů na disk a předala je Uri Blauovi, investigativnímu novináři v deníku Haaretz.
Její případ vyvolal v Izraeli skandál - částečně proto, že byla čtyři měsíce tajně držena v domácím vězení a izraelská média o tom nesměla psát, a také proto, že se to považuje za útok na svobodu tisku.
1. 11. 2011 / František Řezáč
Divím se, že po dvaceti letech kapitalismu může být někdo tak naivní jako autoři článku, spíše apelu, píše František Řezáč.Právě se oslavuje dvacáté výročí kuponové privatizace. Ta přinesla několika lidem bohatství, jiným svými důsledky bídu. Bídou je i financování kultury. Spoléhání na dobrovolné dárce a na, cituji z článku, "mecenášství a sponzoring ze strany jednotlivců či malých živnostníků...", je omylem, kterého se od tzv. sametové revoluce asi část kulturních pracovníků neumí vzdát.
Měli by si vzpomenout, komu svými hlasy pomáhali po celá ta léta k moci. Znám ve svém okolí dost lidí z kultury, kteří se doslova štítili levice ( a veřejné podpory kultury! ) Když se jim po zániku Občanského fóra zošklivila ODS, volili postupně ODA, Čtyřkolalici, Unii svobody, Bursíkovy Zelené a hýkali blahem při každém výroku uctívaného "knížete".
Nuže, všechny tyto dámy a pány, kteří vám, mistři kultury, slibovali, máte nyní ve vládě nebo v pozicích, kde je peněz dost, jenom se podívat: ZDE
1. 11. 2011 / Karel Dolejší
Před pár dny jsem na jinak celkem oblíbené rozhlasové stanici s překvapením zaslechl, jak redaktor blahopřeje českému státu k svátku. Činil se přitom, jako by hovořil k nějaké skutečně existující bytosti; jakoby přednášel veřejnou modlitbu ke starobylému a mocnému bohu, jenž sídlí vysoko na nebesích, hluboko v podsvětí, či snad dokonce na samotných Bahamách.
1. 11. 2011
Pokud by mohli nějakým způsobem vrátit zpět bývalého prezidenta, Američané by raději měli v úřadu Republikána než Demokrata. Ukázal to včera zveřejněný průzkum zpravodajského pořadu 60 Minutes a časopisu Vanity Fair, v němž zvítězil Ronald Reagan.
1. 11. 2011
V případě, že by se EU obrátila na Moskvu s žádostí o finanční pomoc, Rusko zváží tuto žádost a vyčlení na tyto účely zhruba deset miliard dolarů. Vyplývá to z vyjádření zástupce ruského prezidenta Arkadije Dvorkoviče.
1. 11. 2011
Graeme Knowles, děkan svatopavelské katedrály, odstoupil pod tlakem ostré kritiky anglikánské církve a jejího postoje vůči antikapitalistickým demonstrantům. Je to velmi významná funkce - jeho nástupce musí jmenovat královna.
Anglikánská církev si neporadila se vznikem antikapitalistického stanového tábora na prostranství před katedrálou, který tam funguje už čtrnáct dní. Demonstranti původně chtěli protestovat proti londýnské burze na blízkém náměstí Paternoster Square, ale to je soukromým pozemkem a odtamtud byli vyhoštěni, tak se utábořili před katedrálou sv. Pavla, hned na vedlejším náměstí. Pracovníci katedrály s nimi sympatizovali, avšak děkan Knowles rozhodl, že z bezpečnostních a hygienických důvodů není možno dál v katedrále udržovat běžný provoz a katedrálu poprvé od druhé světové války uzavřel, čímž ovšem přišla o denní příjem 20 000 liber (cca 550 000 Kč).
31. 10. 2011 / Michal Rubáš
Šéf české exekutivy vystupoval při páteční oficiální státní návštěvě Washingtonu jako ohromený turista. Překvapilo ho, že bydlel v hotelu, kde byli předtím ubytováni důležití lidé, a po setkání s Obamou se s tváří prožitkového dovolenkáře vyznával, že i chvíle strávená v Bílém domě mu bude zážitkem na celý život.
31. 10. 2011 / Jiří Jírovec
Položil jsem si tuto otázku v minulosti mnohokrát, když jsem se snažil pochopit, proč je moje vnímání světa v takovém rozporu s tím, co nám předkládají oficiální media. Obecnou odpověď mi na tuto otázku dává ve svém článku Petr Koudelka Přečtěte si z něj tento odstavec:
31. 10. 2011 / Milan Daniel
Neřeším, jestli Libye či Libyjci o něco přišli, i když válka samozřejmě obyčejným lidem bere. Mně samotnému však něco chybí -- informace, proč stojím prostřednictvím své země, své vlády a svých zástupců v Evropském parlamentu jednoznačně na straně zločinců. Nejméně dvě velké země Evropské unie plus Spojené státy se postavily na stranu lybijských vzbouřenců bojujících proti režimu Muammara Gaddafiho.
