Válka hňupů
7. 1. 2015 / Karel Dolejší
"Twitter Le Point oznámil smrť dvoch legendárnych karikaturistov Charlie Hebdo, Charb a Cabu zomreli na následky zranení po teroristickom útoku na redakciu. Dnešný Charlie mal na prvej strane Cabuovu karikatúru s názvom predpovede mága Houellebecqa, ktorého kniha Soumission o premene Francúzska na islamskú republiku, vychádza dnes", komentuje útok islamistů na redakci francouzského satirického týdeníku Michal Havran.
Když v roce 2011 začalo v Libyi islamistické povstání proti diktátorovi Kaddáfímu, oficiální Francie dělala vše proto, aby náboženskou a kmenovou povahu konfliktu zastřela a nahradila fikcí "demokratické" revoluce. Zástupy militantních islamistů, které jeden z Kaddáfího synů propouštěl z vězení proti slibu, že už nepozvednou zbraň, byly přes noc označeny za naše hodné hochy, v jejichž prospěch je třeba vojensky zasáhnout.
Značná část těchto lidí a také zbraní, které ukořistili, se posléze přesunula do Sýrie. Také zde se oficiální francouzské zdroje předháněly ve snaze vylíčit povstání jako demokratickou a sociální revoluci. (Té se však syrské nepokoje možná podobaly leda v samotných začátcích.) Také zde bylo oficiální politikou podporovat islamistické povstalce proti režimu Bašára Asada. Problémy začaly být zřejmé až v okamžiku, kdy se mezi militantní islamisty začalo vydávat stále více osob z Evropy, které se pak vracely zpátky. Konečně i lidem v Elysejském paláci a zapáleným "prodemokratickým" komentátorům došlo, že ten, koho podporovali, není žádný spojenec, ale zavilý nepřítel.
Týdeník Charlie Hebdo si servítky nebral. Dělal si legraci jak z fanatických islamistů, tak z francouzské vlády nebo krajní pravice. Nepochybně reprezentuje tu tvář Evropy, s níž by se umírnění muslimové měli naučit žít - a velmi mnozí to ostatně udělali. Nikdy nebyl promotérem neoimperiálních projektů oficiální Paříže, ale jedině jejich sarkastickým glosátorem. Nezasloužil si tedy rozhodně osud, který jej potkal. Jenže tak to ve válkách chodí: Útočí se na zranitelná místa, nikoliv tam, kde jsou osoby zodpovědné za vyvolání konfliktu.
Útokem na redakci satirického časopisu se militantní islamisté střelili do nohy podobně, jako jejich kolegové nedávným hrůzným útokem na pákistánskou školu. Nikoho tímto způsobem nezastraší, naopak posílí v mocenských kruzích stávající politiku "řešit" problém militantního islámu vojenskými prostředky. A vedle toho, samozřejmě, zeslábnou hlasy těch, kdo se vyslovují pro pokojné soužití různých náboženství a kultur.
Vytisknout
Související články
8.1. 2015 / Juan Cole
Tato strašná vražda nebyla zbožným protestem proti hanobení náboženského obrazu. Byl to pokus vyprovokovat evropskou společnost k pogromům na francouzské muslimy, protože v takovém případě by rekrutace al-Kajdy najednou vykázala určité úspěchy, místo...
8.1. 2015
Jménem Ústředí muslimských obcí v ČR (ÚMO) co nejostřeji odsuzujeme hanebný útok extremistů na redakci pařížského satirického periodika Charlie Hebdo a rodinám jeho obětí vyjadřujeme naši nejhlubší soustrast.
ÚMO volá po zdrženlivosti, smířliv...
8.1. 2015
Více než 200 mladých muslimů bylo mezi těmi, kdo během vánočních oslav chránili křesťany před útoky v nigerijském státě Kaduna.
8.1. 2015
Tisíce lidí se ve středu večer v evropských městech zúčastnily vigilií, aby dali najevo svou podporu obětem útoku na redakci týdeníku Charlie Hebdo. Lidé se shromáždili v Paříži, Bruselu, Berlíně, Londýně, Madridu, Ženevě, Lyonu a na dalších mí...
8.1. 2015 / Daniel Veselý
Zdá se, že muslimové žijící v západní společnosti se pomalu, ale jistě ocitají v pozici, v jaké se nacházeli Židé v 30. letech minulého století, ačkoliv prozatím čelí jen verbálním hrozbám a iracionální nenávisti. Mnozí varují před stupňující se faši...
7.1. 2015
Ozbrojenci dnes zaútočili na redakci pařížského satirického týdeníku Charlie Hebdo. Úřady hlásí dvanáct obětí, včetně dvou policistů. Prezident Francois Hollande událost označil za "nepochybný" teroristický útok.