Stovky uprchlíků čekají na srbsko-maďarských hranicích, pomoc přišla i z ČR
8. 7. 2016
Praha/Brno: Balkánská uprchlická trasa je sice od března oficiálně uzavřená, na cestě jsou ale stále stovky lidí - jak již čeští dobrovolníci upozorňovali dříve, situace nahrává především pašerákům. Stovky lidí teď čekají především na srbsko-maďarské hranici u města Subotica. Část jich přichází z Řecka přes Makedonii, část pevninskou trasou z Turecka přes Bulharsko a srbský Dimitrovgrad. “V současné chvíli mapujeme situaci u hraničních přechodů Horgoš a Kelebija. Na místo jsme vyslali koordinátora, který dovezl také část našich sbírek a na místě zakoupil potřebné deky, spacáky a stany za peníze, které nám dárci posílají na účet”, přibližuje situaci Zuzana Lenhartová, předsedkyně spolku Pomáháme lidem na útěku.
“Jeden kemp je přímo u hranic v Horgoši, kde je necelých 500 lidí, další v tranzitním území hraničního přechodu Kelebija (cca 200 lidí). Lidé si tam vytvořili provizorní tábor ze stanů a dek od dobrovolníků. Čekají tu totiž týdny, někteří i třeba měsíc, než projdou přes hranice. Třetím místem, kde působí mezinárodní dobrovolníci a UNHCR, je autobusové nádraží v Subotici,” popisuje Jan Zeman, koordinátor Pomáháme lidem na útěku. “Tam každý večer přijíždí autobusy z Bělehradu a čekají taxikáři, kteří uprchlíky za přemrštěnou cenu vozí těch 7 kilometrů k přechodu,” dodává Zeman.
“Už delší dobu jsme dostávali zprávy, že situace se tam zhoršuje: lidé čekají hodiny, někdy dny, nemají dostatek jídla, pitnou vodu, přístup ke zdravotní péči - a navíc k nim nepustí nikoho, kdo by byl ochotný pomoci,” vysvětluje analytik spolku Pomáháme lidem na útěku Dalimil Petrilák. Czech team se proto rozhodl vyslat na místo vlastního zástupce.
Lidé na srbsko-maďarské hranici zůstávají několik týdnů proto, že hranice je oficiálně zavřená a maďarská policie pouští do země jenom přibližně 15 - 20 lidí denně. Do tranzitních zón nemají přístup neziskové organizace (až na výjimky jako je Červený kříž) ani dobrovolníci. V Subotici je i oficiální tábor, kde průměrně přebývá okolo 300 osob. Na nádraží v Subotici přijíždí denně desítky lidí autobusy z Bělehradu a Dimitrovgradu. Také tam dobrovolníci rozdávají hygienické potřeby, deky a jídlo. Vzhledem k horkému počasí ale začíná být přežívání v těchto podmínkách náročné. Není tu ani dostatečná lékařská péče. “Někteří tu čekají už několik týdnů, další se pokouší dostat přes hranice na jiných místech, ale to je velmi nebezpečné. Jsou tu i děti bez doprovodu. Například dvanáctiletý Afghánec už se zkoušel dostat přes plot údajně šestkrát, nohy má pokousané od psů,” popisuje situaci na místě Zeman.
“S první skupinou českých dobrovolníků jsme poslali i deky, spacáky, oblečení a hračky pro děti, a také přibližně třicet tisíc korun ze sbírek. Na místě se za to nakoupily další deky, spacáky a hlavně stany,” vypočítává Zuzana Lenhartová.
Spolek Pomáháme lidem na útěku začátkem každého týdne vydává nejaktuálnější informace z Řecka a Balkánské trasy na svém facebooku. Pokud je chcete dostávat, sledujte nás na https://www.facebook.com/pomocprouprchliky
VytisknoutObsah vydání | Pátek 8.7. 2016
-
8.7. 2016 / Karlovy Vary 2016: Chaos a dobré české filmy9.7. 2016 / Financial Times: Brexit je pučem jedné skupinky absolventů britských soukromých škol proti druhé8.7. 2016 / Jan ČulíkDva dobré americké filmy: Jak se nestat excentrikem - a film o zázračnosti kažodenního života8.7. 2016 / Británie: Prosíme, vraťte nám experty8.7. 2016 / Masakr policistů v Dallasu8.7. 2016 / Existuje ještě NATO?1.7. 2016 / Vychováváme děti pro minulost?2.7. 2016 / Jan ČulíkZtraceni v Mnichově: Výborný Zelenkův film varuje před falešnými konstrukcemi skutečnosti7.7. 2016 / "Hrdina" Farage podle britského tisku7.7. 2016 / Vypadá to na zábavnou dovolenou7.7. 2016 / Demokracie potřebuje poslušné "dělníky"6.7. 2016 / Britská libra dosáhla jednatřicetiletého minima5.7. 2016 / Britský premiér smí aktivovat článek o odchodu Británie z EU, "aniž by potřeboval souhlas parlamentu"5.7. 2016 / FBI zkritizovala Clintonovou za užívání otevřeného emailového konta, ale nedoporučila trestní stíhání5.7. 2016 / Juncker: Farage a Johnson se zbaběle vzdali1.6. 2016 / Hospodaření OSBL za květen 2016