31. 10. 2011 / Petr Wagner
Hodně se nyní mluví o tom jak nemocnice dělí pacienty. Například Karvinská nemocnice.
Zase je třeba se na věc podívat ze širšího pohledu. Z hlediska pojišťovenské matematiky jsou dva excelentní pacienti. Jeden je mladý, zdravý a pokud možno hodně vydělávající, teda vzhledem k zastropování tak max do 80 000 měsíčně..... No a druhý je mrtvý.
31. 10. 2011
Monetární kontrakce v Portugalsku alarmujícím způsobem zesílila a začíná napodoboval vzorec, který byl k vidění v Řecku před tím, než se jeho ekonomika vymkla kontrole. To vzbuzuje obavy, že dohoda uzavřená na summitu EU minulý týden může být brzy smetena rychle se odvíjejícím sledem nových událostí.
31. 10. 2011 / Jaroslav Ungerman
V neděli 30. října 2011 se naplnila životní cesta Miloše Picka. Čtenáři Britských listů ho znají z mnoha článků, které zde publikoval. Byli to právě oni, komu se svěřoval se svými obavami z oslabování sociálního státu. Také se svými nadějemi či vizemi o tom, kde a jak hledat cestu k lepší budoucnosti. Vůbec poslední z článků Miloše Picka - Quo vadis, homo sapiens - vyšel právě v Britských listech.
31. 10. 2011
V oblasti kultury -- podobně jako ve vědě či vzdělávání -- hraje stát (kraje, města, obce, EU ...) nezastupitelnou roli a je proto přirozené, že nemalá část financování kultury pochází z veřejných rozpočtů. V posledních letech, mj. v souvislosti se vstupem ČR do EU, lze pozorovat výrazný posun od institucionálního financování ke grantovým podporám jednotlivých projektů. Díky snadné a masivní dostupnosti grantů nejrůznějších úrovní vznikla v ČR řada pozoruhodných kulturních počinů a kulturní scéna se výrazně obohatila, o tom není sporu. Ovšem původní, přímočará myšlenka finanční pomoci veřejně přínosným projektům, které by jinak nevznikly, začala se proměňovat a mizet. Z grantů se stal průmysl, napsali Martin Víta a Miloň Čepelka.
31. 10. 2011 / Boris Cvek
Trochu jsem byl překvapený, když se v Otázkách V. Moravce jen tak mluvilo o tom, že severoevropské země mají tzv. protestantskou etiku, a proto jsou tak rozpočtově ukázněné, mají vysoké daně, sociální stát a dobře fungují. Na jihu Evropy jsou prý katolíci, kteří mají zpověď, a tak mohou rozkrádat a korumpovat. Jenže zrovna Řekové třeba nejsou katolíci, nýbrž ortodoxní, i když i ortodoxní mají institut zpovědi. Ale co třeba takoví Bavoři, kteří jsou katolíci a fungují skvěle? Nebo naopak jižanské státy USA, které jsou baštou protestantismu a těžko je lze považovat za sociální státy švédského typu?
31. 10. 2011
Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu UNESCO dnes přijala Palestinu za plnoprávného člena. Pro hlasovalo 107 zemí, 14 proti a 52 dalších se zdrželo. Izrael a USA oznámily, že zastaví financování UNESCO. Organizace tak může přijít zhruba o čtvrtinu svých příjmů.
31. 10. 2011
V neděli ráno došlo v Oregonu a Texasu k velmi podobným událostem: Policie ještě za tmy vyzvala demonstranty, aby opustili lokality, na nichž se protesty konaly. Ti kdo to odmítli byli spoutáni a zatčeni.
31. 10. 2011
Írán vyvíjí protitlak vůči úsilí Spojených států v souvislosti s údajným vražedným spiknutím posílit sankce proti Teheránu. USA tvrdí, že vysoce postavení íránští představitelé byli zapojeni do pokusu o vraždu saúdskoarabského velvyslance ve Washingtonu. Írán nyní požaduje veřejnou omluvu a náhradu neupřesněných finančních škod, které podle něj kvůli obvinění, jež označuje za falešné, zemi vznikly. Stanici NBC News to sdělil íránský diplomat.
31. 10. 2011
Řekové o nové smlouvě s Unií týkající se jejich veřejného dluhu rozhodnou v referendu. Oznámil to premiér Georgios Papandreu v parlamentu, když hovořil k poslancům vládní Socialistické strany.
PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ
4. 10. 2011
V září 2011 přispělo finančně na Britské listy 227 osob bankovním příkazem celkovou částkou 60 039.87 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v červenci 2011 částkou 14 740 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 30.9. 2011 částku 98 023.37 Kč. Na internetovém účtu Paypal máme nyní