Loupež podle zákona
27. 6. 2012 / Milan Daniel
Kalouskovu obranu / útok ve věci Vlasty Parkanové je nutno posuzovat komplexně. Argumentem, kterým chce partajní kolega sněmovní pěvkyně smést "uměle vyrobenou" kauzu se stolu, je ustanovení § 18 zákona o veřejných zakázkách, který byl parlamentem přijat v roce 2006. Předmětný odstavec zbavuje zadavatele povinnosti "zadávat podle tohoto zákona veřejné zakázky, jestliže jde o veřejné zakázky, jejichž předmětem je výroba vojenského materiálu nebo obchod s ním, a tento postup je nezbytný k ochraně podstatných bezpečnostních zájmů České republiky".
CASy byly koupeny daleko dříve než bylo třeba, protože velké armádní transportéry AN mohly létat až do r. 2014. Postup tedy nezbytný nebyl a důvod k výměně letadel s šestiletým předstihem neexistoval.
Kauzou letounů CASA se podrobně zabývali jiní (shrnutí nalezenete např. ZDE). Odkazovaný materiál říká zejména, že
Jde tedy o to, že organizovaná skupina způsobila prokazatelně České republice velkou škodu. V souvislosti s výše uvedeným se nabízí otázka, proč se Kalousek, zásadový bojovník proti výjimkám všeho druhu, výše citované výjimky při obhajobě Parkanové tak úporně drží a proč to dělá.
Velká Kalouskova kariéra začala v devadesátých letech na ministerstvu obrany, kde byl odpovědný za vyzbrojování. Odtud zřejmě i vazby na zbrojní firmy a přátelství křesťanovo s lidmi, obchodujícími se smrtí. Výjimka je druhá v dlouhé řadě, takže zákon o ni byl obohacen hned zkraje. Ministerstvo obrany ji zjevně ruče využívá -- důvod, proč se v případě zbrojních kontraktů nemusí postupovat transparentně, se skrývá za tajemným zaklínadlem o "zájmech státu". S takovým krytím se holenkové holt jinak kšeftuje, než když vám každý vidí do karet!
Zákon o veřejných zakázkách byl novelizován dvanáctkrát, při projednávání poslední novely se korupce skloňovala ve všech pádech, nicméně výjimky činící některé druhy kšeftů nedotknutelnými, zůstaly. Není to samozřejmě jen "zásluha" Miroslava Kalouska, jakkoliv si není třeba dělat iluze o tom, že by se snad proti ní postavil (zájmy STÁTU mají přece vždycky přednost). Na tom, jak je norma nastavena, mají podíl všichni, kdo pro ni v této podobě hlasovali.
Jsou snad Portugalsko (nakoupilo stejné letouny třikrát levněji), Polsko (dvakrát levněji) či Finsko (třikrát levněji) státy s pokřiveným právním systémem? Nebo jím je naopak Česká republika, kde se z důvodů, které určitě zná i Miroslav Kalousek, Vlasta Parkanová a spol., konstruoval zákon o veřejných zakázkách tak, aby vyhověl těm, kteří si na konto státu přišli na 658 milionů?
VytisknoutObsah vydání | Středa 27.6. 2012
-
27.6. 2012 / Německo odmítá sloučení evropských dluhů27.6. 2012 / Rusko možná přepraví sporné zbraně do Sýrie letecky27.6. 2012 / Jiří BaťaLidé se dnes mají nejlépe od dob listopadové revoluce, řekl nedávno a přesvědčivě V. Klaus. Co vy na to, důchodci?27.6. 2012 / Asad: Sýrie je ve válečném stavu26.6. 2012 / Turecko mění předpisy pro své pohraniční jednotky25.6. 2012 / Maturita 2012 očima maturanta25.6. 2012 / Ruská penzijní reforma: Do důchodu po smrti25.6. 2012 / Miloš KalábS čistým svědomím a čistým spodním prádlem se nikdo nemusí bát prohlídek na letištích25.6. 2012 / Odvolejte Martina Romana3.6. 2012 / Hospodaření OSBL za květen 2012