"Zoufalství a nespoutanost inspirují naději"
25. 10. 2011
KD│ Todd Gitlin je profesorem žurnalistiky a sociologie a řídí postgraduální program studia komunikace na Columbia University. V letech 1963-64 byl Gitlin třetím předsedou organizace Studenti za demokratickou společnost (Students for a Democratic Society). Později pomáhal organizovat první celonárodní demonstrace proti válce ve Vietnamu a první americké demonstrace proti korporátní pomoci režimu apartheidu v Jihoafrické republice. Je autorem čtrnácti knih a píše pro široké spektrum periodik. Rozhovor s ním vedl student Matt Bieber, mj. autor některých proslovů přednesených viceprezidentem Bidenem...
Dynamika sociálních hnutí bývá komplikovaná, ale zdá se, že se frustrace a naděje v jakési chemické destilaci zkombinují a zrodí nákazu, výron, mezi lidmi kteří potřebují kolektivní sebevyjádření, protože jinak na sociální mapě chybí.
Ve hnutí Occupy je frustrace očividná, ale máme zde tu nezměrnou podivnost v politickém systému, která spočívá v tom, že znechucení plutokratickou vládou je všudypřítomné a přesto politický systém blokuje jeho pohyb, jeho dokončení, jeho plnokrevné politické vyjádření.
Takže nejde o to, že Američané jako celek schvalovali plutokraty a jejich politické intervence, ale až dosud zde chybělo přesvědčivé vyjádření tohoto pocitu. Tedy tato erupce - něco mezi (silovým) momentem a hnutím, jak to charakterizoval Marshall Ganz - je vzedmutím přiškrceného sentimentu většiny, nebo dokonce naprosté většiny Američanů.
Teď tuto zkušenost zkombinujte s dalšími protoapokalyptickými pocity z globálního oteplování, celkového úpadku Ameriky, a pak přidejte nepředvídatelnou, ale psychicky mocně působící zkušenost s Arabským jarem. Je to tahle směs beznaděje a divoké inspirované naděje, která ve vzájemné reakci směřuje k proměně.
Tolik o tom, kolik se toho dá vůbec vysvětlit. Pokud by nedošlo k této erupci, diskutovali bychom o tom, proč k ní nedošlo, a nalezli bychom pro to spoustu dobrých důvodů. Zde narážíme na meze proroctví.
Jeden z rysů hnutí, který je patrně podceněn, ke škodě jeho účastníků, je to čemu říkáte "teorie samoorganizace, nebo přímé demokracie", která je ve hře při shromážděních. Řekněte něco o tom, co demonstrace hnutí Occupy odlišuje od protestů se standardnějšími politickými cíli.
Myslím že ze začátku měli žurnalisté sklon jednat jako obvykle. Poslat reportéra, vybrat si fotogenické, barevné lidi - kteří obecně vypadají jako marginálové - bizarně vyhlížející, anebo se ptát lidí, které si víceméně náhodně vyberete, oč jim jde, a dostanete disparátní odpovědi.
Kdybych za přečtení každého takového článku dostal jeden hrozen, mohl bych je za pár let nadrtit a dát do kádě a získat velmi značné množství obstojného vína. Tohle je norma. Je pozoruhodné, jak slabá je kolektivní paměť žurnalismu a jak plytce přistupoval k hnutím v minulosti. Je to jako kdyby každé sociální hnutí bylo "nové", až na to, že bezprostředně se jedná o to, proč je právě tohle "podobné" nebo "nepodobné" hnutím let šedesátých?
Skutečnost že sociální hnutí jsou standardním rysem moderní společnosti nebyla dosud vstřebána. Jinak řečeno, sociální hnutí není něco, co se nedokáže stát politickou stranou nebo organizací nebo na druhé straně módním výstřelkem. Pokaždé když propukne sociální hnutí, je to jako kdyby předtím žádné neexistovalo, a tak se objevují předvídatelné příběhy, které by zrovna tak mohly být naprogramovány počítačovým algoritmem - o bizarnosti a nekoherenci a kverulanství, jako kdyby to že hnutí není registrovanou organizací znamenalo selhání spíše než jednoduše známka toho, čím je - jeho identity. Takže mediální pokrytí hnutí Occupy začalo právě takto.
Prvním zlomem byl jiný předvídatelný moment tohoto stručného příběhu, jmenovitě neobratnost a zneužití na straně policie - takže nejprve pepřový sprej a nějaké takové divoké reakce. Murdochův New York Post uvedl v editorialu, že by bylo lepší, kdyby policie nasadila vodní dělo. To napsali po zatýkání na Brooklynském mostě, což byla druhá erupce policejního násilí. Můžete to skutečně najít online - Nate Silver to vyhledal, pokrytí vzrostlo.
Zatčení se chovali nenásilně a o jejich nenásilnosti existovala dokumentace. Tyto incidenty byly zachyceny na video. Bylo velice těžké tvrdit, že jde o divoké pouliční ztřeštěnce. A myslím, že tehdy se opět cosi změnilo. Možná ještě předtím, ale nejpozději 5. října, když se k vnitřnímu hnutí přidalo hnutí vnější sestávající z posil přivolaných víceméně konvenčně organizovanými skupinami - odbory, komunitními organizacemi, MoveOn, lobby, profesními sdruženími a tak dále. Tyto skupiny představovaly podstatnou část účastníků newyorských pochodů z 5. října. A pak už to nebylo jen pár set lidí v parku, ale deset patnáct tisíc lidí, kteří vypadali jako 99% Američanů.
Dost žurnalistů od té doby dává pozor a lépe hnutí zkoumá, s určitou zvědavostí spíše než s předsudkem, o co tady jde.
Celý článek v angličtině: ZDE
Obsah vydání | Úterý 25.10. 2011
-
25.10. 2011 / Kaddáfí byl před smrtí sexuálně týrán25.10. 2011 / Zneužívání sociálních dávek?24.10. 2011 / Jiří JírovecTelevizní Václav Moravec je podle Klause rozeštvávač. Vrátí se ČR k totalitě?25.10. 2011 / Divadlo Husa na provázku, pronásledované za komunismu, možná zlikvidují dnešní politici25.10. 2011 / Kaddáfí byl pohřben na neznámém místě24.10. 2011 / Pouliční protesty nic nezmůžou25.10. 2011 / Wikileaks přerušily vydávání dokumentů25.10. 2011 / Pozvánka na diskusi "Zle se vede zemi"25.10. 2011 / "Zoufalství a nespoutanost inspirují naději"23.10. 2011 / Britské listy by měly pomýšlet na změnu svého vedení2.4. 2012 / Hodně klesající tendence17.4. 2012 / Zprávy, které nemají názor25.10. 2011 / Světu vládne 147 firem, hlavně bank25.10. 2011 / Otec rodiny byl mučen24.10. 2011 / Polovina středoškoláků uvažuje o studiu v zahraničí v důsledku vysokého britského školného24.10. 2011 / Policejní špion podváděl milenku24.10. 2011 / Možná nejsou blbí, jsou jen zosobněním zla4.10. 2011 / Hospodaření OSBL za září 2011