Němečtí novináři zastřeleni Srby, kteří jim nabídli pomoc
Válka v Kosovu si vyžádala první civilní oběti z členské země NATO. Dva němečtí novináři byli v neděli odpoledne zastřeleni jugoslávskými vojsky. Pohřešuje se také jejich tlumočník.
Reportér a fotograf z časopisu Stern byli zajati u vesnice Dulje, asi 30 km jižně od Prištiny. Jeli civilním automobilem a hledali hromadné hroby, o nichž jim slíbili jugoslávští vojáci, že jim je ukážou. Když se němečtí vojáci setkali s jugoslávskými vojáky, byli zastřeleni.
Volker Kraemer, 56, fotograf, pracoval pro týdeník Stern od roku 1969 a byl na místě zastřelen do hlavy a okamžitě zemřel. Reprotér, Gabriel Gruener, 35, zemřel později v nemocnici v Makedonii, poté, co ho našli britští vojáci.
Šéfredaktor Sternu, Michael Maier, uvedl, že oba novináři patřili mezi nejzkušenější a nejrozumnější zaměstnance časopisu. Kraemer na sebe poprvé upozornil svými fotografiemi během sovětské okupace Československa v roce 1968. Stal se zaměstnancem časopisu Stern v roce 1969 a za třicet let fotografoval v Eritrei, v Kazachstánu, v Turecku, v Jihoafrické republice a na mnoha dalších místech.
Gruener byl zkušený reportér z Balkánu, který posílal do časopisu Stern reportáže z této oblasti i ze Somálska, Afghánistánu, z Alžírska a ze Súdánu od roku 1991.
Všichni novináři, usmrcení od začátku intervence NATO v Kosovu byli pravděpodobně zastřeleni u silničních kontrol příslušníky nepravidelných srbských jednotek.
Vyskytly se názory, že si Srbové zástupně vylévají vztek na neozbrojených německých novinářích, protože nemohou nic podniknout proti německým vojskům.