Nechutní spojenci Saúdské Arábie staví USA do obtížné situace
11. 11. 2015
Nasazení súdánských a eritrejských vojáků v Jemenu pod hlavičkou koalice vedené Saúdskou Arábií může pro Spojené státy znamenat vážný problém. Obě země mají příšerný rejstřík dodržování lidských práv. Súdánské horské jednotky nasazené v Jemenu se prokazatelně ve vlastní zemi dopouštěly válečných zločinů. Do eritrejské armády jsou muži nuceně odváděni až na desítky let.
Podle informací z několika různých otevřených zdrojů má být nyní v Jemenu na 900 vojáků ze Súdánu a na 400 Eritrejců. Druzí jmenovaní mají působit v rámci kontingentu Spojených arabských emirátů.
Expertní panel OSN v říjnu oznámil, že Somálsko a Eritrea se dohodly se Saúdskou Arábií a Spojenými arabskými emiráty. Dohoda také zahrnuje opatření, které "umožní arabské koalici využívat eritrejské území, vzdušný prostor a pobřežní vody v protihúsiovském tažení v Jemenu". Kompenzace zahrnují peníze a palivo.
Dohoda představuje porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN z roku 2009, která uvalila na Eritreu zbraňové embargo, finanční sankce a zákaz cestování jejích představitelů.
Rovněž začlenění 400 eritrejských vojáků do kontingentu Spojených arabských emirátů představuje porušení rezoluce.
Eritrejský režim je počítán mezi nejopresivnější na světě a praktikuje vojenské odvody rovnající se faktickému zotročování na dobu až desítek let, což vede k masovému odchodu obyvatel do Evropy.
USA kritizují jak Súdán, tak Eritreu za porušování lidských práv, a súdánský prezident Umar Bašír je obžalován u Mezinárodního trestního soudu za genocidu a další zločiny.
"Přístup súdánské armády k bojiv horách je jasný," říká Akshaya Kumar, zástupce organizace Human Rights Watch a expert na Súdán. "Výzkumníci HRW v horách Džebel Marrá v Dárfúru, Núbě v Jižním Kordofánu a v horách Ingresana na Modrém Nilu zjistili, že jednotky ignorovaly válečné právo a beztrestně zneužívaly civilisty."
USA poskytují saúdskému tažení v Jemenu klíčovou logistickou a zpravodajskou podporu.
Zdroj v angličtině: ZDE
Vytisknout