Neházejme šlendrián na náboženství
31. 10. 2011 / Boris Cvek
Trochu jsem byl překvapený, když se v Otázkách V. Moravce jen tak mluvilo o tom, že severoevropské země mají tzv. protestantskou etiku, a proto jsou tak rozpočtově ukázněné, mají vysoké daně, sociální stát a dobře fungují. Na jihu Evropy jsou prý katolíci, kteří mají zpověď, a tak mohou rozkrádat a korumpovat. Jenže zrovna Řekové třeba nejsou katolíci, nýbrž ortodoxní, i když i ortodoxní mají institut zpovědi. Ale co třeba takoví Bavoři, kteří jsou katolíci a fungují skvěle? Nebo naopak jižanské státy USA, které jsou baštou protestantismu a těžko je lze považovat za sociální státy švédského typu?
Navíc živá víra v severských "protestantských" zemích je spíše na ústupu a lidé jsou stále více ateističtí nebo agnostičtí. Netahejme tedy do Evropy nějaká nová dělení podél historických náboženských hranic, i když Max Weber kdysi spojil úspěšnost kapitalismu s protestantskou morálkou (u Webera ovšem, aby těch paradoxů nebylo málo, jde o kalvínskou nauku, která je v protikladu s luteránstvím - a právě luteránství je náboženství skandinávských zemí, o nichž byla v Otázkách řeč). Měli bychom spíše víc uvažovat nad tím, jak právě tváří v tvář různým krizím více posílit veřejný prostor, průhlednost politiky a byznysu i spravedlnost. Korupce (a stejně tak vykořisťování pracujících a neadekvátně velké odměny pro top managery) je totiž nepřípustná jak podle protestantské, tak podle katolické či muslimské či ateistické morálky. Co ji činí možnou a lákavou, je amorálnost společnosti, která něco jiného říká a něco jiného dělá. V tom ohledu je Česko, byť původní kolébka protestantismu, sobě odcizenou a morálně zdevastovanou společností, která tančí kolem svého protestantského prezidenta (V. Klaus se hlásí k Církvi československé husitské, jež se zase hlásí k první, tedy české, reformaci), otce kupónové privatizace a opoziční smlouvy, a kolem pokrytců z ODS a ČSSD jako kolem zlatého telete. Kdo nekrade, okrádá rodinu přece.
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 31.10. 2011
-
31.10. 2011 / Řecko vypíše referendum o nové smlouvě s EU2.4. 2012 / Hodně klesající tendence17.4. 2012 / Zprávy, které nemají názor31.10. 2011 / Grantokracie, nebo efektivní financování?31.10. 2011 / Martinské klavírní slavnosti 201130.10. 2011 / Spory o Evropskou unii možná rozštěpí britskou vládu30.10. 2011 / Libye - kdo má pravdu?28.10. 2011 / Válka v Libyi byla bezprecedentním vražděním. Je vážným varováním pro arabský svět a celou Afriku27.10. 2011 / 16 skutečností, o "které Libye přijde"4.10. 2011 / Hospodaření OSBL za září 2011