...hlavně důvěru!
18. 8. 2014 / Karel Dolejší
Než se člověk stihne pořádně vyznat v tom, kdo všechno byl odposloucháván Američany, dozvídá se už, že Němci špehovali Hillary Clintonovou, Johna Kerryho a Turky. To ovšem ale pořád ještě nic není, protože Izrael měl vydírat USA nahrávkami sexuálních hrátek exprezidenta kvůli osvobození špiona, který Američanům kradl strategické zpravodajské informace.
Služba BND sahající svými kořeny ke generálovi Wehrmacht Reinhardu Gehlenovi odposlechla nejméně jeden soukromý telefonní rozhovor amerického ministra zahraničí Johna Kerryho a nejméně jeden rozhovor bývalé ministryně zahraničí Hillary Clintonové. Kromě toho se BND zaměřovala i na spojence v NATO, Turecko. Myslíte si, že o mimořádně vysoko umístěných terčích německých odposlechů neměla kancléřka Merkelová ani tušení a že je "zděšena, zděšena!" šokujícím odhalením? Přinejmenším se vás o tom budou snažit přesvědčit.
Izraelský agent Jonathan Pollard měl zase Američanům ukrást, co mu přišlo pod ruku, od satelitních snímků libyjské protivzdušné obrany až po informace o Číňanech, které soukromě použila jeho manželka k budování kariéry. Jak jistě víte, Izrael je strategický spojenec USA a možná tedy platí, že skuteční přátelé by před sebou neměli mít vůbec žádná tajemství. Copak asi Izrael ví na českého prezidenta?
Zmínil jsem pouze některé aktuálně nejproslulejší a nejočividnější příklady "přátelské" špionáže, které nepředstavují nic výjimečného. Zkuste si tedy na chvíli představit, jak to asi vypadá mezi zeměmi, jejichž představitelé se na sebe laskavě neusmívají na summitech a naopak spíše přemýšlejí, jak by jeden druhému nejlépe vrazili kudlu do zad. Uvedené se děje mezi spojenci a přáteli. Co se pak asi děje mezi konkurenty a nepřáteli? Že by třeba něco takového ZDE?
Důvěra je vzácná a cenná věc, v osobních i mezinárodních vztazích. Bez ní skutečně nic nefunguje, nikdy se totiž nelze stoprocentně pojistit. To ovšem na druhé straně vůbec neznamená proměnit se proto v naivní hlasatele důvěry a dialogu za každou cenu, bez sebemenšího pojetí o tom, jak reálný svět funguje. Důležité není vědět, že bez důvěry to nejde, ale spíše vědět, kdy a jak si vůbec důvěru můžeme dovolit riskovat. Slepou vírou se totiž z bludného kruhu vzájemné nedůvěry opravdu vyhrabat nelze, jakkoli vás všechny ty Táni Fischerové budou přesvědčovat o opaku. Dá se jí ovšem doslova všechno prohrát. Jako třeba první čs. republika, která si na rozdíl od Polska ani po remilitarizaci Porýní nedokázala spočítat dvě a dvě tváře francouzského spojeneckého systému v Evropě. Důvěřovat je třeba. Být blbý lze pouze na vlastní nebezpečí.
VytisknoutObsah vydání | Pondělí 18.8. 2014
-
18.8. 2014 / USA: Vyžádá si situace ozbrojený zásah?18.8. 2014 / Ukrajina: Střelba zasáhla konvoj s uprchlíky, obě strany konfliktu se obviňují navzájem18.8. 2014 / Teenager z Fergusonu byl střelbou zasažen šestkrát18.8. 2014 / Ředitelé nejvýznamnějších britských firem vydělávají v průměru 143krát více než zaměstnanci18.8. 2014 / Británie porušuje lidská práva Juliana Assangeho18.8. 2014 / Ukrajinský ministr: Rozhovory nejsou jednoduché18.8. 2014 / Debata Rusko - včera, dnes a zítra16.8. 2014 / "Začala bitva o Luhansk"15.8. 2014 / Svědectví ukrajinských vojáků15.8. 2014 / Ukrajina "zničila" část ruské vojenské kolony na svém území, EU varuje Rusko před intervencí15.8. 2014 / V Missouri se rozhořívají masivní rasové nepokoje15.8. 2014 / Shaun Walker: "Může tohle někdo identifikovat?"15.8. 2014 / Co když se nepostavíte na žádnou stranu?15.8. 2014 / Bez komentáře15.8. 2014 / Evropa zoufale hledá odpověď na iráckou krizi2.7. 2014 / Hospodaření OSBL za červen 2014