6. 2. 2002
RRTV: "Abychom ušetřili, raději ten bezplatný monitorovací systém nechceme"Po přečtení článku o tom, jak Rada pro rozhlasové a televizní vysílání "nemůže řádně monitorovat Novu", mám velmi silný pocit, že mám co říci o způsobu monitoringu a optimalizaci způsobu jeho provádění Radou.
Jsem vedoucím vývoje multimediálních aplikací ve firmě LSW - software developers. Od roku 1998 produkuji s kolegy systém Radio recorder, který usnadňuje rádiím pořizování měsíčního monitoringu. Do příchodu našeho systému téměř všechny rádia nahrávala na VHS kazety - 8 hodin na jednu a pak vyměnit, celkem 93 kazet na měsíc. Představte si, jak těžce potom RRTV prováděla plošný monitoring rádií. Ten se týkal řekněme dvou dnů z každého rádia. Krát 55 stanic krát 3 kazety na den, to je bratru 330 osmihodinových záznamů. Potěš panbůh. Náš systém zvedl RRTV produktivitu o neuvěřitelných 500 % když se doba nutná pro plnou kontrolu zkrátila ze dvou týdnů na dva dny na jednu stanici.
|
Rádia díky našemu systému mají digitální "samopořizující se" záznamy v PC, Rada je dostane na CD, prostě paráda. Hloubkový monitoring se zrychlil, manipulace usnadnila a to vše jářku zadarmo. Od RRTV jsem za dodávku systému nepožadoval a ani nedostal žádné peníze. Dalo by se tedy říci, že používáním našeho systému udělala Rada významný krok pro optimalizaci své práce. Nicméně co se na Radě děje nyní, trošku - zvláště v kontextu tohoto článku - nechápu. Od roku 1998 technologie opět pokročily a my jsme nabídli RRTV nový způsob monitoringu. Ten by umožnil skutečně plošně monitorovat všechny rádia Radou. BEZPLATNĚ, nepočítáme-li náklady na pořízení několika nutných počítačů. Nadto je možno pomocí unikátní technologie v digitálních záznamech vyhledávat hlas a tak ještě urychlit hloubkový monitoring, při nemž je jeden z důležitých podkladů podíl mluveného slova oproti hudbě. A co na to RRTV? Z mne neznámé příčiny vyřadila z rozhodování o způsobu monitoringu osobu nejvíce povolanou, totiž vedoucí programového odboru Mgr. Škaloudovou, a rozhodla se odpovědět mi listem Ing. Gregory, vedoucího úřadu Rady. Hlavním argumentem proti bezplatnému zkvalitnění monitoringu bylo, cituji: "Komplexní monitoring vysílání všech rozhlasových stanic, při kterém by bylo praktické využívat Vámi navrhovaný systém, hodlá rada i v budoucnu realizovat maximálně dvakrát ročně, a to především z důvodů omezených finančních prostředků v rozpočtu Rady." Jsem systémový analytik a je pro mne tedy obtížné pochopit odůvodnění typu "Abychom ušetřili, raději ten bezplatný systém nechceme". Připouštím však, že RRTV má pro své rozhodnutí důvody, jenž mi zůstávají důkladně skryty. V kontextu uvedených informací v rámci monitoringu rádií mi ale připadá zjevně nelogickou argumentace, kdy RRTV nemůže monitorovat Novu pro nedostatek kapacit. Naopak: Pokud by chtěli, mohli by z mého pohledu mít kapacity spíše uvolněny. Co tedy za tím vším nelogismem je? Snaha chránit Novu? Či někoho jiného? Nechť každý posoudí sám... |