Jde o naivitu, nebo sklon k autoritářství?
Češi volí negramotné politiky, nemají na výběr
13. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Zveřejňovaly se i soukromé hovory Donalda Trumpa, který byl nevědomě natáčen, když se v roce 2005 svěřoval, že se chová vůči ženám jako buran. Jeho voličům to zjevně tolik nevadí, nicméně máme zase poněkud úplnější obraz o tom, jak obdivuhodný člověk současný americký prezident je.
Falešný a prázdný Topol. Vzpomínáte? Česká veřejná diskuse dodnes používá tento výrok Václava Klause na adresu tehdy čerstvě zvoleného předsedy ODS, jemuž otec zakladatel pravděpodobně moc nepřál. Šlo přitom o zcizenou soukromou komunikaci, kterou zachytil fotograf Blesku. Díky tomu se ale podařilo odhalit, jaký je skutečný vztah Václava Klause k jeho následovníkovi.
Britské listy žádnou komunikaci nezcizily, nenahrály nikoho nevědomě, nepoužily informace, které unikly nějakou nejasnou cestou. Zveřejnily informace získané panem Maťou, který se jako občan ČR obrátil na místopředsedu vlády Pavla Bělobrádka s prosbou o vysvětlení postoje KDU-ČSL k jejich partnerovi z europarlamentního klubu European People's Party, maďarské politické straně Fidesz, v souvislosti s jejím postojem ke Středoevropské univerzitě.
Pan Maťa se na místopředsedu vlády obrátil ve zcela veřejné věci a získanou odpověď ve veřejném zájmu poskytl Britským listům. Místopředseda vlády Bělobrádek nemá evidentně se svým vyjádřením ve prospěch Fidesz žádný problém, neboť ho následně obhajoval v twitterové komunikaci a evidentně za ním stojí. To znamená, že jeho politický postoj, za nějž je jako zvolený zástupce odpovědný, je platný.
Pan Bělobrádek přesto není spokojen, neboť se domnívá, že taková komunikace nesmí být bez jeho souhlasu zveřejněna a používá silné výrazy a infantilní nadávky, což považuje za reakci hodnou reputace "politika, jenž vždy mluví pravdu". Pozoruhodné. Místopředseda vlády tak prokazuje základní negramotnost ve vztahu k právu veřejnosti na informace o skutečných záměrech a postojích politiků, což je nejsilnější možný prostředek k tomu udržovat kontrolu nad demokratickým procesem.
Ve výše uvedených kauzách s odstupem času nikoho nenapadne zpochybňovat relevanci získaných informací, a to ani s ohledem na kontroverzní způsob jejich zveřejnění. Opakovaně se ukazuje, že právě možnost porovnat oficiální, často záměrně mlhavá a takticky nejasná vyjádření s tím, co politik skutečně soudí a dělá, je cestou jak kontrolovat výkon a správu politické moci. Pokud si to pan Bělobrádek není schopen uvědomit a není to ochoten připustit ani poté, co je mu celý vztah objasněn jako žákovi základní školy, prokazuje nezpůsobilost k tomu, aby zastával nejen vládní, ale jakýkoliv politický post.
Bělobrádek prokazuje občanskou a politickou negramotnost. Co je toho příčinou, se lze jen domnívat. Hypotéza může být dvojí. Buď je tak naivní a skutečně se domnívá, že jeho odpovědnost vysoce exponovaného politika končí v okamžiku, kdy použije soukromý email. To je sice frapantní, ale pořád ještě lepší varianta. Nebo má Bělobrádek sklony k autoritářskému pojetí politiky, v němž politik - nikoliv veřejný zájem - určuje pravidla. Nevím. Ale Bělobrádkova ochota stranit autoritářské straně současného maďarského premiéra Orbána to nevylučuje.
Ukazuje to na celkovou bídu české politické scény, na níž lze Bělobrádka považovat za to relativně lepší, co nabízí. Vzdělaného a občansky sebevědomého voliče to staví před neřešitelné dilema voleb, v nichž těžko hledat byť jen elementárně kompetentní kandidáty.
Vytisknout
Související články
13.4. 2017 / Václav Dušek
Prozatím se střílí slepými, ale ostré náboje jsou nachystány v muničních skladech partají, i pidipartají, sdružení, kaváren, cukráren, vináren, hospodách, školách, sídlištích a špitálech v dostatečném množství k okamžitému použití. Nabíjet – pal! Hla...
13.4. 2017 / Kryštof Kozák
Nejdůležitější události za poslední rok jsou určitě Brexit, Trump, Putin, Kaczynski a Orbán, na pozadí je válka v Sýrii. Co je spojuje a co je vyvolává. A jak z toho ven.
11.4. 2017
Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, se vyjádřil, že finančník George Soros je "nedůvěryhodný, protože byl odsouzen za měnové machinace". Zde jsou podrobnosti z International Herald Tribune, o co šlo:
14. června 2006 - Paříž. Nejvyšší soud ve F...
10.4. 2017 / Jan Čulík
Motto:
"To je ale blázen..."
Černý Petr, režie Miloš Forman, 1964, viz níže uvedená ukázka:
Nešťastná reakce předsedy KDU-ČSL a místopředsedy vlády České republiky (!) Pavla Bělobrádka na email jednoho občana požadující akci posla...
7.4. 2017
Pavel Bělobrádek z KDU-ČSL odpověděl ze svého mobilu na email Petra Mati, že maďarskou stranu Fidesz z evropského poslaneckého klubu "EPP nevyloučíme, protože Sorosovy aktivity jsou kontroverzní". Po zveřejnění tohoto pozoruhodného emailu požád...
5.4. 2017
5.4. 2017
Vážený pan
MVDr. Pavel Bělobrádek,
Místopředseda vlády pro vědu, výzkum a inovace
Předseda KDU-ČSL
Vážený pane předsedo,
dovoluji si Vás oslovit jako čelného českého politika a místopředsedu vlády
pro záležitosti vědy a výzkumu, i jako pře...