Odpadky dělnické třídy
Citace z pripodotku Jana Culika k memu vcerejsimu clanku:
Dovolil bych si však trochu rozlišovat. Mám pocit, že Pavlem Trtíkem výše popisovaný primitivismus se spíše týká zvyklostí tzv. dělnických vrstev - lidí žijících většinou ve vnitřních čtvrtích měst, případně na dělnických panelových sídlištích na okrajích měst, v podstatě v ghettech. Proto nechodím dost často do jiného kina než do kina filmového umění, protože mě skutečně štve, jaký obrovský nepořádek tam prostý lid za jediné představení kolem sebe učiní.
V prvních letech svého života v Británii jsem se snažil věci přijít poněkud na kloub a dospěl jsem k názoru - nevím, zda to není příliš umělé vysvětlení - že to dělání svinčíku kolem sebe je určitým výrazem odcizenosti těchto společenských vrstev od veřejného prostoru a prostředí. Doma by totiž přirozeně odpadky neodhazovali.
A druhá důležitá věc: k odhazování odpadků v podstatě vůbec nedochází na venkově: vesnice jsou velmi čisté a úpravné, a to v Anglii i ve Skotsku. Rozdíl v míře odpadků ve velkých městech a na vesnicích je markantní. Na venkově odhazují odpadky v podstatě jen příslušníci dělnických vrstev, ti ale sport často nepodnikají a do přírody na pěší výlety příliš často nejezdí. Naopak ve střediscích dělnické zábavy (přímořská promenáda v Blackpoolu či jiné přímořské letovisko Scarborough) se odpadků najde spousta.
Souhlasim s tim, ze v oblastech, kde bydli lide s nizkymi prijmy, je volne pohazenych odpadku videt vice, to je pravda. Jenze rozhodne tomu neni tak, ze 'popisovany primitivismus' by se dal svest na (dle terminologie Jana Culika) 'delnickou tridu'.
A tak predkladam nekolik kontrapunktu, k vyse uvedenemu:
(i) Ve skotskych mestech je bezne k videni, jak odpadek na zem odhodi velmi solidne obleceny clovek.
(ii) Cestovali jste jiz nekdy v Britanii vlakem? Ted nemam na mysli primestskou dopravu do vyse zminenych "ghett" a panelovych sidlist. Mluvim konkretne o mezimestskych vlacich Glasgow-Londyn (pet hodin jizdy). Zkuste v cilove stanici vystoupit z vozu jako posledni a podivat se, jak to tam vypada. Priserny neporadek. A to vse navzdory tomu, ze tam kose jsou, a ze ulickou kazdou hodinu projde uklizec(ka) s velkym cernym plastovym pytlem na odpadky. Ze by ta 'delnicka vrstva' byla tak solventni, aby cestovala v tak hojnem poctu v Britanii relativne drahymi vlaky?
(iii) Minuly rok v lete jsme byli se sestrou na vylete u Loch Etive, uzasny fjord, jedno z nejkrasnejsich mist ve Skotsku. Potkali jsme tam tri chlapiky. Prijeli kempovat a rybarit. (Mimochodem, rekl bych, ze rybareni je sport stejneho kalibru jako pesi vylety.) Byli to tri kamaradi - delnici z Motherwellu. Hledate na prvni pohled typicke predstavitele skotske delnicke vrstvy? Tady je mate. Potetovani, silny zapadoskotsky akcent, kvuli nemuz jim slovo nerozumite, ackolive jste pred par mesici slozil/slozila Cambridge Examination in Advanced English. Jenze, na vse, co si tam svym autem k tomu kempovani privezli, meli igelitove pytle a veskery odpad odvezli pryc. Nezbylo tam po nich vubec nic.
(iv) Docela rad fotim. Jenze nefotim pouze krasne hory, jezera a lidi za slunecneho pocasi. Taky cas od casu udelam zamerne fotku neceho, co se mi hrozne nelibi. A tak mam jiz vyfoceny i nejaky ten odpadkovy neporadek. Je zajimave, ze dojem, ktery ty rozhazene odpadky vytvareji na fotografiich, je vetsinou daleko milosrdnejsi nez ten dojem realny. Mam ovsem jednu fotku, kde je 'primitivismus' zachycen docela verohodne. Kde? Stredisko delnicke zabavy - Theatre Royal, Glasgow. Kdy? Priblizne dve minuty po skonceni baletu Louskacek. Duvod? O prestavce se vrstvam prodavaly bramborove lupinky a zmrzlina v plastikovych kelimcich.
Z Paisley preje hezky den
Pavel Trtík
Poznámka JČ: Vždycky se najdou výjimky, které potvrdí pravidlo. Dělnická třída, kromě toho, to nejsou jen lidi s nízkými příjmy. Dělnická třída se v Británii řekl bych ne vždy definuje ani tak příjmem, jako spíš hodnotami a způsobem života. Kromě toho, psal jsem mnohokrát, že se třídní rozdělení v Británii postupně rozkládá, takže spíše než rigidní stratifikace vláde zmatek - a jen pozůstatky původně rigidně stratifikované společnosti.
Přitom to, co jsem napsal, nikomu nevnucuju jako stoprocentní řešení, jen jsem se pokoušel tomuto jevu porozumět. Je také pravda, jak mě vždycky upozorňovala britská tchyně, že je v Británii k dispozici v obchodech zbytečně velké množství obalů a plastikových či papírových tašek či pytlů, což pak vítr roznáší po ulicích měst. Odpadky jsou tedy většinou papírové či igelitové. Jinak - nemám pocit, že by cestování vlakem na dlouhé vzdálenosti po Británii bylo považováno za zvlášť luxusní zážitek - většina lidí ze středních vrstev řekl bych létá. A v letadle či na letištích hromady odpadků nenajdete...